Pink Floyd

Μην κανεις πλακα ειναι αληθεια αυτα που γραφεις :slight_smile: εκτος του Elvis βεβαιως βεβαιως καθως εμφανιστηκε το '56 αλλα και παλι οι Βeatles εκαναν ενα εκατομμυριο πραγματα μουσικα σε σχεση με τον Elvis!!!:wink:

οn topic

Το Shine … ΕΠΟΣ!!!8O

Δεν έγραψαν όμως ενα Dark Side of The Moon, ούτε ενα Wall. Βασικά να σου πω την αλήθεια δεν είχαν την γνώση που είχαν οι Pink Floyd με τα όργανα τους και δεν είχα μια ιδιοφυία ονόματι Roger Waters για να τους γράφει τόσο διαχρονικούς στίχους. Γενικά ήταν πιο love καταστάσεις οι Beatles… Σε αυτό πήραν απο τον Elvis. Αλλά όσο αναφορά για τον αν επηρέασαν τον Jimi απλά γελάω… Μπορεί και αυτός 8O

Εμ, επειδή ο bluezlick έκανε μια πλάκα, δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνουμε Beatles και Floyd.
Τεράστιες μπάντες, διαφορετικές μουσικές (ελάχιστη σχέση με love καταστάσεις πάντως η δεύτερη περίοδος των Beatles).

Γούστα είναι… Ο καθένας στα δικά του… Δεν αντιλέγω στο οτι οι Beatles είναι μεγάλη μπάντα απλά δεν το χωράει ο νους μου ότι επηρέασαν τους Pink Floyd… Τον Syd μπορεί αλλά αυτόν δεν τον επηρέασαν μόνο αυτoι :slight_smile:

Κοίτα,και εγώ θα μπορούσα να σου πω πως οι Floyd δεν έγραψαν ποτέ Abbey Road.Δεν βγαίνει κάποιο νόημα από αυτή τη συζήτηση.

Πάντως ο Jimi διασκεύαζε σίγουρα το Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band.Προφανώς του άρεσαν,τώρα ευθεία επιρροή παίζεται αν του άσκησαν.

Έλεος please… Αν δεν ξέρετε για τους Pink Floyd μην λέτε οτι να’ναι. Το Dark Side of the Moon που το έγραψαν για πες? Άμα πάω και γράψω δηλαδή εγώ στα Abbey είμαι οτι είναι οι Beatles?
Εις γνωση 67-75 ολα τα album τους στα Abbey. Όταν γινόταν η ηχογράφηση του The Piper At the Gates of Dawn (1967), οι Beatles ηχογραφούσαν το Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band σε άλλο studio στα Abbey. Βασικά αυτό που λες για τον Jimi είναι δικιά σου γνώμη ή το έχει αναφέρει σε κάποια συνέντευξη του? Γιατι έχει μεγάλη διαφορά το ένα με το άλλο

Πάντως οι Beatles δεν ηχογράφησαν σε πλωτό σπίτι
Εγώ πάντως θα ήθελα πολυ :wink:

:?
Προφανώς δεν κατάλαβες.Το άλμπουμ Abbey Road των Beatles εννοούσα.
Σε περιοδικά και βιογραφίες αναφέρονται οι Beatles πως συμπεριλαμβάνονταν στα γούστα του Jimi.

Ναι όντως δεν κατάλαβα :):drunk:
Δεν το ήξερα αυτο για τον Jimi γιατι η μουσική του μου φαίνεται “διαφορετική”. Για άλλους το Abbey, για άλλους το Dark Side… Όντως δεν βγαίνει νόημα.

Ναι,η μουσική είναι διαφορετική,γι’αυτό σου είπα πως δεν ξέρω αν του ασκήσανε επιρροή άμεση ή έμμεση.:wink:
Πάντως θεωρώ πως μπάντες σαν τους Beatles ή τους Floyd επηρεάζουν και με τη στάση τους ως προς τη μουσική,τη διάθεσή τους για πειραματισμό κτλ.Όταν οι ΒΕΑΤLES από μπάντα που κυκλοφορούσε hit-άκια(τα λατρεύω,μην παρεξηγηθώ)κάνει στροφή 180 μοιρών σε πιο σοβαρά,πειραματικά ή και ψυχεδελικά τραγούδια,προφανώς θα δημιουργήσουν σε πολλούς την επιθυμία να εξερευνήσουν νέους μουσικούς ορίζοντες.

Ουδείς αμφισβήτησε την αξία των μπίτλς, όμως δεν άρχισε και ούτε πολύ περισσότερο τελείωσε η μουσική με αυτούς (ευτυχώς δηλαδή).
Για τον Όζζυ, φυσικά και ξέρω την εκτίμηση του στα σκαθάρια, δεν το κρύβει άλλωστε.
Άλλο είπα: ότι στο ανέμελο και χίπικο αν θες yeah yeah yeah των μπιτλς, το πρώτο τραγούδι από τον πρώτο δίσκο των black sabbath, μοιάζει σαν απάντηση, όταν η βλοσυρή φωνή του Οζζυ τραγουδάει Οh no no, please no!
Mπορεί να μην έγινε συνειδητά, σηματοδοτεί όμως το τέλος μιας εποχής και την αρχή μιας άλλης. Και απ’ αυτή την άποψη, μπορεί οι Μπιτλς να επιρρέασαν τους πάντες (και respect), αλλά όλα δεν τα έπαιξαν (και πάλι ευτυχώς, γιατί αν ήταν έτσι η μουσική θα ήταν νεκρή προ πολλού.)

δεν ειπα κατι τετοιο!

ΜΟΝΟ :smiley:

δεν επιρεασαν απλα μονο με την μουσικη τους…
το ξερεις οτι ειναι οι πρωτοι που κανανε το γνωστο Feedback?
reverse κιθαρες κ φωνες?
εχεις ακουσει εστω εναν δισκο απο την μετεπιτα περιοδο να δεις πως ηχογραφουσαν κ πως φτιαχνανε διαφορα εφε με τα μηδαμινα μεσα εκεινης της εποχης?
ξερεις οτι ολοι μα ολοι λεγανε στα 60ς οτι " ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ BEATLES ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗ" κ το χει πει ο Jimi αλλα κ οι stones ακομα!
εχεις ακουσει ποτε προσεκτικα καποιον δισκο να δεις ποσα ειδη μουσικης μπορουν κ παιζουν?

το επαιξε Live νομιζω την επομενη μερα αφοτου βγηκε ο δισκος κ στο Live ηταν κ ο Paul…:stuck_out_tongue:

συνεχιζω να πιστευω οτι δεν εχεις ακουσει Beatles εαν νομιζεις οτι οι Beatles ηταν μονο ενα yeah yeah…

αφιερωμενω!

Hταν και ο George μαζι του.:smiley:
Και ο Ringo τον ειχε δει μονος του στο Saville Theatre.:slight_smile:

@AngelCryGr

Οταν μπορεσεις ακουσε το BBC Sessions απο Jimi Hendrix και θα καταλαβεις τις επιρροες του.:wink:

Βρε αθεόφοβε επανεμφανίζεσαι μετά από τόσο καιρό για να ποστάρεις στο θρεντ των Pink Floyd; :lol::stuck_out_tongue:

Πάντως συμφωνώ με αυτό που απαντάς για το αν οι beatles ήταν μόνο yeah yeah.
Tα έχουμε υπεραπλουστεύσει κάποια πράγματα… :wink:

εμ τι?
να μιλησω μηπως για την συναυλια Tokyo Hotel?:stuck_out_tongue:
για τους ZZ δεν γραφω γιατι με καιει πολυ κ το ξερεις:(

Eδώ θα κλαίει ο Gibbons που δεν θα είσαι εσύ εκεί… :frowning:
Sorry για το offtopic!

Pink Floyd και ξερό ψωμί… Ακούστε απλά Live at Pompeii. Ότι και να πει κανείς είναι λίγο.

Κουκουρουκου μανταλακια.

Σακη ποσα κυβικα ηταν ο Damo Suzuki?:stuck_out_tongue:

φιλε κανεις μπαμ οτι δεν εχεις ακουσει μπιτλς παρα επιδερμικα και ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ

βασικα σορρυ που σε βγαζω φουλ offside

αλλα οι beatles επαιξαν ΚΑΙ HEAVY METAL ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΖΖΥ

ακουσε

helter skelter(1968) και πες μου τι ειναι τουτο

καλα

δεν αναφερω καν το i want you (she’s so heavy)

θα σε εχουμε με υπογλωσσια

και εντελει

οι floyd ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΠΑΝΤΑ

ΑΛΛΑ ΟΙ BEATLES EINAI ENA EPIPEDO PIO PAΝΩ

Που ξέρεις το όνομα μου? :lol: