Polloi mou lene oti ta skatwsa sth zwh mou

Όχι δεν συμφωνώ. Πρώτον δεν πιστεύω ότι κάποιος δεν σέβεται τον εαυτό του και τον μειώνει επειδή θέλει να μοιραστεί την φρίκη του.
Δεύτερον ξαναλέω, ως απάντηση για το θέμα του σεβασμού που έθιξες πιο πάνω, ότι δεν θεωρώ σωστό να μειώνεις τον άλλον την στιγμή που δεν είναι προσβλητικός στο πρόσωπό σου (όχι απαραίτητα σε? σένα, γενικά λέμε). Αν κάποιος θεωρεί ότι λέει μ**κίες απλά ας μην ασχοληθεί και να μην απαντήσει καθόλου, όχι να τον κοροϊδεύει. Sorry χωρίς παρεξήγηση από κανέναν,αλλά αυτή είναι η γνώμη μου…:expressionless:
Τώρα θα μου πεις γιατί γράφω εδώ μετά από μέρες αυτού του ποστ; Γιατί σήμερα το είδα.:frowning:

Όχι μην το λες αυτό…Οι γονείς θέλουν να βοηθούν αλλά πολλές φορές δεν μπορούν. Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία. Τώρα για τους φίλους δεν ξέρεις κατά πόσο οι φίλοι του καθενός είναι ικανοί να βοηθήσουν κι’ αυτοί ειδικά όταν και οι ίδιοι είναι σε αρκετά νεαρή ηλικία και δεν ξέρουν να χειριστούν τέτοιες καταστάσεις. Δεν σου κάνει εντύπωση ότι έχουμε γεμίσει φόρουμς; κάτι λέει αυτό δυστυχώς! :frowning:

Κι εγω που ημουν απ τα πρωτα ποστ μετα το ιδιο πιστευω, απλα για τον ακολουθο λογο

Ποσταρε 6-11 και 7 εμπαινε η νεα σειρα. Αυταα!

Οκ. μπορεί να εννοούσε Ναυτικό ξέρω’ γω…δεν το θεωρώ απόδειξη αυτό που λες, που ξέρεις μπορεί να εννοούσε ότι θα πάει στο άμεσο μέλλον στρατό και όχι στην αυριανή σειρά…ουφ δεν βγαζουμε άκρη μ’ αυτά, γιατί δεν ξέρουμε κάτι συγκεκριμένο :wink:

Tο οι γονείς θέλουν να βοηθούν αλλά πολλές φορές δεν μπορούν δε με καλύπτει. Γι αυτό υπάρχει κάτι που λέγεται επικοινωνιά. Και μένα η μάνα μου περνά κλιμακτήριο (από ότι έχω καταλάβει, γιατί μου τα σπάει), αλλά στο τέλος άκρη βρίσκουμε.
Όσο γι τους φίλους, αν δεν μπορούν να σε βοηθήσουν όταν έχεις προβλήματα, κάτι λάθος κάνεις στις επιλογές σου.
Και τέλος, δε νομίζω ότι κάποιος εδω μέσα βλέπει το φόρουμ ως ουσιαστική επικοινωνία. Είναι ένα μέρος όπου θα πεις 2 πράγματα για να κάνεις χαβαλέ/να ανταλλάξεις απόψεις κλπ.

Σε καλύπτει ή δεν σε καλύπτει η πραγματικότητα είναι αυτή σε ορισμένες περιπτώσεις. Υπάρχει κάτι που λέγεται επικοινωνία αλλά δεν λειτουργεί πάντα και μην κρίνεις με γνώμονα τον ευατό σου διότι δεν βρίσκεται πάντα η άκρη. Δεν λέω για ένα μικρό καθημερινό πρόβλημα, αλλά για εσωτερικά αδιέξοδα κλπ

Για τους φίλους πιστεύεις ότι πάντα πρέπει να είναι σε θέση να μπορούν να σε βοηθήσουν, ειδικά αν τρώνε κι΄αυτοί πολλές φορές τις ίδιες φρίκες; Κάνεις λάθος στις επιλογές σου όταν οι φίλοι σου σε φτύνουν και γενικότερα δεν ασχολούνται μαζί σου. Μην τα μπερδεύεις, εγώ δεν είπα αυτό. Μίλησα για τους ανθρώπους που βρίσκονται δίπλα σου, θέλουν να σε βοηθήσουν και πολλές φορές δεν μπορούν τελικά να κάνουν κάτι. Όταν κάποιος έχει μπει στο τρυπάκι και τρελένεται για το “πώς θα είναι η ζωή μου”, “τι δεν πήγε καλά, τι θα κάνω” σε κάτι τέτοια η αλήθεια είναι ότι μόνος σου πρέπει να βρεις την άκρη. Είναι η περίπτωση τέτοια που μάλλον δεν γίνεται αλλιώς…Το ξέρω από τον ευατό μου :?

Όσο για τα φόρουμς, αν διαβάσεις τι έγραψα πιο πάνω, δεν ανέφερα πουθενά ότι αποτελούν ουσιαστική επικοινωνία. Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι για να ανταλλάσεις απόψεις και να κάνεις χαβαλέ, τουλάχιστον και’ γω έτσι το βλέπω. Απλώς κάποιοι δυστυχώς δεν μπορούν να βρουν επικοινωνία από αλλού και απευθύνονται στα φόρουμς. Και είναι μια πραγματικότητα αυτό είτε μας αρέσει είτε όχι.:frowning:

Αυτό λέγεται κάψιμο όμως. :wink:
Αν έχεις φάει φρίκες ή αν μαλακίζεσαι στις επιλογές σου εσύ φταις και όχι όλα που “είναι σκατά” κλπ κλπ.

Ελπίζω ν’ αστειεύεσαι. Δεν λέγεται κάψιμο αυτό, λέγεται πραγματικότητα. ΟΛΟΙ μας τρώμε φρίκες. Δηλ. συγγνώμη εσύ ποτέ δεν έχεις προβληματηστεί έντονα σε προσωπικό επίπεδο και να τρως ήττα και να σε παίρνει από κάτω; Γιατί λες ότι είναι κάψιμο; που είναι το κακό; Εμένα μου φαίνεται φυσιολογικότατο. Κάψιμο είναι να ΜΗΝ σκέφτεσαι και πολύ πολύ. Εμένα αυτό με ανησυχεί περισσότερο αν θες να ξέρεις. Εκτός κι αν θεωρείς ως κάψιμο το να συμμετέχεις σε φόρουμς για να λες τον πόνο σου επειδή δεν έχεις που αλλού να απευθυνθείς. οκ. συμφωνώ, αυτό είναι άλλο θέμα, απλά δεν το διευκρύνισες.
Στους περισσότερους φάνηκε παράξενο το γεγονός ότι μπήκε κάποιος στο φόρουμ και από την πρώτη στιγμή έγραψε για τ’ αδιέξοδά του κλπ.

Ξέρεις, για το αν όλα είναι σκατά δεν έχεις πάντα την ευθύνη εσύ. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που σε αποπροσανατολίζουν και πολλά πράγματα που δεν μπορείς να ελέγξεις απόλυτα. Γιατί απλούστατα δεν είσαι θεός (όχι μόνο εσύ για όλους μας το λέω). Και πώς το ορίζεις εσύ το “μαλακίζεται κάποιος για τις επιλογές του”; Νομίζεις ότι μπορείς πάντα να κάνεις τις γαμάτες επιλογές ειδικά στην ηλικία των 17-18;
Φυσικά [SIZE=“3”]δεν λέω ότι και’ μεις δεν έχουμε μερίδιο ευθύνης [/SIZE]για τα πράγματα που μας συμβαίνουν, αλλά πίστεψέ με πολλές φορές το ότι όλα είναι σκατά ίσως και να μην έχεις φταίξει μόνο εσύ.

Οκ, διευκρινίζω. Κάψιμο είναι να κάθεσαι και να λες τον πόνο σου σε φόρουμς σα να είναι καμιά εκπομπή της Στεφανίδου (τουλάχιστον εκεί παίρνουν λεφτά για να κλαφτείς). Επίσης, διάβασε το ποστ πάλι, το παλικαράκι είναι 20 χρονών και δεν ξέρει τι να κάνει. :wink:

Είσαι απόλυτος κατά την γνώμη μου. Ακόμα και 20 να είσαι πολλές φορές είναι φυσιολογικό να μην ξέρεις σε μεγάλο βαθμό τι να κάνεις. οκ. ξέρεις τι σου αρέσει και τι όχι, αλλά όταν σκέφτεσαι τι ακριβώς θα σπουδάσεις, τι εξέλιξη θα έχεις μ΄αυτές τις σπουδές κλπ. αυτό κάνει τα πράγματα πιο περίπλοκα. Δεν ξέρω γιατί σου φαίνονται τόσο ξεκάθαρα και απλά τα πράγματα (ίσως να είσαι τυχερός) δηλ. δεν πιστεύω στην πραγματικότητα ότι κάποιος 20 χρονών να είναι απόλυτα κατασταλαγμένος στο τι θέλει να κάνει. Γιατί εγώ έχω παρατηρήσει το εξής: Οι περισσότεροι (οκ. όχι όλοι βέβαια) 20άριδες ή δεν ξέρουν τι θέλουν (γιατί τους μπερδεύουν πολλοί παράγοντες) ή νομίζουν ότι ξέρουν :frowning: εντάξει υπάρχει και το ποσοστό που λέει εγώ θα σπουδάσω αυτό που μου αρέσει και δεν λογαριάζω τίποτα…και αυτούς τους παραδέχομαι:respect:

εγώ πιστεύω 'οτι πολλές σελίδες κάναμε πάλι για ένα <<περίεργο>>θέμα!

μην στεναχωριεσε και μην το σκεφτεσαι . Δικιο εχουν . προσπαθησε να γινεις καλυτερος

Kουκουνάρι όνομα και πράγμα!..