Placebo

kat’arxhn na pw oti ta 45E adikeimenika einai polla, alla se sxesh me alles fetines sinavlies einai arketa kala. 2on oi Placebo panta eixan 2-3 xitakia se kathe disko me ton idio peripou rithmo, alla to Meds den einai akrivos etsi, diaferei kapos kai gi’afto pistevw oti vriskodai sthn korifh ths karrieras tous, einai o’ti pio wrimo exoun kikloforisei. 3on oi Placebo borei na erxodai kathe xrono alla oi G’n’R den erxodai fetos kai dikaiwma sas na exete megalwsei me tragoudia tous(egw den exw megalwsei, akoma mikors eimai) alla afto pou onomazetai simera Guns And Roses kai tha erthei sto Terravibe stis 10/7/06 mono ta tragoudia me ta opoia exete megalwsei den adiprosopevei.

Go go go Placebo! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

λοιπον για να δειτε ποσο μας δουλευουν εδω στο ελλαντα… Placebo+Archive στη γαλλια μονο με 37 ευρω…(σε μια χωρα με διπλασιους μισθους οποτε βρειτε την αναλογια)…στο ελλαντα placebo 45 + archive 33 = 78 …

και για οσους δεν ξερουν καθε μπαντα χρεωνει την ιδια ταριφα ειτε παιζει ελλαδα ειτε αγγλια ειτε οπουδηποτε…οι τιμες των εισιτηριων ειναι αποτελεσμα της κερδοσκοπιας των εδω διοργανωτν…και αυτη η διαφορα στα εισιτηρια δεν μπορει να οφειλεται mono στα αεροπορικα εισιτηρια που χρειαζονται για να ερθει εδω καποιο συγκροτημα…

Βασικά, για Placebo πάνω από 25 ευρώ είναι πολλά.
Και δεν είναι υπερβολικό.
Όπως και τα 52 για Pearl Jam.
Ένα συγκρότημα που ναι μεν έβγαλε γαμω τους δίσκους, αλλά το απόγειό τους ήταν μέχρι πριν από 10 χρόνια.

oi placebo einai gia to eidos tous kalo group (to eidos tous legetai: gay rock) kai to meds einai kalo diskaki, xwris na einai tipota tromero vevaia.
Genika omws vriskontai se megalh ptwsh eborika kai mono sthn ellada oi diorganwtes tha zhtagane 45 eurw gia na pas na tous deis monous tous se anoixto xwro!
Xwris vevaia na kserw ta oikonomika stoixeia, mou fainetai MEGALH ARPAXTH apo th didi.

τοσα χρωσταει στον κοσμο για stones απο που θα τα βγαλει… :stuck_out_tongue:

oi Placebo einai alternative/glam/pop rock.

oi Placebo einai alternative/glam/pop rock.[/quote]

Αυτό είπε και ο babis με λιγότερα λόγια… :lol: :lol: :lol:

oi Placebo einai alternative/glam/pop rock.[/quote]

Αυτό είπε και ο babis με λιγότερα λόγια… :lol: :lol: :lol:[/quote]

den nomizw alla telos panton, xtes phra eisitirio kai den m’areze, enoow h emfanish tou, exei parei kaneis allos?

apth summetoxh sto topic fainetai oti den phgate polloi, alla telos pantwn. H sinavlia htan kalh ews poli kalh me to meionekthma oti epaiksan ligo, 1:30 wra den einai arketh kata th gnwmh mou. ola ta kommatia eixan poli kales ekteleseis kai htan kai pio anetoi me thn prosthesh tou 3u kitharista, o opoios adapeksilthe kala se olh th sinavlia. ta perissotera kommatia tous, opws htan anamenomeno htan apo to Meds. to mono pragma pou den mu arese ektos tous oti kat’eme epaiksan ligo, einai oti o Stef kai o Brian sxedon meta apo kathe tragoudi anavan kai tsigaro, afto ektos tou oti kata kapoion tropo deixnei asevia pros to koino, dhmiourgei lanthasmena protipa gia ta miriades pitsirikia pou parakoluthun tis sinavlies twn Placebo kathe fora. telos pantwn, htan mia kala domimenh sinavlia me megalitero atu tis akriveis ekteleseis twn tragoudiwn.

Το οτι ειναι γκεϊ δηλαδη δημιουργει ιδανικα προτυπα? Το τσιγαρο ειναι το τελευταιο…

Πω μάγκα μου, να δω τι άλλο θα διαβάσω.

Από την αρχή φάνηκε ότι κάτι δεν θα πάει καλά.
Βγήκε ο Molko λες και μόλις τον είχαν δείρει στα παρασκήνια με κάτι μούτρα ως το πάτωμα.Ξεκίνησαν χωρίς να χαιρετήσουν να παίζουν και μετά από 3 τραγούδια θυμήθηκε να πεί ένα γειά.Αλλα ας το αφήσουμε αυτό.Σαν μουσική τα τραγούδια ήταν σωστά αλλά έπαιζαν πολύ υποτονικά,λες και ήθελαν να τελειώνουν.9 τραγούδια από το Meds(κατα την γνώμη μου το χειρότερό τους album) και 8 μου φαίνεται παλαιότερα.Αυτό φάνηκε και στον κόσμο μιας και χοροπηδούσε και χειροκροτούσε στα παλιά και στα καινούρια σχεδόν παγωμάρα και βαρεμάρα.
Τι με χάλασε πάρα πολύ.3 κιθάρες και ένα μπάσο το οποίο δεν έπαιζε ο μπασίστας.Είχαν 2 τύπους έναν αριστερά και έναν δεξιά οι οποίοι ήταν εντελώς κομπάρσοι και ειδικά αυτός που έπαιζε μπάσο και καμιά φορά πλήκτρα έπινε μπύρα;καφέ; κάτι τέλος πάντων, γέλαγε με τον φιλαράκο του στα παρασκήνια και μόνο στην συναυλία δεν ήταν.Ειδικά στο Nancy Boy έπαιζε κάτι στα πλήκτρα έφευγε τρέχοντας προς τα μέσα ξαναέβγαινε τρέχοντας και πάταγε το πλήκτρο ξανάτρεχε μέσα κτλ και γέλαγε με το βλάκα πίσω από την σκηνή και είχε την έκφραση "είδες προλαβαίνω;"Ασέβεια. Εντελώς γελοίο.Τι τις θέλετε ρε παιδιά τις 3 κιθάρες;Για να μπορεί ο ψηλός να χτυπάει παλαμάκια;Γιατί αυτό έκανε καλύτερα.Όσο για τον Molko πολύ βαρύ πεπόνι.Που είναι όταν είχαν έρθει το 99 και μας έστειλαν κανονικά;Μίλαγε,συμμτείχε και αυτός στην συναυλία,χθές ΤΙΠΟΤΑ!Είπαμε ότι θα αλλάξετε στυλ και δεν θα ντύνεστε πιά γκόμενες αλλά το παραγαμήσατε ρε.
Όσο το ότι άναβαν τσιγάρα κτλ αυτό ήταν το λιγότερο.Κατάφεραν να μας ξενερώσουν και να μας κάνουν να το σκεφτούμε ΠΑΡΑ πολύ εάν θα πάμε σε συναυλία όπου θα είναι μόνοι τους.Καλά έλεγα βάλτε τους support στους Pearl Jam και φυσικά μερικοί εδώ που γράφατε ότι δεν αξίζουν μόνοι τους.Τι να πω άλλα περίμενα και καλύτερα να μην πήγαινα και να είχα μείνει με την εντύπωση του 99.
Α!και από κόσμο παίζει να ήμασταν 1-2 άτομα παραπάνω από Franz Ferdinand/Dandy κτλ.Έπαιξαν 1 ώρα και 20 λεπτά ακριβώς.Είχαμε και 1 δεκάλεπτο παύση μιας και χάλασε το σύστημα του Molko.
(όπως θα καταλάβατε πιό πολύ παρατηρούσα τους κομπάρσους παρά τους Placebo που απουσίαζαν έτσι κι άλλώς)
[/u]

1.30 ώρα μόνο ε; Να κάνεις ολόκληρο ταξίδι μέχρι τη Μαλακάσα για 90 λεπτά; Πραγματικά ελπίζω την επόμενη φορά τουλάχιστον να αλλάξουν χώρο γιατί δεν μας βλέπω να τους ακούμε ξανά live σύντομα…

Το ότι άναβαν τσιγάρο socrates, δεν το βλέπω ως ασέβεια προσωπικά… Όταν είσαι φερ’ ειπείν με φίλους και καπνίζουν, δείχνει ασέβεια; Όχι ότι οι Placebo γίναν φίλοι μας :lol: (αν και με τα τόσα συχνά live προς τα εκεί οδεύουν!) αλλά δεν μπορούμε να τους απαγορεύσουμε και να καπνίζουν.

Όσο για το τι πρότυπα δίνουν στους πιτσιρικάδες… Καταρχάς νομίζω ότι οι σημερινοί 15άρηδες είναι λίγο πιο υποψιασμένοι απ’ ότι οι προηγούμενες γενιές - δεν πιστεύω δηλαδή να περιμένανε τον Molko για να αποφασίσουν αν θα καπνίσουν ή όχι. Για να μη πω ότι οι επιρροές που δέχονται μεταξύ τους είναι πολύ πιο ισχυρές απ’ όση θα μπορούσε να έχει ένας καλλιτέχνης. Έχουν αλλάξει τα πράγματα.

led_zeppelin, το σχόλιό σου για τους gay τώρα… τι να πω και τι να σχολιάσω… :roll: Μια απλή υπενθύμιση, έχουμε φτάσει στο 2006 και οι σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός δεν αποτελούν ταμπού ή κατηγορία - ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε.

Υ.Γ. Διαβάζοντας τώρα και τις εντυπώσεις του Kyanoun, μάλλον ατυχέστατη τελικά η βραδιά ε;

θα μπορούσε να είναι φοβερή βραδιά και κατάφεραν να την καταστρέψουν.Το μόνο καλό ήταν ότι παρκάραμε πολύ άνετα και κοντά στην πίσω είσοδο και φύγαμε ακόμα πιο άνετα.Δεν πάτησα φρένο σχεδόν καθόλου.α!και τα σουβλάκια καλά ήταν… :smiley:

gia to sxoli peri seksualikwn protimisewn me kalipse h Fotini, twra gia to tsigaro den nomizw oti einai to idio na vlepun pitsirikoi filous/gnwstous/siggeneis na kapnizun me to na vlepun ena sigrothma pou an mh ti allo to iposthrizun, den eipa na tous apagorepsume na kapnizun, pros theu, alloste toso ligh wra pou epaiksan tha adexan nomizw xwris tsigaro kai borusan na kapnisun etsi ki alliws sto dialleima pou ekanan. Legontas oti kata kapoion tropo einai aseveia enow oti anavontas tosa tsigara, htan san na variontusan afto pou ekanan kai hthelan na teleiwnun oso pio grhgora borusan. Gia ta kommatia, pou htan ta perissotera ap’to Meds, nomizw oti htan kati to anamenomeno, ta palia ta exun pei toses fores kai einai logiko na thelun na proothisun to kainurgio album tous. Pantos nomizw oti h summetoxh tou koinu htan eksisu kalh kai sta palia kai sta kainurgia kommatia, ektos isws apo 1-2 agaphmena(Every Me, Every You-Bitter End).

Μισο λεπτακι, δεν τους κατηγορησα για το οτι ειναι γκεϊ. Γουστο τους και καπελο τους, ουτε που με νοιαζει. Απλα οταν κανουμε λογο για το τι προτυπα δινουν στα παιδια, πρεπει ν’αναφερθει. Εκτος κι αν απο την προσπαθεια μας να το παιξουμε μοντερνοι επαινουμε την ομοφυλοφιλια και “μαλωνουμε” οποιον δεν ειναι υπερμαχος της. Επαναλαμβανω, δεν εχω κανενα προβλημα με τους ομοφυλοφιλους, τους αποδεχομαι και δεν θα ειχα προβλημα να κανω ακομα και παρεα με καποιον, απλα δεν μ’αρεσει ο τροπος που προβαλουν τις σεξουαλικες τους προτιμησεις οι Placebo. Μπροστα σ’αυτα, το τσιγαρο δεν ειναι τιποτα, λες και οι γονεις των παιδιων που ανεφερε ο Socrates δεν καπνιζουν…

Μα αυτά που λες αναιρούν το ότι δεν έχεις πρόβλημα με το αν κάποιος είναι ομοφυλόφιλος. Μου ακούγεται σαν το σύνδρομο “ναι, δεν έχω πρόβλημα με τους gay, αρκεί να μην είναι ο γιος μου”.

Όταν δηλαδή άλλοι καλλιτέχνες (και ειδικά στη ροκ μουσική έχουμε άπειρα παραδείγματα) που δεν είναι gay βγαίνουν και δείχνουν π.χ. στα βίντεοκλιπ την τάδε ξανθιά που ρίχνουν ή προωθούν την εικόνα του και καλά σούπερ-άντρα με τις άπειρες κατακτήσεις εκεί τι λέμε, ότι προωθούν ένα συγκεκριμένο πρότυπο στους fans τους; Ή βγήκε ποτέ ο Molko ή άλλο μέλος των Placebo και είπε “παιδιά γίνετε όλοι gay, είναι ωραία”; Ή μήπως τελικά το να είναι κανείς gay ή straight ή όπως θες πες το, είναι θέμα τέτοιου είδους επιλογής; Θα πάω δηλαδή εγώ στους Placebo και θα ξυπνήσω αύριο και θα γίνω λεσβία; Δεν καταλαβαίνω πώς το σκέφτεσαι. Δεν νομίζω πως υπάρχουν πρότυπα σ’ αυτά τα θέματα. Δεν μπορεί κανείς, όσο κι αν τον θαυμάζω ή τον σέβομαι ή οτιδήποτε, να μου αλλάξει τις δικές μου σεξουαλικές προτιμήσεις - κι αυτό ισχύει είτε είσαι έφηβος είτε μεγαλύτερος.

Αν είναι έτσι, ν’ αρχίσουμε να κατηγορούμε αναδρομικά και τον David Bowie και ένα σωρό άλλους ανθρώπους. Οι Placebo έχουν ένα δικό τους στυλ, αρκετά επηρεασμένο από το glam rock βέβαια και άλλα είδη μουσικής, το οποίο τους ταιριάζει και καλά κάνουν και το υποστηρίζουν και δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το τι κάνει ο καθένας τους στο κρεβάτι του.

Ουφ! ειναι βαρετες οι gay συζητησεις :?

Και ειναι ακομα πιο βαρετες οταν οι αλλοι δεν διαβαζουν τι εχεις γραψει. :stuck_out_tongue:

Παμε μια τελευταια φορα για να μην βγαλουμε κι αυτο το θεμα οφ τοπικ, ΔΕΝ με πειραζει το οτι ειναι ομοφυλοφιλοι, δεν με νοιαζει τι κανουν στο κρεβατι τους αλλα με ενοχλει οταν το προβαλουν τοσο πολυ. Γιατι οσο αποδεκτο κι αν ειναι, ε, ειναι μια σεξουαλικη διαστροφη. Και δεν το λεω εγω, το λενε οι επιστημονες. Δηλαδη αν εγω ειμαι ουρολαγνος θα πρεπει να βαλω να με κατουρανε στην σκηνη και θα εχω μερικους να με υπερασπιζονται που το κανω? :stuck_out_tongue:
Εσυ μπορει να μην επιρεαζεσαι γιατι εισαι καποιας ηλικιας (Σορρυ :oops: ) αλλα αν υπαρχουν πιτσιρικια οπως ειπε ο Socrates (εγω δεν ξερω, δεν ημουν) επιρεαζονται γιατι ειναι σε σταδιο που χτιζουν προσωπικοτητα. Και για καποια απ’αυτους, οι μουσικοι που ακουν και θαυμαζουν αποτελουν προτυπα. Αν ο αλλος θελει να γινει ομοφυλοφιλος να γινει, δικαιωμα του. Και να μην το κρυβει. Κι αλλοι μουσικοι ηταν, ο Mercury, ο Halford. Αυτοι δηλαδη γιατι δεν το προεβαλαν τοσο πολυ, ενω ολοι το ηξεραν?

Τελος παντων, ας μην το συνεχισουμε εδω, αν εχεις διαφωνια στειλε προσωπικο μηνυμα.