Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

Γεια σας! Είμαι μέλος του συγκροτήματος Babylon Voodoo, ένα μαθητικό Progressive Metal συγκρότημα από την Αθήνα. Έχουμε επηρεαστεί από μπάντες σαν τους Led Zeppelin, Pink Floyd, Opeth, Dream Theater, Black Sabbath. Ακολουθήστε το link, για να ακούσετε το τραγούδι μας στο youtube!


Ευχαριστούμε!!!

Μπαινοντας στην κεντρικη προχτες ειδα οτι εβγαλαν αλμπουμ οι [B]Maserati[/B] !
Δεν το ειχα παρει χαμπαρι.Τωρα το ακουω πρωτη φορα αλλα εχω την εντυπωση
οτι εχει πιο πολλα ηλεκτρονικα στοιχεια απο το Inventions for the New Season
που ειχα ακουσει απο αυτους.

Για παμε λιγο εδω!!!

ελπιζω να τους εχετε τσεκαρει αυτους (και αν οχι να το κανετε) γτ παιζουν ωραια πραγματα !!

Οι Talons λοιπον ειναι Αγγλοι ,εχουν βγαλει κατι σινγκλς και φετος κυκλοφορησαν το πρωτο full lenght τους αλμπουμ με ονομα hollow realm !!

Aπο τα γκρουπ που ξερω εγω νομιζω πως ειναι πιο κοντα στους Πελικαν και οχι προς Μογκβαι κτλ…

Εχουν κιθαρες με " ξυραφενιο ηχο " κατα διαστηματα,παρατηρησα και πολλες mathcore επιρροες ,ενω το κατι διαφορετικο (για μενα τουλαχιστον) ηταν τα εγχορδα (βιολια,τσελα αν καταλαβα καλα,ισως και αλλα) που δινουν μια πιο αρρωστη ατμοσφαιρα και προσφερουν ενταση (και οχι ηρεμια οπως θα περιμεναν πολλοι).8 συνθεσεις, μικρες, εκτος του τελευταιου.Ο δισκος εχει κυκλοφορησει γυρω στον νοεμβριο μου φαινεται.

Οπως καταλαβατε [B]προτεινεται[/B]. 8)

ααα και ενα δειγμα εδω ! http://www.youtube.com/watch?v=cj-rcChtpfo

[FONT=“Verdana”]Ένα δισκάκι για να κατεβάσετε και να ακούσετε [U][B]τώρα[/B][/U] ![/FONT]

[B][SIZE=“4”]Human Bell - Human Bell[/SIZE][/B] (2008 )


[FONT=“Verdana”]
Από τη Βαλτιμόρη των Η.Π.Α. μας έρχονται τούτοι δω.
Το instrumental duo αυτό δημιουργήθηκε γύρω στα 1999 από δυο τύπους που ίσως γνωρίζετε ήδη από τη συμμετοχή τους σε άλλα συγκροτήματα.
Τον David Heumann από τους Arbouretum και τον Nathan Bell που έπαιζε μπάσο στους Lungfish.
Btw, με ένα πρόχειρο search δεν βλέπω να έχουν αναφερθεί οι δύο αυτές μπάντες, οπότε αν έχετε “άγνωστες λέξεις” ψαχτείτε γιατί αξίζουν!

Έχουν κυκλοφορήσει ένα EP σε μορφή self-released CD-R το 2006 και το ομώνυμο ντεμπούτο full-length album του 2008 που σας προτείνω.

Ως προς τον ήχο τώρα.
Γενικά όταν ακούω τον όρο post rock/metal είμαι κάπως έτσι πια -->[/FONT]
[FONT=“Verdana”]Από τη στιγμή που εμφανίστηκε αυτή η ταμπέλα, οτιδήποτε έχει μέσα κάτι το ταξιδιάρικο/φεύγα βαφτίστηκε post. Τέλος πάντων, αυτή είναι μια άλλη κουβέντα.
Νομίζω πάντως ότι αυτό το thread τού ταιριάζει περισσότερο.

7 instrumental τραγούδια έχουμε εδώ λοιπόν.
Δύο κιθάρες κάνουν όλη τη δουλειά. Ηλεκτρικές κιθάρες με ακουστικούς ήχους περισσότερο και με μερικά πιο “ηλεκτρικά” background που και που. Δημιουργούν μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα με τα drones τους.
Η φάση θυμίζει λιγάκι και Earth των τελευταίων δίσκων, μόνο που εδώ το πράγμα είναι πιο ποικιλόμορφο, πιο βατό και λιγότερο “μονότονο”.
Από κει και πέρα υπάρχουν και μερικοί guests που εμπλουτίζουν πολύ διακριτικά (πλην όμως με ουσία) το μουσικό περιεχόμενο με τα όργανά τους.
Έχουμε λίγο banjo, λίγη τρομπέτα, λίγο βιμπράφωνο, λίγο kalimba (ναι, ούτε κι εγώ ήξερα τί είναι αυτό, ψάξτε το), quartz singing bowl (ξέρετε αυτά τα κολπέτα που με το τρίψιμο βγαίνουν κάτι αιθέριοι ήχοι). Α και φυσικά εχουμε και drums !

Το αποτέλεσμα είναι ένας εξαιρετικός δίσκος, πολύ όμορφος και χαλαρωτικός με blues και folk αναφορές.
Ό,τι πρέπει για τις μικρές ώρες όπως τώρα.

Ακούστε τον, αξίζει πραγματικά![/FONT]

[FONT=“Verdana”][I]
[U]Δείγματα[/U] :[/I][/FONT]
[B]
“A Change In Fortunes” [/B]

[B]
"Splendor And Concealment "[/B]

lol, Βαλτιμόρη, χώνομαι και μόνο γι’αυτό.

/edit kalimba ήθελα να αγοράσω κάποτε. γαμώ.

ωραίο το πιο πάνω…(παραπάνω μου άρεσε το δεύτερο κομμάτι)

αν και σε σημεία θα το ήθελα λίγο πιο χωσιματικο , αλλά είπες ταξιδιάρικο και βαλτιμορη :smiley:

θα κατεβάσω να το ακούσω όλο…

Μπορεί να μην έχουμε νέα για καινούριο δίσκο από τους *Shels, έχουμε το πρώτο τραγούδι από τους Ancients στους οποίους συμμετέχουν οι Mehdi Safa(*Shels) Matthew Holden(Rinoa), David Gumbleton(Rinoa), Daniel Hoang.

Εδώ ακούμε το constellations το οποίο γαμάει.

Και μερικές ώρες μετά:

*SHELS STUDIO UPDATE!
The highly anticipated and long overdue album by *shels is nearing completion. The group spent much of Christmas working on the finishing touches for their 3rd release, which has been titled ?Plains Of The Purple Buffalo?. Tom and Mehdi recently spent time at the studios in Brighton University, in the UK with *shels Trumpeteer Arif Driessen to finish the remaining brass sections. Very excited by how it?s sounding and hope ya?ll will dig it and be into it. *shels are currently mixing the album at their home studio in California and aim to have it released by End of May email us if you have any questions!

ancients <3

Καινούργιο άλμπουμ και για τους Explosions μετά απο 4 χρόνια περίπου. Ο τίτλος ‘‘Take Care, Take Care, Take Care.’’ Copy paste απο το site τους.

''Hi Everyone,
We’re pleased to announce that our fifth album will be coming out this April. It has six songs and its called Take Care, Take Care, Take Care. It was recorded on a pecan ranch in West Texas by our good friend and frequent collaborator John Congleton. Esteban Rey did the artwork. The music on it feels different than anything else we’ve done before and we’re very excited for you to hear it.

Anyway, here is the track list:

  1. Last Known Surroundings
  2. Human Qualities
  3. Trembling Hands
  4. Be Comfortable, Creature
  5. Postcard from 1952
  6. Let Me Back In

And here are the release dates:

UK (April 18th)
Europe (April 25th)
US and Canada (April 26th)

Thanks for caring and we hope to see a lot of you this year.
Love,

Explosions’’

…και δέρνει…

άντε ρε πούστη μου, πολύ καιρό το περιμένουμε αυτό το άλμπουμ…!

Απο οτι βλεπω δεν πηρε κανεις χαμπαρι οτι κυκλοφορουν εκει εξω τα καινουργια Grails και Long Distance Calling …

Εντυπωσιακά ΚΑΚΟ άλμπουμ το Grails. Δυστυχώς. :frowning:
Πέρα από ένα κομμάτι και μερικά διάσπαρτα σημεία πήγε να με πάρει ο ύπνος.

(Καταρχήν σόρρυ αν τυχόν έχει αναφερθεί)

Πριν λίγες μέρες κυκλοφόρησε το τρίτο album των [B]Grayceon[/B] με τίτλο [B]All We Destroy[/B]

Είπα να το βάλω στα post rock/metal, αν και θα μπορούσε κάλλιστα να μπει σε καναδυό ακόμα κατηγορίες.

Μετά από κάμποσες ακροάσεις μου φαίνεται ότι ξεπερνάει τα καταπληκτικά [B]Grayceon[/B] και [B]This Grand Show[/B].

Διακρίνονται μικρές αλλαγές, με τον μέσο όρο διάρκειας των τραγουδιών να έχει μειωθεί κάπως, ενώ η Jackie Perez Gratz έχει αναλάβει σχεδόν εξολοκλήρου πλέον τα (εκπληκτικά) φωνητικά, στα οποία και έχει πέσει μεγαλύτερο βάρος.

[U]Shellmounds[/U], ίσως το καλύτερο του δίσκου

Μπαντάρα, απλά. Αν και νωρίς ακόμα, μάλλον θα παίξει για τα καλύτερα της χρονιάς προσωπικά.

Είστε πολύ τυχεροί οι Αθηναίοι

3 Μαΐου [B]The Samuel Jackson Five+Absent Without Leave FREE ENTRANCE[/B]

Όσοι δεν τους ξέρετε μην κάνετε το λάθος και χάσετε τη συναυλία, δεν πρόκειται για κάποιο καινούριο/ανερχόμενο συγκρότημα που τώρα έβγαλε τον πρώτο τους δίσκο.
Ενδεικτικά μπορείτε να ακούσετε το Easily Misunderstood και άμα σας αρέσουν προχωράτε και με τα υπόλοιπα album.

LONG DISTANCE CALLING - long distance calling

Πολυ καλος τριτος δισκος απο τους Γερμανους LDC (oπως και οι δυο προηγουμενοι αλλωστε).

Ανετα εμπαινε και στο progressive rock thread ,καθως ο ηχος τους κινειται πολυ σε αυτη την κατευθυνση !

7 κομματια κυριως μεγαλης διαρκειας,ολα ινστρουμενταλ εκτος απο ενα(middlevile) στο οποιο υπαρχει συμμετοχη -εκπληξη του τραγουδιστη [B]John Bush [/B] [B](x armored saint-anthrax) ![/B]

ιδου το κλιπ into the black wide open >> http://www.youtube.com/watch?v=FkayXlLFRao

και το (γαματο) middlevile >> http://www.youtube.com/watch?v=-oHWSJElwtA

[SPOILER][/SPOILER]
Δεν ξέρω αν τους γνωρίζεται αλλά άκουσα τον δίσκο τους και θυμήθηκα γιατί το post rock μπορεί να γίνει ένα απο τα καλύτερα μουσικά ΕΙΔΗ…

Απίστευτές μελωδίες και καμία σχέση με δήθεν post rock μπάντες

Ωραία μπάντα
Αλλά,
Τι ακριβώς ορίζεις ως “δήθεν ποστροκ μπάντες”?

^ ρε συ ασύφταε, εκτός από την ικανότητά σου να γίνεσαι αόρατος, μπορείς και βλέπεις και αόρατες εικόνες?

…δεν βλέπω κάτι στο spoiler του ρομάντικ.

Δεν έχω πιει και ξέρω τι βλεπω… Αν έχω χάσει κάτι εξήγα σε πμ