Photography

οσοι ασχολουνται με την φωτογραφια εδω!

Θέλω μια 450D.

εγω παλι θελω μια nikon d90 και τωρα παιζει να παρω μια η αλλιως canon 500d

μ’αρεσει η φωτογραφία γενικώς! πολύ πόρωση…
Αλλά καμια φορά με το κινητό μου έχω βγάλει πιο καλες φωτό απ’ο,τι με την ψηφιακή μου… βέβαια τελευταία άρχισα να χρησιμοποιώ φλάς… αν και δεν το συνήθιζα, γιατί μου την έσπαγε που τα έκανε όλα μ’ενα ασπρο-μπλεδιάρικο φως…
Ανακάλυψα όμως ένα διαφορετικό είδος φλάς… χαχαααχαχ που έχει κίτρινο φως αντί για άσπρο… και βγάζει απίστευτα χρώματα χωρίς να αλλοιώνει την εικόνα που ήδη βλέπεις…
Νίκον coolpix έχω…

θελω ενα σωνοι ερειξων

κινητό?

το φλας θελει προσοχη γιατι αν δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις τις πιο πολλες φορες απλα καταληγεις να καις την φωτογραφια…

η φωτογραφια γενικα πλεον θεωρειται τεχνη…και ειναι και πολυυυυυυυ δυσκολη οσο και αν ακουγεται καπως…ολοι βγαζουμε καθημερινα φωτο χωρις να ξερουμε και τελικα ειναι για πεταμα αν τις δει καποιος που γνωριζει απο φωτο:p

ε τότε θα συνεχίζω να το αποφεύγω το φλασάκι… αμα είναι να την κάψω την μηχανή απο ασχετοσύνη… χαχαχα καλύτερα χωρίς φλας, και ήσυχα…

Flash μακριά στις συναυλίες… μακριά…

To φλας έχει αντιαισθητικό αποτέλεσμα με όλα αυτά τα υπερβολικά (και ψεύτικα) του φώτα, και δεν προσφέρεται γενικά για φωτογραφίες που θέλουν να έχουν μια καλλιτεχνική ας πούμε αίσθηση… (εκτός αν ξέρεις να το χειρίζεσαι, σε συνδιασμό με άλλα φώτα). Το ιδανικό είναι να υπάρχει καλός φωτισμός, ενώ σαν το φως της μέρας δεν υπάρχει τίποτα…

Δυστυχώς μια που τραβώ πολλές φωτογραφίες στα λάιβ που πηγαίνω, το φλας γίνεται αναγκαστικό… Χωρίς φλας πρέπει να έχεις τρομερή σταθερότητα στο χέρι για να βγει καλή η φωτογραφία στο σκοτάδι, και χωρίς τρίποδα είναι πολύ δύσκολο… Βέβαια εδώ παίζει ρόλο και η μηχανή βέβαια… όσο καλύτερη, τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα φυσικά, μια που σου παρέχει πολύ περισσότερες δυνατότητες…

εγω εχω μια cybershot και βολευομαι.
οχι πως εχω κολλημα:p
αλλα ο αδερφος μου εχει τρελο

μαλιστα οι καλες(οχι οι μικρες δηλαδη)cybershot σου επιτρεπουν να κανεις παμπολες ρυθμισεις ακομη και στο κλειστρο

DSLR είναι αυτές που λες? εγώ έχω μια Pentax SLR (αναλογική) και μια compact cybershot της Sony. Θέλω να πάρω κάποια στιγμή μια DSLR, αλλά προς το παρόν βολεύομαι με αυτές.

Το να βγαλεις φωτογραφία σε συναυλίες είναι όντως ένα θέμα. καλύτερες βγαίνουν χωρίς φλας (φυσικά εξαρτάται από την απόσταση), αλλά θέλουν τρελή σταθερότητα. Το φλας αν είσαι μακρια φωτίζει μόνο τα κεφάλια των μπροστινών σου και η σκηνή βγαίνει μαύρη. Πρέπει όμως να βοηθάει και λίγο ο φωτισμός στη σκηνή για να βγάλεις χωρίς φλας. Πάντως η καλύτερη λύση είναι κάτι επαγγελματικές με απίστευτο ζουμ για την περίπτωση των συναυλιών.

Μεγάλη αλήθεια. Απλά τραβάς συνέχεια και ό,τι κάτσει. Αυτό κάνω εγώ συνήθως. :stuck_out_tongue:

το φλας πλεον εχει γινει αναγκαστικο οπως οι ψηφιακες μηχανες,αν και καλο ειναι να το αποφευγεις γιατι ο κακος χειρισμος του καταστρεφει την φωτογραφια
το θεμα ειναι το εξης…χοροπηδας και κανεις headbanging ταυτοχρονα ενω θελεις να βγαλεις φωτο…αχ…αυτα ειναι τα προβληματα…παντος οι φωτογραφιες ειναι θεμα…εμενα μου εχει τυχει να τραβαω φωτο και επειδη απλα επεφτε ενα μικρο φως λιγο παραπανω στον μπασιστα του συγκροτηματος με την χρηση φλας απλα να καιγοταν η φωτο στο σημειο που ηταν το προσωπο του…
καταστροφη:(:(:frowning:

Αυτο που κανω εγω στα live, αν ειμαι σχετικα ποιο μακρυα απο την σκηνη (ετσι ωστε το flash να μην εχει νοημα), ειναι οτι χρησιμοποιω συνεχομενη λήψη. Κανω καλο focus στην αρχη και βγαζω 4-5 φωτογραφιες. Καποια απο αυτες βγαινει καλη. Να’ναι καλα η αφθονη μνημη…

Τι μηχανή έχεις?

Ο πατερας μου ειναι φανατικος.Εμενα μου αρεσει απλα.

nikon d 90:D:D:D:D8)8)

:ban:

γιατι?:?:?