Pink Floyd

Επειδή έχεις δίκιο!
#-o#-o#-o
Κεκτημένη ταχύτητα…

Raziel666 Να πω ότι Τα polls του Rolling Stone είναι από τα πιο έγκυρα και το έχω σταμπάρει αρκετές φορές. Αυτό που αναφέρεις για τα διαμάντια που αγνοούνται κατά καιρούς έχεις δίκαιο αλλά δεν γίνεται σκόπιμα και δεν είναι ο κανόνας.
Floydized Να ξεκινήσω από το πρώτο πόστ σου που επέλεξα και να καταλήξω στο δεύτερο. Οι Pink Floyd για την μουσική που έπαιξαν χρειάζονταν χαρακτηριστικές-εκφραστικές φωνές οι Dickinson και Plant. Δηλαδή στο Βερολίνο ο Paul Carrack που το έσκισε το Hey You, ο Van Morrison έσκισε το Comfortably Numb και η ΄΄Θεά΄΄ Ute Lemper το The Thin Ice σου άρεσαν περισσότερο από τις εκτελέσεις των Floyd; O Waters ? και ο Gilmour ακόμη ? τραγουδούσαν και τραγουδάνε με την καρδιά τους τη μουσική που έγραψαν. Φυσικά και αν τραγουδούσε τραγούδια των Led Zeppelin και έπρεπε να τον κρίνουμε μπορεί να δυσφορούσαμε αλλά δεν τραγουδάει. Οπότε το παράδειγμα Dickinson και Plant είναι λίγο άστοχο, κατά την γνώμη μου. Και ιδικά στη Μαλακάσα το Have A Cigar το έσκισε. (Την ώρα που γράφω αυτές τις σειρές το ακούω).

Βασικά δεν κατάλαβα καλά που κολλάει το πρώτο post.
Πιστεύω πως η ουσία είναι το bold.Δεν γίνεται να συμφωνήσω παραπάνω.Άσε που προσωπικά πιστεύω ότι πρώτα πάει η ψυχή και μετά η τεχνική κτλ στο τραγούδι.
Να πούμε όμως ότι ο Gilmour έχει πραγματικά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ φωνή.Απίστευτη ζεστασιά μου βγάζει η φωνή του όταν τον ακούω αλλά είναι και πολύ μελωδική.
Το παράδειγμα με Dickinson-Plant δεν το έφερα για να γίνει σύγκριση με τον Waters και ακόμη περισσότερο με τα τραγούδια των Floyd,αλλά ως ένα τελείως γενικό παράδειγμα τραγουδιστών έτσι ώστε να σου δώσω να καταλάβεις τι ορίζω εγώ ως “τραγουδιστή”.

Και επέτρεψε μου και εμένα να θεωρώ τις λίστες του Rolling Stone τουλάχιστον εμετικές.
Παραδείγματα μπορούμε να φέρουμε άπειρα

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Floydized. Και ειδικά για τον Gilmour, ακόμα και στα 60+ το “έχει”. (Gilmour fanboy spotted)

Για τη φωνή του Waters που (κατά γενική ομολογία) έχει αλλοιωθεί με τα χρόνια, το κοντινότερο παράδειγμα που μπορεί να μου έρθει στο μυαλό είναι ο Coverdale. Αλλά εντάξει, ο Cov ήταν πάντα τραγουδιστής, ο Waters δεν ξέρω ποια στιγμή αποφάσισε ότι μπορεί να τραγουδήσει.

Όσο για…

Ήμουν κι εγώ εκεί και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που έζησε κάτι τέτοιο. Αν ψάξεις όμως βιντεάκια από την περιοδεία αυτή και αν διαβάσεις και δηλώσεις μελών της μπάντας του Waters, θα δεις ότι μέρος των φωνητικών του ειδικά σε δύσκολα τραγούδια, ήταν playback.

Floydized
Το πρώτο ποστ κολλάει στο να σου πω ότι όλα αυτά που αναφέρεις για τους δίσκους των Pink Floyd θελαν έναν αφηγητή και όχι τραγουδιστή. Στην ουσία μιλάμε για ποίηση. Γι αυτό έφερα παράδειγμα τις εκτελέσεις από το Βερολίνο και σε προέτρεψα να μου πεις αν σου άρεσαν περισσότερο αυτές ή οι εκτελέσεις των Floyd στα συγκεκριμένα τραγούδια. Φυσικά όλα αυτά τα ανέφερα για να πω αυτό που λες και εσύ ?? Άσε που προσωπικά πιστεύω ότι πρώτα πάει η ψυχή και μετά η τεχνική κτλ στο τραγούδι.?? . Την αναφορά σου στους Dickinson-Plant* δεν την παρανόησα, τα παραδείγματα από το Βερολίνο τα ανάφερα, για να σου πω ότι συμφωνώ μαζί σου και ότι εκείνη την ημέρα πάνω στη σκηνή υπήρχαν 10 τραγουδιστές καλύτεροι από το Waters. Εγώ όμως όταν ακούω τους Waters και Gilmour ΒΟΥΡΚΩΝΩ ΑΚΟΜΗ!!!.

Δεν μίλησα για τις λίστες του Rolling Stone. (Εκεί λίγο πολύ ξέρουμε τι παίζει με την εκάστοτε πολιτική του κάθε έντυπου ή μη μέσου). Μίλησα για δημοσκοπήσεις. Και εκεί το λάθος δεν γίνεται απαραίτητα σκόπιμα. Για παράδειγμα σε κάποια δημοσκόπηση αν βαρεθούν αυτοί που γουστάρουν τους Floyd να ψηφήσουν και οι πιτσιρικάδες που γουστάρουν τις Χ (νεανικές) μπάντες ψηφίζουν με δυο χέρια φταίει το Rolling Stone για αυτό που θα βγάλει ως αποτέλεσμα; Όταν δεν μας αρέσει κάτι καλό είναι να μη το βρίζουμε (στο ??εμετικές?? αναφέρομαι).

  • Για την ιστορία να αναφέρω ότι τον Dickinson μαζί με τους υπόλοιπους τους είδα την Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου 1988 στα Φιλαδέλφεια. Ήταν η πιο ζωντανή συναυλία που έχω παρακολουθήσει έως τώρα(πιο ζωντανή και από αυτή των ACDC). Δεν έχω χάσει καμιά από τις μεγάλες που έχουν γίνει στην Ελλάδα (πλην των ξενέρωτων U2).
    Υ.Γ. Floydized σε βλέπω για φαν Gilmour :):slight_smile: Θα ψάξω λίγο παραπάνω τα σχόλια και τις τοποθετήσεις σου για να δω αν έχω δίκαιο.
    Raziel666
    Επειδή ο λόγος που έκανα εγγραφή στο Φόρουμ και ξεκίνησα την επικοινωνία μαζί σας ήταν αυτό που είπες

Και βλέπω να το συνεχίζεις και εδώ

Θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις τις ανακρίβειες και να μιλάς με γεγονότα. Υπάρχει περίπτωση μέλος της μπάντας να παραδεχτεί ποτέ ?? ότι μέρος των φωνητικών του ειδικά σε δύσκολα τραγούδια, ήταν playback??. Σοβαροί να είμαστε. Μπορείς να μου υποδείξεις δυο βιντεάκια που αποδεικνύουν τα λεγόμενα σου( για να δω ότι είναι ίδια η φωνή). Και επειδή εγώ έχω συγκεκριμένα το Have A Cigar (και όχι μόνο)από Μαλακάσα, Λισαβόνα και Μπογκοτά σου λέω ότι η φωνή του Waters και στις τρεις εκτελέσεις είναι διαφορετική. Στην Μαλακάσα δε, βγάζει μια τσατίλα στον στίχο ??Το χρωστάμε στο κοινό μας΄΄ που με ανατριχιάζει. Αναμένω τα βιντεάκια!:-k:-k

Νομίζω τα γράφει πολύ ωραία [B]εδώ[/B] (αναφέρεται και στο Have a Cigar), και δεν χρειάζεται να πω τίποτα περισσότερο.

Ωραία, τώρα σταματήστε λίγο να υπεραναλύετε τόσο πολύ τα πράγματα και απλώς ακούστε μουσική.

Raziel666

Εγώ τα βιντεακια που λέει ο αρθογράφος στη wikipedia σου ζήτησα όχι ένα κείμενο κάποιου που μπορεί να διακατέχετε από εμπάθεια. Από ότι αναφέρει υπάρχουν στο You Tube. Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι. Μπορείς να με βοηθήσεις;

Ούτε μπορώ να πάρω ως δεδομένο κάτι που ισχυρίζεται πρώην συνεργάτης του γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω κάτω από πιες συνθήκες σταμάτησε η συνεργασία τους.

ChrisP

Δεν υπεραναλύουμε κάτι απλά συζήτηση κάνουμε. Ο Waters στην ιστοσελίδα το και συγκεκριμένα εκει που λέει για πιο[B]λόγο κάνει περιοδεία το WALL [/B]λέει ??There is a lot of commercial clutter on the net, and a lot of propaganda,?? Σε κάτι τέτοιο πιστεύω ότι υπέπεσε και Raziel666.

Από την άλλη αν έχει δίκαιο θα πρέπει να το ξέρω γιατί δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ούτε 10 ευρώ για να πάω να ακούσω CD. Κάθομαι και στο σπίτι μου και το ακούω.

[B]Roger Waters: Fletcher Memorial Home (Live @ Rock in Rio)[/B]

[B]Roger Waters: Have a Cigar (Live @ Rock in Rio)[/B]

Blacky23002, αυτά που λέει ο Waters στη σελίδα του φαντάζομαι ότι αναφέρονται στην προπαγάνδα που έγινε ότι η περιοδεία περιέχει μηνύματα κατά των Εβραίων.

Αυτά τα video από το Rock in Rio είναι τεσσάρων χρονών. Και πιστεύω ότι είμαι αρκετά μεγάλος ώστε να μην υποπίπτω σε “commercial clutter” και “propaganda”.

Όσο για το αν αξίζει να δεις το The Wall live: έστω και με προηχογραφημένα φωνητικά σε κάποια κομμάτια (αν δεχτούμε ότι υπάρχουν), υπάρχουν και οι μουσικοί που παίζουν μαζί με τον Waters (ειδικά ο Dave Kilminster είναι ασύγκριτα καλύτερος κιθαρίστας από τον Doyle Bramhall II) και φυσικά υπάρχει το (ανανεωμένο σε σχέση με το 1980 και το 1990) show το οποίο απ’ όσα λένε, είναι απίστευτο. Οπότε φαντάζομαι ότι αξίζει τα λεφτά του - αν ποτέ περάσει από τα μέρη μας.

Εμ,χμ,γκούχου-γκούχου.
Κιθάρα παίζει και ο SNOWY WHITE!!

Τώρα αυτό που έχει γράψει ο Waters αναφέρεται γενικά και όχι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Τέλος πάντων ας το αφήσουμε επειδή βλέπω ότι μπαίνουμε σε λεπτομέρειες που μπορεί να μην αφορούν πολλούς.
Άμα είναι να κανονίσουμε Floydoσυνάντηση και να λέμε διάφορα!

Αυτός είναι δεδομένος από παλιά! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Raziel666

Σου είπα, σε προηγούμενο σχόλιο που ανέφερα για το Have A Cigar, ότι την συναυλία στη Λισαβόνα την έχω (Το πρώτο μέρος όχι το Dark Side of the Moon). Ξέρω πότε έγινε.

Αυτό που θέλω να μου πεις, γι αυτό ανάφερα για προπαγάνδα, είναι αν είσαι σίγουρος (και αν έχεις γνώσεις) ότι αυτό που ακούς είναι προ-ηχογραφημένα φωνητικά ή όχι ΑΣ ΠΟΥΜΕ ??κόλπα?? του ηχολήπτη για να μη βγει καλός ο ήχος και εμπορευτεί κάποιος το DVD (από εκεί ως γνωστόν ξεκίνησε την περιοδεία Dark Side of the Moon).
Στο The Fletcher Memorial Home π.χ. στη Μαλακάσα αναφέρει τον Μπρέζνιεφ δύο φορές ενώ στη Λισαβόνα κανονικά. Γίνεται προ-ηχογραφημένα φωνητικά να το κάνουν αυτό;
Για την προπαγάνδα αναφέρετε γενικά όχι για την ??ράδιο αρβύλα απάντηση?? στους Εβραίους.

Για τα φωνητικα το εχει πει και ο σαξοφωνιστας εκεινης της περιοδειας, οτι πολλα ηταν προηχογραφημενα. Σορρυ αλλα δεν εχω λινκ διαθεσιμο, στο φορουμ του pinkfloydz ηταν παντως.:slight_smile:

Λογικα θα εχει και σε αυτην την περιοδεια, αν και δε με πολυαπασχολει. Το Wall αλλωστε ειναι κατι πολυ παραπανω απο μια συναυλια… Και απ’οσο εχω δει απο τα βιντεακια (απο τη στιγμη που πηρα τα εισητηρια, προσπαθω να μη βλεπω πολλα:p), οι νεες ερμηνειες που του εχει δωσει ο Waters ειναι πραγματικα καταπληκτικες!

For the record, ειμαι Gilmourικος :stuck_out_tongue: :smiley:

Blacky23002, όχι δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις στην ηχοληψία. Από όσα γνωρίζω όμως, στα προηχογραφημένα φωνητικά κάνεις οτιδήποτε θέλεις.

Γιατί να κάνει “κόλπα” ο ηχολήπτης σε ένα από τα μεγαλύτερα φεστιβάλ του κόσμου (το οποίο παρεμπιπτόντως μεταδίδεται και τηλεοπτικά) δεν μπορώ να το καταλάβω. Είχε και η τηλεοπτική μετάδοση του Rock in Rio των Maiden τέτοια κόλπα και δε τα θυμάμαι;

Εν πάσει περιπτώσει, από αυτό που βλέπω και ακούω σ’ αυτά τα video εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ό,τι είπα στα παραπάνω post.

Αν θέλει κάποιος να κάνει αυτό που λέει στο wikipedia (να συγχρονίσει δηλαδή τα φωνητικά από διάφορες συναυλίες και να δει τι βγαίνει), με γεια του με χαρά του. Ήδη φαντάζομαι βέβαια σε διάφορα forum των Floyd όλο και κάποιος θα το έχει κάνει.

Και στην τελική, αν πρόκειται για κακοήθειες πρώην συνεργατών (με ποιο σκοπό άραγε;) δε νομίζω να ιδρώνει το αυτί του αφεντικού. Ούτε κόσμο έχει αποτρέψει από το να πάει στις συναυλίες ούτε τίποτα. Άρα όλοι είναι ευχαριστημένοι και η ζωή συνεχίζεται…

Raziel666
[U]ΤΟ ΒΡΗΚΑ[/U]. [B]Εδώ - Roger Waters - The Gunner’s Dream live[/B] στο 4:45 Ακούγετε η φωνή του ενώ είναι μακριά από το μικρόφωνο. Είναι το μόνο τραγούδι που δεν έβαλα στα dvd που ανέβασα στα ??γνωστά μαγαζιά?? (Roger Waters Live In Lisboa & Malakasa 2006 (Greek Subs, Full Concert). Γι αυτό μου ξέφυγε.

Συγνώμη που σας έπρηξα Αλλά η γνώση είναι ΤΟ ΠΑΝ . Και η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας. ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ.

καλα, περί ορέξως κολοκυθόπιτα, αλλά αυτό δεν περίμενα να το ακούσω ποτέ…

Τώρα αυτό που έχεις ποστάρει Blacky δεν έχει σχέση με το τραγούδι. Είναι μία σαφώς προηχογραφημένη κραυγή που είναι αφύσικο να μπορούσε να κρατήσει ο Waters, και οποιοσδήποτε άλλος εδώ που τα λέμε, και που ο ίδιος δεν κάνει καμία προσπάθεια να κρύψει αφού αρχίζει να ξανατραγουδάει πάνω στην κραυγή. Είναι εφέ του τραγουδιού, όχι αυτό που λέμε προηχογραφημένα φωνητικά. Μιλάω πάντα για το συγκεκριμένο σημείο, δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες αποδείξεις.

:lol::lol:#-o
Tώρα τέτοια ώρα θα μπορούσα να αφήσω και τίποτα να πέσει κάτω, αλλά ακούω το καινούριο Clapton αυτή τη στιγμή και δεν μπορώ να συγκρατηθώ!

Ρε παιδιά προσέχετε λίγο τι γράφετε…

[B]mandrake[/B]
Δεν λέω για την κραυγή. Ακούγετε η φωνή του να λέει τις λέξεις ?? [B]In the corner[/B]?? από τον στίχο ??[B]In the corner of some foreign field[/B]?? και αυτός δεν είναι στο μικρόφωνο.

να μπει ο νεαρος τωρα στο αγαπαμε νο 3

μυριζομαι μεγαλο λαβρακι :blues: