Pink Floyd

Καλά, οι Floyd προηγούνται των Can αλλά όυτως ή άλλως δε νομίζω ότι το “περίεργο” και το ψαγμένο από μόνο του είναι παράσημο. Αλλιώς η καλύτερη μουσική θα ήταν μακράν αυτή της Yoko Ono (μπρρρρ).

Σχετικά με τους Floyd το κακό είναι ότι τα καλύτερά τους ίσως δε θα τα ακούσουμε ποτέ. Γιατί οι Floyd έχτισαν τη μουσική τους στην underground σκηνή της Αγγλίας παίζοντας χαοτικά live σε clubάκια. Μόνο μία γεύση υπάρχει στο Piper και τα πρώτα singles τους και μάλιστα στην πολύ γυαλισμένη μορφή της. Όταν σου λένε ότι το Astronomy Domine και το Interstellar Overdrive είναι πολύ πιο συμμαζεμένα στις στούντιο εκδοχές τους, καταλαβαίνεις… Αξίζει πάντως να κυνηγήσει κανείς τα bootlegs της πρώτης περιόδου τους (προ DSOTM εννοώ) που έχουν πολλούς αυτοσχεδιασμούς και αλλαγές στις εκτελέσεις και φυσικά σχεδόν μόνιμα παίζουν το Embryo ένα από τα καλύτερα κομμάτια τους που δεν μπήκε ποτέ σε επίσημο δίσκο τους…

Nαι δεν εχω ακουσει.:-k

Θα το ψαξω οποτε βρω χρονο.Thanks παντως.

Ρε παιδιά, ρε παιδιά. Γυρνάω απο διακοπές, βλέπω ξεθαμμένο τόπικ Φλόυντ, χαίρομαι, πάω να δω τι παίζει, και τι διαβάζω? “Μπαρουφάρες”? “Οι Floyd δεν είναι Led Zeppelin”? “Ένα καλό τραγούδι το Division Bell?” “Μέτριο άλμπουμ το Piper…”?

ΡΕ. Οκ, τα γούστα είναι γούστα κλπ, γνωστό, και προφανώς και δεν αρέσουν σε όλους τα ίδια. Αλλά, μα την αλήθεια, τι λέτε.

you’re welcome :smiley:

Το ‘‘Marooned’’ παίζει να είναι και το πιο βαρετό στο album. Τέτοια solo ο Gilmour παίζει πριν πάει για χέσιμο.

Σοβαρά- ξανάκουσε το album, είναι καταπληκτικό. Και έμπασε τους Floyd δυναμικά στα '90s, ποιος περίμενε κάτι τέτοιο τότε;

Ωχ, όλα τα είδα εδω μέσα. Κάτι πράματα του στυλ, ποιοι πινκ φλουντ, έχετε ακούσει prog prog??
Και άλλα πολλά, δεν χρειάζεται να τα αναφέρω τώρα ξεχωριστά. Παίζει καμιά μόδα; Μήπως η νέα τάση επιτάσει να χλευάζεις τους φλόυντ για να είσαι in και ψαγμένος μουσικόφιλος;;
Επειδή μάλλον έχω εκνευριστεί (και δεν θα πρεπε, γιατί στο κάτω κάτω τι με νοιάζει η άποψη του κάθενος για τους φλόυντ), ένα θα πω:
Να κι αν είναι prog, να κι αν δεν είναι
Να κι αν είναι rock, να κι αν δεν είναι
Για μένα είναι οι PINK FLOYD.
Και ευτυχώς που δεν είμαι ψαγμένος μουσικόφιλος, ευτυχώς που είμαι αδαής περί τα μουσικά. Πραγματικά ευτυχώς, αν το τίμημα για να μην ήμουν όλα αυτά, ήταν να χάσω την μαγεία αυτής της μπάντας.
(ποιοι πινκ φλόυντ, ρε, ποιο πινκ φλόντ, έχετε ακούσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ(!) PROG?)#-o#-o#-o
όχι, όχι την κεφάλα δεν τη χτυπάω για την παραπάνω πρόσταση, τη χτυπάω τη γμν μήπως και ξεκολήσει από δαυτους να γνωρίσω και γω το πραγματικό prog ρε αδερφέ#-o#-o#-o#-o#-o#-o
(έτσι, έτσι δωστου μη σταματας)

To Division Bell ειναι το καλυτερο τους αλμπουμ. :expressionless:

Στα 90’s.
Συμφωνούμε.

Αυτο που ειπε και αλλος φιλος.
Δεν πα να ναι και ποπ.
Ειναι οι φλουντ.
Και γαμανε.

οχι δικος μου παντως!8)

εγω δεν κανω τουμπεκι αντιθετος τους βριζω κ θα το κανω για παντα!
εαν υπηρχε τετοιο βιβλιο σιγουρα θαχε τους Beatles που τα κανανε ολα πρωτοι απο αλλους για αυτο αστο…

ουτε ενα χρονο σχεδων…
1967 - 1968…(ετσι να σ επαω λιγο κοντρα) :stuck_out_tongue:

αυτο δεν μου λεει τπτ
εαν ηταν μαγκες κ ειχαν @@ θα συνεχιζαν να παιζαν ετσι κ δεν ενοητε πως δεν θα τους μαθενε κανεις…
τι να κανεις τα φραγκα κ η δοξα σε χαλαει… κ ιδικα την μουσικη σου…

αντιοζζζζζζζζ

Ουφ, αφού σε ξέρουμε ότι και τους ακούς και σου αρέσουν! :stuck_out_tongue:

αυτο ειναι αλλο θεμα! :p:lol:

Βρίζεις τους Pink Floyd? Και τι μουσική ακούς? #-o
Οι Beatles τα κάναν όλα πρώτα απο όλους? #-o#-o

Ότι γαμάνε το λέμε εδώ?:roll: Ειδικα wish you were here & wall era

Eπειδη οσες φορες και να το δω, δεν προκειται να καταλαβω ακριβως τι παιζει, ας βοηθησει καποιος.

Ειτε επειδη με συνεπαιρνει τοσο, που δεν μπορω να προσεξω ασημαντα πραγματα, ειτε για οποιον αλλο λογο θελετε.

Ποιοι αλλοι εκτος απο τους Floyd συμμετεχουν στο P.U.L.S.E.;;;

Για γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος? Σαν guest σε κάποιο κομμάτι εννοείς?

Δεν σε πειράζει να προσθέσω το Animals και Division Bell?

Φαντάζομαι δεν σας πειράζει και τους δυο να προσθέσω:
The Piper At The Gates Of Dawn
Ummagumma
Atom Heart Mother
Meddle
Relics
The Final Cut
A Momentary Lapse Of Reason

κατα τη γνωμη μου τα καλυτερα τους κομματια ειναι τα echoes, dogs, shine on you crazy diamond (1 & 2) και… ε… ολο το dark side (δεν γινεται να ξεχωρισεις κομματι απο κει, ο δισκος ακουγεται μονοκομματος, τελεια!)

λαικα ακουω! τερλενγκα να ουμε!

πανε ακουσε προσεκτικα δισκογραφια Beatles δες τι χρονια παιξαν ολα αυτα που παιξαν κ μετα ελα να φαμε παστελι! :wink: