Το power πεθανε...(?)

Δεν είναι καθαροί power δίσκοι, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι power.

Shaman-Ritual (2002)
Symphony X-The Odyssey (2002)
Blind Guardian-A Night At The Opera (2002)
Hammerfall-Crimson Thunder(2002)
Angra-Temple Of Shadows (2004)
Sonata Arctica-Reckoning Night (2004)
Kamelot-The Black Halo (2005)
Helloween-The Legacy (2005)
Symphony X-Paradise Lost (2007)

Όλοι αυτοί οι δίσκοι βγήκαν την τελευταία πενταετία, και με βάση τα δικά μου, μη συμβατικά power γούστα, είναι απόδειξη ότι το power δεν είναι νεκρό.

Φαντάζομαι μιλας για τα 00’s. Ισως είμαι λίγο υπερβολικός σε αυτό πού θα πώ αλλά τραγούδια σαν τα Ιnfinite, Soul of a Vagabond, Dreamweaver, Back to Madness οι SA ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα! 8)

ναι γενικά συμφωνώ με τις απόψεις που ακούστηκαν και νομίζω ότι ο Eagleheart έθεσε το θέμα στην σωστή του βάση.

[SPOILER]Επισης, αυτό που ήθελα να συμπληρώσω και να με πάρετε με τις ντομάτες είναι ότι σαφώς και είναι πεθαμένο το power αφού μου άρεσε το άλμπουμ των Stratovarius που βγάλανε το 2005.

Αλήθεια λέω, μου άρεσε :slight_smile: [/SPOILER]

Επειδή βγαίνουν δίσκοι δεν σημαίνει ότι είναι και καλοί τα περισσότερα από τα παραπάνω συγκροτήματα με τα τελευταία τους album δεν πείθουν πια.Γι’αυτό λέω ότι το power πεθαίνει.

Προφανώς όλοι οι δίσκοι που ανέφερα για μένα είναι πάρα πολύ καλοί 8)

Χίλιες φορές νεκρό power8) 8)

Και σκεψου οτι εχεις βαλει αλμπουμ του <<αφρου>>…Πισω απο αυτα υπαρχει πραγματικα πολυ ζουμι και διπλα καλυτερες κυκλοφοριες…

Πες τα παληκαρι μου…8)

Από σχετικά άγνωστες μπάντες να αναφέρω τους Dreamland των οποίων το περσινό (πλέον) Εye For An Eye θαρρώ πώς ήταν κάτι παραπάνω από καλό!

Ακριβως! Τα helloween απο το Dark Ride και μετα ΟΛΑ είναι απο πολυ καλα εως αριστα…
Ειδικα με Keeper 3 και gambling with the devil δειχνουν να περνουν δευτερη εποχη φοβερης δημιουργηκοτητας (και ας λενε οσα θελουν οσοι ποτε δεν τους γουσταραν…)

Πολυ καλο και αρκετα στο υφος των Hammerfall. Aκου και το ντεμπουτο τους θα σου αρεσει στανταρ.

Btw, το “Last Night on Earth” απο το επερχομενο STratovarius (αν βγει ποτε) μια χαρα ειναι. Όσο για τα Elements και τα δυο ηταν πολυ καλα αν και ο Tolkki επρεπε να γραψει παραπανω κομματια σαν το eagleheart, dreamweaver, know the difference Κτλ και να παραλειψει κατι alpha and omega,awaken the giant κλπ…:wink:

Αν αυτα ηταν Αριστα τα Κιπερς τι ηταν?

Οχι δεε…

ολα των Helloween αριστα ειναι σκασμος!:stuck_out_tongue:

απο τη λιστα του Μανου θα εβγαζα χωρις καμια σκεψη το ‘Nightfall…’ ,το ‘crimson thunder’ το οποιο κ θεωρω κορυφαια πατατα,κ το Sonata arctica…κατα τ’αλλα ειναι καλη λιστα…:lol: :stuck_out_tongue:
royalhunt ευγε…συνεχιζω να συμφωνω μαζι σου, πραγμα πρωτογνωρο για μενα…:slight_smile: :wink:

… που συμφωνείς με κάποιον…

Το power θεωρώ πως είναι (απο άποψη κιθάρας toυλάχιστον) το πιο pure είδος metal την έννοια ,όχι τόσο μπασταρδεμένο…,οπότε για μένα μάλλον εξελίχθηκε…

ακριβως…:stuck_out_tongue:

Δεν μπορεις να συγκρινεις αλμπουμ που κυκλοφορησαν σε τοσο διαφορετικες εποχες γιατι πολυ απλα καταληγεις σε ατοπο.

Τα Keepers 1,2 κυκλοφορησαν στην χρυση (εμπορικα) περιοδο του metal και σημερα θεωρουνται “ιερα”, πραγμα απολυτα λογικο αφου ηταν δισκαρες.Το the legacy για παραδειγμα που βγηκε το 2005 περιεχει καποια συγκλονιστικα κομματια, που ομως παντα θα θεωρουνται κατωτερα επειδη ακριβως βγηκε σε μια εποχη που δυσκολα οι metal οπαδοι αποδεχονται οτιδηποτε, ειδικα αν προερχεται απο τον χωρο του παραδοσιακου metal (=προκαταληψη).

Αν σταματησει καποιος να κρινει τα album η τα τραγουδια μιας μπαντας με κριτηρια το ποσο cult ηταν η hype ειχε η εποχη που βγηκαν, και μιλησει με καθαρα μουσικους ορους, δυσκολα θα αποδειξει οτι πχ το Halloween του 1987(κομματαρα!) ειναι καλυτερο κομματι απο το The king for a 1000 Years του 2005(επισης κομματαρα!)…

Απαντηση λοιπον σε αυτο που ρωτας ειναι προφανως οτι τα Κιπερς ηταν αριστα, οπως κατα την γνωμη μου και το the legacy…

Οσο για τους Helloween, οποιος παρακολουθει την μπαντα (και δεν μενει ας πουμε στο να ακουσει σε mp3 το τελευταιο cd) ξερει οτι παρα τα rise and fall που περασαν, αποτελουν υποδειγμα μπαντας που παρα τις δυσκολιες,αλλαγες μελων κτλ καταφερε να επιβιωσει προσφεροντας εως και σημερα φοβερους δισκους και μαλιστα σε διαφορετικες δεκαετιες (και χωρις να κανουν reunion)…

ναι … επεσε ο τολκις πανω του και το εκανε σπλατερ:!: :smiley:

:-- :-- :stuck_out_tongue:

Δεν θα επεφτα ποτε πανω σε χρηστη με nickname Royal Hunt!

Θα φταιει μαλλον η κοινη διαπαιδαγωγηση στο helloween school :wink:

@τολκι . οχι ωρε στην ερωτηση του θρεντ απαντησα δλδ αν εχει πεθανει το παουερ (ρειντζερ ):stuck_out_tongue: :lol: :lol: