Post Rock/Metal κυκλοφορίες (+μπάντες)

Οι Barrens παίζει να είναι το πιο αξιόλογο post rock της χρονιάς ως τώρα.
Caspian δεν…ξεκινάει καλά το άλμπουμ αλλά “σβήνει” γρήγορα.

Βάναυσα αργό, στα όρια του ambient rock. Παράλογο. Απαιτητικό. Κι όμως, αν παραδοθείς, ίσως ένα από τα καλύτερα post rock της χρονιάς, από μια πανάγνωστη μπάντα.

4 Likes

Τρελό κόλλημα βραδιάτικα το αποπάνω.

Με τίτλο κιόλας… I’m Morrissey, I’m Dead :joy:

2 Likes

Μιλάμε για μεγάλη και πολύ ιδιαίτερη δισκάρα.


Van records εγγύηση

1 Like

Χωρίς να είναι κάτι συγκλονιστικό, μου ξανακόλλησε το τελευταίο Long Distance Calling. Όταν με το καλό ξαναρχίσουν συναυλίες, να έρθουν και να βγουν στη σκηνή με μονόλογο Agent Smith. Κατά προτίμηση τον πρωτότυπο, από Hugo Weaving. Δε ζητάω πολλά.

Μέχρι τότε οι Mogwai έβγαλαν στο bandcamp το 2018, σε name your price, και είναι υπέροχο. Κλείσιμο με σερί Remurdered/Helicon 1/We’re No Here. :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

Ένα πάρα πολύ καλό ντεμπούτο από Αυστραλία.

1 Like

Δείγμα από το νέο άλμπουμ (παιγμένο ζωντανά στο στούντιο). 20 του μηνός κυκλοφορεί.

3 Likes

Ε22, κράτα τον τίτλο.

2 Likes

Το καλύτερο ποστρόκ του '20 που δεν ήταν του '20.

Στην τελευταία κορύφωση υπάρχει όλη η αλήθεια για όλα.

Γιατί ως γνωστόν ο @Aldebaran έχει πάντα δίκιο και λίγο παραπάνω όταν αποθεώνει.

Skål.

3 Likes

Φανταστικό άλμπουμ! Θέλει λίγη υπομονή στην ακρόαση αλλά την αξίζει!

2 Likes

Είναι πραγματικά ένα υπέροχο και Μεγάλο δημιούργημα.

Η εμπειρία της ακρόασής του μου θυμίζει αυτή του Messe των Ulver.

Ο Αντώνης στο ρηβιού αναφέρει ως ελάττωμα την απουσία καθάρσεων/κορυφώσεων, αλλά νομίζω περισσότερο το λέει για να αντιπαραβάλλει ό,τι μπορεί να προσάψουν κάποιοι “άλλοι”. Στην ουσία δεν έχει ελάττωμα, απλά βλέπεις πόσο (και πότε) θα σε καθηλώσει.

2 Likes

Ακριβώς, Μάνο!

Τεράστιο άλμπουμ. Κι επειδή ήμουν τυχερός να το ακουσω πολλες φορές στην φύση, εκεί είναι που αποκτάει άλλη διάσταση. Τέλειο match με τον θεόγκριζο ιρλανδικό ουρανό!

1 Like

Ανακαλυψη λογω του αλγοριθμου του YouTube, ξεκινησε να παιζει οσο εκανα δουλεια και με αναγκασε να αλλαξω tab να δω τι ακουω ηδη απο τα μισα του πρωτου τραγουδιου.

Τρεις ολοκληρες ακροασεις αργοτερα, και με διχασε στο αν πρεπει να το βαλω εδω περα ή στις καλυτερες κυκλοφοριες του 2020. Πιθανοτατα και στα δυο.

16 τραγουδια , 82 λεπτα, 5 Αλπεις, 1 φυσιολατρης Ελβετος, 4 οργανα, 1 ενθουσιασμενος χρηστης

2 Likes

Δεν ηξερα τους ισον, αλλα ακουω τωρα και την βρισκω πολυ με την φαση.

Μου θυμιζουν λιγο Τσελσακι αν αυτη επαιζε για ενα λιγο πιο κλισε ποστ ροκ συγκροτημα, με εντονες ματιες προς τα 90ς, και φυσικα μια υπεροχη διαστημικη διαγαλαξιακη αισθητικη που προφανως της εχω αδυναμια.

Μετα απο λιγη ερευνα βλεπω οτι οι ΙΣΟΝ ειναι ενα project συνεργασιας του Daniel Änghede ( Crippled Black Phoenix, Hearts of Black Science) και της γκοθονυχτεριδας Heike Langhans που ειναι η τραγουδιαρα των Draconian και εχει και το προσωπικο της project με οτ ονομα LOR3L3I. Ωραια πραγματα.

Σουηδια ρε cunning stunts.

Το ομωνυμο ANDROMEDA SKYLINE ειναι εκπληκτικο επος.

2 Likes

Dead Flag Blues - “Traumatique”
Ημερομηνία κυκλοφορίας: 3/2/2021
Ηχογράφηση/Μίξη: BlackBox Studio, Aθήνα
Mastering: Unreal Studio, Αθήνα
Bandcamp: https://deadflagblues.bandcamp.com/
Spotify: Dead Flag Blues | Spotify

Most of this music sounds like a soundtrack to a film that hasn’t been made yet. Or like soundscapes to unmapped places. Or like beats and unruly feedback in a land where there’s no more nightclubs or live venues to amplify it in.

Loop drifts loops and noise seeds, waiting for the wind to catch & carry them out into the world.

When we last built up a cloud of semi-formed audio like this, we started pulling chunks out of it and sculpting them into digital releases under the banner of A Year of Wreckage.

This time we wanted to try something different.

The Wreckage Systems are 65-designed algorithms that pull from this human-made storm of audio and turn it into a broadcast. Each system has different intentions, behaviours & levels of grumpiness.

Wreckage Systems is a bit like when we made an infinite soundtrack for No Man’s Sky.

Except instead of soundtracking infinite space, it is an endless soundtrack for the here & now, happening live. A score to wreckage unfolding in realtime.

1 Like

1 Like

2 Likes