Pc problems\αποριες

Τι αποκλείεται, πήγα να δω αν μπορώ να αλλάξω το πρόγραμμα που έχω για σταθερό/κινητό/internet και μου πρότειναν ένα καινούργιο λέγοντάς μου όμως ότι δεν μπορεί να γίνει αναβάθμιση της γραμμής μου από τα 24 στα 50 :joy:, προφανώς και έμεινα στο ίδιο που με βολεύει, δεν έχω και τρομερές απαιτήσεις έτσι κι αλλιώς. Πριν λίγο καιρό περάσανε οπτική ίνα στον δρόμο, πιστεύω σύντομα να έχουμε αναβάθμιση στο δίκτυο.

EDIT: @ManosOrff κοιτα εδω, μηπως ειναι ετσι και το δικο σου τελικα.

2 Likes

Με το πόδι το πιάνεις το λάπτοπ??

3 Likes

Θα το τσεκάρω φίλε, αφού διαπιστώσω αν η αλλαγή που έκανα βοηθάει πουθενά. Θα κάνω ένα upd σε λίγες μέρες να σε ενημερώσω! Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

Τσέκαρα, δεν έχει. Είναι το μικρό μοντέλο της Huawei κι είναι πολύ λεπτό. Θενξ πάντως για το τιπ!

2 Likes

1 Like

@progfreak Με αλλαγή του καναλιού και μόνο, λύθηκε το πρόβλημα. Παρακολουθώ τώρα το μάθημα κανονικά, δεν φαίνεται να κολλάει πουθενά… Και στο ookla η ταχύτητα στα (ψωρο)10mgbps.

Ευχαριστώ παιδιά, για όλες τις προτάσεις και τις συμβουλές!

3 Likes

μπορεις να μου πεις πως κατεβαζεις απο rutracker γιατι συν του οτι δεν βρισκω να το βαλω στα αγγλικα αλλα δεν ξερω που να πατησω για να κατεβασω

Edit: εγγραφη δεν εχω κανει

Θελει εγγραφη απ’ οσο θυμαμαι. Αγγλικα δεν υπαρχουν :stuck_out_tongue:

αυτο ψαχνω που στο διαολο κανεις εγγραφη!

Edit: την εγγραφη την εκανα, το torrent πως το κατεβαζουμε?

Edit 2: ακυρο και αυτο, το βρηκα

1 Like

Αν και βρήκες άκρη, είχα κάνει μετάφραση την σελίδα με Google translate κατά την εγγραφή.

1 Like

@razor7 απλως στις ταινιες/σειρες να προσεχεις να εχουν και αγγλικο ηχο. Τα αγγλικα στα ρωσσικα ειναι английский, ειναι βασικη γνωση :grin:

1 Like

Για να ειμαι ειλικρινης ΓΑΜΗΘΗΚΑ ΣΤΟ Google Translate

Αυτα :slightly_smiling_face:

Θα το εχω υποψιν μου :sunglasses:

Εν τω μεταξύ οι Ρώσοι, τι φάση; Έχει τύχει να κατεβάσω ταινίες, να είναι ο ήχος στα Ρωσικά και να ακούς το ίδιο άτομο να ντουμπλάρει όλους τους ρόλους, γυναικείους/αντρικούς!

1 Like

Είχα ρωτήσει παλιότερα εδώ μέσα, τι παίζει με VPN. Τελικά έβαλα σήμερα το express για ένα μήνα ώστε να το δοκιμάσω. By the way διάβασα πολλά σάιτς που συγκρίνανε διάφορες εταιρείες και όλες είχαν την παραπάνω ως καλύτερη (για Γερμανία τουλάχιστον).

Το πρόβλημα μου είναι πως πέρα από την αίσθηση που έχω πως η ταχύτητα έπεσε παρα πολύ, έχω παρατηρήσει πως στο Dropbox δεν κάνει upload όσο είναι ανοιχτό το VPN και μόλις το κλείνω το κάνει σφαίρα. Τι πρέπει να κάνω ή μάλλον τι φταίει;

Οταν παιρνει μπρος το VPN συμβαινει αυτο

1 Like

Αυτό να το καταλάβω. Το Dropbox όμως γιατί δεν κάνει καθόλου upload όσο είναι ανοιχτό το vpn, δεν καταλαβαίνω.

Ίσως είναι ρύθμιση ασφαλείας του Dropbox? Αν το χρησιμοποιείς τακτικά δηλαδή και ξαφνικά φαίνεται οτι πας να κάνεις upload από τελείως άκυρη ip (και πιθανώς άλλης χώρας) να το κόβει?

1 Like

Κάτι έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις. Μπορεί να είναι του vpn, του dropbox, του provider, του router…

Δες λιγο εδω https://www.dropboxforum.com/t5/Dropbox-files-folders/I-have-a-syncing-issue-due-to-my-VPN-settings-Can-you-help/td-p/311596, παρε ιδεες.

Δοκιμασε τα 1.1.1.1 και 1.0.0.1. Δοκιμασε και google dns. Παιξε λιγο, καπου θα το βρεις. Επισης η ταχυτητα ειναι απολυτα λογικο να πεφτει, μην περιμενεις θαυματα.

1 Like

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Δεν έβγαλα άκρη και θα φάει πουλο μάλλον το VPN, γιατί ο μόνος λόγος που το έβαλα, είναι μήπως δω κανένα ελληνικό κανάλι μέσω λαπτοπ.

Αν το λαπτοπ σου εχει εστω και ενα μικρο επιπεδο τεχνητης νοημοσυνης, ισως να προκαλει μονο του τις καθυστερησεις.

1 Like

Χαχαχα δεν έχεις και άδικο αλλά και αυτό άμυαλο είναι, γιατί δεν έχει θέμα στα ελληνικά κανάλια παρά μόνο μπλοκάρει το Dropbox.

1 Like