Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

Redwood Hill - Descender (2013)

Με το ποστ μεταλ πέρα από τα βασικά δεν έχω ιδιαίτερη επαφή,αλλά κάτι μ’έπιασε σήμερα ν’ακούσω καμια καινούργια κυκλοφορία κι έπεσα σ’αυτό.Μ’έψησε και το εξώφυλλο οπότε κατέβασα
Δανοί τα παλικάρια κι αυτό είναι το ντεμπούτο τους.Δε θα κάνω καμιά μακροσκελή ανάλυση, η μουσική είναι ατμοσφαιρική, έχει τις χαρακτηριστικές εναλλαγές από ήρεμα σημεία σε ογκώδη ξεσπάσματα, υπάρχει το φλερτ με το σλατζ και το μπλακμεταλ και παρόλο που δεν είναι τίποτα καινοτόμο, είναι καλοπαιγμένο, έχει τις μικροεκπλήξεις του και 2-3 εκπληκτικά σημεία
Ωραίος δίσκος γενικά, αν αυτά τα μη προβλέψιμα στοιχεία ήταν περισσότερα θα ήταν ακόμα καλύτερος.
https://www.youtube.com/watch?v=d-FrSB_37Vs

Από Ιωάννινα:

[U]Their Methlab - s/t[/U]

Για όποιον γουστάρει έτσι να καταθλίβεται ναουμ απ’ τα αμπιεντ/ποστροξ, τούτος εδώ είναι πολύ όμορφος δίσκος:

The Nikki Grace Experience-Hearse: The Black And White Opinion [2013]

Για την ιστορία, τα πρώτα πέντε κομμάτια είναι το black opinion, και τα υπόλοιπα πέντε το white opinion.

Ρε Μάνε εδώ βγαίνει το καινούριο Yndi Halda λέμε, μην μας αποπροσανατολίζεις :!:

Εδώ και χρόνια είναι στο στούντιο αυτοί, ξες κάτι που δεν ξέρω; =/

Ισχύει! Άλλα εδώ και κανένα μήνα ανανεώνουν συνέχεια το fb, είναι στο studio και το ηχογραφούν. Τους είχα κάνει comment και μου είχαν απαντήσει. Μέσα στο καλοκαίρι, 4 κομμάτια και μετά tour όπου είναι εφικτό βέβαια… :slight_smile:

[B]ERAAS [/B]

Ambient,post-rock,experimental συμετέχουν στην μουσική επόκρουση της σειράς [COLOR=“Red”]Dexter[/COLOR]

Νεο αλμπουμ απο τη μπανταρα Year Of No Light - Vampyr.
Το οποιο ειναι πιο πολυ ενα ατμοσφαιρικο soundtrack της ταινιας Vampyr του 1932 απο τον σκηνοθετη Carl Theodor Dreyel.

Αν και τελευταια εχω λιωσει αυτο:

Όντως άψογος δίσκος. Τα I’m Stuck και Ηope Flights And Dsillusions ξεχωρίζουν και σπέρνουν. :thumbup:

Επίσης να πω πως δίνω και ξαναδίνω ευκαρίες στο νέο LDC, αλλά δεν μου το κάνει το κλικ με τίποτα. Το πάνε προς progressive λημέρια και δεν με κέρδισε αυτή η στροφή. Λείπει πολύ ο όγκος που βγάζανε στις κιθάρες. Επίσης τα φωνητικά είναι αδιάφορα και μέτρια, καλύτερα να λείπανε…

Μόνο το τσιφτετετελοριφ στο Ductus απολαμβάνω πραγματικά να ακούω. :stuck_out_tongue:

Αυτοί είναι οι steak number eight (που έχουν προαναφερθεί στο thread) από το Βέλγιο με φρέσκο δίσκο.
Είναι μόλις 20-21 χρονών και έχουν βγάλει ήδη 3 δίσκους!
Παίζουν sludge/post με stoner στοιχεία,θυμίζουν αρκετά την αγία τριάδα (Neurosis,Isis,Cult of Luna) και γενικά γαμάνε.
Στον προηγούμενο δίσκο (All in chaos ) έχουν και ένα χιτάκι [B][COLOR=“Red”][I]http://www.youtube.com/watch?v=AvQDfl0PuqA[/I][/COLOR][/B]
Τρελό video-clip μιλάμε και στίχοι :lol:

Το θρεντ της συναυλίας μου θύμισε ότι δεν έχουμε πει τίποτα για το φετινό EP των Αθηναίων We.Own.The.Sky.

Δεν κάνουν τη διαφορά, αλλά κομμάτια όπως [I]αυτό[/I] είναι σίγουρα πανέμορφα για όποιον γουστάρει το είδος. Στηρίζουμε.

Palms “Patagonia”


1ον, για το Palms έχουμε δικό του θρεντ, αυτόνομο.
2ον, maxfuckingpayne (τι όνομα και αυτό ρε παιδάκιμ), δεν χρειάζεται να πατήσω στο youtube link για να καταλάβω ότι αλλού ήθελες να ποστάρεις.

Μιλάμε για άρρωστη συλλογή ε. Δεν ξέρω και σε βάθος την παγκόσμια post rock σκηνή αλλά νομίζω ότι η Ελλάδα χτυπάει τετράδες Champions League. Έχω το CD στο αμάξι και δεν μπορώ να σταματήσω να το ακούω. I am No Hero, Adolf Plays the Jazz, Calf, Jesterdays, Figurant, Quiet Pliz!, Absent Without Leave όλοι top shelf. Νιώθω λίγο περήφανος.

Για πες μου βρε Μane87, ποιο είναι το σωστό thread για την μπάντα που πόσταρα;

Εγω που παντα ξερω παντως θα ελεγα οτι παει στα χαρκορ. Και μη τα κανεις εδιτ.

Φίλε ανγμαρ πρέπει να γίνεις κομικός. Δεν βρήκα θρεντ για groove οπότε είπα να το αφήσω εδώ και μην μου τα ξανακάνεις τσουρέκια νταξ;

Δεν καταλαβαινω, μεταξυ σοβαρου και αστειου το ειπα. Δεν υπαρχει λογος να εξαπτεσαι.

Παιζει FD13 και μεγαλο κομματι το Arbeta Eller Do!, χαμος στο ισιωμα με τοση επικουρα. Να το ακουσετε να συμφωνησουμε ολοι μαζι τι γαματο που ειναι.

Τα παιδιά κάνουν εξαιρετική δουλειά. Έχουν πολύ κάψα για την ποστ. Θα ακούσουμε ωραία πράγματα.

Αν και μου φάνηκε κάπως σκληρός και τραχύς ο ήχος για ποστ, παρολ’αυτά, πρόκειται για έναν πολύ καλό δίσκο. Θα ξανατσεκαριστεί σίγουρα.