Pink Floyd

Βγήκαν τα εισιτήρια τόσο για Ρέντη όσο και για Μαρούσι.

Όσοι πιστοί προσέλθετε.

Ποιος ήταν μέσα;

2 Likes

Παρων!

2 Likes

Φαντάσου να ξυπνάς δίπλα σε αυτό κάθε πρωί.

Subtle Roger, very subtle…

:popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn:

Ο Waters αποφάσισε να επαναηχογραφήσει το Dark Side of the Moon ώστε να συμφωνεί με το όραμά του (ή κάπως έτσι).

Πάρτε ένα πρώτο δείγμα εδώ: Roger Waters - Money (Official Lyric Video, DSOTM REDUX) - YouTube

Γενικά αναφέρθηκε με όχι τόσο κόσμιους χαρακτηρισμούς για τους άλλους 3 (πρωτότυπο θα πει κανείς), τους οποίους βαριέμαι να αναφέρω εδώ… :stuck_out_tongue:

Αναμονή μέχρι τον Οκτώβριο για το πλήρες άλμπουμ.

Ε-ε-ερχεται!(το αλμπουμ και κυριως το τουρ ελπιζω)


6 Likes

6 Σεπτεμβρίου ο δίσκος!

https://superdeluxeedition.com/news/david-gilmour-luck-and-strange

Την Παρασκευή θα έχουμε και το πρώτο δείγμα!

5 Likes

Αν και Πέμπτη, ορίστε το 1ο δείγμα: https://www.youtube.com/watch?v=4DesLs2dYys

Μου αρέσει, είναι τόσο διαφορετικό αλλά καταλαβαίνεις αμέσως για ποιον πρόκειται (ειδικά όταν αρχίσει το σόλο κιθάρας)! :slight_smile:

2 Likes

Περα απο το αξιωμα που λεει πως καθε νεο σολο του Dave ειναι ενα βημα αισθητικης ανυψωσης της ανθρωποτητας(:grin:)μου αρεσει που διαφοροποιειται αισθητα απο τα οσα μας εδωσε στα τελευταια δυο αλμπουμ.

1 Like

Τι έγινε ρε παιδιά, μόνο εγώ ακούω Young Lust εδώ;

Σε ποιο σημείο;

Όχι σε σημείο μελωδίας, αλλά το βρήκα πιο χαρντροκια, με ένα πιο “σκληρό” σόλο, και η όλη ενορχήστρωση εκεί με βγάζει. Καθόλου το πιο απαλό bluesy που είχε στο Rattle

2 Likes

Κατάλαβα τι εννοείς. Είχε νομίζω αντίστοιχο σημείο στο On an Island (βλ. Take a Breath) όπου ξέδινε λίγο.

Έχει διαφημιστεί για το δίσκο και η συμμετοχή του μακαρίτη του Richard Wright στο ομώνυμο κομμάτι που έχει προέλθει από τα Barn Jams του 2007. Επίσης, συμπεριλαμβάνεται και αυτούσια η ηχογράφηση του 2007 ως bonus (και κάπου νομίζω ότι πήρε το μάτι μου το bonus track να είναι γύρω στα 13 λεπτά). Γενικά τα Barn Jams (ό,τι έχει κυκλοφορήσει από τα 200 περίπου), είναι καταπληκτικό - οι Gilmour και Wright είναι σε απίστευτη φόρμα και επικοινωνία μεταξύ τους.

2 Likes

Παρένθεση, και κάποια γυρίσματα μου βγάζουν One of my turns. Τέλος πάντων, γενικά ωραίο και συμπαθητικό κομμάτι, αλλά το σόλο κλέβει την παράσταση καταφανώς

1 Like

Solos apart (pun intended),

Albums by barba-Roger >> Albums by barba-David

1 Like

Δεν εχω εντρυφησει παρα πολυ στα μεταγενεστερα solo τους, αλλα το On An Island ειναι καλυτερο απο οτιδηποτε εχουν βγαλει ο καθενας ξεχωριστα (εκτος απο το Division Bell), και μαλλον καλυτερο απο αρκετα απο αυτα που εχουν βγαλει μαζι :stuck_out_tongue:

1 Like

Ακόμα και το τελευταίο του 2017

Είναι hands down καλύτερα από οτιδήποτε έχει βγάλει σόλο ο φίλτατος κατά τα αλλά David. Οποιος δεν το παραδέχεται αυτό, μάλλον τον έχει παραστοιχειώσει το Division Bell :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ή απλα διαφωνει μαζι σου και δεν τον αγγιζουν ιδιαιτερα στις ευαισθητες του χορδες τα ιδια πραγματα :stuck_out_tongue:

Το Division Bell γιατι να πρεπει να εχει στοιχειωσει καποιον? Σε λιγο θα μας πεις να υποκριθουμε κιολας πως δεν ειναι ο καλυτερος δισκος των Pink Floyd μαζι με το Animals :sunglasses:

Σας το λέω :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like
4 Likes