Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

Κατά πάσα πιθανότητα μαζί με we.own.the.sky θα χτυπήσουν στο ψαχνό.

1 Like

Εκ της Βοστόνης τα παιδιά και με φωνητικά που παραπέμπουν κατά το ελάχιστο και στον Akeferldt.

Ένα μεγάλο μπράβο για την κριτική! Ετοιμαζόμουν να γράψω εγώ!

Εξαιρετική ελληνική μπάντα από την Κέρκυρα, καλειδοσκοπικό, πλούσιο post rock - αν και ο όρος είναι αρκετά περιοριστικός.
Κατά την άποψη μου, ότι καλύτερο έβγαλε η χώρα φέτος μαζί με Electric Litany και Mother Turtle.

1 Like

Με δέκα μέρες καθυστέρηση

(επίσης, επανένωση Maybeshewill :tada: :tada:)

3 Likes

τι ομορφο τσικιτσικι μελωδιακι εκει που μπαινουν τα φωνητικα

1 Like

Ακουστε.

Θα ανταμειφθειτε.

1 Like

@QuintomScenario χαίρομαι που σου άρεσε!

Στην αρχή πήγε να μου φανεί λίγο κλισέ, λόγω της αναμενόμενης αρμονίας του, όμως είναι πραγματικά ένα πολύ όμορφο άλμπουμ!

1 Like

Φανταστικό, ανατριχιαστικό post rock από Σουηδία.
Το άλμπουμ ονομάζεται “Penumbra” και κυκλοφορεί από την Pelagic στις 10 Απρίλη.
Η κριτική μαγειρεύεται…

3 Likes

Δεν βρήκα τους Amenra στον τομέα Group & Artists (ντροπή μας :crazy_face:), οπότε το αφήνω εδώ…Κυκλοφόρησαν ένα ντοκιμαντέρ.

Today the highly anticipated documentary “A Flood Of Light” is live! We’re so excited that this very special collaboration with photographer Bobby Cochran is now online – it’s a beautiful union of the aesthetics of Cochran’s photography and Amenra’s transformative atmosphere. The documentary celebrates the 20 year anniversary of one of the most unique and impactful bands in the global underground, born in 1999 from the Flemish hardcore scene. To say that the artists involved in Amenra are dedicated to their craft is an understatement. Not just their music, but their entire presence is a part of their creation process. If you haven’t yet seen this band on one of their many tours, this will be your chance to feel some of the post metal majesty they bring to the stage. “A Flood Of Light” is available for Vimeo On Demand rental

Δύο trailer

και εδώ όποιος/α θέλει, το νοικιάζει και το βλέπει ολόκληρο.

2 Likes

Ε άντε, κάνε την καλή, να εκθειάσουμε την μπαντάρα όπως της αξίζει…

Αν και δεν είναι ακριβώς post rock, αυτοί εδώ οι Γάλλοι με το χαζό όνομα και τα πολλά ηλεκτρονικά στοιχεία, κυκλοφορούν ένα εκρηκτικό ντεμπούτο στις 24 Απριλίου.

4 Likes

Ήμουν πεπεισμένος ότι λίγο πριν το πρώτο λεπτό θα σκάσει ο στίχος “Am I not your superhero?”.

Ενδιαφέρον…

2 Likes

Good shit

1 Like

Αφήνω αυτό εδώ, αν και θα μπορούσε να μπει στο sludge, στο black, στο doom ή και στο experimental.

Οι Bolt Gun από την Αυστραλία με έχουν γοητεύσει. Έχουν ένα πάρα πολύ ιδιαίτερο στυλ και πραγματικά ελπίζω να σας φανεί ενδιαφέρον. Post metal, cinematic, drone, doom, black… ένα μαγικό κουβάρι!

Περνάω για να επαναφέρω αυτό:

Μεγάλη αλήθεια, και η κομματάρα πάει εύκολα στη λίστα με τις κορυφές της χρονιάς.

Από κοντά, αν και ο δίσκος δεν με ενθουσίασε όσο θα ήθελα:

3 Likes

Βρίσκομαι στην ίδια θέση με σενα. Η πρόγευση των δύο πρώτων τραγουδιών που είχαν δημοσιευθεί ήταν πολύ ωραία, ειδικά με το “Circles on Circles”. Από 'κει και πέρα, “Division Blues” και “Ishmael” είναι τα πολύ αγαπημένα μου. Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που κυλάνε προς μία απλά ευχάριστη πορεία ή και λίγο αδιάφορη.

1 Like