Pc problems\αποριες

Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει τρόπος μετατροπής (?) ενός αρχείου Illustrator (eps) σε Photshop (psd)?

Το ανοίγει κανονικά το photoshop αλλά σαν ένα αρχείο, χωρίς να έχει όλα τα στοιχεία ξεχωριστά, που έχουν δημιουργηθεί στο ιλουστρέιτορ και αυτό που θέλω είναι να δουλέψω σε συγκεκριμένα σημεία του αρχείου.

Έχεις δοκιμάσει on-line μετατροπείς τσαμπε; (σορρυ αν κάπτεν ομπβιους)

Συνήθως την αποφεύγω αυτήν την λύση και ακόμα περισσότερο όταν πρόκειται για αρχεία δουλειάς. Αν δεν βρω κάτι άλλο, θα δω τι παίζει στις ον-λαιν μετατροπές.

hirens boot CD. Έχει εργαλεία για να μπει με live linuxακι και να κάνεις reset τα πάντα όλα. ΔΛΔ μπαίνεις σε όποιο PC θες αρκεί να έχεις 5 λεπτά.

IPS ok panel fast, αλλά σκατέ χρωματική απόδοση. Δες ονλάιν τα σεττινγκς που προτείνουν και παίξε. πάντως κιτρινίζουν πολύ και δεν είναι ιδιαίτερα φωτεινά. ΔΛΔ για παιχνίδια ΟΚ, για δουλειά ΟΧΙ !

1 Like

Εχοντας αλλαξει τα παντα στον υπολογιστη μου - προσφατα το PSU και χαρηκα - σκεφτομουν ποσο δυσκολη ειναι η αλλαγη motherboard.
Σιγουρα στην ολη υποθεση ειναι και η αλλαγη/εγκατασταση επεξεργαστη κ παστωμα, αλλα γενικα εχει αλλαξει καποιος mobo να πει εμπειριες?
Υπαρχουν απειρα βιντεο κ θρεντς ονλαιν, αλλα ακομα δν εχω κατασταλαξει εαν αξιζει να το προσπαθησω μονος η να το παω σε μαγαζι.

Αν είσαι προσεκτικός, δεν κάνεις τίποτε με βιασύνη και τα χέρια σου πιάνουν σε λεπτοδουλειές θα το καταφέρεις. Το “δύσκολο” είναι να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις αν δεν πάει κάτι καλά… πχ δεν ξεκινάει το pc

  • Ο επεξεργαστής να μπει σωστά στο socket (ένας τρόπος υπάρχει να μπει σωστά)
  • Παστούλα, βάζεις μια μέτρια σταγόνα στο κέντρο του επεξεργαστή και μετά κουμπώνεις την ψύκτρα και απλώνεται μόνη της
  • Καλώδια τροφοδοσίας μητρικής και επεξεργαστή
  • Καλώδια τροφοδοσίας για τα ανεμιστήρια του κουτιού και εννοείται πρώτα απ’όλα της ψύκτρας του επεξεργαστή

Εγκυκλοπαιδικά τι πήρες;

2 Likes

Δεν εχω παρει κατι ακομα, απλα πηρα φορα αλλαζοντας GPU και PSU οποτε το επομενο θα ειναι mobo/cpu καποια φαση του χρονου.

Ειναι σιγουρο οτι κανει λιγο bottlenet γτ εχω φορεσει GTX 2070 Super και η motherboard/CPU ειναι i7 4790 3.6 ghz πανω σε Asus Maximus VII Ranger (6 ετιας).

Δεν εχω κανενα προβλημα ακομα με το μηχανημα, αλλα με ψηνει το προτζεκτ :stuck_out_tongue:

1 Like

2 Likes

Η ζήλεια μου δεν περιγράφεται. :smiling_face_with_three_hearts:

Μίνι γκέιμ εκεί ανάμεσα, να μαζευτούν τα καλώδια ώστε να μη πνιγούν τα πάντα και να υπάρχει ροή αέρα στο κουτί.

Θέλει προσοχή, αλλά έχει το γούστο της η διαδικασία, κι αν σε ψήνει στηρίζω με χίλια επιλογή.

2 Likes

Με αυτα τα καλωδια δεν ειχα θεμα - αλλαξα το τροφοδοτικο ετσι κ αλλιως και εβαλα modular οποτε τακτοποιηθηκε πολυ μεσα.
Πιο πολυ σκεφτομαι το πως βγαινει/βιδωνεται …ετς καθως και επισης πολλες συνδεσεις που εχει η mobo με διαφορα αλλα parts.

Η καρτα παντως πεταει! Απο 970 σε 2070 ηταν μεγαλη αναβαθμιση :smiley:

2 Likes

Βάλε και SSD και θα τρίβεις τα ματάκια σου

2 Likes

Απο τις καλυτερες αναβαθμισεις ηταν αυτη του SSD ( Μ2 970 EVO) και της 144hz oθονης oντως.
Γιαυτο το λογο και αργησα να αλλαξω GPU.

2 Likes

Καλά όποιος δεν έχει SSD και βάλει, νομίζω θα καταλάβει αμέσως γιατί είναι η καλύτερη αναβάθμιση που μπορεί κάποιος να κάνει σε έναν υπολογιστή!

2 Likes

Μπορεί να προτείνει κάποιoς/α ένα λειτουργικό και δωρεάν VPN ή έστω κάποιο το οποίο να είναι φθηνό?

Δεν το θέλω για τρελά πράγματα, παρά μόνο να βλέπω Ελληνική τηλεόραση που και που, από το εξωτερικό.

Δοκίμασα 2 (Hola και Τor) και δεν…

Μπορείς να κατεβάσεις το Opera, που είναι browser με ενσωματωμένο VPN. Θυμάμαι είχε servers UK, Ελβετία και άλλη μια χώρα που μου διαφεύγει. Δεν ξέρω βέβαια αν θα λειτουργήσει σε αυτό που θες να κάνεις, αλλά δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

2 Likes

Κατέβασα το Opera μόλις και δυστυχώς ούτε και αυτό…πάντως ωραίο σχεδιασμό έχει, θα το δουλέψω.

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Ας πούμε ότι έχεις ένα folder στο desktop τον οποίο θέλεις να τον κλειδώσεις με κωδικό για να μην μπορεί να το δει κάποιος που θα μπει στον υπολογιστή σου. Πώς το κάνεις;

Εναλλακτικά έχεις ένα στικάκι και πέφτει στα χέρια κάποιου αλλά δεν θέλεις να μπορεί αυτός ο κάποιος να δει τα έγγραφα που έχεις μέσα. Πώς βάζεις κωδικό στο στικάκι;

Πρέπει να κατεβάσεις κάποιο ειδικό πρόγραμμα για κλείδωμα;

μπορεις να το κανεις και με το rar/zip αν δεν θελεις να ψαχνεις προγραμματα

1 Like

Τότε θα σου πρότεινα το NordVPN που έχω κι εγώ, και απ’ότι βλέπω το 1 year subscription βγαίνει 60€, αλλιώς ξεκινάει με 10€/μήνα, όπως λέει στο site τους, αλλά προφανώς δεν ξέρω τι εννοείς ως οικονομικό. Δεν έχω ψάξει άλλα ποτέ, απλά έβαλα με την πρώτη αυτό και είμαι ικανοποιημένος. Μου δουλεύει σε pc, κινητά ( αν θυμάμαι καλά είχα βάλει μέχρι 4 συσκευές ταυτόχρονα ) και θα το δοκιμάσω έτσι από περιέργεια να δω αν γίνεται και στο PS4, γιατί στο Fifa όλο με Άραβες με έβγαζε στο online :stuck_out_tongue:

Για το desktop, η λύση είναι να έχεις διαφορετικά accounts, όπου υπάρχει πρόσβαση με κωδικό. Άρα το encryption είναι εκεί πέρα, όχι σε κάθε file ξεχωριστά. Διαφορετικά, θυμάμαι παλιά είχε επιλογή στις ιδιότητες να “κρύβεις” το φάκελο, δηλαδή να τον κάνει αόρατο. Αυτό βέβαια έχει τον κίνδυνο να μη θυμάσαι που τα έχεις κρύψει τα αρχεία και να τα ξεχνάς.

Στο στικάκι είναι πιο δύσκολο, γιατί το παραπάνω λειτουργεί στα Windows, αν βάλεις το στικάκι αλλού τα αρχεία μπορεί κάποιος να τα δει με διαφορετικό τρόπο, πχ να κοιτάξει τον αποθηκευτικό χώρο και να μη συμβαδίζουν ή να αποκτήσει με κάποιο άλλο τρόπο πρόσβαση ( το λέω έτσι γενικά, γιατί δεν γνωρίζω ακριβώς πως μπορεί να γίνει απλά καταλαβαίνω περίπου πως λειτουργούν τα λειτουργικά κλπ, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος ).

Τώρα, φαντάζομαι πως σίγουρα προγράμματα κάνουν αυτή τη δουλειά που λες και πιθνότατα επί πληρωμεί, αλλά ο καλύτερος τρόπος είναι η πρόληψη, δηλαδή αν δε θες να δουν τα αρχεία σου, άνοιξε ένα δεύτερο account στο pc, με τρελό κωδικό και απλά αποθήκευε τα αρχεία σου εκεί και όταν θέλεις να τα μεταφέρεις, τα περνάς σε στικάκι και επιβλέπεις τη μεταφορά. Αλλιώς στο cloud ( drive, dropbox ) και τα έχεις όποτε θες σε οποιοδήποτε μηχάνημα που λειτουργείς στη στιγμή, ξανά με έναν κωδικό που ξέρεις μόνο εσύ.

2 Likes

Forticlient?

1 Like