Photoshop

Επιτέλους ρε Ζουγκλα, να και κάτι που συμφωνούμε !

Τι σε χαλαει ακριβως στην οριτζιναλ φωτογραφια;:-kΑπο φωνη μπορει να ειναι σκατα παντως μια χαρα μωρο ειναι

Και καλά το photoshop το κατάπινα.
Και καλά, το σοβά στη φάτσα, τον προσπέρναγα (κυριολεκτικά).
Τώρα όμως αισθάνομαι εντελώς προδομένος :frowning:

Και παλιότερα υπάρχαν τρόποι να ρετουσάρει κανείς φωτογραφίες, κρύβοντας έτσι διάφορες ατέλειες, απλά η όλη διαδικασία ήταν πολύ πιο αργή και περιορισμένη λόγω τεχνικών δυσκολιών. Δεν είναι δηλαδή ότι οι σημερινές γυναίκες είναι κομπλεξικές με το σώμα τους (ή αντίστοιχα ότι οι σημερινοί άντρες δεν αντέχουν γυναίκες χωρίς ατέλειες :wink:), απλά παλιότερα δεν μπορούσαν εκ των πραγμάτων να αλλάξουν τόσα πολλά πράγματα όσο σήμερα.

Ισχύουν αυτά, αν και είναι γεγονός πως σε κάτι παλιότερα περιοδικά (εποχών δεκαετία '70/80 ας πούμε) έβλεπες και λιγότερο “τέλεια” πρότυπα να πλασάρονται ας πούμε. Πάντως ναι, η επιζήτηση της “τελειότητας” ( η οποία έχει διαφορετικό νόημα απο εποχή σε εποχή) ήταν πάντα το ζητούμενο.

Και ισχύει επίσης πως και οι φωτογράφοι ανέκαθεν επεδίωκαν κολακευτικές πόζες/εικόνες για το μοντέλο τους. Γι’ αυτό και ρυθμίζουν κατάλληλα τον φωτισμό κλπ. Κάποιος φωτογράφος λοιπόν θα φρόντιζε ώστε να μην τόνιζαν κακοί τυχόν φωτισμοί τα ελαττώματα του μοντέλου. Αυτό είναι κάτι φυσικότατο. Κάπως έτσι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί (και χρησιμοποιείται απο αρκετούς) το φώτοσοπ, το πρόβλημα είναι όταν η χρήση του οδηγεί σε υπερβολές…

Ρε θα τρελαθούμε τελείως;

Η κοπελιά είναι πολύ πιο όμορφη στην αυθεντική φωτογράφηση! #-o

Mike το νου σου γιατί έτσι ξεκινάνε οι μεγάλες αλλαγές στην κοσμοθεωρία των ανθρώπων, λίγο συμφωνείς με photoshop, λίγο μετά θα σου φαίνονται λογικές οι πορείες και μετα θα σε κάνω και γαύρο :stuck_out_tongue:

Σκατά στο φώτοσοπ και στις μπάντες που το χρησιμοποιούν για τα εξώφυλλά τους.

Ε. Το photoshop είναι εκπληκτικό εργαλείο, για εκείνον που ξέρει να το χειρίζεται. Εξάλλου η συντριπτική πλειοψηφία των εικαστικών σήμερα, όταν πρόκειται για εξώφυλλα, αφίσες, κλπ κλπ (τα πάντα βασικά) σχετίζεται, λιγότερο ή περισσότερο, με το photoshop. Πολύ, πάρα πολύ δύσκολα, θα βγει εξώφυλλο άλμπουμ σήμερα, που ΔΕΝ έχει περάσει έστω και ελάχιστο απο κάποια επεξεργασία στο photoshop (edit: ή σε παρεμφερή προγράμματα).

Απλά υπάρχει καλό photoshop, και κακό photoshop. :wink:

Ναι εγώ λέω για τα άπειρα εξώφυλλα-προχειροδουλειές που απλά είναι λίγη ώρα δουλειά στο φώτοσοπ.

Και επειδή ο τίτλος του θρεντ είναι ελαφρώς παραπλανητικός, δε μιλάμε για το photoshop γενικά, αλλά για τη σχέση του με τις φωτογραφήσεις των περιοδικών κλπ.

Γιατί κατα τ’ άλλα, μιλάμε για το απόλυτο ψηφιακό εργαλείο εικαστικών που υπάρχει, εκείνο που όλοι οι επαγγελματίες γραφικών τεχνών στον κόσμο χρησιμοποιούν.

εδιτ. Κρισπ κατάλαβα πως το λες, απλά ήθελα να κάνω αυτή τη διευκρίνηση.

Τι λε ρε, εγώ αυτό είναι που περιμένω. :roll:

Εβλεπα μια εκπομπη και μιλαγε διακεκριμενη φωτογραφος και ελεγε οτι πλεον
το Photoshop ειναι αναποσπαστο κομματι της δουλειας τους και οτι οι φωτο
θα επεξεργαστουν σιγουρα πριν κυκλοφορησουν σε καποιο περιοδικο.
Το πιο σημαντικο απο αυτα που ειπε ειναι οτι “Δινουμε στον κοσμο αυτο που
θελει”.
Το μετρο χαθηκε σιγα-σιγα και πλεον αν δεν εχει photoshop μια φωτογραφια
ειναι θαυμα.

Εγώ έχω ένα φίλο που σπάδαζει σε μια ιδιωτική σχολή φωτογραφία, κι έχουν κανονικά Photoshop σαν μάθημα για τέτοιους είδους χρήσεις…

Θα ρωτησω κατι το οποιο εχει τυχει να με εχουν ρωτησει κι εμενα παλιοτερα αλλα μου ειχε φανει ακυρο.Δεν εχετε την απορια μηπως υπαρχει και το “κακο” photoshop;Να παιρνουν μια φωτογραφια και αντι να την φτιαχνουν,να την χαλανε;Δεν λεω πως ειναι ολες τελειες και οι κακοι φωτογραφοι θελουν το κακο τους αλλα δεν ξερω ρε παιδια,η Κορινθιου δεν μου φαινοταν να εχει τετοιο χαλι…

Kαι ενας δικος μου φιλος το ιδιο.

Πολυ πιθανο.Το σημαντικο ειναι οτι φαινεται και η διαφορα.
Στην πραγματικοτητα η Κορινθιου πρεπει να ειναι καπου στο
ενδιαμεσο.Γυναικαρα ειναι ετσι και αλλιως ομως και δεν χρειαζομαστε
το φωτοσοπ να μας το αποδειξει.

Ε, αισχος. Πολυ πιο ομορφη και πολυ πιο νορμαλ στην αυθεντικη φωτογραφια. Στην “πειραγμενη” της εχουν μικρυνει μπουτια και μεση, και εχουν αφησει τις πλατες στο αρχικο μεγεθος, ειναι εντελως αφυσικο και αντιαισθητικο αυτο το πραγμα.

Υπαρχει το κακο φοτοσοπ, οπως αυτο που κουοταρα.
Το καλο φοτοσοπ.


Και το ο,τι-και-να-κανεις-παντα-σκατα-θα-ειναι φοτοσοπ.

Ράνια κάνε ένα έντιτ και βάλε σε σπόιλερ το τελευταίο σκιάχτρο.

Επίσης αν ξέρεις πως το λένε πες και σε μας να φυλαγόμαστε (νετ είναι αυτό, δεν ξέρεις ποτέ τί θα σου τύχει ξέρω γω).

Mε τιμάει που σε όλες τις περιπτώσεις που έχουν ποσταριστεί μου αρέσουν περισσότερο οι original φωτογραφίσεις;

Εννοείται ρε μάνσον!

Ντάξει όχι σε όλες (αν και για κάποιες θα συμφωνήσω με stonestef, αποκλείεται να είναι έτσι στην πραγματικότητα), αλλά πραγματικά αυτό το άσπιλο λαμπερό δέρμα με απωθεί όσο τίποτα. Σα πλαστικές είναι.