Βοήθεια για αγορά pc

Βσκ μια κονσολά φετός (ίσως) και επειδή χρόνου AM5 - τότε νεο PC.

Ε τα 300 είναι υπεραρκετα για 24ρα, με 210 πχ παίρνεις IPS της ASUS ή της VIEWSONIC που είναι 2 από τις καλύτερες. Και η IPS AOC στα 200 είναι μια χαρά επίσης. Για VA Curved όλες σχεδόν στα 150 με 200 που είναι γαμάνε επίσης…Το θέμα είναι να την πάρεις από κάπου βολικά ώστε αν έχει θέμα με καμένα πιξελ ή άλλο defect να βγάλεις άκρη γρήγορα γιατί πάντα παίζει αυτή η πιθανότητα.

1 Like

Καλησπέρα και σε καλή μεριά!

Δεν ξέρω αν έχετε κολλήματα με το αν το πληκτρολόγιο θα είναι αγγλικό ή ισπανικό, ή με το αν έχει OS ή όχι. Το Hardware του μηχανήματος είναι καταπληκτικό, αγόρασα ακριβώς το ίδιο, για την ίδια τιμή ένα μήνα πριν και είναι beast.

Lenovo Legion 5 - 15.6" FullHD 120Hz (AMD Ryzen 7-4800H, 16GB RAM, 512GB SSD, NVIDIA RTX2060-6GB)

https://www.amazon.es/dp/B08M38HM8D/

Αν δεν έχετε Amazon Prime, κάντε ένα free trial για ένα μήνα και ξεμπερδέψατε.

Tελικα βλεπω να καταληγω στην 24 AOC για 1080p. Δεν εχει νοημα νομιζω να παω σε 27αρα 1440p με την καρτα που χω. Θα ναι συνεχως μια πιεσμενη οριακη κατασταση που θα ψαχνω συνεχως να φτιαξω σετινγκς και θα χω αγχος για καινουργιες κυκλοφοριες αν θα τις σηκωνει. Αυτες οι 24 ειναι και φτηνες σε σχεση με τα 300 που φανταζομουνα, οποτε αν με το καλο παω για πιο βαρβατη καρτα σε καποια φαση, τοτε αρχιζω και κοιταω και για πιο τουμπανες μεγαλες οθονες.

Ok απλά πάρτην από eshop.gr ώστε να την παραλάβεις μπαμ μπαμ από ένα eshop point και σε περίπτωση defect κλπ να την πάς πίσω άμεσα για αντικατάσταση, από άλλα μαγαζιά δεν ξέρω αν έχεις την ευχέρεια να την πάς πίσω έτσι εύκολα, τα eshop points είναι όλα ανοιχτά, κάποια θα είναι κοντά σου λογικά.

1 Like

24αρα η 27αρα;

Εγώ είχα αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/16210265/AOC-C24G1-24-Curved-Gaming-Monitor.html

Θα τις ήθελα τις 3 παραπάνω ίντσες, αν ξαναέχτιζα τώρα θα πήγαινα στην 27άρα.

1 Like

Mλκ που δεν μπορω να δω λαιβ αυτη την περιοδο αν η 1080αρα αναλυση χανει πολυ στις 27αρες

Χάνει βρε άπιστε θωμά, μπες youtube να δείς, είναι κλασικό πρόβλημα απλά αν δεν έχεις απαιτήσεις ή είσαι ανήλικος βολεύεσαι :stuck_out_tongue: Ο ακέφαλος σύγκρινε 27ρα 1440 με 24ρα 1080 από οτι κατάλαβα και προτίμησε την 24ρα, όντως δεν έχουν μεγάλη διαφορά πέρα από το μέγεθος και εν τέλει αυτό είναι και το σοφότερον για μένα εφόσον δεν έχεις 400-500 ευρώ κάρτα.

Όπως είπα και πρίν το χαμηλό pixel density (ppi = pixels per inch) είναι που χαλάει την εικόνα, σε 24ρα 1080 είναι 92ppi δλδ στα 80-90cm από την οθόνη αν είσαι δεν ξεχωρίζεις τα pixel εύκολα, σε 27ρα 1080 είναι 82ppi δλδ θές να είσαι 1 μέτρο μακρυά για να μην τα ξεχωρίζεις, σε 27ρα 1440 είναι περίπου 110ppi δλδ στους 75-80 πόντους δεν τα ξεχωρίζεις εύκολα. Γενικά ο κανόνας είναι κάτω από 90ppi βρώμα η δουλειά, γύρω στα 110 είναι το optimal, δλδ η 1080 είναι optimal σε 20-21" οθόνη, η 1440 σε 27ρα και η 4k σε 34ρα…

1 Like

27" με 1080p --> όχι πανηγυρικό… θα το μετανιώσεις

1 Like

χαχα οχι ρε σε χω ακολουθησει πιστα. Αυριο κιολας με βλεπω να κινουμαι. Απλα ειναι καλη αγορα, οποτε θελω να μαι 100% σιγουρος

Κοίτα είτε για 27ρα 1440 σοβαρή είτε για κάρτα σοβαρή θες 400 πάνω κάτω τω καιρώ τούτο. Αφού η 580 δεν έκλεισε ούτε χρόνο τότε είτε πάς για φτηνή και καλή 24ρα και είσαι βασιλιάς ακόμη είτε τα σκάς για 27ρα και απλά ψιλοχοντροψάχνεσαι με ρυθμίσεις ώστε να πάρεις το βέλτιστο από κάθε game στα 1440, κάτι το οποίο είναι φυσιολογικό, PC έχεις όχι κονσόλα. Η 580 δεν θα σε απογοητεύσει τόσο εύκολα, ούτως ή άλλως ποτέ δεν ήταν η υπερτούμπανη κάρτα να τα βάζεις όλα τέρμα, ακόμη και στα 1080, άσχετα αν κάποια σχετικά νέα games τα τερμάτιζε…τώρα βέβαια σε έστειλα πάλι στην αρχή :stuck_out_tongue:

1 Like

χαχα γελαω
αυριο κ οτι με φωτισει. Νομιζω οτι ειναι δεν εχω να χασω και πολλα in the long run με οποιαδηποτε με τις δυο επιλογες

Εσυ με το πιστολι στον κροταφο τι θα επελεγες? :rofl:

Bεβαια η 27αρα 1440 ειναι και πιο future proof και ουσιαστικα μονο το Cyberpunk φοβαμαι. Ολα τα αλλα που παιζω γενικα τα παιζει πολυ καλα η nitro+ απο οτι βλεπω σε βιντεα. Γενικα παιζω λιγα και συγκεκριμμενα παιχνιδια.

Ε τώρα τι να σ πω…εγώ αν είχα 580 και 400 budget για οθόνη θα την έκανα την μετάβαση σε 1440, είναι το next level αλλά αυτό σημαίνει ότι αυτομάτως αποδυναμώνω την κάρτα γραφικών, i can live with that για όσο χρειαστεί μέχρι να έπαιρνα την επόμενη medium κάρτα (με 200-250 ευρώ σε κανα χρόνο τουλάχιστον δλδ) που όμως θα σκοτώνει στα 1440… από την άλλη δεν παίζω πλέον AAA games, άντε μόνο το cyberpunk να δώσω λίγο λιώσιμο, οπότε το βλέπω διαφορετικά…εσύ τώρα αν μου θες το φουλ gaming experience με τα νέα games ε δε ξέρω…υπάρχει και το άλλο σκεπτικό…δώσε τα μισά δλδ 200 και πάρε την AOC 24G2U και μετά από κανα 2 μήνες μάζεψε κανα 50ρικο ακόμη να πάς στα 250 και δώσε και την 580 κανα 140-150ρι αφού έχει ακόμη άλλο 1 ή 2 χρόνια εγγύηση και με 400 πάρε την 5700xt που λογικά θα έχει πέσει κι άλλο η τιμή της…ουφ…άλλη φορά μη μου βάλεις το πιστόλι στο κρόταφο :stuck_out_tongue:

1 Like

Χαχα. Τελος. Ησουνα τελειος. Δεν ξαναρωταω τιποτα. Ειδα βασικα οτι με τον ryzen 5 3600 με πολυ λιγες ρυθμισεις βγαζει ανετα πολλα προσφατα γκεημς σε 1440p οποτε το πλανο ειναι αυτο που περιεγραψες. 1440p τωρα κ μια καρτα γραφικων σε κανα δυο χρονια.

Ευχαριστω πολυ

Xexe my pleasure, απλά μόλις είδα οτι η 27ρα AOC που είχε 300 ψιλοεξαφανίστηκε, την έβγαλε και το eshop στα 270 για black friday και εξαντλήθηκε, δες αυτές με τα 400 μήπως πέσει καμία αυτές τις μέρες

Αυτο εβλεπα τωρα. Δεν βιαζομαι αφου παω για την 27αρα. Θα βλεπω αν πεσει καμια κ βλεπουμε

Εγω λεω να παρω αυτη απο εναν φιλο στα 130 του '16

https://www.skroutz.gr/s/9854849/Zowie-XL2411.html

Επισης εχει κανεις γνωμη για αυτη τη καρεκλα?
https://www.plaisio.gr/work-karekla-grafeiou-iliac-mauri_2857278

Η οθονη μια χαρα φαινεται, απλα δεν ξερω με την συνδεσιμοτητα τι παιζει. HDMI κτλ