Pink Floyd

Εντάξει, σεξιστές δε θα σας πούμε, απλά ότι γυροφέρνετε λίγο τη στερεότυπη αντίληψη περί “ραδιούργων γυναικών” που διαλύουν μεγάλα συγκροτήματα επειδή τραβάνε απ’ τη μύτη τα αμόρε τους (βλέπε Yoko, Gloria κλπ.).

1 Like

Η Samson ούτε με τη διάλυση των Pink Floyd έχει σχέση, αλλά εδώ που τα λέμε, ούτε με τους Pink Floyd. Αν αντί για αυτήν έγραφε το συγκεκριμένο σχόλιο ο γιος του Gilmour, για παράδειγμα, ο οποίος επίσης δεν έχει σχέση με τους Pink Floyd, τα ίδια θα έλεγα και γι’ αυτόν. Οπότε, όχι :grinning:

3 Likes

Χμμμ… τα 7 από τα 11 τραγούδια του “Division bell” διαφωνούν μαζί σου. :stuck_out_tongue:

Πέρα από την πλάκα, δέχομαι ότι τα ίδια θα έλεγες και για τον γιο του Gilmour, ούτε τσίνισα τόσο πολύ όσο ίσως φάνηκε από το post μου, απλά κάτι τα “τσιφλίκια”, κάτι “τα άγρια και τα ήμερα”, δε θέλει και πολύ ώστε το συμπέρασμα που θα εξάγει κανείς να είναι αυτό το χιλιοειπωμέμο για το οποίο έκανα λόγο (γι’ αυτό είπα και “γυροφέρνετε”, δεν είπα ότι δηλώθηκε ρητά κάτι τέτοιο παραπάνω).

1 Like

Αν ήταν τα μεγάλα συγκροτήματα all female, μετά θα λέγατε ότι γυροφερνουμε λίγο τη στερεότυπη αντίληψη περί «ραδιούργων αντρών» (βλέπε Διονύσης Σχοινας) :rofl:

Κανείς δε σχολιάζει τη νέα ηχογράφηση του Dark Side of the Moon δίχως τα “rock and roll guitar solos”; Είναι και η 50ή επέτειος του δίσκου φέτος.

Επίσης, έγραψε ολομόναχος τα Animals και The Wall; Ας μην ξαναγράψουμε την ιστορία. (τα παραπάνω νομίζω προκάλεσαν το megalomaniac)

Εντελώς άκομψη κι η επίθεση στους Floyd για το τραγούδι που έβγαλαν πέρυσι.

Πάντως, της έχει επιτεθεί πολλές φορές ανά τα χρόνια (misogynistic), οπότε κάποια στιγμή θα γύριζε boomerang.

Edit: ορίστε και η απάντηση.
https://pbs.twimg.com/media/FoURKRIWIAI3WLj?format=jpg&name=900x900

Οπως κι ο Jon Schaffer περιπου

Ουτε εγω, αλλα δε θα πεσω κι απο τα συννεφα αν ειναι οντως αντι-σημιτης, ειναι και το πιο πιθανο

Αυτο ειναι ομως σιγουρα, με βαση αυτην την συνεντευξη. Το ξεπλυμα παει συννεφο.

Με ενα μ το ψεματα :stuck_out_tongue:
Και σχεδον σιγουρα πολλα απο οσα λεει ειναι διαστρεβλωση της αληθειας, αν δεν θελουμε να το πουμε ψεμα.

Ο Roger Waters δεν εφυγε απο τους Pink Floyd γιατι τον εδιωξε καμια Πολλυ, εφυγε γιατι ειναι και ηταν χοντρομαλακας. Και μαλλον θα ειναι και στο μελλον.

:popcorn: :popcorn: :popcorn:

3 Likes

Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση, από που ακριβώς προκύπτει;

άσε μας και εσύ ρε μπάρμπα…

έχει παίξει κάτι άλλο και ανοίγει η κόντρα; μου φαίνεται χαζό, στην ηλικία τους, να ανοίξει πάλι για πολιτικούς λόγους…

τι ρωτάς και εσύ;
εδώ τον σύγκρινε με τον ψεκασμένο! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ρωτάω γιατί θα ήθελα να μάθω που βασίζεται ο φίλτατος και κάνει μια τέτοια τοποθέτηση. Κάτι έχει διαβάσει, κάτι έχει διαπιστώσει και θεωρεί τον waters αντισημίτη.

Σίγουρα δε συμφωνώ με αυτή την άποψη. Τη βρίσκω μαλλον αντιδραστική, αβάσιμη.

Επίσης, δε βλέπω ξέπλυμα της Ρωσίας, μάλιστα αντιθέτως, αντιλαμβανομαι πως ο αρδ επιμένει να ρωτάει να συγκρίνει και να πηγαίνει την κουβέντα προς τα κει, ενώ ο waters είπε εξαρχής ότι είχε να πει (ναι αλλά η Ρωσία καταπιέζει τις μειονότητες, γιατί μας λέτε για το κράτος του Ισραήλ, και με αυτά που λέτε και στηρίζετε την τρομοκρατική οργάνωση του bds θέλετε να φέρετε το τέλος του κράτους του Ισραήλ κτλ).

3 Likes

Ποιες διέλυσε ο Σχοινάς;;; :astonished:

Την Καίτη Γαρμπή μάλλον εννοεί.

1 Like

Αστειάκι αλλά δεν μου ερχόταν άλλος σύντροφος/σύζυγος γνωστής τραγουδίστριας

Ή οποιοσδήποτε καλλιτέχνης εκφράζει πολιτικές απόψεις. Εκτός αν απαγορεύεται και τους θέλουμε μόνο για να μας διασκεδάζουν και μετά να το βουλώνουν.

Από πουθενά δεν προκύπτει αντισημιτισμός του Waters εκτός κι αν οι λέξεις δεν σημαίνουν τίποτα.
Αντισιωνιστής πιθανά αλλά αυτό δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Αν βλέπουμε τον κόσμο μόνο σε αποχρώσεις άσπρου/ μαύρου και ο Gilmour και το παρεάκι του που δεν είδε κανένα πόλεμο τα τελευταία 30 χρόνια είναι οι μεγαλύτεροι ξεπλυματίες του ΝΑΤΟ εκεί έξω, τότε το δέχομαι. Σε οποιοδήποτε άλλο σενάριο, αυτά που λέει είναι μια απολύτως λογική ανάγνωση με την οποία φυσικά μπορεί να συμφωνεί ή να διαφωνεί ο καθένας.

Προφανώς και δεν είναι εκτός αν μιλάς από μια προκατειλημένη θέση όπου ο Waters είναι απλά ένας χοντρομαλάκας. Ακόμη κι αν είναι πάντως, εγώ του αναγνωρίζω πως είναι απολύτως συνεπής σε αντίθεση με το 97% των καλλιτεχνών εκεί έξω και σίγουρα σε σχέση με τον Gilmour που είναι απλά ένας proto- Bono boomer edition.

7 Likes

Καλά όλα τα άλλα, αλλά αυτή η φάση τώρα τελευταία από πολλούς χρήστες του φόρουμ “εγώ είμαι αντικειμενικός και μιλάω χωρίς προκαταλήψεις αλλά όποιος διαφωνεί μαζί μου έχει προκαταλήψεις” είναι πλέον conversation killer. Να αρχίσω κι εγώ τα “οκ φανμποηδες Γουότερς” τότε, θα μιλήσουμε πολύ παραγωγικά.

2 Likes

Δε βλέπω πώς προκύπτει από τη συνέντευξη ότι ο Waters είναι αντισημίτης.

3 Likes

Δεν μου είναι καν ιδιαίτερα συμπαθής ο Waters κυρίως για το διδακτικό ύφος του καθώς και για όλα τα κακά που κουβαλάει αυτό και στην Τέχνη του.
Γενικά, η άποψη μου για αυτόν συνοψίζεται στο ότι αν χρησιμοποιούσε αυτό το δαχτυλάκι που κουνάει συνέχεια πιο παραγωγικά, θα ήταν καλύτερα για όλους μας.
Επίσης, σε καμία περίπτωση δεν με λες fanboy των Pink Floyd. Στην καλύτερη η σχέση μου μαζί τους προσδιορίζεται στο «κάποιες μέρες τους αντέχω».
Από εκεί και πέρα, όταν η κριτική σου ακολουθείται από το «ο Waters είναι χοντρομαλάκας» προφανώς είσαι biased.
Και αυτό βασικά είναι οκ με μένα αλλά πρέπει να έχεις και κανά επιχείρημα αλλιώς απλά βγάζουμε ξινίλα (καλό και αυτό αρκεί να έχουμε λίγη επίγνωση και συναίσθηση ότι αυτό κάνουμε).

1 Like

Πως προκύπτει ότι ο Waters είναι αντισημίτης κανείς δεν κατάλαβε.
Αν μιλάμε για τη Σιωνιστική προσέγγιση ότι όποιος κρίνει πράξεις του κράτους του Ισραήλ είναι αντισημίτης, τότε οκ.
Το αν ειναι μαλάκας η όχι είναι άλλο θέμα, αλλά η εξίσωση της κριτικής σε ένα κράτος με ρατσισμό νομίζω είναι λίγο επικίνδυνο γενικότερα.

6 Likes

τελικά μήπως και όσοι είναι αντιναζιστές είναι αντι-Γερμανοί;; γιατί αυτή είναι η αναλογία :upside_down_face:

1 Like

Η κριτική μου για το αν είναι χοντρομαλακας ο Waters προκύπτει από δεκάδες επί δεκάδων δηλώσεων που έχει κάνει ανά τα χρόνια, και βασίζεται σε κριτική ανάλυση και αξιολόγηση αυτών που έχει να πει. Αν βέβαια σε βολεύει να το ονομάσεις bias, μπορείς φυσικά να το κάνεις. Μάλλον σε πείραξε η λέξη που χρησιμοποίησα, λογικά αν είχα πει “Οι Γουότερς έχει πει κάποια πράγματα που δεν είναι και τόσο όμορφα και αυτό με κάνει να κρίνω τον χαρακτήρα του”, που είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα απλά με περισσότερες λέξεις, ίσως να μην χρειαζόταν να βγάλεις το συμπέρασμα ότι είμαι biased. Τίποτα δεν είναι προφανές σε διάλογο που βολεύει να αποφασίσεις ότι ο άλλος έχει προκαταλήψεις.

Τεσπά, προσωπικά σέβομαι περισσότερο τους ανθρώπους που μπορούν και να αλλάξουν γνώμη και να δουν τα πράγματα σωστά όσο περνάει ο χρόνος. Το να είναι κάποιος κολλημένος στην ίδια άποψη που είχε για τον Πούτιν πριν 20 χρόνια μάλλον αρνητικό μου φαίνεται, κι όχι σταθερότητα στις απόψεις του.

ΥΓ. Δεν θεωρώ ξινιλα το να εκφράζομαι με λιγότερο λόγιους χαρακτηρισμούς για κάποιον. Συγκεκριμένα το χοντρομαλακας είναι οριακά αδιάφορο στο λεξιλόγιο μου, ένα 30% των Ελλήνων ας πούμε είναι χοντρομαλακας, δεν το θεωρώ κάτι τόσο ξεχωριστό πια.

1 Like