Καλύτερος Post-Punk δίσκος

Τα μπέρδεψες κι εσύ βρε Ellanor. :lol:

:lol::lol::lol::lol::lol:

Τέσπα, κάτι έχασα μου φαίνεται. Δε μπορώ να καταλάβω διαβάζοντας ένα ποστ αν αυτά που λέγονται είναι σοβαρά ή όχι. Back on topic λοιπόν.

Προφανώς δεν αναφερόμουν στο δικό σου ποστ.

Τέλος πάντων, νομίζω ότι το Bela Lugosi’s Dead είναι αρκετό για να πούμε ότι οι Bauhaus είναι η πρώτη goth rock μπάντα.

έτσι ακριβώς είναι :? καθαρο γκοθ ροκ οι μπαουχαους

ουφ :!:

Για καθαρό δεν ξέρω, έχω ακούσει ότι οι Άγγλοι δεν πλένονται και πολύ συχνά…

Συμφωνώ ως προς το πετυχημένο της ονομασίας του “ποστ-πανκ”, παρά τις διαφορές που υπήρχαν ανάμεσα στα συγκροτήματα φυσικά.

Το πολλ είναι κείνες τις περιπτώσεις που πραγματικά οι 10 επιλογές είναι λίγες. Μου αρέσουν ωστόσο οι επιλογές που μπήκαν, θεωρώ πως συνοψίζουν μερικά απο τα σημαντικότερα ονόματα του είδους, χωρίς ωστόσο να στρέφουν το θρεντ προς gothic μονοπάτια (όπως θα συνέβαινε αν έμπαιναν Siouxsie κλπ), για τα οποία μιλάμε και αλλού εξάλλου.

Οι Talking Heads επίσης υπήρξαν αρκετά πιο “pop oriented” σε σχέση με τους υπολοίπους.

ουρκκ

ελλανο αν χωρανε οι ταλκινγκ χεντς στο ποστ-πανκ μια, η σουζι χωραει δεκα, δεν βρισκεις?

Εννοείται. Αν ήταν πιο goth oriented ειδικά σαν πολλ. απ’ τις πρώτες επιλογές.

οχι ρε, για αυτο το πολλ λέω. Αν ηταν πιο goth oriented εννοείται ότι εννοείται :p:p

έχει πολλές όψεις αυτο το νόμισμα, όπως και να το κάνουμε δλδ. Και όχι μόνο μουσικά. Παρτε για παράδειγμα τους Joy Division με τους Sound, συγκροτήματα που ήταν αρκετά κοντά μουσικά. Οι μεν λέγανε

[CENTER]I’m doing the best that I can
I’m ashamed of the things
I’ve been put through
I’m ashamed of the person I am… [/CENTER]

ενώ οι δε, δηλώναν ένα χρόνο μετά

[CENTER]I was going to drown,
Then I started swimming
I was going down,
Then I started winning…[/CENTER]

Kαλα,για πιο goth-orientated poll εχετε ενα δικιο για Σιουξι και Μπαουχαους,αλλα επιμενω,τα πρωτα τους αλμπουμ ηταν ποστ πανκ πανω απολα…αλλα οκ,σεβαστες αποψεις και δικαιες σχετικα…

Σχετικό, άσχετο. Το (σε συνέχειες) αφιέρωμα μου το διαβάζεις εσύ ρε? :stuck_out_tongue:

Ποστ πανκ χαλαρά τα πρώτα άλμπουμ της Siouxsie, αλλά για Bauhaus δε θα έλεγα το ίδιο. Το Bela Lugosi’s Dead και το ντεμπούτο τους ήταν η επίσημη γέννηση του gothic! (άλλο το αν ο όρος gothic καθιερώθηκε αργότερα) 8)

Αλλά οκ, δε θα κολλήσουμε στους όρους (το bela lugosi’s dead είχε χαρακτηριστεί απο τον τύπο ως “a nine minute gothic reggae single!”)

lol,το εχω λιωσει το αφιερωμα,θα στα πω απο μουσουνου καποια στιγμη:D…δεν ξερω,εγω εξακολουθω να θεωρω ποστ πανκ τα πρωτα των Μπαουχαουζ…αλλα οπως ειπε και ο Παναγιωτης νομιζω πιο νωρις,σε οποια λιστα και να εμπαιναν,πρωτοι θα ηταν οπωτε solved…

Παιδιά, για να το λήγουμε, όταν μια μπάντα (η περισσότερες) “γεννάνε” ένα είδος, προφανώς ανήκουν κάπου αλλού εξαρχής. Προφανώς και οι Bauhaus είναι post punk μπάντα (μέρος του όλου κινήματος δηλαδή) που όμως ήδη από το ξεκίνημα μας έδωσε κάτι το διαφορετικό που οδήγησε στη γέννηση του goth (rock) ιδιώματος.

Όπως και να χει, η εποχή μεταξύ των '70ς και των '80ς ήταν μια εποχή ζύμωσης, ένα σωρό μουσικά είδη και στυλ γεννήθηκαν, και πολλά συγκροτήματα που καθιερώθηκαν στη συνέχεια είχαν πολύ διαφορετικό στυλ τότε… Το κάτω τραγούδι το αφιερώνω στους Cureάδες, απο τα πολύ παλιά τους, demo εποχής Three Imaginary Boys, οι Cure αγνώριστοι πραγματικά! Χώστε!

I Just Need Myself

http://www.goear.com/listen/bab6603/I-just-need-myself-the-cure

Joy Division, εννοείται…

Και φυσικα μη λησμονουμε μπανταρες οπως οι The Chameleons, οι Section 25, οι The Lords Of The New Church και οι Gun Club.

The Chameleons: ?Script of the Bridge?, ?What Does Anything Mean? Basically?,
?Strange Times?.

Με new wave υμνους οπως τα “Monkeyland”, “Second Skin”, “Pleasure and Pain”, “Thursday’s Child”, “In Shreds”, “Tears”, “Swamp Thing”

Section 25: ?Always Now?, ?From The Hip?, ?Love And Hate?.

Γκρουπ στα μουσικα βηματα των Joy Division. Κυκλοφορησε δισκαρες στα ?80s απο τη Factory.

The Lords Of The New Church: ?The Lords of the New Church?, ?Is Nothing Sacred??

Η μπανταρα των Stiv Bators (The Dead Boys), Brian James (The Damned), Dave Tregunna (Sham 69) και Nicky Turner (The Barracudas).

Gun Club: ?Fire of Love?, ?Miami?, ?The Las Vegas Story?, ?Mother Juno?.

Γκρουπ του αδικοχαμενου Jeffrey Lee Pierce, με μελη κατα καιρους την Patricia Morrison και τον Kid Congo Powers. Με διαχρονικους υμνους οπως τα “Ghost On The Highway” και “Sex Beat”.

Θα επανελθω…

Χθες ακουσα μετα απο καιρο το “From The Lions Mouth”. Ενταξει, τι να λεμε τωρα…

Τα “Winning” και “New Dark Age” σε στοιχειωνουν.

Oi oποίοι Chameleons έρχονται λέει για λάιβ στην Αθήνα?

http://www.postwave.gr/content/view/1544/8/