Pearl Jam - Backspacer

Το άλμπουμ πραγματικά πολύ καλό παιδία…δεν περίμενα τόσο καλή δουλεία από τους Pearl Jam εν έτει 2009. Το έχω ακούσει αρκετές φορές ήδη και κάθε ακρόαση είναι μοναδική εμπειρία.
Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να κάνουμε στους στίχους που είναι πραγματικά ποίηση…
Το Just Breathe συγκινητικό. Τόσο απλό και όμως τόσο δυνατό.

Εμενα μου φαινεται με διαφορα ο χειροτερος τους…

Σίγουρα δεν είναι ο καλύτερός τους, με τίποτα, αλλά δεν θα τον έλεγα τον χειρότερό τους. Το Riot Act τουλάχιστον ήταν χειρότερο κατ’εμέ. Απλώς διατηρούν ένα νέο στιλ, ίσως γιαυτό να ξενίζει λίγο ο δίσκος. Σίγουρα πάντως δεν είναι και αριστούργημα, παρά ένα καλό, straighforward alternative άλμπουμ.

Δεν είναι κακός, απλά διαφορετικός. Κι εγώς έπαθα ένα μικρό σοκ όταν το πρωτοάκουσα αλλά μετά από αρκετές ακροάσεις κατέληξα στο “διαφορετικός”, που είπα πριν

Μετα απο σκεψη , μου την σπαει το γεγονος οτι ειναι αρκετα τα κομματια στα οποια ειναι μονο ο vedder και η κιθαρα του.
Σαν μελωδιες που ο ιδιος διαλεξε να αφησει εξω απο τον σολο δισκο του…
Δεν μου την σπανε μαλλον τα τραγουδια, αλλα ισως οτι αυτο μπορει να σημαινει κατι για το μελλον της μπαντας.

Λες για τα κομμάτια που ξέχασε να βάλει στο sountrack του “Into the Wild” κ είπε να μην παν χαμένα ε?.. :stuck_out_tongue:

Όσο μικρός είναι σε διάρκεια ο δίσκος τόσο μεγάλη συζήτηση σηκώνει.
Δεν χρειάζεται να έχεις εξειδικευμένο αυτί στους Pearl Jam για να καταλάβεις ότι δεν είναι στο επίπεδο των πρώτων δίσκων.
Συζήτηση και παραλληλισμός μπορεί να γίνει με την μετά Yield περίοδο όμως και πάλι το feeling του δίσκου είναι διαφορετικό.
Προσωπικά μετά από κάθε ακρόαση μου αφήνει μια θετική γεύση, δηλαδή κατά μια έννοια ο δίσκος μέσα μου παίρνει θετικό πρόσημο, νιώθω ικανοποιημένος από αυτό που άκουσα.
Το αν αυτό είναι αρκετό εξαρτάται από την προσέγγιση που κάνει κανείς. Το ακούει ως ένα νέο φρέσκο άκουσμα ή το ακούει συγκριτικά με το τι θα ήθελε να ακούσει από τους Pearl Jam του παρελθόντος;

Όσο για τα ακουστικά κομμάτια, δεν είναι μόνο η επιτυχία του καταπληκτικού (και προσωπικής αδυναμίας) sountrack του Into The Wild που έγραψε ο Vedder. Είναι ο τρόπος έκφρασής του, κάτι που τον εκφράζει καλλιτεχνικά και η ύπαρξή τους ήταν αναμενόνμενη στο album. Από τη στιγμή που τα τραγούδια είναι καλά δεν έχω πρόβλημα.

Να ρωτησω τι γινεται με το 2ο προσωπικο αλμπουμ του Βεντερ?(καπου ειχα διαβασει οτι θα βγαλει 2ο…)
Γιατι αμα περνει τη κιθαρα του,οπως ειπε και ενας πιο πριν,και γραφει Just breathe και The end,Society k Guaranteed ας τη περνει οσο πιο συχνα γινεται…
Μαρεσει αρκετα ο δισκος αλλα γιατι σχεδον κανεισ δεν αναφερθηκε στο ποσο μικρος ειναι??
Ισως ειναι καλο γιατι προσωπικα δε με κουρασε καθολου αλλα ηθελα και κατι παραπανω…
Προς Γιαννη και λοιπους die-hard fans,τι ελπιδες δινεται να ξαναερθουν απο Ελλαδα συντομα??

εγω δινω αρκετες…αμα βγουν καλοκαιρι Ευρωπη και πιασουν τα φεστιβαλ η λογικη λεει οτι μπορει να ερθουν και απο δω…

ενα RW με μεταλλικα (οπως λεγεται) στην metal μερα …και PJ ατην ροκ δεν ειναι πλεον και κανενα τρομερο ονειρο με βαση ποσα ονοματα παιρνουν και απο δω , απο τα νοτια ,τα τελευταια χρονια…

δλδ οι kILLERS περσι αν και ακυρωθηκαν δεν νομιζω να μαζευουν πιο πολυ απο pj…για ελλαδα παντα

οσων αφορα το δισκο…γενικα δεν μου αρεσει σε ενα δισκο να κυριαρχουν οι μπαλαντες ας το πουμε…μαλλον λαθος ειπα…με κουραζει αυτο το πραγμα τοσα πολλα τραγουδια σε χαμηλους τονους , μονο ο βεντερ και η κιθαρα…

μου θυμιζει το in your honor των foo fighters που ειχε ενα δευτερο δισκο μεσα με μονο ακουστικα τραγουδια…

απο την αλλη επειδη ακουω PJ απο το 96 (για να το παιξω και λιγο παλιος)…και εχω ξεκοκαλισει τα cd τους χρονια τωρα …εχοντας ακουσει το καινουργιο 2-3 φορες …δεν με εχει κερδισει καθολου…μαλλον αρνητικο προσημο βαζω εγω…που ειναι τα 2-3 κομματια δυναμιτες που θα σε κερδισουν αμεσως και θα θες να τα ακους συνεχεια? ακομα και τα πιο ‘‘ηρεμα’’ τραγουδια…πχ το just breathe …μπορει να βγαζει πολυ συναισθημα αλλα δεν ειναι επιπεδου PJ για μενα…δλδ για να το πω απλα …προτιμω να βαλω ενα thin air να ακουσω απο το binaural του 2000 η ενα light years απο τον ιδιο δισκο…για να μην παμε σε συγκρισεις με παλαιοτερα…

επιφυλλασομαι καπως γιατι το εχω ακουσει μονο 2-3 φορες καθως βαρεθηκα παραπανω…θα του δωσω και αλλες ευκαιριες ομως…

το got some με εχει φτιαξει μονο ως τωρα…

Σιγουρα απο την στιγμη που ηρθαν το 2006 και ηταν και επιτυχημενη συναυλια, υπαρχουν πιθανοτητες να ξαναερθουν Ελλαδα. Αυτο που δεν ειναι σιγουρο ειναι το ποτε θα γινει η ευρωπαικη περιοδεια… ναι μεν φανταζει λογικος ο Ιουνιος του 2010, αλλα ο Vedder σε προσφατη συναυλια στο Ροτερνταμ ειπε “See You In A Year And A Half Maybe” κατι που αν το παρουμε στα σοβαρα και θεωρησουμε πως αναφερεται στην Ευρωπη, τοποθετει την περιοδεια στα τελη του 2010 σε κλειστους χωρους προφανως

απότι έχω ακούσει το 2010 δεν θα δώσουν πολλές συναυλίες γιατί κάποιο από τα μέλη θα γίνει πατέρας…(δεν ξέρω ποιός:p)
ελπίζω να μην ισχύει πάντως το ότι θα μειωθούν τα live…

to backspacer είναι ένα cd γεμάτο ΟΜΟΡΦΑ τραγουδια… όσες φορές το άκουσα μου άφησε την ίδια όμοφη αίσθηση… σαν να είναι το soundtrack μιας ταινίας την οπόια όμως δεν χρειαζεται να δεις για την έχεις στο μυαλό σου ακούγοντας το… όμως κάτι λείπει… τι είναι αυτο που κάνει το the end να ακούγεται τόσο λίγο ή καλύτερα διαφορετικό απ’το love boat captain ή το just breath από το drifting? είχα στο μυαλό μου κι άλλες συγκρίσεις αλλά δεν ήθελα να μπλέξω τραγούδια απ’τα ‘‘παλιά’’… δεν ξέρω τι είναι… πάντως κατι λείπει… κάτι που δεν κάνει το cd αυτό κακό αλλά το κάνει μη-pearl jam… δεν με πειράζουν τα πολλά ήρεμα κομμάτια… με πειράζει η δύναμη που λείπει απ’αυτα…

Δυστυχώς ο δίσκος τους είναι μάλλον μέτριος , με εμφανή σημάδια κόπωσης και έλλειψης νέων ιδεών.
Συνεχίζουν τη φθίνουσα πορεία τους
Κρατάω στη μνήμη τη συναυλία τους , μια απο τις καλύτερες που έχω δει ποτέ

Μέτριος για τα επίπεδα των Pearl Jam…

Συμφωνω αλλα αυτο για μενα επισης σημαινει πως αν τον δισκο τον εβγαζε πρωτοεμφανιζομενο σχημα, θα μιλουσαμε για διαμαντακι.
Σιγουρα δεν ειναι τυπικος pearl jam δισκος, καθε αλλο, αλλα μετα απο λιγα ακουσματα τον θεωρω παρα πολυ καλο…

Όντως, αυτό σημαίνει… Αλλά είναι Pearl Jam διάολε… Έχεις άλλες απαιτήσεις (στις οποίες έχουν να ανταποκριθούν από το Yield βέβαια…)

όντως, αν τον έβγαζε πρωτοεμφανιζόμενο γκρουπ θα μιλούσαμε για διαμαντάκι; Εγώ ρε παιδιά γιατί θα μιλούσα για αδιάφορες συνθέσεις με εκπληκτικό τραγουδιστή;

Τρωγεται και δν τρωγεται το fixer… οι ενδοξες μερες του συγκροτηματος εχουν περασει, nothing as it seems, black, alive, of the girl, rearview mirror…πανε αυτα:(
Τουλαχιστον κανουν ακομη γαματα live!!!

Δεν το έχω ακουσει ακόμα, αλλα με απογοητευετε…

με αυτά που διάβαζα για το άλμπουμ εδώ (και αλλού) είχα απογοητευτεί τόσο που τελικά το κατέβασα και δεν το αγόρασα… τελικά μάλλον θα ταγοράσω κιόλας… είναι πολύ καλύτερο απότι περίμενα… αλλά έρχεται να επιβεβαιώσει ότι την αγία τετράδα (ten,vs,vitalogy,yield) δεν πρόκειται να την ξαναφτάσουν δυστυχώς… τώρα από τα υπόλοιπα 4 μου φαίνεται καλύτερο από binaural και riot act, στο επίπεδο των no code και avocado…

στο άλμπουμ τώρα… όντως εκπληκτικές οι ερμηνείες του vedder… ξεχωρίζω τα got some, just breathe, force of nature αλλά και το gonna see my friend… τα μόνα που θεωρώ fillers είναι τα amongst the waves και unthought known… το fixer σιγά-σιγά αρχίζει να μου αρέσει και αυτό… αν ήταν να διαλέξω ένα όμως είναι με διαφορά το got some… ειδικά όταν χάνεται η φωνή του vedder στο neeeeed it είναι όλα τα λεφτά…