Porcupine Tree

οντως…ισως εδω ταιριαζει ο τιτλος τραγουδιου των the doors - ‘people are strange’…

μπορει και γω να μαι ο παράξενος…που ξέρεις…

Πληροφοριακά και το Coma divine(Live in roma) του 1997 είναι πολύ καλό.Βασικά για κάποιον που δεν έχει ακούσει τίποτα από την πρώτη περίοδο τους…

Το γνωστο και ιδιαιτερο συγκροτημα Por.Tree εχει μεσα ψυχεδελικα στοιχεια οπως οι φοβεροι Pink Floyd.Εσεις πιστευετε οτι εχουν επηρεαστει αμεσα απ’τους Floyd ή προσπαθησαν απλα να συνεχισουν ενα ειδος μουσικης που τους αντιπροσωπευε?

Αν ναι θεωρειται οτι ειναι σωστο να “συνεχιζει” ενα συγκροτημα την πορεια καποιου αλλου με καλυτερο ή χειροτερο τροπο?Πειτε και κανα παραδειγμα απο αλλα συγκροτηματα…

Φυσικά και είναι επηρεασμένοι από floyd αλλά μην το κοιτάς μονόπλευρα γιατί είναι επηρεασμένοι και από άλλους.
(Στη τελίκοι δεν υπάρχει κανένας που να μην έχει επιρροές)
Αυτό δεν πάει να πει πως απλά αντιγράφουν τους floyd. Έχουν και διαφορετικά στοιχεία απο αυτούς.
Γενικότερα μουσικοί όπως ο wilson, o barbieri, και o edwin είναι τόσο καλοί (και το έχουν αποδείξει αυτό) που δεν έχουν ανάγκη να αντιγράψουν.

Όπως και να το κάνουμε όμως, στα πρώτα τους βήματα οι Porcupine Tree ήταν κάτι παραπάνω από απλώς επηρεασμένοι από Floyd :wink: :wink:

Μην κρίνεις από το Lazarus και το In Absentia

όχι όμως μόνο από floyd ρε συ.

Συνολικά αν το πάρεις πιστεύω πως έχουν τελείως δικό τους ήχο (συγκρότημα χωρίς επιρροές δε φτιάχνεται).

Προσωπικά εμένα πάντως μου μιλάνε καλήτερα απο floyd τα πρώτα τους.

Ναι αλλά το ποιος δίσκος μιλάει καλύτερα στον καθένα είναι προσωπικό ζήτημα… Σε κάποια σημεία ετα μεγάλα τους, τα ψυχεδελικά περάσματα στις κιθάρες είναι ακριβώς ίδια με Floyd.

Άλλη περίπτωση που πιστεύω ότι ταιριάζει στο θρεντ είναι οι Muse με τους Radiohead… Και αυτοί στα πρώτα τους βήματα ήταν κάτι παραπάνω από απλά επηρεασμένοι…

Να σημειωθεί ότι είναι και τα 2 πάρα πολύ αγαπημένα μου συγκροτήματα και δεν τα κατηγορώ σε καμία περίπτωση

Συμφωνώ ρε.
Αλλά δε μου φαίνεται και τρελό να μοιάζει ο αρχικός δίσκος μίας μπάντας σε ένα προηγούμενο group.
Δε πάει να πει αυτό πως τους αντιγράφουν.

Για muse δε ξέρω.
Τουλάχιστον και οι 2 επιρεάστηκαν από καλά bands. :slight_smile: :stuck_out_tongue:

Σιγουρα δεν υπαρχουν συγκροτηματα χωρις επιρροες εκτος βεβαια απο τα κατα τη γνωμη μου new wave που το πρωτοπορο προσπαθησαν να ακολουθησουν και οι υπολοιποι.

Τα πρωτα εχουν καργα στοιχεια φλουδ. Ειδικα στο Voyage 34 Phase 1, εκαναν ενα μικρο tribute (= Another Brick In The Wall). Παρολα αυτα δε βρισκω κατι κακο στο να υπαρχουν γνωριμες επιρροες, εφ’ οσον το γκρουπ στεκεται επ’ αξια απο μονο του.

μεγαλη μπαντα αλλα στο UK εχουν ψαρωσει τον κοσμακη με τους radiohead και τις καταθλιπτικες avant-gardιλες τους

η μεγαλυτερη βρεττανικη μπαντα των τελευταιων 15 ετων και οσοι το εχουν καταλαβει καλως

και ο wilson ειναι μαστορας στην μελωδια

και μην ακουω ψαριλες οτι το In Absentia ειναι το καλυτερο τους αλμπουμ…

up the downstairs
sky moves sideways
signify
stupid dream
lightbulb sun

μετα επεσαν ενα κλικ στην ποιοτητα αλλα αυτα τα 5 αλμπουμ ειναι ΕΓΓΥΗΣΗ.

Το In Absentia είναι το καλύτερό τους άλμπουμ :roll:

αφου ακους pt στα 20 σου χαλαλι και ας θεωρεις το ia το καλυτερο τους αλμπουμ

αλλα στα 25 θα δεις που ειχα δικιο

ασε που ο νεος ντραμμερ ειναι πολυ βαρυς για τα γουστα μου ο προηγουμενος επαιζε πιο αερινα

θελω να προσθεσω πως οι Porcupine Tree ειναι πλεον για εμενα η μεγαλυτερη μπαντα στον πλανητη!

βγαζει απο το 1993 πολυ αξιολογα αλμπουμς!! σε καθε δισκο εξελισσοντε κ δε φοβουντε να τολμησουν…
εχουν πλεον(εδω και χρονια…) δικο τους ξεχωριστο ηχο! και ακουσματα απο ψυχεδελια,heavy,μεταλ,ακουστικα, πολυφωνιες…τα παντα.

και ειναι η μονη μπαντα που εμπιστευομαι τυφλα οταν βγαζει αλμπουμ.

το αγαπημενο μου ειναι το Deadwing!

οχι μονο δεν πεσαν κλικ στο In Absentia αλλα γιναν και καλυτεροι,κ μετα καλυτεροι κ μετα καλυτεροι!!!

Οποιος παρουσιαζει τους porcupine tree σαν συνεχεια των pink floyd απλα ειναι ασχετος.Καταρχας οι pf εχουν επηρεασει τους μισους μουσικους στο metal,τι σημαινει αυτο? οτι ολοι ειναι 'οι συνεχιστες των floyd?'Το βασικο χαρακτηριστικο των pt ειναι η ψυχεδελεια κ ο πειραματισμος(ως αποτελεσμα απειρων ναρκωτικων προφανως),το πειραγμενο μυαλο του wilson και επισης ο παντοτε αρτια προσεγμενος και καλλιτεχνικος ηχος τους.Δεν βλεπω τι εχουν να κανουν αυτα με τους floyd,σε βαθμο να θεωρουνται ‘οι συνεχιστες’ τους.

ο wilson πρεπει οντως ναναι μεγαλο ψυχακι…τρελο μυαλο και μεγαλος συνθετης

Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα το εξαιρετικό στους Porcupine Tree (και ιδιαίτερα στους τελευταίους δίσκους τους οποίους και θεωρώ απλά αδιάφορους) και πραγματικά απορώ με το κόσμο. Να προσθέσω όμως ότι Το The Sky moves Sideways θα ήταν πολύ καλός δίσκος εάν δεν είχε τα άθλια φωνητικά του Wilson.

Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν επηρεαστεί (εάν όχι περισσότερο) το ίδιο και από τους Ozric Tentacles - μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρθηκε.

Κάποιες παρατηρήσεις, απλώς:

Κανένα από τα μέλη των Porcupine Tree δεν έχει ανφέρει οπουδήποτε ότι έχει κάνει χρήση ναρκωτικών. Το αντίθετο μάλιστα. Σε συνέντευξη του στην Ελλάδα ο Wilson είχε πει χαριτολογώντας ότι είναι πολύ “geek” γιατι ούτε πίνει, ούτε καπνίζει, ούτε παίρνει ναρκωτικά… Και το να ταυτίζετε την ψυχεδέλεια με τη χρήση ναρκωτικών είναι το λιγότερο άδικο…

Ο ίδιος Wilson επανειλλημένα έχει αναφέρει ότι από τους πρώτους δίσκους που είχε και “έλιωνε” ήταν το “Dark Side of The Moon” των Pink Floyd και παραδέχεται πλήρως την επιρροή του αυτή. Άλλο όμως αυτό και άλλο η συνέχεια ή η αντιγραφή…

Άθλια φωνητικά ο Wilson; :-s Ναι, ΟΚ, δεν είναι ο πιο ταλαντούχος τραγουδιστής στον πλανήτη αλλά όχι και άθλιος! Άσε που πιστεύω ότι οποιοσδήποτε άλλος τραγουδίσει τα τραγούδια του, αμέσως κάτι θα χαθεί από την ουσία τους…

Και αν δεν σας αρέσει το Signify και το Stupid Dream (για να μην πω για τον απόλυτο έρωτα μου, το Lightbulb Sun), I rest my case…

Εντάσσεται στη “λογική” τού “αν δεν τσιρίζει,δεν ακούγεται”…

Να μην απορεις για τον κοσμο,δε χρειαζεται.Εσυ δε βρισκεις κατι το εξαιρετικο,με γεια σου με χαρα σου.Αλλοι βρισκουν,δεν υπαρχουν ασαφειες σ αυτο.

Οι Ozric ειναι μια αξαιρετικη περιπτωση μπαντας που προσωπικα πιστευω οτι ακολουθησε παραλληλη πορεια με τους Tree και οχι οτι τους επηρεασε.Ετσι κι αλλιως μεχρι τις αρχες των 90’ς και τα 2 ανηκαν στην “underground”
σκηνη.Επισης οι αλλαγες στις μουσικες τους κατευθυνσεις ειναι αρκετα εμφανεις και ειδικα απ το stupid dream και μετα,οι ομοιοτητες μεταξυ τους ειναι ελαχιστες.Παντως περα απ την κοινη αφετηρια τους,μια και πατησαν πανω στην κληρονομια των μεγαθηριων της αγγλικης prog σκηνης των 70’ς,δε βλεπω καποια τοσο κοινα στοιχεια στην τραγουδοποιια των Tree και τα ηλεκτρονικα-εθνικ-space instrumental ηχοτοπια των Ozrics.
Α ναι και για μια περιοδο στα live τους ειχαν παρομοια projections.:stuck_out_tongue: