Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

καλό κουράγιο :stuck_out_tongue:

ξεκίνα με 2 απο τα πιο σημαντικά συγκροτήματα τις εποχής:

  1. Mono (ενδεικτά το Hymn To The Immortal Wind)
  2. God Is An Astronaut (ενδεικτά το All Is Violent, All Is Bright)

Παραβλέπουμε το αποπάνω ποστ και ακούμε

[ul][li]Godspeed you black emperor - Lift your skinny fists like antennas to heaven
[/li][li]Mogwai - Come on die young
[/li][/ul]

για ιστορική αναδρομή καιι

[ul]
[li]Caspian - Tertia,
[/li][li]If these trees could talk - s/t
[/li][/ul]

για μια πιο σύγχρονη εικόνα.

Οι God is an astronaut από μόνοι τους αποστρέφονται τον όρο και η αλήθεια είναι ότι λίγα κοινά στοιχεία έχουν (αν και σωστή η πρόταση δίσκου) και από Mono ας ακούσει κανένα You are there το παιδί…

βασικά ό,τι λέει ο από πάνω.godspeed you! black emperor και mogwai.
και για να πάμε και στην κοιτίδα του post rock ήχου:

[B]Slint[/B] - Spiderland

2-3 συγκροτήματα για να αρχίσει ζήτησε ο άνθρωπος, δεν έχει νόημα να ακούσει slint για να καταλάβει ποιες είναι οι επιρροές.
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να ακούσει το the sound των swans.

ρε άμπαλοι :stuck_out_tongue:
godspeed… είναι too much για κάποιον που ξεκινάει να ακούει post-rock…
τεράστια τραγούδια, δύσκολα και απαιτητικά…
καλύτερα να το αφήσει για μετά…

2-3 ζήτησε το παιδί, μην αρχίσουμε να ποστάρουμε συγκροτήματα αβέρτα…αν είναι έτσι ας αρχίσει να διαβάζει το thread απο την αρχή…

εξαιρετικές οι προτάσεις bytheway…θα τις βρει μπροστά του

μα το “spiderland” δεν είναι απλά ένας επιδραστικός δίσκος για το post rock.ΕΙΝΑΙ ένας post rock δίσκος.
διαφέρει πολύ από την υπόλοιπη σκηνή του αμερικάνικου indie rock.

θενξ παιδες! βοηθησατε πολυ αλλα μην μαλωνετε κιολας!:smiley:
θα γραψω εντυπωσεις μεσα στις επομενες μερες!:smiley:

Πολλη νεκρα εχει πεσει στο thread …

Χεθαβω γιατι πλησιαζει και η συναυλια των GY!BE.

Λοιπον 3 απο τισ καλυτερες φετεινες post-rock κυκλοφοριες παντοτε συμφωνα με την υποκειμενικη αποψη του γραφοντα…

The Monroe Transfer - Trials
Στο υφος των GY!BE και Yndi Halda
Ακουμε και κατεβαζουμε μεχρι και δωρεαν απο εδω

[The] Slowest Runner in all the world - We, Burning Giraffes
Και αυτοι κοντα στο υφοσ των GY!BE αλλα και αυτοι επεισης εξερετικοι
Ακουμε και κατεβαζουμε μεχρι και δωρεαν απο εδω

Her Name is Calla - The Quiet Lamb
Post-Rock με indie πινελιες.
θα τους παρομοιαζα με τους A Silver Mt. Zion
Δοκιμαζουμε εδω
Οποιος ενδιαφερετε pm

Ρηχά νερά φέτος για το ποστροκ. Αναμενόμενο.

Εγώ ξεχώρισα το δίσκο των Toundra, όχι ότι τραβάμε και τα βυζιά μας, αλλά είναι συμπαθητικό.

Από ποστροκίζοντα, είχαμε 2 γαμάτους δίσκους όμως, Mt Zion και Midas Fall

Κιενα νταμπλ ποστ: Για ακούστε το Cave In από το φετινό EP κάποιων Sky Architects. Ο φίλος μου ο γιουτιουμπ δε με βοηθάει με αυτό, οπότε…

μιας και οπως ανεφερε απο πανω ο μανος φετος ειχαμε μετριες εξελιξεις στον ποστ -ροκ χωρο , μας δωθηκε ευκαιρια να ξεψαχνισοθμε το παρελθον για οσους ειναι σχετικα νεοι σε αυτον (οπως εμενα)

ενα διαμαντακι που ανακαλυψα προσφατα
δεν ανακαλυπτουν την αμερικη, αλλα σιγουρα ειναι αξιο προσοχης

μελη των gybe και broken social scene

χαρακτηριζεται ως post rock με εθνικ στοιχεια

leakαρε το mogwai.

αυτό εννοείς?

wow!αυτός είναι ένας καλός τρόπος για να φύγει η χρονιά.το ελπίζω τουλάχιστον… :stuck_out_tongue:
το προηγούμενο με είχε απογοητεύσει, και το post rock που εκπροσωπούν οι mogwai έχει κορεστεί και βαλτώσει για τα καλά.για να δούμε…

Χαχαχ 6 Δεκέμβρη έκανα το ποστ, 7 Δεκέβρη ανέβηκε το βίντεο. Γκαντεμιά. :Ρ

Χορρορ, μια χαρά δισκάρα το τελευταίο Mogwai!

δε λέω ότι ήταν κακό, αλλά το βρήκα σαν αναμάσημα κάποιων παλιών ιδεών τους.μετά από κάποιες ακροάσεις το ψιλοβαρέθηκα, και προτιμούσα να ακούω παλιότερες δουλειές τους.οι mogwai είναι από τους πρωτοπόρους του είδους, και οι προσδοκίες μου είναι πάντα υψηλές από αυτούς.

γαμωτομουστακισου, το danphe and the brain ειναι απο τα καλυτερα πραματα πουχουν γραψει.

και το μπονους τρακ, devil rides μου πεταει νερατζια με ξυραφια.

με κλαμματα θα φυγει η χρονια.

το ‘daphne and the brain’ είναι η καλύτερη σύνθεση του δίσκου.το bonus track που αναφέρεις δεν το έχω ακούσει.
απλά έχω βαρεθεί αυτούς τους καθαρούς post rock ήχους, και πλέον μου αρέσει το post rock που ξεφεύγει από τα στενά όρια του ιδιώματος, όπως το φετινό των 65daysofstatic.
anyway, δε βγάζουμε άκρη.ίσως είμαι λίγο περισσότερο απαιτητικός απ’όσο θα έπρεπε.

[SPOILER]α, και εννοείται πως όσην ώρα γράφω αυτό το post, στρίβω το χίπστερ μουστάκι μου. :hippy:[/SPOILER]

περαν του οτι ειναι πολυ καλο, το 65δαυσ δυσκολα το ταμπελωνεις ετσι παντως.

ΟΠΟΤΕ ΤΡΑΒΑ ΑΚΟΥΕ ΝΤΡΑΜΕΝΜΠΕΗΣ.

επισης περιμενε να βραδιασει, και μετα κλαψε.

ωπ!roky erikson βλέπω, ωραίο, πολύ ωραίο κομμάτι βλέπω.πως και δεν το είχα πάρει χαμπάρι?είμαι και φαν του erikson.
λέω να ξανακούσω το “the hawk is howling” μπας και αλλάξω άποψη, γιατί έχω να το ακούσω από τη χρονιά που βγήκε.το θεωρώ πάντως album για 3 στα 5 αστεράκια.

και εν τέλει, αυτό μ’αρέσει σε μπάντες όπως οι 65daysofstatic.έχουν post rock βάσεις, αλλά κατευθύνονται σε άλλα μονοπάτια, διατηρώντας επίκαιρο τον όρο ‘post’.

[SPOILER]και καλά που μου θύμισες να ακούσω και τίποτα dubstep-οειδείς καταστάσεις.έχω να ακούσω από…χθες. ;p[/SPOILER]