Poser/Glam/Sleaze/Hair metal

δεν ειμαι φανατικος ποζερας.δεν ειναι καν στα αγαπημενα μου γουστα.αλλα το γουσταρω γιατι περναω καλα με αυτη τη μουσικη.και μερικες απο τις καλυτερες βραδιες μου σε μεταλ κλαμπ ητανε οταν στο τελος της βραδιας ξεκινησε να βαζει bon jovi,gnr και τετοια και να βλεπεις τους εναπομεινατες θαμωνες να κανουν τρελο κεφι.τρενακι ο ενας πισω απο τον αλλο,headbanging,ποζεραδικα air guitar κλπ κλπ.
επισης οπως ειπε ο eagleheart ολα αυτα ανηκουν στο hard rock.
τι να πρωτοπει κανεις για αυτο το ειδος
απο τους aerosmith και τους asia,τους bad company,foreigner,journey,def leppard,whitesnake,skid row,gnr,bon jovi,cinderella,toto,thunder,magnum,black foot,steelheart,survivor,alice cooper και ο καταλογος ειναι ατελειωτος.ολοι προσφερανε,ολοι διαφορετικοι,ολοι γευτηκανε τη δοξα,ολοι ειχανε στις ταξεις τους απο αξιολογους μουσικους εως χαρακτηριστικες μορφες της ιστοριας του ροκ.αναποσπαστο κομματι της ροκ μουσικης.τελος

θα μαι προτοτυπος…παιδια κουλαρετε…μη μαλωνετε…ιτς ονλι ροκ εν ρολλ…αν καποιος θελει να την πει στο ποζερ ας μην ποσταρει ποαντως γιατι δεν λεει…δν του αρεσει…οκ ας πει εστω οτι δεν μου αρεσει…ας μην προκαλουμε παρακαλω…

θελω ψαγμενα πραμματα ρε roxy…:smiley:

το δευτερο αλμπουμ των αμερικανων icon.αν και οι περισσοτεροι προτιμανε το πιο heavy metal ντεμπουτο τους,στο συγκεκριμενο αλμπουμ πηραν πιο μελωδικη hard rock κατευθυνση και ολα τα κομματια ειναι ενα και ενα.ανετα βγαιναν ολα single.με παραγωγη Eddie Kramer (Kiss,Hendrix,Fastway κα) παρακαλω.δυστυχως την εκανε ο τραγουδιστης τους μολις βγηκε το αλμπουμ και πηραν την κατιουσα.

Ναι γουσταρω mr.big γιατι μου αρεσει πολυ σαν μπασιστας ο sheehan.
Φυσικα ξεκινησα με Deep Purple και συνεχιζω ακατθεκτα γιατι ειμαι μεγαλος φαν τους
Αυτο που λες οτι ειπες για τον Lynch δν το ξεκαθαρισες οπως τωρα γιαυτο σου ειπα κιθαριστες που ειναι πολυ καλυτεροι.
Κανενα μενος προς αυτο το ειδος δν εχω αυτα ειναι βλακειες , δν μου αρεσουν καθολου αλλα δν εχω και μενος μν λεμε οτι θελουμε …
Ειπα οτι ακουω τα παντα απο καλη μουσικη και προσωπικα το ακραιο μεταλ δν το θεωρω καλο , και σορρυ λοπάς αλλα αυτο το στιλακι δν ειναι το καλυτερο που εχεις για συζητηση του τυπου : “γιατι και αυτοι πασχουν απο συναισθημα!σωστα?”
Τελος βαρεθηκα να γραφω για βλακειες

εισαι μεγαλος φαν των purple και δεν σ’αρεσουν οι whitesnake???δεν θεωρεις μεγαλο λαρυγγι τον coverdale??
τα burn και stormbringer σ’αρεσουν?
τεσπα,απο τη μια εχεις δικιο γιατι και γω μικρος σιχαινομουνα το ακραιο μεταλ,το ποζερ,και θεωρουσα πχ καλυτερη μπαντα στο κοσμο τους stratovarious.απλως αυτο,το να λες οτι αυτο το ειδος ειναι χωρις συναισθημα και οτι ολα τα τραγουδια\συγκροτηματα μοιαζουνε μεταξυ τους ειναι λιγο ακυρο.περιωρισου απλως στο οτι δεν σ’αρεσουν.

Ειμαι μεγαλος φαν Purple και δν μου αρεσουν οι Whitesnake δν νομιζω οτι ειναι κατι το παραλογο. Ποτε δν οτι ο Coverdale δν εχει φωναρα , φυσικα και εχει (ασχετο το αν τον προτιμω στους Purple αν και ηταν πιο αδουλευτη ακομα η φωνη του απ’οτι μετα ,αλλα αυτο μου αρεσει ) .
Το οτι ειμαι 17 και κατι δν καθοριζει οτι δν εχω μουσικα κριτηρια και γνωσεις . Αλλα για να τελειωνουμε επιτελους ο καθενας εχει τη γνωμη του , ουτε εσυ θα μου επιβαλεις αυτο που θεωρεις καλο ουτε εγω .

δεν προσπαθω να σου επιβαλλω τιποτα.απλα σου λεω στην τελικη οτι το να κρινεις το συγκεκριμενο ειδος λεγοντας οτι ειναι νεκρο συναισθηματικα και χωρις μουσικη αξια ακουγεται σαν καποιος να λεει οτι η blues\jazz ειναι θορυβος και μηδενικης τεχνικης!οπωτε απλως σου λεω περιορισε τις αποψεις σου απλως στο “δεν μ’αρεσει”,γιατι οπως και να το κανουμε και η ηλικια παιζει ρολο(ειναι φυση αδυνατο να εχεις ακουσει τα παντα για να χεις αντικειμενικη αποψη,ιδιαιτερα οταν στην περιπτωση σου ανοιχτηκες απο το ροκ στην τζαζ και μπλουζ) και το οτι δεν εχεις ψαχτει απο μονος σου στο hard rock (ποζερ,γκλαμ κλπ), αλλα ακουσες καποια τραγουδια απο τους φιλους σου!

μπανταρα!!! μοναδικοι!!! αρχηγοι!!!

και αυτοι δω περα σπερνουν κανονικοτατα…αυ8εντικοι και βρωμιαρηδες οσο πρεπει…
pretty boy floyd

Βλέπω σου άρεσαν:wink: 5 Σεπτεμβρίου το καινούργιο album και ας τους φέρει κάποιος στα μέρη μας γρήγορα[-o<

Να ρωτησω κατι που το εχω απορια?Εσεις που ακουτε αυτο το ειδος στο ποιο αναφερεστε ως ποζερ το ξερετε οτι ετσι το ειδος αυτο το λενε αυτοι που το εκραζαν?Δεν υπαρχει ποζερ.Υπαρχει sleaze/glam/hair metal.Δεν θελω να το παιξω εξυπνος απλα εγω αυτο ξερω.

εχετε να πειτε τπτ για ελληνικα γκλαμ συγκροτηματα;;;;
εχω ακουσει καποια και εχω πολυ καλες εντυπωσεις…
roxy bitch
wild machine
wanted
star star…
ειδικα οι τελευταοι σπερνουν…εχουν πολυ καμμενο προφιλ και τους γουσταρω τρομερα…θα τους δω το σαββατο στο 8ball με τους wanted…

Φαντάζομαι θα περάσεις super-είδα τους Star Star live την προηγούμενη Παρασκευή και ήταν σε μοναδική φόρμα,το καταδιασκεδάσαμε:D αλλά είναι αδύνατον να βαρεθείς ποτέ να ακούς Star Star,σωστά?:wink:

Μην βαζεις τον Batio kai ton Lane στο ιδιο τσουβαλι.Ο Batio αλλωστε ΕΙΝΑΙ ποζερας.Οι 2πρωτες του μπαντες,Holland kai Nitro ηταν ΚΑΡΑποζερια.Ο Lane απο την αλλη ηταν ενα απο τα μεγαλυτερα ταλεντα που επιασε ποτε το οργανο και αλλωστε λες προτιμας prog rock η JAZZ απο τετιους καλλιτεχνες.Ο Lane επεζε Fusion που ειναι παρακλαδι της jazz

Φανταζομαι ενοεις return to FOREVER tou Chi Corea :stuck_out_tongue:
Return to fantasy ειναι αλμπουμ των Uriah Heep

Nα πω και εγω την αποψη μου για το ειδος(αλλωστε γιαυτο υπαρχουν τα φορουμ)

-Στιχοι ακρως σεξιστικοι και φαλοκρατικοι στην πλειοψηφια
-Κιθαρες να κοπανε power chords στο ιδιο στυλ
-Μπασο να βαραει αυστηρα μονο τονικες(με πενα)
-drums Ντουφ Πα Ντουφ Πα Ντουφ Πα(η μαλον ΠΑΑΑαααααα λογω του ρεβερμπ στο snare :stuck_out_tongue: )
-καλυτερα να μην θιξω την εμφανιση,τις ποζες και το attitude των συγκροτηματων αυτων,η των οπαδων τους

Eγω αυτο ακουω,και ΓΙΑ ΜΕΝΑ ειναι το χειροτερο κοματι της ιστοριας του ροκ.δεν θελω να προσβαλω κανεναν καλλιτεχνη συγκεκριμενα η οποιονδηποτε ειναι φαν του ειδους.Απλα προσωπικα το συχενομαι

Παιδια προτεινεται τα καλυτερα αλμπουμς απο LA GUNS!:smiley:
Εχουν κανενα αντιπροσωπευτικο Best Of?

Όταν από τις τάξεις του συγκροτήματος έχει περάσει μέχρι και ο W. Axl Rose, τότε σίγουρα δεν μιλάμε για τυχαία μπάντα! 8)
Και φυσικά, το όνομα του ιδρυτή της Tracii Guns είναι υπεύθυνο για τον όρο “Guns” στους Guns N’ Roses! :yes:

Τα πρώτα δύο albums τους θεωρούνται must στο sleazy hard rock χωρο! :respect:

Το αγαπημένο μου, ομώνυμο

L.A. Guns (1988 )

…που είναι ωδή στο sex, την αλητεία και το alcohol και περιέχει ύμνους σαν τα

One More Reason :drunk:

Sex Action και

Electric Gypsy

…καθώς και το ελαφρώς πιο “γυαλισμένο” και μελωδικό

Cocked & Loaded (1989)

που παρουσιάζει μια πιο ώριμη, αλλά εξίσσου κεφάτη πλευρά τους με κάποια από τα χαρακτηριστικά τους τραγούδια να είναι τα

Rip and Tear

I Wanna Be Your Man

Never Enough :dance: και

The Ballad of Jane

Έχουν πολλές συλλογές, τσέκαρε εδώ, αλλά καλύτερα να ακούσεις πρώτα αυτά τα δυο albums και μετά προχωράς σε κάποια από αυτές! :wink:

:rockon:

Και το τελευταίο τους Tales from the strip είναι πολύ καλό επίσης…(Με τις κομματαρες It dont mean nothing και Vampire…)

Ωραίο albumακι, απλά δεν τους θεωρώ και τόσο L.A. Guns χωρίς τον Tracii! :roll: