Pelican

let the thread begin…

Τρομερή μπάντα,πολύ τολμηρή σε αυτό που κάνει.Πολύ ατμοσφαιρικά τραγούδια,η έλλειψη τραγουδιστή τους πάει,και το θετικό τους είναι ότι οι μελωδίες που βγάζουν δεν είναι ξενέρωτες αλλά έχουν το δικό τους στυλ και ρόλο.

Δύο νέα τραγούδια από τον επερχόμενο δίσκο βρίσκονται εδώ:

http://stereogum.com/archives/mp3/new-pelican-an-inch-above-sand-stereogum-premiere_090271.html

Ωραία, ωραία! :smiley:

αυτή η μπάντα για κάποιο λόγο μου φαινόταν πάντα αφόρητα βαρετή… :-k

Το ακριβως αντιθετο με τον απο πανω…
Αυτη η μπαντα μ’αρεσε απο την πρωτη στιγμη που την ακουσα.
Πιστευω οτι ξερουν να δημιουργουν καταπληκτικα τραγουδια και δεν σου λειπουν
καθολου τα φωνητικα.Αγαπημενα τα Australasia και The Fire…

The fire…μολις το περασα στο Mp3,πριν λιγο…ωραια μπαντα,τους ειχα δει τοτες λαιβ,2-3 χρονια πριν που ανοιγαν κατι μουργολυκους και ειχα περασει και σουπερ…Australasia και μενα το αγαπημενο…

???

:p:p:p

Eλπίζω να έκανες πλάκα για την αναπληρωματική τριάδα των Μάστοντον:p

Πλέον πιο βαρετοί και από αγώνα κρίκετ.

Αλλά μην παραβλέπετε ότι έχουν το “March Into The Sea” EP, το οποίο είναι ό,τι καλύτερο έχουν βγάλει*.Και το Australasia.

*και το οποίο γαμεί παρεπιπτόντως.

δηλώνω οπαδός, αλλά μ αρέσει που υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για τη συγκεκριμένη μπάντα.

:pοχι,σηκωθηκα κι εφυγα με το που αρχισαν…:p:p(σιγα την αναπληρωματικη τριαδα,εμεις γελαγαμε)…(:?προβλεπω κραξιμο)

Το Australasia έξοχο, αλλά το πραγματικό έπος είναι το The Fire.
Μ΄άρεσε και το City Of Echoes, αν και το άκουσα σε περίοδο που είχε αρχίσει γενικά να με κουράζει η φάση του post και δεν κατάφερε να μου αλλάξει ιδιαίτερα τη διάθεση.

Δε τους ηξερα τους τυπους αλλα τα δυο κομματια απο το νεο αλμπουμ που ακουσα μου αρεσαν.
Και οντως τα φωνητικα δε σου λειπουν. Ετσι κι αλλιως γενικοτερα μ’αρεσουν τα ινστραμενταλ

Μετά το διαστρικό Australasia, δυστυχώς πολύ κατώτεροι των προσδοκιών (μου)…

Aγαπημένο το the fire… Μετά australasia. Το τελευταίο δεν το χω ακούσει ακόμα…
Πάντως αν και έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι βαρετή μπάντα, εμένα προσωπικά μου αρέσουνε. Απλά, είναι για συγκεκριμένες ώρες οι pelican. Περισσότερο από κάθε άλλη μπάντα, για να μην ξενερώσεις και αλλάξεις δίσκο, πρέπει να βρίσκεσαι σε συγκεκριμένο μουντ.

Tι ωραιο που ειναι αυτο το Australasia ρε παιδες !
Δεν θυμαμαι και εγω ποσο καιρο εχω να το ακουσω.

εν το μεταξυ τωρα θα κανω τουρ ευρωπη και ειχα σκεφτει για το ντανκ φεστιβαλ αλλα μολις ανακοινωσαν τιμες το ξσανασκεφτικα :stuck_out_tongue:

Bump!

[SPOILER][B]Pelican - Ataraxia/Taraxis (2012)[/B]
[/SPOILER]

Λοιπόν, δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κανείς, αλλά οι Pelican πριν μερικές μέρες (10/4), κυκλοφόρησαν μέσω της Southern Lord το καινούριο τους EP Ataraxia/Taraxis. Πρόκειται για ενα EP διάρκειας σχεδόν 18 λεπτών με 4 κομμάτια μέσα, οπού το μεγαλύτερο κομμάτι του δεν ξεπερνά για πολύ τα 5 λεπτά.

Δεν πρόκειται για κάτι ιδιαίτερα πρωτότυπο, αλλά το βρήκα αρκετά όμορφο, χαλαρό όσο ήθελα, με τα κατάλληλα ξεσπάσματα. Προσωπικά ξεχωρίζω το 3ο κομμάτι του δίσκου, Parasite Colony, το οποίο είναι ένα πολύ καλό κομμάτι. Όσοι είστε φίλοι των Pelican ή του ποστ και δεν το έχετε ακούσει ακόμα, ρίξτε μια αυτιά, το αξίζει νομίζω.

Ελπίζουμε να βγάλουν σύντομα καινούριο δίσκο και να τους δούμε κάποτε και από τα μέρη μας!

(Δεν έχω δει τίποτα αν βγάζουν καινούριο δίσκο και τα σχετικά. Αν ξέρει κάτι κάποιος ας πει.)

Ξέθαμα γιατί από κάτω στριμάρει το νέο δισκίδιο.Forever Becoming ο τίτλος, τίμιο (και προβλέψιμο…) σαν τον Τάσο Πάντο κτλ.

Όσοι πιστοί (απομείνατε) προσέλθετε.

http://pitchfork.com/advance/246-forever-becoming/

Ευχάριστη έκπληξη. Υπάρχει και για κατέβασμα.

τους είχα χάσει στα τελευταία που βγάλαν,αυτό είναι όμως πολύ πολύ καλό.σίγουρα θα παίξει πολύ.deny the absolyte ίσωσ και το αγαπημένο για φέτος…
http://youtu.be/TOAzNXoSJ1A