Pearl Jam CD?

Θέλω να πάρω CD των Pearl Jam. Τι μου προτείνετε; Δεν έχω κανένα… Δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάποια καλή συλλογή, τίτλους, τίποτα! Thank ya προκαταβολικά! (Γιατι τόσο καιρό νιώθω ένα “κενο” στη… μόρφωσή μου)

Ένα search σε μία μηχανή εύρεσης και παίρνεις τις απαντήσεις σου! :wink:

Ναι οκ, βρίσκω αν είναι… Απλώς ήθελα πιο προσωπικές γνώμες από fan τους ωστε να πάρω κάτι αντιπροσωπευτικό, καλό κ.τ.λ. γιατί διαπίστωσα ότι έχουν μεγάλη δισκογραφία. Αν θέλει κανείς…

εξαρτάται πόσο θέλεις να ασχοληθείς…

τα cd τους μέχρι και την προηγούμενη studio κυκλοφορία τους (Riot Act) τα βρίσκεις στο Metropolis με 6.40.

Από την άλλη μπορείς να ξεκινήσεις με το Best Of που κυκλοφόρησαν πέρυσι αν θυμάμαι καλά. Λέγεται Rearviewmirror, είναι διπλό και πραγματικά ΠΟΛΥ καλή συλλογή. Σχεδόν όλα τα τραγούδια που έχει είναι άψογα και από αυτό μπορείς να κρίνεις ποιος δίσκος σου ακούγεται πιο κοντά σε αυτό που σου αρέσει.

Κατά τα άλλα…

Το Ten θεωρείται το πλέον κλασσικό. Είναι ο ιστορικός και best seller δίσκος του με τα πιο αναγνωρίσιμα τραγούδια τους όπως το Jeremy, το Alive, το Even Flow και το συγκλονηστικό Black. Αντικειμενικά, το καλύτερό τους.

Το VS είναι επίσης κλασσικό album για το είδος του στα επίπεδα του Ten, από το οποίο άντε να υστερεί στα σημεία. Rearviewmirror, Animal,Go, Daughter και αυτό είναι must.

To Vitalogy είναι ιδιαίτερο album. Πολλοί οπαδοί της μπάντας το θεωρούν το καλυτερό τους. Πιο “δύσκολο” album από τα προηγούμενα με φοβερό artwork.Το τρίτο καλύτερο μαζί με τα 2 προηγούμενα.

Από εκεί και πέρα το No Code ήταν μια στροφή σε πιο ήρεμα μονοπάτια για τη μπάντα.Πιο εσωστρεφές και ήρεμο αλλά πάρα πολύ όμορφο. Το Yield είναι καλό αλλά αμφιλεγόμενο, το Binaural είναι η μέτρια δουλειά του συγκροτήματος, το Riot Act αμφιλεγόμενο γενικά, για εμένα πολύ καλό και το τελευταίο κατά την προσωπική μου άποψη ότι καλύτερο από εποχής No Code.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα.

Προσωπικά θα σου πρότεινα ή τη συλλογή για να πάρεις μια καλή άποψη για όλα ή αν είναι να αρχίσεις με κάποιο δίκσο το Ten.

Βοήθησες φυσικά!!! :smiley: Thanks! Μεγάλος φαν τους ε? Άντε θα τους δεις και από κοντά!