Το power πεθανε...(?)

Πέθανε το Power ?? Καιρός ήταν :yahoo:

Αμα κατσεις να πεις σε καποιον που δεν εχει ασχοληθει με το ειδος 2-3 μπαντες που θεωρεις εσυ γνωστες δεν θα ξερει καμια 80% σιγουρο. Ε λοιπον, εμενα αυτο μου αρεσει δεν ξερω τι λετε μπαχαχαχ :smiley: :stuck_out_tongue:

:ban:

:stuck_out_tongue:

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ. ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ DAVIDIAN ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΖΕΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ.

αντε. :stuck_out_tongue:

:ban: :ban:

Aν πέθανε τότε oi Gamma Ray φετος ήταν νεκρανασταση…ΧΑΧΑ

Α!Κ ο Davidian τα ξυνει στη δουλεια του…Μην ακους τί λεει…:lol: :lol:

Εγώ λέω να μαζευτούμε όλοι να κάνουμε ντου στον νταβίντιαν :lol:

Ειμαι ανωτερο ον και δεν θα απαντήσω…:lol: :stuck_out_tongue:

davidian η Lunatic σε αποκαλυψε τελος :smiley:

το ξερουμε οτι τα ξυνει, γι αυτο και δεν εχει τι να κανει και πεταει τετοιες μπαρουφες. Μανο +1, παμε ντου στον γιωργο asap 8)

Λυσε κανα μυστικό γρίφο εσυ και ασε με εμενα…:stuck_out_tongue:

εγώ βλέπω ένα τόπικ που κάποιοι χρήστες προσπαθούν να κάνουν σοβαρή κουβέντα και κάποιους άλλους να κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να τη χαλάσουν. Αν δε σας αφορά το θέμα παιδιά, πολύ απλά μην ποστάρετε.

Αν το επόμενο ποστ δεν ασχολείται σοβαρά με το θέμα, θα διαγραφεί…

ισως θα πρεπε να διευκρινιστει το θεμα

το ευρωπαικο power πεθανε???

γιατι το αμερικανικο καλα κρατει!!

προσωπικα δεν πολυασχολουμαι!
η τελευταια καλη νεα ευρωπαικη μπαντα που ακουσα ητανε οι lost horizon που βγαλανε το τελευταιο τους αλμπουμ το 2003.απο τοτε δεν εχει πεσει στα αυτια μου κατι.οποιος εχει να προτινει κατι αξιολογο εδω ειμαστε! :slight_smile:

Εχουν βγεί καλά albums από ευρωπαϊκές power μπάντες. Απλώς δεν είναι ακριβώς αυτό πού λέμε europower. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα albums των Masterplan, Thunderstone, Pyramaze για να δώσω κάποια παραδείγματα.

Σιγουρα εχουν βγει αρκετα καλα αλμπουμ απο Ευρωπη πλευρα…τσεκαρε επισης Powerwolf,The Prowlers,Neverland…φυσικα αυτα τα αλμπουμ δεν ειναι europower με την γνωστη εννοια…

Πολλα απο αυτα+αλλα πολλα εχουμε αναφερει στο Heavy/Power στις κυκλοφοριες…

να απαντησω και σε αυτο που ειπε ο Angmar…

Νταξ, οχι μονο το power αλλα γενικα ο old school ηχος εχει ψιλοψοφησει. Τα τελευταια 1-2 χρονια βεβαια εχουν βγει κατι καλα πραματα, αλλα οχι ιδιαιτερα πολλα. Δηλ ξερω γω, το Imaginations δε ξαναβγαινει, ουτε το Land Of The Free, ή απο ακομα πιο κλασσικο χεβυ/power αν πιασουμε τους παλιους δισκους και τους συγκρινουμε με νεους, μας πιανουν κατι γελια ασταναπανε.

1)Νταξ, συγκριση δεν τιθεται αναμεσα σε παλιο και καινουριο power.

2)Τι θα πει ολο το old school εχει ψιλοψοφησει :? Και επιγραμματικα να το παρεις, αυτη η προταση δεν στεκει. Μια φορα βγαινουν τα ‘‘καλα’’, δεν θα ξαναβγουν ποτε τετοιες αλμπουμαρες.

Και οπως εχω ξαναπει και θα ξαναπω και ΤΩΡΑ, εφ’οσον υπαρχει και ενα ατομο που ακουει ενα ειδος μουσικης, το κραταει ‘‘ζωντανο’’.

Αυτό ακριβώς! Μπράβο Ράνια. :slight_smile:

masterplan ναι σωστα!!!αν και οπως ειπες δεν ειναι ακριβως europower!
τους αλλα θελω εδω και καιρο να τους τσεκαρω και κυριως τους pyramaze!!

εδω και καιρο θελω να σταμπαρω και τους powerwolf επισης!!
τους αλλους δεν τους ξερω,οπωτε πανε για τσεκαρισμα και αυτοι! :slight_smile:

thanks!

αν και θα μπορουσαμε να μιλησουμε και για edguy,sonata arctica, και brainstorm (αν και αμερικανιζον ηχος)
σαν ευρωπαικες power μπαντες που ξεπηδησαν μετα τα 90ς!!

Για Brainstorm συμφωνώ, γι’αυτό το λόγο δεν τους ανέφερα, παρόλο πού μου αρέσουν εξίσου με τις μπάντες που ανέφερα.
Οι Εdguy (για μένα) ίσως κυκλοφόρησαν το τελευταίο πολύ καλό άλμπουμ europower album στα 90’s (Vain Glory Opera) Έχοντας μεγάλο “σπρώξιμο” από Kursch & Tolkki βέβαια στα 2 μεγάλα hits του δίσκου (Out of Control & το ομώνυμο) Από κει και πέρα οι επόμενες δουλειές τους δεν με συγκινούν ιδιαίτερα χωρίς να είναι άσχημες.
Οι Sonata Arctica πέραν κάποιων τραγουδιών δεν μου αρέσουν, παρόλα αυτά ήταν από τις μπάντες πού κατάφεραν να έχουν αρκετή δημοσιότητα.

Επίσης να προσθέσω και τους Domine, αν και με αρκετά epic ύφος, πιστεύω πώς μπορούν να καταχθούν και στο power. Οπως και τους συμπατριώτες τους Drakkar με το Gemini να το θεωρώ πολύ καλό άλμπουμ.
Και μιάς κι έπιασα την Ιταλία να αναφέρω τους Rhapsody & Labyrinth οι οποίοι δεν μου αρέσουν αλλά τότε είχαν καταφέρει να πάρουν κι αυτοί ένα κομμάτι από τη πίτα της επιτυχίας του τότε europower, με αποτέλεσμα σήμερα να είναι αρκετά γνωστοί έστω και για να χλευάζονται απ’όσους πλέον θεωρούν το ιδίωμα “νεκρό”
Nα μη παραλείψω και τους Nocturnal Rites οι οποίοι βγάλανε στα 00’s καποια αρκετά καλά albums με το New World Messiah να το θεωρω το καλύτερο. Όπως και τους Primal Fear, Metalium, Chinchilla, Freedom Call όσο αφορά τη Γερμανία

Αυτά από μπάντες πού είναι σχετικά γνωστές. Χωρίς να μου αρέσουν όλες απαραίτητα.

σωστος!!

edguy ειχα παρει και το επομενο το theatre of salvation.θυμαμαι τοτε μου αρεσε.αλλα απο εχω να το ακουσω απο τοτε!
η διασκευη παντως στο hymn ειναι γαματη!

και labyrinth θυμαμαι ειχα καραγουσταρει!!και γενικα εχω καλες αναμνησεις απο αυτους!!!
μαλλον θα ξετρυπωσω το return to heaven denied να ξανακουσω!!! :slight_smile:

συμφωνω εν μεροι με το ποστ σου, καπου στο τελος ομως μου το χαλας λιγακι. ενταξει συμφωνω κι εγω οτι το nu-metal πεθανε, ηταν μοδα καπου κοντα στο 99 αν θυμαμαι καλα με συγκροτηματα σαν τους Limp Bizkit, Korn, Slipknot, Deftones κ.α. να παιζουν στο Μτν κλπ συνεχεια.

Ομως το death και το black δε νομιζω να ειναι “νεκρα” αφου βλεπουμε καθε μηνα καμποσες κυκλοφοριες κι ολοι το γυρνανε προς τα κει, ειδικα με το black metal εχει παραγινει το κακο αφου η μουσικη ναι μεν ειναι νεκρη διοτι εχει να παρουσιασει κατι πρωτοτυπο κι αξιολογο αρκετο καιρο (παραμενει κολλημενη δηλαδη διχως εξελιξη, με τα ιδια κλισε συνεχως), αλλα δυστηχως αρκετα επικαιρη και μεστη μοδα, ολοι θελουν να δειχνουν κακουληδες αντιγραφωντας απο Dimmu Borgir, Burzum μεχρι και τη γαλλικη σκηνη ακομα!

Τεσπα για να επανελθω στο θεμα, το power δεν πεθανε, απλα ειναι ξεχασμενο, και για μενα προσωπικα αντικατασταθηκε απο το folk metal και το μελωδικο death. το τελευταιο “καθαροαιμο” power (οσο γινεται) συγκροτημα που ακουσα ηταν οι Dark Moor, αλλα πιστευω οτι κατα βαθος ακομα και στις μερες μας οι Children of Bodom, Norther, Wintersun και καμποσοι αλλοι, παιζουν power με επιρροες απο death/thrash metal απλα προσθεσαν brutal vocals για να ακολουθησουν το “ρευμα” της εποχης κατα καποιο τροπο ας πουμε, που τους θελει ολους κακουληδες.