Poser/Glam/Sleaze/Hair metal

Οκ φιλε σορρυ :slight_smile:

Για αυτούς τους λόγους δεν αρέσει και σε`μενα αυτό το είδος, εκτός από τις μπάντες που ανέφερα.

Ότι δεν αξίζουν μία και είναι επιδειξίες.

γιατι δεν εχουν οι wasp στοιχεια απο αυτα τα ειδη στη μουσικη τους???

εχεις ακουσει καθολου αυτη τη μουσικη???

εδω παλι δεν σε πιανω και πολυ,αλλα σε περιπτωση που αμφισβητεις το μουσικο μερος αυτης της σκηνης να θυμισω απλα οτι πχ ο μεγας randy roads ξεκινησε απο μια τετοια μπαντα!να μιλησουμε για την κιθαρα του george lynch των dokken?για το λαρυγγι του sebastian bach?Να μιλησουμε οτι και διαφοροι μεγαλοι επηρρεαστηκανε απο αυτη τη μοδα??να μιλησουμε για τους μεγαλους whitesnake?δεν πιστευω οτι δεν προσεφεραν στη μουσικη,η οτι ηταν αταλαντοι κλπ κλπ
απλα οπως σε ολα τα ειδη της μουσικης υπαρχουν καλοι και κακοι δισκοι.το θεμα ειναι ποσο ανοιχτομυαλος εισαι να το δεχτεις και να τους ακουσεις ή ποσο κολλημενος εισαι για να τα βαλεις ολα σε ενα τσουβαλι

Ειμαι ανοιχτομυαλος και για να μιλαω για αυτα σημαινει οτι εχω ακουσει πολλα. Αυτο που λες για τον Randy το δεχομαι , αλλα για τον George Lynch αν ειναι κιθαριστας αυτος τοτε αλλοι σαν τον Shawn Lane , Paul Gilbert , Michael Angelo Batio ειναι εξωγήινοι . Ο S. Bach εχει καλη φώνη αλλα δν μου αρεσει . Οι Whitesnake παλι ομως
εχουν προσφερει γενικα στην poser αλλα μουσικα δν εχουν τπτ το ενδιαφερον ,o 1os δισκος ειναι σαν Purple (βλ. Fool For Your Loving) και μετα εχουμε μιμησεις Ζeppelin (βλ. Still Of The Night) . Γνωμη σου , γνωμη μου .

πρωτον δεν ειπα οτι ειναι η καλυτερη μουσικη στο κοσμο.δευτερον ειπα οτι εχει βγαλει καποιους φοβερους μουσικους και δισκους και ειναι μερος της ροκ\μεταλ μουσικης.
τριτον τι καθεσαι και συγκρινεις?George Lynch με Michael angelo batio και Shawn lane?εισαι πορωμενος πιτσιρικας με κιθαρα.δεν εξηγειται αλλιως να παραθετεις τετοιο επιχειρημα.γιατι με αυτη τη λογικη το 90% των μουσικων που παιζουν κιθαρα σε ροκ και μεταλ γκρουπ ειναι γτπ!!!αρα τι?να σταματησουμε να ακουμε αυτη τη μουσικη???η τεχνικη δεν ειναι παντα το παν.βασικα ποτε δεν ηταν.εκτος αν μιλαμε για progressive!
Και παλι προτιμω ποζερ απο καλλιτεχνες τυπου batio και lane.οπως επισης προτιμω prog rock\metal ή jazz απο τετοιους καλλιτεχνες!
και επισης να σου θυμισω ποσες μπαντες ακολουθησαν αυτο το κινημα στα 80’ς??Απο Judas Priest μεχρι Deep Purple!!!δεν σημαινει οτι ολοι βγαλανε καλους δισκους!Αλλα σιγουρα καποιοι βγαλανε!και καποιοι παιζουν ακομα κομματια στα λαιβ τους απο αυτη την περιοδο.

Ο Paul Gilbert απο που ξεκινησε?
Ο Bach ειναι φωναρα.
Οι Whitesnake θυμιζοντας ειτε Purple ειτε Zepellin βγαλανε δισκαρες,συνεργαστηκαν με κορυφαιους μουσικους (και μορφες απο το χωρο της κιθαρας) του χωρου και ο Coverdale ητανε επισης φωναρα!!

Και τελος το thread λεει οσοι δεν γουσταρουν αυτη τη μουσικη να μην γραψουνε.Εσυ εφοσον δεν γουσταρεις τι μπηκες να κανεις?Αυτο δειχνει χαλαρα το κομπλεξ που δερνει τον μεσο οπαδο της μουσικης,οπου οτι δεν του αρεσει κατευθειαν μπουκαρει και το θαβει!!!

1ον δν ειπα οτι ειπες οτι ειναι η καλιτερη μουσικη
2ον δν ειμαι πιτσιρικας που παιζει κιθαρα , παιζω Bass και πιανο
3ον με αυτο που σε ειπα με τους κιθαριστες ηθελα να σου πω οτι εφερες ατυχες παραδειγμα γιατι ο Lynch δν ειναι και κανας τεχνιταρας (που σημασια βεβαια δν εχει μονο η τεχνικη αλλα αυτα ειναι αλλη ιστορια)
4ον δν το ειδα αυτο που ειπες με το thread και πραγματικα δν θα εμπενα αν το εβλεπα
5ον δν ακουο οντος poser/glam/sleaze/hair metal , ακουω τα παντα αρκει να ειναι καλο και με μια Α ποιητητα , με ιδιετερες προτημησεις Blues, Jazz , Fusion ,Rock και Rock and Roll
Τελος ασε κατα μερος τις επιθεσεις γιατι δν εισαι ο μονος που μπορει να λεει εξυπναδες και μην μιλας για κομπλεξ και τετοια χωρις να ξες τον αλλο

μάλιστα, μουσικά αδιάφοροι οι whitesnake, για τον πούτσο εξολοκλήρου το poser/glam/sleaze/hair metal και άλλα χαριτωμένα. Αφού ακούς τα πάντα, λοιπόν, πες μας αυτά που θεωρείς αξιόλογα και με μια Α ποιότητα από αυτά τα παρακλάδια του hard rock. Επίσης, αν θέλεις, εξήγησε μου πώς μετράς την ποιότητα; Υπάρχει στάνταρ τρόπος να το κάνεις; Ακόμη, ξεκαθάρισε μου κάτι… στα είδη που ακούς ψάχνεις έτσι τρελά την πρωτοτυπία; Τέλος, αν το επιθυμείς, χάρισε μας και την ηλικία σου.

Εγω καταρχας δεν χρησιμοποιήσα τετοιες εκφρασεις , δν ειπα κατι για Α ποιοτητα πως ειναι παρακλαδι της Hard Rock εγω μίλησα γενικα , αξιολογοι πχ ειναι οι Weather Report ή οι Cab . Την ποιοτητα την μετραει ο καθενας ,αλλη ποιοτητα εχει η Βανδη και αλλη ο SRV ας πουμε χονδρικα . Δν ψάχνω κατι το οποιο να εχω να λεω και να λεω , ψάχνω οτι μου αρεσει (δν το λεω αυτο με την αρνητικη ενοια) και αυτο δν το καθοριζει καμια πρωτοτυπια η κατι τετοιο . Αν θες να εχεις την ηλικια μου δν εχω κανενα προβλημα ειμαι 17 και κατι διοτι αυτο δν καθοριζει τπτ , βεβαια ο ανθρωπος μεγαλωνοντας αρχιζει να ακουει και αλλα πραγματα πχ αν μου λεγανε πριν 2 χρονια τη λεξη jazz τους ελεγα οτι αυτα τα περιεργα δν τα ακουω αλλα πλεον μου αρεσει .

οπότε, λοιπόν, κάτι καθορίζει η ηλικία. κι αυτό το κάτι είναι τελείως διαφορετικό από μια αλλαγή/εμπλουτισμό στα μουσικά γούστα. αλλάζει η εν γένει συμπεριφορά του καθενός απέναντι στη μουσική. βεβαίως, υπάρχουν ορισμένοι, οι οποίοι υποστηρίζουν με σθένος αυτά που υποστήριζαν πιτσιρικάδες, είτε γιατί δε θέλουν να φανούν ανακόλουθοι ως προς αυτά που έλεγαν κάποτε, είτε γιατί ο οργανισμός τους δεν επιδέχεται εύκολα αλλαγές.

Δεν κατάλαβες… εγώ πιάστηκα από το σχόλιό σου “ακούω τα πάντα, αρκεί να μου αρέσει” και σου ζήτησα να μου ονομάσεις μερικά πράγματα που θεωρείς αξιόλογα από τα παρακλάδια αυτά του χαρντ ροκ. Ισχυρίζεσαι πως έχεις ακούσει αρκετά από αυτά, οπότε επέτρεψε μου να πιστεύω ότι είναι ανθρωπίνως αδύνατο να μην έχεις βρει μερικά όμορφα κομμάτια/άλμπουμς/γουατέβερ μιας και τα ακούσματά σου δεν είναι τραγικά μακριά από το poser/glam/sleaze/hair metal. Λέγοντας στο επίμαχο ποστ σου ότι όλα είναι τα ίδια και τα ίδια, ε, δε μπορώ να βγάλω κανένα άλλο συμπέρασμα εκτός του ότι, είτε η σχέση σου με το είδος είναι -ούτε καν επιφανειακή-, ή απλά προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου. Παρωπίδιασμα λέγεται αυτό και οι περισσότεροι καταλαβαίνουμε ότι πάσχουμε από αυτό, αφού περάσουν λίγο τα χρόνια. Κοινώς φίλε μου, οι bon jovi δεν είναι το ίδιο πράγμα με τους gnr, ούτε καν με αυτό που ήταν οι ίδιοι στα 90’s ή τα 80’s. Οι dare δεν είναι το ίδιο πράγμα με τους poodless και οι skid row δεν έχουν ιδιαίτεροι σχέση με τους kingdom come. Τα παραδείγματα είναι υπεράριθμα.

Το πρόβλημα φίλε μου είναι πως ο ελιτισμός στις μέρες μας πάει σύννεφο ακόμη κι από άτομα που μόνο ελιτιστές δε μπορούν να είναι. Και για να στο κάνω πιο λιανά, ακούω συνεχώς απαξιωτικά σχόλια για την ποπ που πλασάρουν οι εταιρίες κλπ (από άτομα μάλιστα που ακούνε σάμπαθ, μετάλλικα, μέιντεν, μπον τζόβι κ.λπ… μέιντστριμ του κερατά δηλαδή), πολύ θα ήθελαν όμως κάποιοι να μπορέσουν κάποτε να γράψουν μια μελωδία σαν του viva forever των spice girls, ένα a thousand words των savage garden, northern star απο mel c, everytime της britney και ο κατάλογος μεγάλος. Αυτά πάνω κάτω.

πιστευω τα πες πολυ καλα.αλλα να προσθεσω και γω καποια πραγματα.
το οτι εισαι μικρος texas flood και ασχολεισαι με συγκροτηματα jazz,σημαινει οτι απο καπου αλλου τους εμαθες.ειτε αυτο ειναι ενας πατερας,ειτε ενας μεγαλος αδερφος,ειτε ενας μεγαλυτερος φιλος.το οποιο σημαινει ειτε οτι α)προσυτηλιστηκες ειτε β)οτι προτιμησες την blues\jazz απο την hard rock\metal.οπωτε φυση αδυνατο να εχεις ασχοληθει με τη μουσικη αυτη οπωτε να μπορεις να κρινεις οτι ολα ειναι τα ιδια,χωρις ποιοτητα,χωρις παιδεια (ακομα να μου απαντησεις απο που ξεκινησε ο Paul Gilbert). Το να ακους τετοια μουσικη απο τετοια ηλικια σημαινει οτι γενικα δεν εχεις σε μεγαλη εκτιμηση το ροκ και το μεταλ.διοτι αν κρινεις το τι ειναι καλο απο την τεχνικη καταρτιση ειναι φυση αδυνατο να παραδεκτεις μια μουσικη που ξεκινησε με ενα paranoid.
Τελος δεν ακους τα παντα.ακους τα παντα στο χωρο της jazz\blues rock n roll!
Ακουω τα παντα σημαινει ακουω απο sabbath,acdc,bon jovi,helloween,slayer,morbid angel,death κλπ κλπ

αυτο ειναι λογικο αφου οι μισοι ειναι ροκαδες.παρε για παραδειγμα τον desmond child ή τον τυπα που κανε τους Frost και εγγραφε μουσικη νομιζω για σχηματα τυπου Atomic Kitten. :slight_smile:

Εγω δεν εχω καταλαβει ενα πραγμα, τι κακο εχει το poser κ ολα αυτα τα παρεμφερη και τα υποβαθμιζουν καποιοι τοσο πολυ. Παραδειγμα, ρωταει καποιος “τι γνωμη εχετε για το ταδε συγκροτημα” και απαντανε ορισμενοι " Α ειναι poser…δε λεει etc etc". Θεωρειται τοσο υποτιμητικο και “χαζο” να ειναι ενα συγκροτημα poser
η να ανηκει σε αυτη τη κατηγορια? Οπως πχ υπαρχει το black/death metal κλπ το οποιο χαρακτηριζεται απο καποια πραγματα οπως οι σκοτεινοι στοιχοι(επειδη ο TexasFlood ανεφερε για τους στοιχους οτι ειναι sexistikoi κλπ) η η εμφανιση που ειναι καπως “evil” ετσι και αυτο το ειδος εχει τα δικα του.

Νομιζω οτι δεν πειθεις κανεναν με τα λεγομενα σου… Αλλο το οτι δεν μου αρεσουν πχ η φωνη του bach η με αφηνουν μουσικα αδιαφορο οι whitesnake για παραδειγμα και αλλο επειδη δεν μου αρεσουν η μου ειναι αδιαφοροι δεν αξιζουν μια η ειναι αδιαφοροι γενικως, Αν ας πουμε το αλμπουμ “1987” ειναι εντελως αδιαφορο η το still of the night ειναι μιμηση των zeppelin οπως λες …νταξ. Οκ σεβαστη η αποψη σου ισως ετσι το βλεπεις, καποια στιγμη μπορει να αλλαξεις γνωμη οπως γινεται πολλες φορες.

1.Δν καταλαβα οτι ηθελες να σου πω απο που ξεκινησε ο P.Gilbert , απο ενα group (απ’ οτι ξερω δν το εχω ψαξει κιολας) τους Black Sheep και μετα εκανε τους Racer X .
2. Ειχα καποια πολυ γενικα ακουσματα απο τον πατερα μ , αλλα γενικα μονος μου εμαθα οτι εμαθα ,δν ειναι και αδυνατο .
3.Εχω κανα 2 φιλους που ακουνε τετοια μουσικη (poser/glam/sleaze/hair metal) και γνωριζω αρκετα πραγματα.
4.Εχω σε τεραστια εκτιμιση το rock και το metal , και ιδιως το rock ειναι η αγαπη μου γιατι με αυτο ξεκινησα (και συνεχιζω φυσικα).
5.Αυτο ακριβως ειχα πει και πιο πανω , ειχα πει οτι κατι δν το κρινεις απο την μονο απο την τεχνικη καποιες φορες μαλιστα την τεχνικη δν την υπολογιζεις.
6.Τελος σε παρακαλω διαβαζε καλυτερα τι γραφω και ειπα ΟΤΙ : ακουω τα παντα … αλλα με ιδιετερη προτιμιση σε jazz/blues/rock n roll/rock . Αυτο δν νομιζω να σημαινει οτι ακουω μονο αυτα.

να ξερεις τους weather report απο μονος σου στα 17 μου φαινεται λιγακι δυσκολο.γενικα το πραμα δουλευει καπως ετσι.καπου ακουω κατι και μ’αρεσει?και ψαχνω αυτο το κατι και παρομοια πραματα.οπωτε εσυ καπου ακουσες jazz και σ’αρεσε.γιατι δεν γινεται να ξεκινησες πχ κλασσικα με deep purple και μετα να πες, α κατσε να παω να αγορασω και ενα cd mahavisnu orchestra ή return to fantasy για να δω τι παιζουν!ε δεν γινεται να σαι οπαδος του hard rock και να μην γουσταρεις ουτε ενα τραγουδι απο αυτο το κινημα!ποσο μαλλον να θεωρεις οτι δεν εχει προσφερει τιποτα.
και αυτο που ειπα για το george lynch το ειπα για να σου πω οτι δεν ειναι ολοι οι μουσικοι αυτου του ειδους κουλοι!και συ αμεσως αντιπαραθεσες οτι δεν ειναι επιπεδου shawn lane!οπωτε μου δινεις να καταλαβω οτι ειτε ετσι κρινεις τη μουσικη ή οτι εχεις ενα μενος απενταντι σε αυτο το ειδος και προσπαθεις να δικαιολογησεις στον εαυτο γιατι δεν το ακους!
το να λες οτι ακουω τα παντα δεν στεκει οταν δεν σ’αρεσει πχ ενα συγκροτημα απο αυτο το ειδος.οπωτε να υποθεσω οτι απο ακραιο μεταλ δεν ακους τιποτα!γιατι και αυτοι πασχουν απο συναισθημα!σωστα?

o paul gilbert το πρωτο του major γκρουπ ητανε οι racer’s x πολυ σωστα και στη συνεχεια την μεγαλη του επιτυχια την εκανε με τους mr big.ενα συγκροτημα εμπορικου hard rock!

Πρωτη εντολη στο ευαγγελιο του ροκ (απαραβατη) . Δεν πιανουμε το ονομα του θεου στο στομα μας επι ματαιω.8) Και σιγουρα δεν εχουν καμια θεση σε αυτο το τοπικ εκτος βεβαια την ηλιθια παρεμβαση στον D απο την Α&Μ και τις μαλακιες του Keith Olsen.

Ευτυχως το ειδα γιατι ειδα πολλη συμμετοχη απο τερροριστας και μπηκα . Μονο και μονο για την αναφορα ομως μπαινεις στην λιστα με τα αγαπημενα μου μελη. Ευγε υπνοβατη παιδι μου εισαι μεγαλος τρομοκρατης :bow2:

Signal δεν σε ειχα κοψει για τοσο ποζερι . Νice…8)

Ποζερια ρε αλλα πρωτα μπαινει το AOR στα γουστα μου . Τα glam / sleaze ποτε δεν με κερδισαν.

Έχουμε πλακίτσα εδω μέσα μου φαίνεται.Ο άλλος κράζει συγκροτήματα όπως οι whitesnake και λέει αδιάφορα albums τύπου “1987” και κομμάτια τύπου still of the night.Ο άλλος ( ‘η μάλλον οι άλλοι) κράζουν groups τύπου Twisted sister,WASP,Motley crue κλπ,αποκαλώντας τους poser αυτούς και poserάδες τους οπαδούς τους.Ρε γατάκια ποιός σας είπε οτι με το να έχετε όσο το δυνατόν πιο βαριά και σκοτεινά ακούσματα,τόσο πιο rock και “μάγκες” είστε;Πάτε καλά ρε;Όταν τα group που κράζετε προσέφεραν το λιθαράκι τους στην μουσική μας,η’ δεν είχατε γεννηθεί 'η δεν ξέρατε τι εστι rock ακόμα!

Σωστοςςς! (εγω δεν ειπα το “1987” κ το “still of the night” αδιαφορα μη γινει παρεξηγηση:p ) Ομως δεν απανταει κανεις, ειναι τοσο κακο για ενα συγκροτημα να ειναι η να θεωρειται poser…?

οχι,αρκει να παιζει καλη μουσικη!και τα περισσοτερα απο τα συγκροτηματα που αναφερονται πιο πανω ητανε απο καλα μεχρι θεικα.το ποζερ και ολα τα γυρω γυρω για μενα μου προσφερουνε διασκεδαση.γιατι υπαρχουν ωρες που δεν γουσταρεις να ακουσεις καφριλα ή να σπασεις το μυαλο σου για το τι εννοεις ο τραγουδιστης και τι μετρα χρησιμοποιει ο drummer και σε ποιο κλειδι κουρδιζει ο κιθαριστας και τετοια.Θελεις να ακουσεις καθαροαιμο
hard rock με τραγουδιστες φωναρες οι οποιοι ειναι μεγαλωμενοι στο τριπτυχο sex drugs and rock n roll και οχι να το παιζουν δηθεν,θελεις να ακουσεις ξεσηκωτικα ριφς και σολο που να σε ωθουν να κανεις air guitar!και αυτα τα συγκροτηματα αυτο κανανε κατα την ταπεινη μου γνωμη.