Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

Ξεθαβω:

[CENTER][SIZE=“2”]Yndi Halda - Enjoy Eternal Bliss EP[/SIZE]

[/CENTER]

http://www.myspace.com/yndihalda

[CENTER][SIZE=“2”]This Will Destroy You - Young Mountain EP[/SIZE]

[/CENTER]

http://www.myspace.com/thiswilldestroyyou

Δυο πανεμορφες δουλειες. Worth checking.

Mια φοβερη δισκαρα που βγηκε το 2007 και περιεχει ομορφο,καλοπαιγμενο
ορχηστρικο Post-rock ειναι το :
Maserati - Inventions For The New Season

Δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το ποστ-ροκ μιας και ακουω πιο βαρια πραγματα
αλλα οι τυποι ειναι φοβεροι και μου κρατησανε το ενδιαφερον για ολη την διαρκεια
του δισκου οσες φορες και αν τον ακουσα.Τους ανακαλυψα σε ενα σαιτ και τους
κατεβασα μιας και εχουν 2 τραγουδια με τιτλους Kalimera και kalinichta αντιστοιχα.
Συστηνονται ανεπιφυλακτα.

Μηπως θα μπορουσε να παει στις κυκλοφοριες ? delete it οτι και αν αποφασισετε.

Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο ep

Βασικα τον εχω ακουσει τον ορο αλλα δεν ξερω τι ειναι μπορει να ακουω κιολας και να μην το ξερω μπορει καποιος να μου τον διευκρινησει καθως και τη διαφορα του με τα υπολοιπα ειδη της rock?

Δεν εχει αμεση σχεση. Γι αυτο και λεγεται “post” rock. Επειδη οι ηλεκτρικες κιθαρες χρησιμοποιουνται με διαφορετικο τροπο.

Περι την μουσικης χρησης δεν ειμαι καταλληλος για να το περιγραψω, απλα μεσω της κιθαρας περισσοτερο βγαινει ατμοσφαιρα παρα rocking feeling. Βοηθητικα εργαλεια μπορει να ειναι πεταλιερες ή ακομα και δοξαρια.

Κατα τ’ αλλα οι διαθεσεις ειναι χαλαρες και συνηθως υποτονικες. Πρωτα προτεινομενα ακουσματα θα ελεγα τους Sigur Ros (εκτος από το Von οτι θες, ισως το Takk σ’ αρεσει καλυτερα γι αρχη), Godspeed You Black Emperor (προτεινομενο πρωτο ακουσμα το ep Slow Riot For New Zero Canada) και Explosions In The Sky (κυριως τους 2 πρωτους δισκους).

Επισης:

[CENTER][SIZE=“2”]My Dad Vs Yours - After Winter Must Come Spring[/SIZE]

[/CENTER]

Ομορφος post δισκος για τους φιλους του ειδους. Εδω: (http://www.myspace.com/mydadvsyours) θα βρειτε το επισης πανεμορφο myspace τους. Εχει και κομματια για download απ οτι ειδα.

Πολύ ωραίο το ΕΡ των Yndi Halda (ο θεός να το κάνει ΕΡ με 64 λεπτά μουσική). Μου φέρνει στο μυαλό ένα συνδιασμό Mogwai και Godspeed you black emperor…
Τεράστιες συνθέσεις και ονειρικές μελωδίες.

Τεράστοι και αγαπημένοι είναι και οι MONO…
Όλη η δισκογραφία τους προτείνεται ανεπιφύλακτα. Post - Rock της μεγάλης του “Young Team” σχολής…
Ηρεμίες διαδέχονται ξεσπάσματα και αντίστροφα.
Μελωδίες μελαγχολικες και ταξιδιάρικες είναι αυτό που προσφέρουν οι Ιάπωνες με τόνους συναισθήματος. Πραγματικά, τα αρπίσματα στις κιθάρες είναι καταπληκτικά και απίστευτα μελωδικά.

Βάζω το αγαπημένο μου album απο τους Μono ενδεικτικά!!!

Walking Cloud And Deep Red Sky, Flag Fluttered And The Sun Shined

To συγκεκριμένο γκρουπ το έχω αναφέρει στο ελληνικό underground, αλλά μιας και κολλάει και εδώ:

Adolf Plays The Jazz

Tα παιδιά είναι Αθηναίοι και τελευταία έχουν μεγάλη δημοτικότητα στον χώρο της Do It Yourself φάσης. Νομίζω θα σας αρέσουν, εδώ αρέσουν και σε μένα που δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν του είδους. Από το my space τους: ( http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=121978324 )

Adolf Plays the Jazz is a Greek post rock band formed in Athens in the year of 2002. They started creating music for soundtracks of films their friends made. All their music can be downloaded for free from their homepage. Their musics aim is to combine the art rock of the 70’s (head music) with todays post rock feeling (heart music) through a punk//do it yourself//lo-fi - attitude.
MyGen Profile Generator
discography ,

2005 …cognac or brandy (ep)… …muzzle the birds (ep)…
2006 …another slice? (compilation)… …art brokolo…
2007 …melt (ep)… …day 4 | urban fiction (15th nov 2007)…

all downloadable from adolf plays the jazz official site www.geocities.com/adolfplaysthejazz

Influences franz kafka * tool * alice in chains * king crimson * david lynch * hydrahead * lars von trier * patrick suskind * charles bukowski * camel * fight club * at the drive-in * opeth * albert cammus * pink floyd * relapse * mogwai * joy division * jules verne * godspeed you! black emperor * quentin tarantino * giardini di miro * kostis * nick the ‘finished’ arkas * bauhaus * milo manara * syd barrett * irvine welsh * rage against the machine * claude monet * shora * sigur ros * dj shadow * red snapper * at the gates * radiohead * gathering * eduardo galleano * girls vs boys * stereo nova * eloy * salvador dali * envy * knut * sonic youth * andre breton * john cassavetes * pelican * red sparowes * portishead * federico felini * fugazi * cohen bros * nikos koundouros * pablo piccaso * converge * wim wenders * amon tobin * vincent van gogh * akira kurosawa * botch * stanley kubrick * fritz lang * breach * andrei tarkovsky * neurosis * miles davis * martin scorsese * david fincher * velvet underground * luis bunuel * fernando pessoa * philip roth * ingmar bergman * manos hatzidakis * john coltrane * burst * explosions in the sky * dredg * ninjatune * 4 hero * david bowie * and you will know us by the trail of dead * arca * boards of canada * goldie * future sound of london * isis * jesu * mono * slint

Εννοειται οτι οι MONO ειναι θεοι !Δεν μπορουσα να ανεβω για το λαιβ τους :?
Τους ελληνες που προτεινει ο Παναγιωτης θα τους ακουσουμε.

Edit : Τι θεοι ειναι αυτοι ρε ? Εχουνε αλμπουμ με τιτλο Art Brokolo και κατι μπροκολα στο
εξωφυλλο.Και κατι αλλο
samples:

  • art brokolo: sample from david lynch’s “lost highway”
  • dambira: sample from david cronenberg’s “crash”
  • jam:plan: sample from quentin tarantino’s “reservoir dogs”
  • re[turn]: sample from cohen bros “blood simple”
  • crimson: sample from ornette coleman quartet “embraceable you”

Τελευταια εχω πιασει πολλα ποστ που γουσταρω. Ξεθαβω αβερτα.

[CENTER][SIZE=“2”]Dakota Suite - Songs For A Barbed Wire Fence[/SIZE]
[/CENTER]

Προκεται για εναν καταπληκτικο & πρωιμο post rock δισκο. Σχετικα παλιο το γκρουπ και αξιο. Αν και υποτονικοι, μπορει να γινουν φιλικοι στα αυτια των μη-και-τοσο-οπαδων του ηχου (λογω του ‘‘πρωιμου’’ χαρακτηριστικου). Οσοι πιστοι προσελθετε.

xaxa ναι ναι ρε ειναι θεοί λέμε! τώρα είδα το ποστ σου… αν ενδιαφέρεσαι για το art brokolo:

Τα εχουν για download στο σαιτ τους.Το κατεβασα ηδη.Και στα στελνουν σπιτι κιολας.
DIY!

[CENTER][SIZE=“2”]27 - Songs From The Edge Of The Wing[/SIZE]

[SIZE=“2”]27 - Let The Light In[/SIZE]

[/CENTER]

Εξαιρετικο γκρουπ με γυναικεια φωνητικα σε post / indie μονοπατια. Οι δυο παραπανω δουλειες ειναι super και δυστυχως οι μονες που εως τωρα εχουν πεσει στα χερια μου. Ειχαμε και την χαρα να τους απολαυσουμε live στο Underworld πριν 2 χρονια (νομιζω).

Το πρωτο δισκακι εχει και διασκευη σε Neil Young.

Παρακαλω μεταφερετε το στις κυκλοφοριες και μετονομαστε το σε Post Rock/Post Metal Κυκλοφορίες/Μπάντες

…και αντιγραφω μερικα αξιολογα που αναφερθηκαν σε αλλο thread:

Ενα πολυ καλο γκρουπακι Post Rock/Math rock ειναι οι AS THE POETS AFFIRM…
Ακομα θα ελεγα τους If These Trees Could Talk,Laura ειδικα με το φοβερο δισκακι “Mapping Your Dreams”
The Evpatoria Report - “Golevka”
My Education - ‘‘Italian’’
Dont Look Back - ''Brighter"
Destroyalldreamers - A Coeur Leger Sommeil Sanglant"
(Σημερα ανακαλυψα αυτο το thread,το post rock ειναι απο τα αγαπημενα μου,εχω μπολικα δισκακια να προτεινω)

Αυτους τους If These Trees Could Walk, ολο λεω να τους ακουσω (κι ολο πιανουν σκονη). Οι εντυπωσεις που φτανουν στα αυτιαμ ειναι απο πολυ καλες εως διθυραμβικες.

Να τους ακουσεις οπωσδηποτε!αξιζουν!..

αφου λοιπον ξεκινησω λεγωντας οτι αυτο

δεν υπαρχει

συνεχιζω με κατι που ποσταρε ο jesterhead

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=290429&postcount=25

και καταληγω σε αυτο

mahumodo - waves ep

οι οποιοι διελυσαν και τα μελη τους φτιαξανε τους *shels και τους devil sold his soul

Ante bravo na ksalafronei to Terror. Pame Postofatses! 8) Ta eipa kai sto Terror…

CASPIAN - THE FOUR TREES

BOHTHEIA XRISTIANOI !!! To kommati crawlspace exei OLA ta stoixeia pou agapao se ayti tin mousiki. Osoi den poliakoute post , to akousete kai den sas aresei…paratiste to eidos. Prepei na to exo akousei toulaxiston 30 fores ton teleytaio mina. Olo to album spernei! Moksha apapapapa etc,etc…

Crawlspace 8O 8O 8O http://www.youtube.com/watch?v=PyuYFq7wKPI (APLA THS POYTANAS)

Bgazoun kai split album me tous Constants aman aman oime. To Four Trees einai to kalitero PURE post rock gia to 2007 piso mia klasi apo ta theika Pax Cecilia - *Shels pou omos den einai paradosiako post.

Otan eixe kikloforisei to eixa prosperasei giati to brika apla kalo alla to ksanapiasa 1 mina prin…8O

EDIT: Eida pio pano ton LAURA na anaferetai os “diskaki” . Apo ta kalitera tis dekaetias mipos? Oraies protaseis prolaba na do. Next time.

EDIT 2: Po po kai Evpatoria Report (To Taijin Kyofusho einai THE Post Rock Song) KLAMA KAI ODEIRMOS.