Porcupine Tree

Koιτα δεν μπορω να φανταστω πως ενας τυπος μπορει να γραψει δισκακια οπως το Voyage

34 χωρις να εχει γινει λιωμα απειρες φορες τουλαχιστον στα νιατα του,αρα δεν το

πολυπιστευω αυτο που δηλωσε:D

το οτι εσυ τα βρισκεις αδιαφορα σημαινει πως απλως εσυ δεν εχεις ανοιξει στα μουσικα σου ακουσματα ακομα.
για καινοτομια δε μιλας καθολου…
Deadwing:ψυχεδελια progressive κ μεταλ στοιχεια μαζι…
Fear Of…εδω σε καταλαβαινω…αν ακους πολυ περιορισμενα πραγματα φυσικο ειναι να μη σ’αρεσει τπτ εδω μεσα. σε μερικα χρονια κ με λιγη μουσικη παραπανω θα το δεις κι εσυ.

Me …made of my Father!!! So What??? :smiley:

εγω γραφω του κοσμου τις παπαρδελες και ουτε πινω ουτε καπνιζω ουτε τπτ! -1000000000000 για το πλεον χαζο επιχειρημα!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ΑΥΤΟ ακριβώς! :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Φαντάσου το, δεν είναι δύσκολο. Η χρήση ναρκωτικών είναι ικανή αλλά όχι αναγκαία συνθήκη για να γράψεις ωραία (ψυχεδελική) μουσική…

Καλο ειναι ομως οταν μιλαμε για Floyd (και οποιαδηποτε αλλη μπαντα), να εχουμε ακουσει και κανα δισκο τους και οχι μονο το Money και το Another Brick In The Wall…

Αυτή η στάση μου θυμίζει το γνωστό πρωτόγονο φανμποϊσμό των νέων, κυρίως.

-Δε σου αρέσουν οι Linkin Park; Ε, δεν έχεις ανοίξει τα μουσικά σου ακούσματα.
Άσε μας ρε φίλε… Ασχολούμαι πολλά χρόνια με το είδος για να μου υποδείξεις εσύ (και κάθε νέος στο ‘άθλημα’) τι θα έπρεπε να βρίσκω καινοτόμο (και κατά συνέπεια εξαιρετικό (sic)) και τι όχι.

Συμφωνώ εν γένει με αυτά που λες αλλά επιμένω ότι τους επηρέασαν Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα Erplant (1990) - The Sky Moves Sideways (1995). Αυτοί οι δίσκοι ήταν σταθμοί στον ήχο που διαμόρφωναν τα προηγούμενα χρόνια. Ο Erplant όμως είχε κυκλοφορήσει αρκετά νωρίτερα.

Τέλος, συμφωνώ ότι από το Stupid Dream και μετά οι Porcupine Tree άλλαξαν σχεδόν ολοκληρωτικά τον ήχο τους (η “αδιαφορία” που έλεγα).

Τhe Sky moves Sideways το ακουω συνεχεια αυτο τον καιρο

αλλα βασικα ολα υπερλιωμενα απο παλια

Αγαπημενη στιγμη η συναυλια τους στο Λυκαβυττο με Blackfield(μετα το πρωτο τους) κ Van Der Graf Generator
ημουνα πανω στα βραχακια,μονος,χωρις κανενα να μου τα πρηζει,καλοκαιρακι
Αθηνα βραδυ,ηχος καλυτερος κ απο μεσα στο θεατρο,

μνημες,αυτα ειναι

σωστος

και το ightbulb sun βγαινει στις 21/4 σε διπλη εκδοση remastered συν διαφορα bonus

nice.

Αυτό που με παραξένεψε πιο πολύ απ’ όσα διάβασα εδώ ήταν το οτι για να φτιάξει κάποιος ψυχεδελική μουσική πρέπει να είναι ψυχάκιας ή/και να παίρνει ναρκωτικά! Τι λέτε βρε παιδιά, είμαστε σοβαροί? Αλίμονο αν κάθετι ψυχεδελικό και ταξιδιάρικο ήταν αποτέλεσμα ουσιών.

Πέραν τούτου, δε βρίσκω τίποτα το μεμπτό ή το παράξενο στο οτι οι Porcupine Tree έχουν επηρεαστεί πολύ απο τους Floyd. Όπως ήδη αναφέρθηκε, είναι ολοφάνερες οι επιρροές ειδικά στα παλιότερα άλμπουμ τους. Αλλά που είναι το περίεργο? Υπάρχει συγκρότημα στη μουσική γενικά που να μην έχει επιρροές και κάποιο συγκεκριμένο στυλ που να τείνει προς κάποια κατεύθυνση? Δεν υπάρχει δημιουργία απο το μηδέν στη μουσική.

Κατα τ’ άλλα, οι PT δημιούργησαν το δικό τους ύφος, εξελίχθηκαν προς διάφορα μονοπάτια, έχουν κάνει δισκάρες και περιμένω επιτέλους πότε θα έρθουν κατά 'δω να τους δω και γω καμιά φορά!

Ellanor, όταν είχαν έρθει μαζί με Van Der Graaf Generator(!!!) που ήσουν; :wink:

Επίσης δεν θα έπρεπε να σε παραξενεύει η σχέση ναρκωτικών ουσιών και ψυχεδέλειας. Κάνε μια μικρή αναδρομή στο παρελθόν και θα καταλάβεις…

Τέλος, το ότι κάθε μπάντα έχει επιρροές είναι σίγουρο. Τώρα το πια μπάντα απλά αντιγράφει και το πια επηρεάστηκε από διάφορα είδη και κατάφερε να παρουσιάσει κάτι ξεχωριστό είναι μάλλον και το θέμα που προβληματίζει τον κόσμο (όποιος γνωρίζει τις επιρροές μίας μπάντας το διακρίνει από την πρώτη νότα).

Ναι βρε συ, γνωρίζω τη σχέση της ψυχεδέλειας στη μουσική και των ναρκωτικών, ήδη απο τις απαρχές της στα '60ς, ασφαλώς και είναι στενά συνδεδεμένα. Απλά είπα πως δεν ταυτίζονται απαραίτητα η δημιουργία ψυχεδελικής μουσικής και η χρήση ουσιών. Όπως και η δημιουργικότητα (όσο φευγάτη και ψυχεδελική και αν είναι) με τα ναρκωτικά.

Όσο αφορά τη συναυλία που αναφέρεις, δεν είχα πάει… :frowning:

Εκείνη την εποχή (σχεδόν) ταυτίζονταν. Στις μέρες μας, ναι, δεν είναι απαραίτητο γιατί έχει εξερευνηθεί κατά κόρον αυτός ο ήχος οπότε οι μπάντες μπορούν απλά να ανατρέξουν εκεί.

Θα ξαναέρθουν, στην Ελλάδα ο κόσμος τους γουστάρει πολύ. Να φανταστείς οι Van Der Graaf Generator(!!!) μάζεψαν το μισό κόσμο παρ’ όλο που έπαιζαν στον ίδιο χώρο (κάτι τέτοια απίστευτα μόνο στην Ελλάδα σημβαίνουν)!!! Και ποιοι; Οι Van Der Graaf Generator! Οι θρύλοι ! Και όμως, ο κόσμος προτίμησε να πάει αποκλειστικά στους Porcupine Tree. Από αυτό και μόνο καταλαβαίνει κανείς πολλά…

Εμένα μου φαίνεται λογικό να είχαν πάει οι περισσότεροι για τους porcupine tree. Σκέψου απλώς ότι οι Van Der Graaf ήταν ένα ξεχασμένο συγκρότημα από τα 70’ς ( θρυλικό μεν - ξεχασμένο δε ), το οποίο είχε επανενωθεί και είχε βγάλει το φοβερό Present, κάτι που δεν πολυ ένοιαξε τα εγχώρια media. Σε αντίθεση με τους porcupine tree και Blackfield, συγκροτήματα που απασχολούν πολύ το κοινό κ media. Εγώ αν και είχα πάει πρωτίστως για τους Van der graaf, ούτε που θα τους ήξερα ( τότε δεν είχα internet ) αν δεν είχα δει πιο παλιά μια ελληνική ταινία που έπαιζε το Killer σε μια φάση ( το οποίο ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω ότι δεν παίξανε γκρρρρ ), και είχα φάει τον κόσμο να βρω ποιο γκρουπ ήταν αυτό. Δυστυχώς έτσι είναι. Κ να σου πω την αλήθεια, καλύτερα έτσι γιατί δόθηκε μια ευκαιρία στον Peter Hammil και την παρέα του να ακουστούν σε ένα νέο κοινό και να τους μάθει ο κόσμος. Σιγά μην έψηνα τον φίλο μου τον Θύμιο να πάμε να δούμε Van Der Graaf αν ερχόντουσαν μόνοι τους. Στο τέλος της συναυλίας όμως είχε μείνει κάγκελο. Από την συναυλία των Van der graaf βεβαίως.

Φίλε Παναγιώτη καλά τα λες και χαίρομαι που είσαι Van Der Graffικός, εγώ όμως διαφωνώ με τα άτομα που παρευρέθησαν μόνο στους Porcupine Tree (το μισό κοινό δηλαδή)! Οι υπεύθυνοι πολύ καλά έκαναν και το σχεδίασαν έτσι!

Είναι σαν να έρθουν οι King Crimson μαζί με τους Tool και το μισό κοινό να σκάσει μύτη μόνο στους δεύτερους. Ε, είναι τρελή ξεφτίλα ρε φίλε! Πρέπει να είσαι εντελώς άμουσος!

Μήπως θυμάσαι τον τίτλο της ταινίας;

1)Αν γινόταν τέτοια συναυλία το πιο πιθανό είναι να συνέβαινε όντως αυτό που λες. :stuck_out_tongue:

2)Το να πηγαίνεις Λύκειο, να μαθαίνεις ό,τι μαθαίνεις από τους φίλους σου και να μην έχεις κάποιον μεγάλο να σου πει το λαβαίνεις υπόψην?
Το να πηγαίνεις στη συναυλία γιατί σου αρέσει το Schism και δεν έχεις ψαχτεί πολύ στον χώρο?
Το να έχεις ένα σωρό άλλα ενδιαφέροντα και να μην έχεις καταφέρει να ακούσεις τα άπαντα των συγκροτημάτων των 70s? Ναι θα μου πεις οι King Crimson ήταν ΟΙ πρωτοπόροι του progressive rock. Όχι όμως και οι Van der graaf :wink:

Πως να στο πω, δεν είναι καθόλου κακό να είσαι 18, να είσαι πωρομένος με όλα τα σύγχρονα Progressive σχήματα της εποχής σου αλλά να μην έχεις ιδέα ποιοι είναι οι Pavlov’s Dog.

Their legacy lives on…

Και στο κάτω κάτω όλες αυτές οι (ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αξιόλογες) μπάντες δεν ανακάλυψαν τον τροχό. Και αυτές ήταν από άλλες επηρεασμένες. Και οι άλλες από ακόμα παλιότερες. Τι σημαίνει? Ότι πρέπει να τις ακούμε όλες? Ο καθένας ψάχνεται σε όποιο βαθμό θέλει και μπορεί.

Όχι δεν είναι άμουσος όποιος πάει να δει τους Tool και όχι τους King Crimson. Στην τελική βλέπει ένα group πάνω στην εποχή του, πάνω στα ντουζένια του. Στην τελική αυτόν τον καλογυαλισμένο ήχο με την υπέρτατη παραγωγή έχει συνηθίσει και αυτήν την αγριότητα γουστάρει.

Και πίστεψέ με, όποιος αγαπάει πραγματικά τους Tool, αργά η γρήγορα θα ακούσει και τους King Crimson και όλην την πλουσιαότατη progressive σκηνή της εποχής.

Απλά επειδή φαίνεσαι να ξέρεις πάρα πολλά πράγματα από τη μουσική μην κάνεις το λάθος. Όταν εσύ ακούς Tool μπορεί αυτό που σου αρέσει να είναι οι K.C. επιρροές. Ο φίλος σου δίπλα μπορεί να γουστάρει άλλο στοιχείο της μουσικής τους. Προφανές λοιπόν να μην σου αρέσουν τα τελευταία Porcupine Tree ε? :slight_smile: Πολλές φορές νομίζουμε ότι όταν ακούμε κάτι το ακούν όλοι με τον ίδιον τρόπο.

Όταν οι νέοι ήχοι μπολιάζονται στους παλιούς, το χάσμα μεταξύ των ακουσμάτων πολλές φορές δημιουργεί τέτοια μπερδέματα.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. :slight_smile:

Φίλε manos87 έγινες κατανοητός και έτσι όπως το θέτεις φαίνεται σωστό. Και είναι. Εκεί που κάνεις σίγουρα λάθος είναι στο ότι οι Van Der Graaf Generator δεν ήταν πρωτοπόροι του χώρου. Ήταν πρωτοπόροι, ήταν καινοτόμοι, διαμόρφωσαν τον ήχο που ακολούθησαν αργότερα αμέτρητες μπάντες και έπαιξαν έναν από τους σπουδαιότερους ρόλους στην εποχή της προοδευτικής μουσικής. Αυτά πιστεύω εγώ τουλάχιστον :wink:

Υπάρχει ένα τεράστιο αλλά όμως το οποίο και στηρίζει την στάση μου. Οι καταστάσεις που περιγράφεις σίγουρα δεν είναι κάτι κακό όταν γίνονται στην αφετηρία μιας μουσικής αναζήτησης. Όλοι από κάπου ξεκινήσαμε και αυτό δεν το ξεχνάω (ακόμα θυμάμαι τα βλέματα που μου έρειξαν τα παιδιά μιας παρέας όταν ρώτησα ποιας μπάντας είναι το Foxy Lady που ακουγόταν εκείνη τη στιγμή). Όμως η τάση της εποχής συμφωνεί με αυτό περιστατικό που ανέφερα’ παιδιά να γουστάρουν Porcupine Tree, να μην γνωρίζουν καν τους VdGG και να επιμένουν να τους αγνοούν. Γιατί; Γιατί οι VdGG είναι αρχαία μπάντα, η μουσική τους είναι ξεπερασμένη και δεν είναι καθόλου ‘cool’ να πάω στο Live αυτών των γέρων. Στο κάτω κάτω της γραφής και μόνο από περιέργεια δεν μπορούσαν να έρθουν λίγο νωρίτερα για να ακούσουν τι $&@%@ παίζουν αυτοί οι γέροι; ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τους Porcupine Tree… Εκεί πάει το ‘άμουσοι’ φίλε Μάνο.

Η μουσική πια είναι το ‘χιτάκι’ που άκουσα στο ipod του διπλανού μου. Αυτό. Ποιος έχει όρεξη να ψάξει εκεί πίσω, εκεί που δημιουργήθηκε η συγκεκριμένη μουσική φόρμα. Γουστάρω Tool γιατί μου άρεσε το Schism…

Ευτυχώς υπάρχει και αυτό το ‘cult’ το οποίο και έσωσε στην συγκεκριμένη περίπτωση τους King Crimson. Λέω ότι μου αρέσουν οι King Crimson γιατί είναι ‘cult’ συγκρότημα. Τώρα το αν τους ακούω και ποτέ, είναι άλλη υπόθεση. :slight_smile:

οφ τοπικ
διαφωνω καθετα με αυτην την αποψη!
το court of the crimsnon king ειναι ο πρωτος κ συγχρονος απο τους πιο επιδραστικους Prog δισκους!

Χμ ναι, βεβαια, φιλε Pataphonie, δεν ξερω ποσων ετων εισαι, αλλα να ξερες ποσοι στα 70’ς ελεγαν οτι “ακουγαν King Crimson” οταν το μονο που τους αρεσε ηταν το ηρεμο μερος του In The Court…

To point μου ειναι οτι παντα υπηρχαν οι περαστικοι. Και με βινυλια και με κασετες και με cd’s και με ipods…