Pink Floyd

Δεν ξέρω τι θα πει να δει κανείς “σωστά τα πράγματα”, είμαι βέβαιος όμως πως ακριβώς την ίδια άποψη έχει για τον κόσμο ο Waters και αυτή η μανιχαϊστική βεβαιότητα του περί σωστού και λάθους (την οποία ενστερνίζεσαι κι εσύ apparently) είναι το πιο ενοχλητικό χαρακτηριστικό του, ασχέτως αν συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί του.

2 Likes

το πρόβλημα είναι αν τον θεωρεί κάποιος “χοντρομαλάκα” ή αν τα " πράγματα που δεν είναι και τόσο όμορφα και αυτό με κάνει να κρίνω τον χαρακτήρα του" αφορούν τον τρόπου που υπερασπίζεται την Παλαιστίνη απέναντι στο Ισραήλ.

για το ποιος φταίει που τα έσπασαν οι Pink Floyd, δε μπαίνω καν σε συζήτηση. Δε με απασχολούν οι εγωισμοί των ανθρώπων. Αλλά δεν υπάρχει λόγος για τέτοιες κουβέντες μεταξύ τους.

1 Like

Εμένα η αίσθησή μου είναι ότι όσον αφορά τη στάση του Waters για τον πόλεμο στην Ουκρανία, κρίνεται επειδή λέει ότι αυτό που συμβαίνει δεν είναι ένας πόλεμος μεταξύ “καλών” και “κακών”, αλλά ένας πόλεμος μεταξύ “κακών”. Δε λέει πουθενά ότι ο Πούτιν είναι καλός, απλώς δεν τον βρίζει τόσο πολύ όσο επιτάσσει η Δυτική νόρμα σήμερα. Η οποία, ας πούμε, κάποιες φορές τον Ερντογάν τον θεωρεί οριακά πασιφιστή :joy:. Όσον αφορά τη στάση του στο θέμα του Ισραήλ, κι εμένα πολλές φορές μου έχει χτυπήσει άσχημα ο διδακτισμός του, αλλά αυτά που λέει στη συνέντευξη, είναι σωστά. Το να τον πει κάποιος “αντισημίτη” επειδή έχει τη συγκεκριμένη στάση, είναι περίπου σα να πει σεξιστή/μισογύνη τον Βαρεμένο γι’ αυτό που έκανε στην Καραμανλή. Δεν ήταν σεξιστής ή μισογύνης, ήταν βαρεμένος (pun intended :stuck_out_tongue:).

Δεν είναι ακριβώς αυτή η αναλογία όμως. Μια καλύτερη (αλλά όχι και πάλι καλή) αναλογία θα ήταν το “όσοι ήταν αντιναζιστές το 1935, ήταν και αντι-Γερμανοί;” Ο ναζισμός έχει κριθεί από την Ιστορία και οι Γερμανοί (η συντριπτική τους πλειοψηφία δηλαδή) φέρουν πολύ βαρέως τα εγκλήματα που διέπραξαν κατά τον ΒΠΠ, νιώθουν ακόμα ότι έχουν κάποιο χρέος προς την ανθρωπότητα. Και καλά κάνουν. Το Παλαιστινιακό ζήτημα έχει ακόμα πάρα πολλά κεφάλαια μέχρι να φτάσουμε στο τέλος :stuck_out_tongue:

Όσο για το αν υπάρχει λόγος για τέτοιες κουβέντες μεταξύ τους, αυτοί οι δύο το ξέρουν.

5 Likes

αυτό είναι και το πιο σημαντικό. Όπως ο ψεύτης βοσκός ή το μήνυμα του 112 που συζητήθηκε σε άλλο τοπικ. Όταν εξευτελίζεται η έννοια και εργαλειοποιείται χωρίς αισχύνη, αναρωτιέσαι, τι θα γίνει όταν χρειάζεται όντως να λειτουργήσουν τα αντανακλαστικά σε πραγματικά επίφοβες καταστάσεις;

Ένα πρόσφατο παράδειγμα, τα παγωτά Ben&Jerry’s αποφάσισαν να μην πωλούν στις κατεχόμενες περιοχές του Ισραήλ. Η μητρική τους εταιρεία Unilever αποφάσισε να πάει κόντρα στην απόφαση του Ben και του Jerry και να τους παρακάμψει, με αποτέλεσμα η θυγατρική εταιρεία να κινηθεί νομικά έναντι της μητρικής. Οι δυο ιδρυτές της εταιρείας χαρακτηρίστηκαν αντισημίτες και λοιδορήθηκαν. Λεπτομέρεια: τόσο ο Ben όσο και o Jerry είναι εβραίοι.

σορι για το οφτοπικ

7 Likes

Τον είπε η Πόλλυ λέμε.

2 Likes

Όχι μόνο η Πόλλυ. Και οι 19.000 που έβαλαν καρδούλες στην ανάρτησή της.

Χμμμμ…

:popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn:

1 Like

νταξ πολύ ποκετ, γράψε κανα φανμποικό βιβλιο να στανιάρεις.
ο waters ειναι αυτος που είναι. Η άλλη βγάζει χολή πιο πολύ κι απ το συζηγάκι, το οποίο της κάνει λαίκ. παλι καλά δλδ που δεν έκανε σε κανένα κολαράκι, γιατι μετα πολυ σαμσον’ς παντόφλα θα έκανε ηρωικό ντεμπούτο.

Ο γουότερς έχει θάρρος γνώμης. και βάζει εαυτόν σε κάποιες περίεργες καταστάσεις.

Ρεαλιστικά, το ισραήλ με την Παλαιστίνη, νομίζω θα δούλευαν ωραία σε φάση Ελλάδα-Αγιον Όρος ή Ιταλία-Βατικανό. 1 Οντότητα, 2 ανεξάρτητα κρατίδια. Κατι παρόμοιο, με αποζημιώσει θα ήταν το λιγότερο καλο σενάριο και για Κύπρο, αν και ιδανικά θα έπρεπε να πάρει πόδι η Τουρκία, εμείς και οι Αγγλοί και ν αφήσουμε τους κυπρίους να αυτοδιαχειρηστούν τη μοίρα τους. Είναι υπο την αιγίδα της ΕΕ, οπότε ακρότητες δύσκολα θα περνούσαν.

Τέλος στη Ρωσία πιστεύω οτι βλέπουμε την κρίση με τους πυραύλους στην Κούβα, απ την ανάποδη. Το ίδιο θα έκαναν στην Κούβα και οι ΗΠΑ, αλλά αποφεύχθηκε. Εδω όχι. Απλά δεν έχει και νόημα.
Η Ρωσία θα νικήσει, επειδή δεν μπορεί να χάσει, αν δεν γίνει παγκόσμιος πόλεμος. Κι αν πέσουν πυρηνικά, έστω και σαν “υπενθύμιση” - μαλακία θα είναι. Ο ζελένσκι το παίζει τσάμπα μάγκας, υπογράφει ντίλζ, ζητάει όπλα … είναι ένας ηθοποιός που καλώς η κακώς τον διαλέξανε οι Αμερικλάνοι.(που έχουν σκασει 30 δις κοντά. πότε άλλοτε σκάσανε τόσα πολλά για να υποστηρίξουν κάποιον ?) Και ενώ ο ντοναλντ ήταν στο κρεβάτι με τον βλαδίμηρο τον δεξιά, οι γιος του μπαιντεν με τα ντρόγκια του με τον αριστερά. Οπότε …

Καλό θα ήταν να γίνει ενα σοβαρό δημοψήφισμα, να κοπούν οι εχθροπραξίες και οι κυρώσεις, να δοθεί και καμιά επανόρθωση και να πάμε παρακάτω. Και να μείνουν οι Σκανδιναβοί και οι Ουκρανοί ουδέτεροι. Οχι οτι θα σωθούμε, όπως κ@λοτρίβονται και με τους Κινέζους οι Αστεροαφέντες μας, αλλά …

εικόνα

14 Likes

Σε άλλα νέα:

*Roger Waters has confirmed he’s working on a re-working of ‘The Dark Side of the Moon. In an interview with, ‘BERLINER ZEITUNG , he said, ““The new concept is meant to reflect on the meaning of the work, to bring out the heart and soul of the album,” he says, “musically and spiritually. I’m the only one singing my songs on these new recordings, and there are no rock and roll guitar solos.”

Το ανέφερα κι εγώ την 1η μέρα του σίριαλ! :sweat_smile:

Ας επικεντρωθεί στα πολιτικά ο μπαρμπα-Ροτζ :stuck_out_tongue:

3 Likes

Τελικά μίλησε στο συμβούλιο ασφαλείας του ΟΗΕ:

Επίσης, μάλλον αυτή η συνέντευξη ήταν η αιτία του ξεσπάσματος του ζεύγους Gilmour:

Είναι τουλάχιστον εξοργιστικά τα σχόλια κατά των Gilmour / Wright.

2 Likes

:astonished: :astonished: :astonished:

Όταν το διάβαζα (δεν άνοιξα το link) ήμουν έτοιμος να post-άρω ότι μάλλον μπερδεύτηκαν και βάλανε καμιά παλιά συνέντευξη του Waters. WTF, το 'χει χάσει εντελώς; Μιλάει για τον άλλον λες και είναι ακόμα εδώ, ενώ έχει πεθάνει εδώ και 15 χρόνια.

3 Likes

Κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια :joy:. Τη δεκαετία του '80 τον είχαν “session member” στους Pink Floyd, καλός είναι κι ο Waters, καλός είναι κι ο Gilmour.

1 Like

Θα σε διορθώσω λίγο. Όταν τον έδιωξε ο Waters στις ηχογραφήσεις του The Wall, υπέγραψε ότι δεν μπορούσε να ξαναμπεί στο συγκρότημα. Συμμετείχε στην περιοδεία του The Wall ως μισθωτός, όντας ο μόνος που έβγαλε λεφτά. Όταν δραστηριοποιήθηκαν εκ νέου, εμφανίστηκε προς το τέλος των ηχογραφήσεων του AMLoR (αφού προοριζόταν και για σόλο αρχικά του Gilmour) και μέχρι να αρθούν τα νομικά κωλύματα (βλ. μη επανένταξη που είχε υπογράψει συν τη μήνυση του Waters) ήταν πάλι έμμισθος. Έγινε πλήρες μέλος (τυπικά και ουσιαστικά) πριν το Division Bell.

Αν δε μιλούσαν, μπορεί να μην το ξέρει ότι έχει πεθάνει :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ίσως είχε προϊδεάσει για κάτι τέτοιο με την τουρνέ του The Wall που κανει εδώ και χρόνια αλλά, δεν μπορείς να μιλάς έτσι αφοριστικά για δύο μέλη τα οποία έχουν δώσει σε Ένα μεγάλο βαθμό την ταυτότητα του συγκροτήματος δηλαδή, είμαι της άποψης ότι μνημονεύεται σε μεγαλύτερο βαθμό η συμβολή του Gilmour, απο οτι του Waters και δεν μιλάω για τους σκληροπυρηνικούς φαν του συγκροτήματος, δε νομίζω να έχουν σταθεί στα φωνητικά του Γουότερς, στις μπασογραμμές του ίσως λίγο παραπάνω.

Κρίμα πάντως που αυτοί οι μεγάλου βεληνεκούς καλλιτέχνες απομυθοποιούνται και γκρεμίζουν απο μόνοι τους τα όσα έχτισαν, πλήττουν την κληρονομιά τους κατ’ αυτό τον τρόπο, λυπηρό…