Pc problems\αποριες

Απορώ με τον “βαρύ firefox”. Η τελευταια του εκδοση με εχει εντυπωσιασει. Μαλιστα, δουλευω ταυτοχρονα Firefox στη μια οθονη και Chrome στην αλλη (μην ρωτησετε πώς και γιατί), χωρις το παραμικρό προβλημα. Εξακολουθω να εχω τον Firefox για πρωτη επιλογη, αλλα συνηθισα την κατασκοπεια λειτουργια του Chrome.

Πολυ καλος ο Opera, αλλα δεν ειναι του γουστου μου. Το vpn του ειναι πολυ χρηστικο, αλλα αν δεν εχεις συνηθισει κατι… Εχω ακουσει εξαιρετικα σχολια για τον Edge (που αν δεν κανω λαθος ειναι βασισμενος στον Chrome), καθως και για 2-3 ακομη browser που αυτη τη στιγμη αδυνατω να θυμηθω. Και ναι, γενικα δοκιμαζω πραγματακια :smiley:

Δοκιμασε να ανοιξεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ “100+” tabs. Εκεί θα δείς διαφορά.

Ίσως σε βοηθήσει το παρακάτω:

Το “καλημέρα” μου (δλδ, pc on κάθε πρωί) είναι 50+ tabs σε δύο παράθυρα του Mozilla και 80+ σε τρία παράθυρα του Chrome. Αν έχω και wfh, τότε τουλάχιστον άλλα 15+20 αντίστοιχα προστίθενται στο σύνολο. Αυτά για πρωί. Έχω μετρήσει κάτι λιγότερο από 200 tabs στο τέλος μίας ημέρας, που πιθανώς είναι το μεγαλύτερο που έχω πιάσει.

Εννοείται ότι χάνω σε performance αρκετές φορές, ειδικά όταν στην wfh φάση όλα αυτά γίνονται με vpn που περνάει από αυστριακό σέρβερ.

AFTER EDIT: Αυτή τη στιγμή μετράω 75 tabs Firefox σε τρία παράθυρα. Και 36 chrome σε ένα παράθυρο. Και είναι Κυριακή, δεν δουλεύω. Επίσης, βλέπω NFL με ό,τι σημαίνει αυτό για τις ανάγκες μνήμης και έχω τουλάχιστον επτά παράθυρα με μουσική/βίντεο (που φυσικά δεν παίζουν) σε αναμονή. Spotify on, outlook desktop app ανοικτο, telegram, viber, tweeten, teams σε πληρη λειτουργία. Φτου φτου φτου, μια χαρα παω…

Kαλά ίσως φταίει λίγο οτι στο μοζ εχώ κι αρκετά Plugins. Γούστα είν’αυτά.

1 Like

Σε αυτό έχεις δίκιο. Τα δικά μου πλαγκς ειναι 11 ολα κι ολα. Και δεν τα εχω ολα ενεργα. Και ναι, σιγουρα γουστα ειναι αυτα :slight_smile:

Προσωπικα χρησιμοπιοω Mozilla για τη δουλεια και εχω σεταρει ετσι το profile να τα εχω ολα μαζι σε ενα browser ξεχωριστο. Δε ξερω ποσοι απο εσας δουλευουν με JIRA ομως, αλλα δυστυχως δε τα σηκωνει καλα ο Μοζιλας και εχουν φυγει απειρα παναγιδια.

Για προσωπικη χρηση εχω και εγω Opera τα τελευταια χρονια, μιας και ειχα παρει αποφαση να φυγω απο τον Chrome κ γενικα απο Google oσο μπορω. Πλεον δεν αποχωριζομαι το side bar!

1 Like

Nα ρωτήσω, 4TB δίσκο παίρνω ή τίθεται κάποιο θέμα αξιοπιστίας?

Τι εννοείς θέμα αξιοπιστίας?

To βάζω εδώ, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο thread πιο σχετικό.

Μου έχουν κάνει δώρο ένα marshall stanmore ηχείο:
https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/portable-audio/forhta-hxeia/163531-marshall-stanmore-brown

Γενικά είναι πάρα πολύ καλό ηχείο, πολύ ποιοτικό και full design-άτο. Στον χώρο του σαλονιού, που δεν είναι πολύ μεγάλος, και λόγω παιδιού, είναι ότι πρέπει. Από την άλλη έχω εδώ και αρκετά χρόνια χτίσει δισκοθήκη σε cd αλλά δεν έχω dedicated ηχοσύστημα να υποστηρίζει cd. Τι θα μπορούσα να αγοράσω για να παίζει cd αλλά και να συνδέεται ως πηγή ήχου με το mashall?

Υπάρχει cd player χωρίς ηχεία / με ηχεία που να συνδέεται με bluetooth με τέτοια πηγή ήχου;

Thanks εκ των προτέρων

Δεν το εψαξα διεξοδικα, μολις μπηκα σπιτι, αλλα ισως εδω βρισκεται η απαντηση σου:

Εχω ελαχιστη γνωση για το Μαρσαλακι, αλλα με βαση τα οσα προλαβα και διαβασα στο λινκ, το προβλημα σου δεν ειναι αν υπαρχει σιντιερα που να συνδεεται με το ηχειο, αλλα αν η σιντιερα εχει προενισχυση. Προφανως και υπαρχουν τετοια μηχανηματα, υποθετω οτι ακομη κι ενα απλο φορητο hifi θα εκανε αυτη τη δουλεια.

Πρωτα λοιπον τσεκαρε τη συνδεσμολογια που χρειαζεσαι για να διαβασει το ηχειο την πηγη σου κι επειτα ψαξε ποια πηγη εχει αυτη τη συνδεσμολογια (αρκει να εχει προενισχυση οπως το καταλαβαινω).

Διορθωστε με οι πιο σχετικοι.

Και εδω βρισκεται η λυση σου.

Προφανως ειναι ακριβη, αλλα εχεις ηδη μια αρχη για να ψαξεις :wink:

Ο TS εδω ηταν/ειναι ακριβως στην ιδια θεση με εσενα: https://forums.stevehoffman.tv/threads/recommendations-for-cd-player-bluetooth-combo-or-something-else.821898/

Το ηχείο έχει και ενισχυτή, αρκεί μια καλή CDιέρα, το Tascam είναι μια χαρά όπως και τα διάφορα άλλα σε αυτή την κατηγορία τιμής, δλδ 350-400, δυστυχώς για κάτι φτηνότερο θέλει αρκετό ψάξιμο και δεν ξέρω και αν αξίζει βασικά εκτός αν δεν σε πολυνοιάζει και απλά συνδέσεις ένα οποιοδήποτε CD player με RCA έξοδο Audio-out, τα φτηνά συνήθως είναι μαζί με ηχεία.

ή κατι τετοιο

να το παιζεις και φουλ ρετρο με το ΝΤΙΣΚΜΑΝ σου

Thanks guys!

Το ότι το ηχείο έχει ενισχυτή δεν το γνώριζα! Επειδή παλιά έπαιζε φέτα Technics σιντιέρα στο πατρικό, θα μπορεί δηλαδή αυτή να συνδεθεί απευθείας με το ηχείο χωρίς ενισχυτή; Τέτοια φάση είναι και αυτό που προτείνει ο jonkyr?

Diskman έπος!

Παιδες μια ερωτηση. Μια φιλη εχει ενα gaming notebook προπερσινο με καρτα ge force 1650. Θα πρεπε να παιζει ανετα το Witcher αλλα την πεταει πολυ συχνα κ σε ανυποπτες στιγμες στα windows. Της το κανε κ με το heavy rain. Ειδα οτι ειχε drivers της nvidia. Οχι up to date. Το ερωτημα ειναι. Σ αυτα τα λαπτοπ τι ειναι καλυτερο; Οι γενικοι ντραιβερς της nvidia η τα πακετα ντραηβερ που βγαζει ο manufacturer, η hp στην περιπτωση της?

To προβλημα με τα λαπτοπ και τους gpu drivers, ειναι οτι σε υποχρεωνουν να τους κανεις update μεσω του λογισμικου της εταιριας και οταν σταματησουν να το ενημερωνουν μενει το λαπτοπ χωρις τους τελευταιους οδηγους.
Ειχα αυτο το προβλημα με ενα Toshiba laptop και ειχα ψαξει πολυ να τους κανω απντειτ και ο μονος τροπος ηταν να το χακαρεις και να βαλεις σπασμενους που να παρακαμπτουν ουσιαστικα το firmware της εταιριας.
Με αυτο το τροπο σε βαζουν να παρεις ενα νεο λαπτοπ ουσιαστικα τα @@δια.

1 Like

Πακετοκατασταση. Θα της πω να βαλει το πακετο της hp κ βλεπουμε. Ποτε δεν μ αρεσανε τα λαπτοπ. Βεβαια το λεω με την ανεση του οτι δεν χρειαζεται να μετακινουμαι, αλλα παντα τα βρισκα πολυ ακριβα κ περιορισμενα

Μόνο από περιγραφή και χωρίς να έχω δει πώς ακριβώς γίνεται η φάση, αλλά γιατί είμαστε σίγουροι ότι είναι από κάρτα γραφικών το ζήτημα;

Θέλω να πω, χωρίς να αποκλείεται, αν ήταν κάτι από hardware/driver θα περίμενα κάτι χειρότερο από ‘πετάει στα windows’.

1 Like

Το πρωτο πραγμα παντως ειναι να κανεις παντως απντειτ τους drivers, και φυσικα η κοπελα πρεπει να αναβαθμισει καταρχας μεσω HP.
Η αληθεια ειναι παντως οτι αυτα ειναι κουσουρια των παλαιοτερων λαπτοπς - πηρα φετος ενα Dell και εχει κανονικα το NVIDIA control panel οποτε δε σε περιοριζει καθολου.

1 Like

Υπαρχει χειροτερο σε γκεημινγκ να σε πεταει καθε δεκα λεπτα;:stuck_out_tongue: Ενταξει υπαρχουν κ οι μπλε οθονες

1 Like