Το power πεθανε...(?)

Giorgos says:
kopelia
Giorgos says:
to power ape8ane
Giorgos says:
KSIPNA

συνομιλια με Davidian

Δεν ηθελα να το βαλω εμεσενικες κουβεντες γιατι γενικα θα ηθελα να ξεκινησουμε ενα τετοιο θεμα.

για πειτε.

Καλα ενταξει φυσικα και δεν συμφωνω με αυτη την αποψη…μπορει να μην βγαινουν διαμαντια που εβγαιναν στα 80ς η στα μεσα των 90ς αλλα βγαινουν πολυ καλοι δισκοι(φετος βγηκαν αρκετοι)…οπως και σε καθε ειδος υπαρχουν τα ασχημα αλμπουμ ετσι και στο power ισχυει…παντως εγω κανενα ειδος Metal δεν το λεω τελειωμενο η οτι εχει πεθανει…

+1 ρε

και γενικα ειναι μεγαλη κουβεντα να πεις οτι καποιο ειδος μουσικης ειναι νεκρο. Και εφ’οσον ακουμε και μεις και τοσοι αλλοι power, το κραταμε ζωντανο I guess :wink:

Δεν ασχολούμε πια, αλλά δεν νομίζω ότι πέθανε:bounce:

Eτσι ετσι ακριβως!!Ειναι ατελειωτη η καλη μουσικη…παντα υπαχει ενα διαμαντακι να βρεις και να ακουσεις!!Και στο power υπαρχουν παρα πολλα…

Αυτό που ηθελα να πω είναι οτι μετα το 1999 τουλάχιστον το είδος εχει βαλτώσει,τουτέστιν βγαίνουν ελάχιστες καλές νεες κυκλοφοριες…

Y.Γ Ράνια,είσαι ο θηλυκός Ματσας,τελος…

Aστα αστα τωρα αυτα…σε στεγνωσε η Ρανια στα ισα!!χαχα!!

ρε παιδια εγω το march of time του τραγουδουσα και μου το πεταξε αυτο, τι φταιω η αμοιρη να με βγαλει και ρουφιανα τωρα μπουαααααα :cry:

Κλειδώστε το λόγω Μηλιώτικης ψυχοπαθειας…ευχαριστώ…:lol: :stuck_out_tongue:

Κοιτα. Πρεπει να το παρεις ψυχραιμα.

[SPOILER][SIZE=“2”]Ναι. Πέθανε. Ειναι νεκρο. Για παντα. :|[/SIZE]

[SPOILER]Νταξ, οχι μονο το power αλλα γενικα ο old school ηχος εχει ψιλοψοφησει. Τα τελευταια 1-2 χρονια βεβαια εχουν βγει κατι καλα πραματα, αλλα οχι ιδιαιτερα πολλα. Δηλ ξερω γω, το Imaginations δε ξαναβγαινει, ουτε το Land Of The Free, ή απο ακομα πιο κλασσικο χεβυ/power αν πιασουμε τους παλιους δισκους και τους συγκρινουμε με νεους, μας πιανουν κατι γελια ασταναπανε.

Οποτε αστο καλυτερα, μη το πολυψαχνεις. Παλι καλα που ανακαλυπτουμε καν’ αλμπουμ της προκοπης και ακουμε. Γενικα ακουω κυριως χεβυ, και μπορω να πω οτι μετα το Θρας ειναι το πιο ψοφιο (δεδομενου των κριτηριων μου, ε) ειδος.

Τωρα τελευταια ο ηχος εχει παρει λιιιγο τα πανω του, αν και η βελτιωση δεν ειναι και δραματικη…[/SPOILER][/SPOILER]

Καλα αν το παρεις ετσι…πουθενα και σε κανενα ειδος δεν βγαινουν δισκοι σαν τους παλιους ρε…εδω περιμενουν τα περιοδικα τους κατα τη γνωμη μου μετριους Mastodon να σωσουν το μεταλ…

Ξεκολλατε ωρέ…:lol: Ενα πειραγμα εκανα στην αλλη,και εσεις το συνεχίζετε και βγάζετε από την μύγα τριχειά…:lol:

Κανενας ειδος δεν εχει πεθανει.Εγω ας πουμε που ασχολουμαι με τον ακραιο ηχο,ανακαλυπτω συνεχεια
νεες μπαντες που μου κεντριζουν το ενδιαφερον.
Απλα ολο αυτο το " δεν βγαινουν δισκαρες" συμβαινει γιατι εχουμε μπει για τα καλα στην εποχη του ιντερνετ.
Καθε μερα μπορουμε να ακουσουμε οσα αλμπουμ θελουμε.Παλια δεν ειχαμε αυτη την δυνατοτητα και αφηστε
που παλια ειχαμε ως μονο τροπο πληροφοριων τα περιοδικα.Λειτουργουσε πολυ και το απο στομα σε στομα.
Μια χαρα ζει το power,απλα πρεπει οι οπαδοι του να ψαχνονται και να μην περιμενουν απο τις μεγαλες μπαντες
να βγαλουν δισκαρες.

Μπα, Ακη δε θα το λεγα. Πιστευω (αναλογικα παντα) βγαινουν ακομα φοβερες δουλειες, απλα οχι τοσες πολλες και σε αλλα ειδη. Βλ. Celtic Frost-Monotheist, και γενικα πιο χμ, ‘‘διαφορετικα’’ σε ακουσμα πραματα. Βεβαια παιζει τεραστιο ρολο το προσωπικο γουστο.

Π.χ. Πσοφαω για τους Ανιμαλ Αλφα (εντελως ασχετη φαση), και ελπιζω να κανουν το μπαμ με το δευτερο δισκο, διαφορετικα θα αναγκαστουμε να παμε εξω να τους δουμε.[-X

Εδιτ: Παντως στη λιστα μου εχω βαλει 2-3 ολντ σκουλ, πραγμα εξωπραγματικο δεδομενου των κριτηριων μου. Αυτο εννοουσα με τον ορο ‘δεδομενου των κριτηριων μου’. Για να βγω και να πω οτι "ψιτ, κοιτα, αυτο μαμαει’’, πρεπει να ειμαι και γω σε φαση ‘‘το λιωνω’’.

Εδιτ2: Βεβαια, μακαρι να καραγουσταρα κιε εγω τις νεες μπαντες τετοιου τυπου. Χεβυμεταλλας γαρ γμτ.

Τελοςπαντων γνωμες ειναι αυτες!!Καλα να μαστε να ακουμε οτι γουσταρουμε!!!

Ναι ρε. Εννοειται!

Θεωρώ ακραίους τους χαρακτηρισμούς (για τα δικά μου κριτήρια) “η τάδε μπάντα πέθανε” “το τάδε είδος πέθανε”
Αν κάποιος γουστάρει πραγματικά ένα είδος, παντα θα ψάξει και θα βρεί ενδιαφέροντα πράγματα. Τώρα αν η σχέση του με το power π.χ είναι εντελώς επιφανειακή και του αρέσουν κάποια top albums του είδους μόνο, ενώ έχει περισσότερο ενδιαφέρον για είδη όπως hardcore, stoner κλπ αναμενόμενο είναι να θεωρεί το ιδίωμα “νεκρό”
Το ίδιο συμβαίνει και με μένα με το death ας πούμε. Περαν κάποιων κλασικών γκρουπς τα νεότερα δεν μου λένε κάτι το εξωπραγματικό, ίσως επειδή το είδος δεν είναι στα άμεσα ενδιαφέροντα μου. Παρ’όλα αυτά δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να χαρακτηρίσω τελειωμένο ένα ίδιωμα γι’αυτό το λόγο, η επειδή μπορεί να έχουν αλλάξει τα ακούσματα μου. Φέτος γενικότερα στο heavy/power/speed χώρο κυκλοφόρησαν μερικα πολύ καλά albums. Βλ. Αmulance, Steel Assassin, Cage, Twisted Tower Dire κ.α. Αρα από τη μεριά μου θα έλεγα ότι το είδος σε καμία περίπτωση δεν έχει πεθάνει και γενικότερα για κανένα είδος δεν θα έλεγα ότι έχει πεθάνει.

Αυτά! Καλή χρονιά να έχουμε! :slight_smile:

ω ναι. Νομιζω με καταλαβαινεις.

Δεν μπορει να θεωρηθει κανενα ειδος ‘‘νεκρο’’. Ειναι βαρυ.

Απολυτως σωστα το ειπες. Και αν ψαχνεις βρισκεις καλους δισκους απο σχετικα αγνωστες μπαντες…

Βασικά,νεκρό σίγουρα όχι,αλλά ίσως όχι επίκαιρο,όχι αυτό το οποίο έχει τη προσοχή και το ενδιαφέρον του κοινού.Και αυτό λογικό είναι,αφού το κάθε είδος έχει την εποχή ου,δλδ και άλλα στυλ έχουν πέσει τώρα πια,π.χ.το nu-metal,το death,το black,κτλ.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βγαίνουν καλοί δίσκοι στο είδος,αλλά ότι δεν τραβάει όσο παλιότερα,και ότι δεν είναι στο κέντρο των εξελίξεων.Συνήθως όμως αυτά αλλάζουν,οπότε δεν αποκλείεται να δούμε κάποα στιγμή το power ή οποιοδήποτε είδος που τώρα ίναι σε αυτή τη φάση να επιστρέφει δυναμικά και να γίνετε ξανά δημοφιλές…