Pearl Jam - Backspacer

Το βινυλιο ειναι ολα τα λεφτα!
Αν το βρει κανεις να το τσιμπησει.

πόσο γαμάει το the end?? έχω μείνει μαλάκας… εύκολα το καλύτερό τους άλμπουμ από το 98… και η φωνή του τύπου όσο περνάνε τα χρόνια αντί να χαλάει βελτιώνεται…

Δεν έχω ενδιαφέρον καν να το κατεβάσω. Πάντως εγώ θα πρόσθετα και το No Code στα κορυφαία τους. Κάτω μεν από τα 4 πρώτα πολύ πάνω όμως από ότι ακολούθησε.

PEARL JAM party

3 χρόνια από τη συναυλία - σταθμό…
λίγες μέρες μετά την κυκλοφορία του πολυαναμενόμενου ?Backspacer??

?τα μέλη του Ten club των Pearl Jam, oι DJ Sean και Dj Akis και το DaSein Cafe παρουσιάζουν το καθιερωμένο πλέον… PEARL JAM PARTY, το Σάββατο 17 Οκτωβρίου, στο γνώριμο χώρο του DaSein Café. (Σολωμού 12, Εξάρχεια).

Αυτός που έκανε το review κατάλαβε ότι το Amongst the Waves είναι για το surfing?

Ουαου.

Αυτος που εκανε το review δεν ειπε πως ειναι για το surfing… ο Vedder πολλακις εχει πει οτι το surf του εσωσε την ζωη και οτι την ωρα που σερφαρει εχει σκαρφιστει στιχους. Στο “Amongst The Waves” ουσιαστικα αυτο το πραγμα λεει οτι εχει λυτρωθει μεσω του surfing κτλ… Απλα το ιδιο ειχε κανει και στο “Big Wave” απο το προηγουμενο album, το οποιο “Big Wave” ηταν και το μονο κακο κομματι του “Avocado”

Kαι γενικα περα απο τα τραγουδια (ειναι και η διασκευη στο “Gremmie Out Of Control” του Lost Dogs που μιλαει για surfing) ο Vedder οπου σταθει και απο βρεθει μιλαει για το surfing… Στην Πορτογαλια που τους ειχα δει 2 φορες το 2006 αρχισε να μας μιλαει στην συναυλια οτι πηγε στο κοντινο Cascais kaι εκανε surf:p

Τους εκλεψαν την δοξα οι Alice φετος…

Nαι ρε δν διαφωνώ για το surf, είναι γνωστό ότι του αρέσει, απλά μου φαίνεται περιττή η αναφορά, ειδικά που έγινε ψιλοειρωνικά (δν έχω πρόβλημα με την ειρωνεία, απλά μου φάνηκε άστοχη εδώ).
Επιπλέον το Amongst the Waves δν αναφέρεται στο surfing έχω την εντύπωση. Απλά χρησιμοποιεί “θαλάσσιες” (sic) λέξεις για παρομοιώσεις και έκφραση συναισθημάτων.
Το έχει δηλώσει κ ο ίδιος νομίζω σε μια συναυλία ότι δν έχει σχέση με surf.

Ο Cornell τους την έκλεψε :lol::lol:

Πάντως στις συναυλίες δείχνει να το έχει μετανιώσει.
Από τα λίγα setlist που έχω δει κ βιντεάκια στο youtube, δείχνει “δυνατός”.
Επίσης λέτε να ξαναφήσει μαλί εποχή SG ή το πάει για τρέντι?:lol:

Surf κομματι δεν ειναι και αν διαβασεις καλυτερα δεν εχω γραψει οτι ειναι τετοιο στην κριτικη… δεν λεει ο Vedder μεσα “oυαου ποσο τα σπαει το surf και παρτε τις σανιδες και φυγαμε” (κατι που κανει κατα καποιον τροπο στο Big Wave).

Aπλα ο Vedder βγαζει γενικα μια αισιοδοξια στο album και στο “Amongst The Waves” συγκεκριμενα δειχνει οτι εχει ξεπερασει οτι προβλημα ειχε στην ζωη του και το κανει αυτο χρησιμοποιοντας σαν παρομοιωση οπως ειπες το surf που στο παρελθον εχει δηλωσει οτι ειναι πηγη εμπνευσης αλλα και ενας τροπος να ξεφευγει απο τα προβληματα του…

Οταν λεει “Riding High Amongst The Waves…” και ξεροντας ποσο τρελαρας ειναι με το surf ε δεν μπορω να φανταστω οτι εννοει riding με κρις-κραφτ:p

Απλα επειδη ειμαι καμμενος pearljamας οπως εχεις καταλαβεις και εχω ασχοληθει ΠΟΛΥ μαζι τους, αυτο με το surf εχει καταντησει λιγο “γραφικο” στα αυτια μου και μου βγηκε ηθελημενα μια οντως ειρωνικη παρατηρηση απο την σκοπια του φαν και οχι του συντακτη

μιλώντας για την κριτική, δεν κατάλαβα γιατί είναι κακό 2 από τα 11 τραγούδια να θυμίζουν solo vedder (just breathe και the end)… ειδικά από τη στιγμή που είναι πολύ καλά κομμάτια… αν σαυτά βάλουμε και τα got some και force of nature που είναι επίσης κομματάρες ήδη έχουμε 4 τραγούδια επιπέδου 90ς…

Αφού είσαι καμμένος, θα έπρεπε να είσαι λιγότερο αυστηρός:p
Μια χαρά είναι το δισκάκι:D

Άντε να τους δούμε στην ευρωπαϊκή του χρόνου, να δούμε πόσο αυστηρός θα είσαι εκεί:lol::lol:

ουτε γω πιστευω πως μιλαει για surf το συγκεκριμενο κομματι…
αφου εισαι τοσο περλτζαμς Γιαννη θα 'πρεπε να ξερεις οτι μιλαει με μεταφορες ο βεντερ…
επισης θεωρω πολυ περιτη την 1η σου παραγραφο που θυμιζει εκθεση γυμνασιου περι σιατλ κ την πορεια τους μεσα στο χρονο.καθε ανθρωπος που ασχολειται με μουσικη κ σεβεται τον εαυτο του τα ξερει ολα αυτα