Pc problems\αποριες

Παιδες πουλαω τουμπανακι λαπτοπ του κουτιου - άνοιχτο ακομα.
Βρισκομαι Αθηνα για τον επομενο μηνα τουλαχιστον, οποτε οποιος ενδιαφερεται να στειλει pm.

Dell G5 15 5500 (i7-10750H/16GB/512GB/GeForce RTX 2060/FHD 144Hz/W10)

Το τελευταίο διάστημα έχω μεγάλο θέμα με τα HD βίντεο στο youtube. Στα 1080p κολλάει αρκετά συχνά. Αρχικά φαινόταν να είναι θέμα μόνο στα βίντεο που είναι στα 60fps αλλά το κάνει σε όλα τα HD άσχετα με τα frames. Γινόταν αρκετά σπάνια στην αρχή αλλά πλέον γίνεται όλο και πιο συχνά.

100% δεν είναι θέμα ταχύτητας internet. Πρόσφατα έκανα και μια καλή αναβάθμιση και όλα οκ. Φαίνεται να είναι θέμα pc ή ίσως κάποιων ρυθμίσεων στο youtube? Δεν είμαι σίγουρος και δυστυχώς το πράγμα χειροτερεύει.

Γενικά το pc το τελευταίο διάστημα γίνεται λίγο πιο αργό, έχει μικρά κολλήματα αλλά τίποτα το πολύ δραματικό. Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι με τα HD βίντεο στο youtube. Δεν έχω πρόβλημα με HD βίντεο από άλλες πηγές αν και ομολογουμένως σπάνια βλέπω κάτι στα 1080p εκτός youtube.

Any solutions?

Ίσως να έχει να κάνει με το hardware acceleration της gpu στα βίντεο. Δοκίμασες άλλον browser; Όταν έκανα δοκιμές πάντως σε αδύναμα pc για να δω ποιος τα πάει καλύτερα στo youtube, είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος με τον Edge.

1 Like

To hardware acceleration στον chrome δεν κάνει καμιά διαφορά πάντως. Firefox δεν χρησιμοποίησα και τόσο γιατί πάντα μου φαινόταν πιο αργός browser από chrome και θυμάμαι πως παλιότερα είχα κάποια θέματα.

Ωστόσο τώρα θυμήθηκα πως σε μερικά site που βάζουν youtube βίντεο στον chrome ξαφνικά εξαφανίζονται καθώς φορτώνει η σελίδα σε αντίθεση με firefox που τα εμφανίζει κανονικά.

Θα αρχίσω να χρησιμοποιώ λίγο πιο τακτικά firefox μόνο για youtube να δω αν θα κολλάει το ίδιο.

Καθαρισε τίποτα cookies, cache κλπ

Εμενα απο χτες εχει προβληματα στα start,restart. Εκανε κατι update. Αν πατησω ρησταρτ κανει την διαδικασια, σβηνει οθονη κτλ, αλλα ο υπολογιστης μενει ανοιχτος και δεν κανει τιποτα. Αν το κανω shut down κλεινει κανονικα και μπορω να το ανοιξω. Ουσιαστικα εχει φαει καποιο σκαλωμα η διαδικασια του restart. Exει κανεις καμια ιδεα?

Υ.Γ τα update τα τελειωσε. Ειναι ενημερωμενος υποτιθεται. Απλα ειναι σαν να χαλασε η διαδικασια του ρησταρτ

Κανει το ιδιο και σε safe mode;

To προβλημα ειναι οτι για να πας σε safe mode πρεπει να κανει ρησταρτ…μλκς των win 10

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να πάρω τα boxscores από το παρακάτω link σε excel?

C/P προφανώς δεν παίζει, δοκίμασα και Get Data from Web στο excel αλλά και πάλι δεν φέρνει τίποτα.

Γαμώ το site της Euroleague γενικά.

Δοκιμασε αυτο: Power Query tutorial

1 Like

Λοιπόν, εχω θέμα με τον σταθερό μου.

Μεχρι προσφατα, είχα ένα μηχάνημα από το 2014 αν δεν κάνω λάθος, το οποιο είχε αρχίσει και είχε προβληματα με τα usb (δεν αναγνωριζε πολλές φορές, είχαν σταματήσει να λειτουργούν πόρτες στο mobo), έβγαζε συχνά πυχνά bsod, οπότε έγιναν 2 αλλαγές: σκληρός και mobo (συν ένα εξτρα ντιμακι ραμ). Σκληρός καινούργιος (ssd και ο προηγούμενος και ο καινουργιος) και την μητρική την πήρα refurbished, γιατί καινούργια δεν μπορούσα να βρω.

Με αυτά και με αυτα, τα προβληματα με usb σταμάτησαν, τα πολλά bsod επίσης (όχι όλα όμως).
Πρόσφατα ανακάλυψα ότι μάλλον παίζει θέμα κάπου (σωωωωπα) γιατι μετά από boot, επειδή δεν είχε ανάψει η κάρτα ήχου (usb, focusrite) , ξεκούμπωσα και ξανακούμπωσα το usb της και μου πέταξε μπλε οθόνη.
Μερικές μπλε οθόνες από και απο εκεί είχε πετάξει, αλλά σπάνια πλέον.
Το κρατάμε στην άκρη αυτό.

Κάποια στιγμή στο παρελθόν, μετά τις 3 παραπάνω αλλαγές, είχε γίνει το εξής: πατάω να ανοίξει, δίνει ρεύμα, τίποτα στην οθόνη - ούτε το αρχικό Intel. Το κάνει 2-3 φορές αυτό, κλείνω εντελώς, βγάζω το ντιμάκι που είχα βάλει, μπας και εφταιγε - τζίφος. Το πισι δεν ανοιγε με τίποτα. Το αφήνω γιατί ήταν βράδυ.
Το επόμενο πρωι, απλά το πατάω και ανοίγει. Οκ λεω, με τον σταυρό στο χέρι και ότι βγεί. Από τότε (περίπου πριν το καλοκαίρι) , είχε βγάλει 1-2 bsods.

Σήμερα έγινε πάλι το τελευταίο, αλλά με την εξής διαφορά: τον είχα ανοιχτό και κάποια στιγμή ακούω θόρυβο βζζζζζζζ(δεν έχει ακουστεί τίποτα αυτά τα 8 χρόνια από το μηχάνημα), το οποίο τελικά ήταν το τροφοδοτικό (ανοιξα κουτί ενώ δούλευε, για να δω αν είναι σκληρός ή κάτι άλλο). Οπότε λέω να τον κλείσω και να τον ξανανοίξω να δω τι θα γίνει. Ε τι το ήθελα? Δεν ανοίγει τώρα. Πατάς κουμπί, παίρνει μπρος το τροφοδοτικό, αλλά τίποτα στην οθόνη - ούτε το αρχικό της intel. Αυτό που παρατήρησα είναι πως το ledακι που δείχνει τον σκληρό να φορτώνει, δεν αναβει καθόλου.
Αυτό που θα κάνω ίσως αργότερα (αν και πιστεύω ότι δεν είναι) είναι να βγαλω τον ssd για αρχή, να τον συνδέσω σε κουτί εξωτερικού που έχω, για να δω αν δουλεύει για αρχή. Πιστεύω ότι θα είναι οκ, αλλά θα το δούμε αυτό.

Τι θα μπορούσε να είναι? Η ακολουθία των τελευταίων γεγονότων με πηγαίνει προς τροφοδοτικό (πχ να μην δίνει ρεύμα σε usb, όπως στην περιπτωση που είπα πριν?), αλλά δεν το λέω και με σιγουρια.
Τι λέτε?

mobo ή τροφοδοτικό.

2 Likes

Τροφοδοτικό λογικά, εκτός κι αν έγινε τίποτα και έκαψε και καμιά motherboard.

2 Likes

Καλά το πας. Για τροφοδοτικό μου φαίνεται.

Για μένα το τροφοδοτικό είναι το παν στη σταθερότητα ενός συστήματος. Προσωπικά χρησιμοποιώ BEQUIET και δεν πρόκειται να αλλάξω ποτέ μάρκα.

Τί τροφοδοτικό έχεις πάνω του;;

1 Like

Corsair εχω, αλλα είναι πλεον 8 χρονων.
Και για corsair λεω να ξαναπαω. Οχι?

παρότι τα τροφοδοτικά είναι σημαντικά, κάπου το VFM αν ειναι sic πιστοποιημένα, εξανεμίζεται. δλδ μια ζωή δεν είχα ιδιαίτερα name τροφοδοτικά. μια φορά εξερράγη ενα - και ήταν και μάρκας καλής, μετά απο 12 χρόνια, επειδή είχε φρακάρει το fan απο σκόνες. συμβαίνουν και αυτά. απο τύχη δεν κάηκε και τπτ, αν και ήταν σε παλιό σύστημα. έκτοτε καθαρίζω 1 φορά το τρίμηνο και αφήνω καλό clearance, απο κάτω.

Μονο Corsair εχω εγω πολλαααα χρονια τωρα, ποτε δεν ειχα το παραμικρο θεμα να σκασουν, παντα απορροφουσαν πτωσεις τασης κτλ μια χαρα, σκυλια ειναι.

1 Like

O παλιός υπολογιστής που είχα, είχε no name τροφοδοτικό, με μικρό wattage (και μιλάμε για 2007 που consumption του cpu ήταν στο θεό) και 5 χρόνια δεν είχε πάθει τίποτα.

Τώρα για αυτό το μηχάνημα: από την αρχή που το είχα πάρει μου έβγαζε bsods μια στο τόσο, αλλά επειδή δεν ήταν ενοχλητικό, δεν είχα δώσει σημασία.
Πίστευα ότι είναι θέμα motherboad, για αυτό και όταν έφτασε στο απροχώρητο (δεν έβλεπε θύρες usb, οπότε με δυσκολευε αρκετά στην καθημερινότητα), άλλαξα motherboard (είχα δοκιμάσει πριν άλλες μνήμες και είχα και πάλι Bsods).

Παρένθεση,αλλά έφαγα φλασία: θυμάμαι ότι πολλά Bsods τα πεταγε όταν το pc ανοιγε μετά από sleep/hybernation. Δεν ξέρω αν μπορεί να μας πεί κάτι αυτό - κλείνει η παρένθεση.

Όταν άλλαξα motherboard και ssd λοιπόν, αυτό που έγινε ήταν ότι τα πολλά (όχι όλα) bsods σταμάτησαν. Αλλά υπάρχει μια μικρή διαφορά: η πρώτη motherboard ήταν standard ATX ενώ αυτή που έβαλα τώρα είναι micro ΑΤΧ. Δεν ξέρω αν το γεγονός του μεγέθους παίζει ρόλο στις απαιτήσεις σε voltage, το οποίο και να ήταν ο λόγος που πολλά-πολλά Bsods εξαφανίστηκαν.

Οπότε αν όντως είναι τροφοδοτικό, παίζει να έχει αυτό το πρόβλημα απο day 1 και επίσης αν δεν δημιουργησε κουσούρι στην πρώτη mobo, παίζει να είναι οκ. :scream:

Καλή η Corsair, αλλά η BEQUIET έχει καλύτερη φήμη και εξιδικεύεται στα PSU, όπως επίσης και η SEASONIC. Αυτές οι δύο εταιρείες είναι πρωτοπόρες στα PSU.

1 Like

Bsods ειναι το blue screen of death;

1 Like