Poll GnR

Νομίζω πως στο poll θα έπρεπε να υπήρχε μία επιλογή ακόμα, όπως απλά Καλή ή Μέτρια ή κάτι τέτοιο

egw pantos psifisa thn teleftaia epilogh, mias kai Guns ‘N’ Roses den iparxun lew mipos iparxei kana kainurgio sxhma Gn’R…

Είναι στην ουσία η δεύτερη επιλογή του poll :slight_smile:

opws einai fanero oi epiloges : “den uparxoun guns xwris slash kai duff”, “den phga alla eimai sigouros oti htan xalia” kai “poioi einai oi gnr” pshfistikan apo anthrwpous pou gia ton ena h allo logo den phgan sth sunaulia.epomenws katalavainete poso sarwtikh einai h apopsh oti h sunaulia htan fantastikh anamesa se autous pou phgan.

μου έκανε πολύ κακή εντύπωση.

Είναι καθαρά ειρωνικό poll, σα να λέει “πες μας πόσο βλάκας είσαι αν δεν συμφωνείς μαζί μας…”.

Το αν κάποιος θεωρεί ειρωνικές ή όχι τις επιλογές είναι στην κρίση του. Κατά βάθος οι επιλογές αντιπροσωπεύουν τις κλασικές (“καλό”, “μέτριο”, “κακό”), απλά είναι αλλιώς δοσμένες. Δείτε τι έχει ειπωθεί για τη συγκεκριμένη συναυλία στο forum και ίσως καταλάβετε. Οι μισοί από αυτούς που σχολιάζουν δεν πήγαν καν στο live (106 άτομα μάλιστα το “δήλωσαν” και στο poll). Μήπως αυτοί είναι τελικά που θέλουν να φωνάξουν “είμαι βλάκας”;

Φυσικά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ψηφίσει.
Και φυσικά δεν τίθεται θέμα ειρωνίας η κοροϊδίας. Αν ήταν έτσι θα είχαν κλειδωθεί / διαγραφεί προ πολλού ένα σωρό topics και μηνύματα “θα πω για τη συναυλία και ας μην πήγα”. Άσε που απ’ ότι βλέπω το topic για το live των Guns έχει τα περισσότερα αρνητικά σχόλια από κάθε άλλο ελληνικό forum.

Χμμ δηλαδή ένας άνθρωπος που πήγε, πέρασε πολύ καλά χωρίς να θεωρεί φανταστική τη συναυλία και δεν περίμενε να παίξουν 4 ώρες, ούτε περίμενε κάτι καλύτερο από αυτό που είδε, ούτε (σε καμία περίπτωση) θεώρησε τη συναυλία χάλια τι πρέπει να ψηφίσει.

Το poll είναι άκυρο γιατί είτε κάποιος πρέπει να θεωρεί τη συναυλία φανταστική ή να έχει μια βλακεία να αντιπαραθέσει. Και όμως δεν είναι ετσι.

Τώρα παίζουμε με τις λέξεις. Με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να υπάρχουν 25 επιλογές (“Μου άρεσε αλλά ήθελα καλύτερο encore”, “μου άρεσε αλλά 3 κιθάρες ήταν υπερβολικές”, “μου άρεσε το πρώτο μισό της συναυλίας” και πάει λέγοντας).

Το “4 ώρες setlist” προφανώς και είναι παράδειγμα.

Για να γίνουν όμως πιο ξεκάθαρα τα πράγματα: Σκοπός του poll δεν είναι μόνο το να καταλάβουμε αν η συναυλία ήταν καλή ή όχι, αλλά και αν όντως ο καθένας (ακόμα και κάποιος που δεν έχει ακούσει πάνω από 2 τραγούδια του συγκροτήματος) έχει σχηματίσει άποψη και μάλιστα αρνητική. Δες πόσοι έχουν ψηφίσει την τρίτη ή την πέμπτη επιλογή. Εγώ πάντως μπορώ να βγάλω συμπεράσματα.

Εγω το βρισκω μια χαρα το poll 8) 8) 8) 8)

To poll δεν έχει σκοπό να προσβάλλει τη νοημοσύνη ή το γούστο κανενός.

Σε αντίθεση μάλιστα με “στεγνά” αντίστοιχα polls τύπου Καλή/Μέτρια/Κακή καλύπτει με 4 επιλογές αυτούς που πήγανε και με 3 αυτούς που δεν πήγαν ή δεν ήθελαν να πάνε (η επιλογή “Χωρίς Slash…” καλύπτει και τις 2 κατηγορίες αφού μπορεί κάποιος να μην πήγε για αυτό το λόγο ή να πήγε και να ανακάλυψε εκεί ότι δεν του αρέσουν με τους τωρινούς μουσικούς)

Η επιλογή που μπορώ να πω ότι μας ξέφυγε είναι η “Ηθελα να πάω αλλά δεν μπόρεσα” ή “Δεν πήγα αλλά είμαι σίγουρος ότι ήταν φανταστικά”

Πάντως η πέμπτη επιλογή δεν μπήκε για κακό σκοπό αλλά για να βγάλει προς τα έξω την “κακία” μερικών :twisted: προς τους GNR. Εμείς γουστάρουμε και το θάψιμο!

Αν ψάξετε πάντως σε παλιότερα posts για κριτικές συναυλιών θα βρείτε σχεδόν αυτούσια τη φράση “Δεν πήγα αλλα ειμαι σίγουρος ότι ήταν χάλια”. Δεν το βγαλαμε από το μυαλό μας…