Petition για να σταματήσει το κυνήγι για τα επόμενα χρόνια

Αντιγράφω από e-mail που μου ήρθε:

Οι έλληνες κυνηγοί είναι περίπου 250.000. Σε αυτό το νούµερο προσθέστε και τα λοιπά µέλη της οικογενείας τους που ψηφίζουν. Καµµία κυßέρνηση από τα δύο µεγάλα κόµµατα δεν θα είχε το πολιτικό θάρρος να αντιµετωπίσει το πολιτικό κόστος εφαρµόζοντας το αυτονόητο: να προστατεύσει την ήδη πληγωµένη θανάσιµα πανίδα της χώρας µας.

Δεκάδες χιλιάδες ζώα πεθάνανε µε φρικτό θάνατο από τις πρόσφατες πυρκαγιές. Τα υπόλοιπα αυτή τη στιγµή υποφέρουν από την έλλειψη τροφής, νερού, και το στρες που υποµείνανε. Και δε φτάνει µόνο αυτό,
αλλά κυνηγοί έχουν µαζευτεί στις περιοχές που τα ζώα έχουν ßρει καταφύγιο και πυροßολούνε ανεξέλεγκτα.

Για αυτό τον λόγο, το συγκεκριµένο petition έχει µεγάλη σηµασία. Πρέπει να συµπληρωθούν όσο το δυνατόν περισσότερες υπογραφές. Προωθήστε το όπου µπορείτε.

ΥΠΟΓΡΑΨΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ

http://www.PetitionOnline.com/isoniso/petition.html

:wink:

Σωστη κινηση, Ηλια θα ειναι καλυτερα να κανετε sticky αυτο το thread για να μην θαφτει.:wink:

+1

Εννοειται πως υπογραψα…

Yπογραψαμεν.

Done!

καλα ρε σαν rychehead υπεγραψες? :lol: :stuck_out_tongue:

μπορει να μην πιανεται γι αυτο το λεω…

Μετραει κανονικα.:wink:

Υπεγραψα εννοειται…Γενικα το κυνηγι ειναι κατι στο οποιο ημουν ανεκαθεν αντιθετη.[-X

Και αμα σταματησει παιδιά,τρυπηστε μου την μύτη…(Υπέγραψα βεβαίως βεβαίως…)

δεν εχω προθεση να ξεκινησω flame war, αλλα ως δραστηριος κυνηγος απο τα 10 μου, αντιτιθεμαι σε καθε ειδους “οικολογο του κωλου” (κοινως οικωλογο) που διαρυγνυει τα ιματια του εναντια στο σπορ της θηρας ενω απ’την αλλη στην παραλια ανετα αφηνει τα αποτσιγαρα και τα μπουκαλακια του και πεταει τα σκουπιδια απ’τον τριτο γιατι βαριεται να κατεβει ως τον καδο…λοιπον…δεν θα κατσω να γραψω εκθεση για το τι προσφερει η θηρα στο οικοσυστημα μας, η για τα υπερ/κατα του κυνηγιου, συμφωνω με την απαγορευση της θηρας στην καμμενη γη, προς οφελος της ισσοροπιας του ζωικου πλυθησμου και της πανιδας γενικοτερα…παραθετω λινκ απο αρθρο του κ. Κυριάκου Ε. Σκορδά - Δασολόγος - Περιβαλλοντολόγος .

http://www.kynigos.net.gr/diaxirisi/articles/kynigi-symaxos.html

δειτε και αυτα

http://www.orion.net.gr/index.php?m=3&c=art/michel.htm

http://www.kinigotopos.gr/news.asp?id=933

Μου ήρθε κι εμένα με mail σήμερα και ήδη το έχω κάνει. :slight_smile:

6150 υπογραφες με τη δικη μου.:wink:

Φιλε Elusive ισως και να εχεις δικιο σε καποια πραγματα. Λεω ισως γιατι δεν ξερω ακριβως τι πιστευεις γι’αυτο αλλα στο θεμα με τη γενικοτερη περιβαλλοντικη αναισθησια που μας διακρινει εχεις δικιο. Εννοειται πως κανουμε ο,τι μπορουμε για το καλο του περιβαλλοντος και οχι μονο οπου μας βολευει.:wink:
Δεν εχω κατι προσωπικα με το κυνηγι. Απλως ειναι η κατασταση τετοια τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη και υπο τις υπαρχουσες συνθηκες. Αλλωστε δεν ζηταμε να καταργηθει για παντα. Απλως, μεχρι να “συνελθει” η φυση και τα ιδια τα ζωα.

Τωρα αν καποιος “κυνηγαει” τους κυνηγους αλλα πεταει στο δρομο τα σκουπιδια του, αδιαφορει για την ανακυκλωση, καιει το κλιματιστικο στο τερμα ολη μερα κλπ… ε τοτε σιγουρα εχεις δικιο. Μαλλον κακο κανει στο περιβαλλον κ καθε τετοιος καραγκιοζης παρα καλο.

βασικά καταλαβαίνω τον Elusive απόλυτα, ως λάτρης του ψαρέματος. Οι ψαροντουφεκάδες με μπουκάλες οξυγόνου, ο δυναμίτης και κάμποσοι ακόμα παράνομοι τρόποι αλιείας, αφανίζουν τα ψάρια από ολόκληρες περιοχές. Δε θα μου άρεσε αν μου απαγόρευαν και εμένα το ψάρεμα με καλάμι. (Πριν με ρουφιανέψει ο Κόζυ, ναι έχω πάνω από 3 χρόνια να πάω, αλλά δε μου λέει τίποτα :p)

Έτσι είναι και τώρα. Το πρόβλημα κυρίως είναι οι λαθροκυνηγοί που κυνηγούν είτε σε απαγορευμένες περιοχές είτε σε απαγορευμένες περιόδους. Αλλά και από την άλλη, η Αγγλία δεν έχει πια και αλεπούδες από το τόσο κυνήγι που τους έκαναν οι Άγγλοι αριστοκράτες… Δε ξέρω αν πρέπει να υπογράψω… Άλλο ένα δίλημμα στη ζωή μου :frowning:

6190 Signatures Total

Για το θεμα της αλιειας, τη μεγαλυτερη ζημια την κανουν παντως οι μεγαλες μηχανοτρατες που οργωνουν το βυθο και καταστρεφουν τον γονο…

χαιρομαι που συμμεριζεσαι το διλημμα μου…εχω μεγαλωσει και ζω στην εξοχη, ειμαι παιδι του λιμανιου (γυθειο) και απο τοσο δα παιδακι εμαθα να σεβομαι τη μοναδικη ομορφια της φυσης. ετρεξα στα χωραφια, κυνηγησα στα βουνα, εκανα scuba και ψαροντουφεκο, εριξα συρτη και παραγαδι, πραγματα που ενα παιδι που μεγαλωσε στην τσιμεντουπολη δεν μπορει “ευκολα” να “πιασει το νοημα τους”, την ευχαριστηση του να εισαι σε αμεση επαφη με τη φυση.

Βεβαια σε καθε κανονα υπαρχει και η εξαιρεση, γι’αυτο υπαρχουν και οι “καπεταναιοι/αλευροτουφεκαδες” που στην αγνοια/κακοηθεια τους χρησιμοποιουν αθεμιτα μεσα για να εχουν να λενε ιστοριες του στυλ “πηρα ενα ροφο νααααααα με το συμπαθειο”, κατεβασα 30 τρυγονια/ορτυκια στο περασμα (ξεγελωντας τα με “κραχτη”) και παει λεγοντας.

Σημασια εχει να κραταμε ισορροπια στο περιβαλλον μας, και να σεβαστουμε την κληρονομια των μεταγενεστερων. Οπως ειπα στο αλλο ποστ τρελαινομαι με τους δηθεν οικολογους που ειναι ολο αμπελοφυλλοσοφιες και φουμαρα, αλλα στην πραξη αρΧ1δια μεντολες.

εντιτ: τεσπα…πολλα ειπα παω για μασα…

Ιιιιιιιιιιιιι! Δεν το πιστεύω! Δεν έχεις υπογράψει ακόμα?

όχι :oops:

Ρε συ, το παράνομο κυνήγι είναι το πρόβλημα… όχι γενικά το κυνήγι… Ίσως και να έχεις δίκιο… εντός των ημερών θα αποφασίσω…

(μη τολμήσει κανείς και πειράξει το ψάρεμα, του έφαγα το αυτί!!!)