Premier League

ο ποκετινο ειχε νομιζω και εναν ορο μετα την απολυση του οτι θα παρει περισσοτερα λεφτα απο την τοτεναμ αν δεν αναλαβει ομαδα της πρεμιερ για το υπολοιπο της χρονιας
Εκτος απο τη Γιουβεντους ποια αλλη ομαδα ηθελε προπονητη και δεν του εκανε προταση; Η μπαρτσελονα απορριπτεται λογω Εσπανιολ. Η Μπενφικα και η Μονακο του εκαναν

Το θέμα είναι πως ο Μουρίνιο οποιαδήποτε πόρτα κι αν χτυπήσει, θα είναι στο top 3 shortlist, ο Ποκετίνο δύσκολα θα αναλάβει πρωτοκλασσάτη ομάδα.

Τα παραλές, ο Μουρίνιο την άφησε 16η όχι 10η

Δε νομίζω να ήταν ο Μπειλ η ουσιαστική μεταγραφή για την Τοτεναμ. Ο Ρεγκιγιον θα είναι πιστεύω ένα από τα καλύτερα αριστερά μπακ του πρωταθλήματος, με το καλημέρα.

Το πρόβλημα της Τοτεναμ είναι το κέντρο της. Της λείπει ποιότητα. Ο Μπειλ και να μη βγει έχει Μοουρα, Λαμελα δεξιά. Έχει το δαιμονισμένο το Σον αριστερά, έχει τον Κέιν που είναι το καλύτερο 9αρι της Λίγκας, αρκεί να είναι υγιής.
Στο κέντρο μόνο σε Lo Celso έχει να ελπίζει.

Εντωμεταξύ ο Μουρινιο ζητάει Λινγκαρντ, δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι ο Ντελε θα κάνει την αντίθετη διαδρομή.

Δυνητικά και η Μπάγερν και η Άρσεναλ και η Μπαρτσελόνα και η Μίλαν θα μπορούσαν να πάρουν μέσα σε αυτό το χρόνο τον Ποκετίνο, αλλά δεν το κάναν. Δε λογίζεται δηλαδή στους τοπ προπονητές ακόμη, που θα πέσουν στα πόδια του ομάδες και αυτό γίνεται γιατί δε σήκωσε ούτε ένα κύπελλο.

Καλά, εννοείται για τον Reguillon, απλά φυσιολογικά ο Bale τον επισκίασε. Lamela ποτέ, για rotation και πολύ του είναι, Lucas τίμιος, τρεχαντήρι, τεχνίτης και μπορεί να βάλει 10-15 γκολ μες στη σεζόν, πάντα είναι πολύτιμοι παίχτες αυτοί, σαν το Pedro στη Barca. Πάντως ο Bale αν πιάσει το 80% των στάνταρ του, απλά δεν τους βλέπει όλους. Ο Kane ίσως είναι το καλύτερο 9αρι της Λίγκας, αλλά πρέπει να μπαίνει και να κερδίζει ματς, όχι απλά να βάζει γκολ. Για μένα είναι πίσω από Aguero, Firmino αν κάνουμε ένα stretch της θέσης, καθώς δεν είναι και κλασσικός παίχτης περιοχής, παίζει και πιο έξω γενικά.

Διαφωνώ, ο Hojbjerg έρχεται από καλή χρονιά και είναι ένα καλό δυνατό 6αρι, αν και ήταν λίγο βαρύς σήμερα. Εννοείται καμία σχέση με Fabinho, Kante, Rodri αλλά για τη φετινή Τότεναμ κάνει και παρακάνει. Winks και Sissoko μια χαρά τίμιοι παίχτες του 6-7 ενώ Ndombele συνεχίζω να σας λέω ότι θα γίνει παιχταράς. Gedson ερωτηματικό, απλά δεν έχει παίξει καθόλου. Γενικά έχει μια καλή 5αδα που αν η άμυνα στρώσει λίγο θα κρυφτούν τα προβλήματα τους.

Με στεναχωρεί για τον Dele, αλλά απ’ότι φαίνεται ήταν φωτοβολίδα, καμία σχέση με αυτά που έκανε τις πρώτες 2-3 χρονιές του. Πίστευα πως μπορούσε να τον στρώσει, αλλά μάλλον βαριέται. Ακούστηκε πως τον προτείναν στη Ρεάλ για τον Bale και στην Παρί. Για Lingard δεν ξέρω, ελπίζω να είναι τρολιά μιας και το’γραψε η Daily Star ή να βγει παίχτης προπονητή :stuck_out_tongue:

Για το Τσέλσι-Λίβερπουλ, απ΄το πρώτο ημίχρονο φαινόταν πως η Λίβερπουλ θα το έπαιρνε χαλαρά το ματσάκι. Ο Fabinho 2-3 φορές πήγε να του κάνει μαγκιές ο Werner, ούτε που τον κατάλαβε. Οδηγία Lampard να παίζουν την μπάλα κοντά, έκανε το λάθος ο Kepa αλλά μπορούσε να γίνει οποιαδήποτε στιγμή, εδώ η Σίτι δεν μπορεί να κερδίσει έτσι τη Λίβερπουλ θα μπορούσε αυτή η Τσέλσι? Σα να παίζει manager τους έστησε, θέλει πολύ δουλειά ακόμη προφανώς, αλλά όταν της βγαίνει το παιχνίδι φέτος της Τσέλσι θα βλέπουμε ωραία μπάλα.

1 Like

Συμφωνώ για τον Hojbjerg, αλλά δε μιλάμε για παίκτη που αν ήταν σε Λίβερπουλ, Τσελσι, Σίτι θα ίδρωνε κανένας από τους βασικούς.

Ο Λαμελα είναι 3η επιλογή έτσι; Αυτό που θέλω να πω είναι πως ο Μπειλ είναι παίκτης που έρχεται να καλύψει κενό, υπήρχαν λύσεις. Ο καλός Μπειλ θα είναι ποιοτική αναβαθμιση. Ο Ρεγκιγιον θα καλύψει κενό και αν είναι ο παίκτης που είδαμε στη Σεβίλλη θα πάρει τη φανέλα σπίτι του.

Η Τοτεναμ θέλει ακόμα λύσεις σε κεντρικά χαφ και κέντρο της αμυνας για να γίνει φαβορί για την 3η θέση. Έχει πολύ ενδιαφέρον σαν πρότζεκτ, μέσο επιθετικά πετάει φωτιές αλλά θέλει και λίγο παραπάνω σταθερότητα μεσοαμυντικα.

Υγ: και ο Ντοχερτι μου άρεσε πολύ στη Γουλβς. Αθόρυβη και καλή κίνηση.

2 Likes

Ο Bale ήρθε γιατί είναι ο Bale και κατ’εμέ καλώς έγινε αυτή η μεταγραφή-δανεισμός με όλα τα ρίσκα. Το χρειαζόταν αυτό η ομάδα. Στην 3αδα μπροστά το μεγάλο πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει σοβαρό back up του Kane τόσα χρόνια, με Jansen και Llorente να είναι στην καλύτερη μέτριες επιλογές.

Σ’αυτό διαφωνώ, τώρα πιστεύω πως είναι φαβορί για την 3η θέση, μόνο και μόνο γιατί Λίβερπουλ και Σίτι δείχνουν να είναι τόσο μπροστά. Φέτος δηλαδή πιστεύω πως θα φτάσει σχετικά εύκολα τους 80 βαθμούς. Αν έκανε τις μεταγραφές που λες δηλαδή, με μια εντεκάδα Lloris, Doherty, Toby, Virgil, Reguillon, Fabinho, Lo Celso, Ndombele, Son, Kane, Bale και από πίσω τους Hojbjerg, Bergwijn, Sissoko, Lucas, Dier, Winks, Lamela, Sanchez θα διεκδικούσε και πρωτάθλημα. Δηλαδή η ομάδα είναι του 7.5-8 απλά η Πρέμιερ έχει δύο ομάδες του 9.5-10.

Και λογιζεται ο Κουμαν; Η’ ο Φλικ; Αυτοι οι παγκοι ειναι “ιδιαιτεροι”. Η Μιλαν δε νομιζω οτι μπορει αυτη τη στιγμη να προσελκυσει καποιον τρομερο προπονητη. Η Αρσεναλ πιθανο να μην ασχοληθηκε λογω παρελθοντος στην Τοτεναμ. Πολυ καλος προπονητης ειναι ο Ποκετινο, απλως δεν ειναι ολοι οι προπονητες για ολες τις ομαδες.

EDIT: Σχετικα ευκολη νικη σημερα στο Σταμφορντ Μπριτζ. Η πιεση ορισμενες φορες ηταν ασυλληπτη και οταν η Τσελσι εμεινε με 10, φανηκε οτι ηταν θεμα χρονου. Πολυ ωραια η κεφαλια του Μανε. Τα πεναλτι πλεον δινονται πολυ ευκολα και δε μου πολυαρεσει αυτο ως ποδοσφαιροφιλος.

Ρε παιδί μου, φεύγεις μετά από μια πολύ καλή πενταετία στην Τότεναμ. Ποιες ομάδες κοιτάς για το βήμα παραπάνω ( άσχετα που βρίσκονται ή αν γίνεται αυτή τη στιγμή )? Τσέλσι, Άρσεναλ, Σίτι, Utd, Λίβερπουλ, Μπάρτσα, Ρεάλ, Παρί, Μπάγερν, Γιούβε, Ίντερ, Μίλαν. Πολύ δύσκολα κάποια από αυτές θα δώσει ευκαιρία στον Ποκετίνο, ενώ έχει κάνει τα αγροτικά του σε Εσπανιόλ, Σαουθάμπτον, Τότεναμ. Στοιχίζει πολύ το ότι δεν πήρε κούπα, θα πρέπει να ξαναπάει σε “δευτεροκλασάτη” ομάδα πριν κάνει το βήμα.

1 Like

Συμφωνω, αλλα δες ποιους εχουν προπονητες ολοι αυτοι που λες. Ειναι και σε μεγαλο βαθμο θεμα συγκυριων και timing.

εγω πιστευω οτι και utd και παρι και ιντερ και μιλαν σιγουρα τον εχουν στο μυαλο τους αν θελησουν να αλλαξουν

Σίγουρα, αλλά εσύ έκανες τη σύγκριση Μουρίνιο-Ποκετίνο. Αν μείνει 2 χρόνια εκτός δουλειάς ο Ποκετίνο, θα “ξεχαστεί”, γιατί προπονητές με momentum υπάρχουν πολλοί. Προπονητές σαν το Μουρίνιο όμως ειναι πάντα εκεί στις συζητήσεις για τις τοπ ομάδες.

Στη Utd είχα απορία, δηλαδή αν πιστεύεις ότι ο Ποκετίνο είναι μία λύση που λες “οκ παιδιά, αυτός είναι” δε στηρίζεις τον Σόλσκιερ ( ποιος Σόλσκιερ δλδ ), τον διώχνεις και τον παίρνεις. Παρί είναι γραμμένο το όνομα του Zidane πιστεύω, Ίντερ είναι κλεισμένη για καιρό με τον Κόντε, ενώ και η Μίλαν θα μπορούσε να τον πάρει το καλοκαίρι αλλά ανανέωσε αυτόν που έχει- ψιλοίδια απορία με Utd.

με αγγλια ειχε λογικα θεμα ο ιδιος ο ποκετινο. Αργοτερα βλεπουμε. Ιντερ μακαρι να μεινει καιρο με τον Κοντε γιατι πολυ μ’αρεσει ετσι αλλα δεν εχει και τις καλυτερες σχεσεις με την διοικηση. Μπορει να τα βροντηξει. Αν ο Ζινταν παει Παρι, ο Ποκετινο παει Ρεαλ :stuck_out_tongue:

Το βαζω στο σωστο τοπικ γιατι αποφασισα οτι σε τοπικ ομαδων δεν εχει κανενα νοημα να γινεται ο οποιοσδηποτε διαλογος, αφου μεταμορφωνονται ολοι σε Τσουκαλαδες. Ignore, untrack το τοπικ και απλα ποτε ξανα. Εγω φταιω εξαρχης που ειχα ελπιδες.

Ειναι οπως λενε και τα σχολια, αδυνατο να τον αντιπαθησει κανεις.

Ο ανθρωπος ειναι απλα αψογος. Πραγματικα δεν γινεται να τον βλεπω να μιλαει ή να κανει κατι οπως στο βιντεο και να μην χαμογελαω. Μακαρι να ηταν ολοι οι παικτες και οι προπονητες ετσι. Δυστυχως, ελαχιστοι ειναι, ποσο μαλλον σε τετοιες επαγγελματικες ομαδες που κανουν “πρωταθλητισμο”.

Μεγάλη τυπαρα ο Κλοπ. Και ο δικός μας βέβαια συμπαθέστατος (Αρτετα).

Αν συνεχίσουν να γίνονται τέτοια παιγνίδια σαν αυτά που έχουν γίνει μέχρι τώρα, πρέπει να ψηφιστεί νόμος να μην ξαναπαει κόσμος στα γήπεδα. Μόνο εκεί μπορώ να τον αποδώσω αυτόν τον τυφώνα από γκολ και ανατροπές μέχρι τώρα.

Τελικά τα χέρια δίνονται μες στην περιοχή μόνο με πρόθεση ή χωρίς? Το 3-3 δεν έπρεπε να μετρήσει με βάση αυτά που είδαμε τις προηγούμενες αγωνιστικές.

(Sorry προκαταβολικα για το ημι-οφτοπικ ε)

Nομίζω η σύγχρονη ιστορία της United ακολουθεί πλήρως παράλληλους βίους με την ζωή μου:

Τα early 80s δεν τα θυμάμαι όπως και κανείς τα δικά της, εκτός εκεί κάπου ‘88-‘89 που έμπαινα δημοτικό και άρχισα να έχω αντίληψη και πραγματική όρεξη για ζωή, ενώ ο Σερ άρχισε να δείχνει τα δόντια του για ότι θα ερχόταν τα επόμενα 20 χρόνια στο νησί.

Αρχές ‘90 δημοτικό και τα πιο ανέμελα χρόνια, όλα γυρνούσαν γύρω από εμένα και η ζωή ήταν ωραία, ενώ στην Αγγλία τα πράματα ακόμα καλύτερα με την δυναστεία να ξεκινά και τα πρώτα -και τελευταία μάλλον- αυθεντικά ποδοσφαιρικά είδωλα να εμφανίζονται -King Eric-, την εποχή που αντιλαμβάνεσαι και τους γονείς σου σαν role models και οδηγούς στη ζωή, οι πιτσιρικάδες του ‘92 γινόντουσαν ήρωες, ο δράκος της Λίβερπουλ που όλο άκουγα για αυτον έπεφτε νεκρός μια και καλή στον τελικο κυπελλου του ‘96 -που ακομα θυμαμαι απευθειας στην ΕΡΤ1 + έχω γραμμένο σε βιντεοκασσέτα, με ένα από τα τελευταια μεγάλα σοου του Βασιλια-, ολα κυλούσαν τέλεια σαν παραμύθι!

Γυμνάσιο, τα καλύτερα χρόνια μαλλον της ζωής μου, 0 διάβασμα και 19 μέσο όρο ΑΚΑ ολα στα @@ μου, όλη μέρα έξω, μουσικές, σινεμά, ποδοσφαιρα, πρώτες κοπέλες, πρώτο κανονικό φιλί -όχι από αυτά που σαλιώνεις την άλλη απ’άκρη σ’άκρη ε, που προσπάθησες στο δημοτικό σαν τρόμπας- κτλ και στην Αγγλία treble και γλέντι ατελείωτο σε ότι έχει 11 παίκτες και κλοτσάει μπάλα με εναν αστερίσκο στην Άρσεναλ που ήταν σαν εκείνο το συναίσθημα του γυμνασίου, ότι «τώρα περνάς καλά, με κερδίζεις στη παράταση του ημιτελικού κυπέλλου στο Villa Park αφού έχω χάσει πέναλντι στις καθυστερήσεις, αλλά το Λύκειο είναι αλλιώς και θα σε περιμένουμε εκεί»!

Λύκειο έρχεται ο σκοταδισμός των πανελληνίων, τα άγχη, η εφηβεία και σιγά σιγά η σκιά των Invincibles πλανάται πάνω από την ομάδα που αγκομαχάει να επιβληθεί όπως τις προηγούμενες χρονιές στην ομαδάρα του Βενγκερ κ χάνει τον τιτλο του 2001…

Πανεπιστήμιο at last, με δύσκολα πρώτα χρόνια σε αντίθεση με πολλούς φοιτητές, πρώτη φορά μόνος σε ξένη πόλη -που δεν την ήθελα και 100%-, σχολή δύσκολη -που ουτε αυτη ηθελα 100%- μετα-πανελληνιακά στρες και άγχη δεν έφυγαν ποτέ, πρώτα σοβαρά υπαρξιακά και τελικά 2-3 πρώτα χρόνια με μονοψήφιο αριθμό περασμένων μαθημάτων… Αντίστοιχα, προσγειώνονται οι Invincibles στην Αγγλία, ο Abramovich κάνει μια από τις ομάδες που -μαζί με Leeds- παίζαν από τα καλύτερα ποδόσφαιρα εκείνη την εποχή στο νησί -αλλά δεν μπορούσαν το κάτι παραπάνω- την νέα υπερδύναμη και μια 3ετία-4ετία άτιτλοι και μέσα στην απογοητευση και την ανησυχια…

Κάπου εκεί αποφασίζω ότι κομμένες οι μαλακίες, φορτσάρω διάβασμα, ο Ρονάλντο βρίσκει Ρούνεη κ Τέβεζ και η United κάνει τρελό αγωνιστικό δεύτερο μισό των 00s με ενα παρολιγο treble, 4 σερι πρωταθληματα εν μεσω ακραιου ανταγωνισμου, 3 τελικους champions league και μπαλαρας, ενώ εγώ παίρνω πτυχίο και στα καπάκια με δέχονται και σε δυνατό μεταπτυχιακό Αγγλία οπου αφηνω παλι μαλλι, σαρωνω οτι live υπαρχει στο εξωτερικο, πηγαίνω εκδρομές Μαντσεστερ και ζω το ονειρο, όλα μπαίνουν στη θέση τους και πάλι!

Μπαίνω στρατό το 2011, ο πιο pointless χρόνος της ζωής μου, του έδωσα τόση σημασία όσο και στη Σίτυ που πήρε το πρωτάθλημα εκείνη τη σεζον ενώ αγνοούσα την υπαρξή της για πολλά χρόνια, αδιαφορώντας κορεσμένος πια από μια 20ετία κυριαρχίας και πρωταγωνιστικού ρόλου στα τεκτενόμενα…Λιωνω πρωτη -και τελευταια- φορα σε call of duty multi, τόσο pointless και αδιαφορα ολα

Το 2012 ξεκινάω την πρώτη μου δουλειά επιτέλους, ενώ η United κλειδώνει το τελευταίο πρωτάθλημα της σύγχρονης εποχής της, την τελευταία σεζόν του Σερ ως το κερασάκι -ή την τσίχλα- της τούρτας, κάτι σαν «φίλε πέρασες μια ζωή σχολεία, πανεπιστήμια, ξύδια, γκόμενες, ξενύχτια, φίλους κτλ, ζορίστηκες, πιέστηκες, απογοητεύτηκες, πέρασες και καλά και κακά, όλα οδηγούσαν σε αυτό, τώρα ξεκινάς την πραγματική ζωή που κουμαντάρεις 100% εσύ πλεον, για αυτό πάλευες μια ζωή, ελεύθερος ανεξάρτητος, τώρα ήρθε η στιγμή να πετάξεις :smiley:».

AΡΧΙΔΙΑ ! :stuck_out_tongue:

Α Ρ Χ Ι Δ Ι Α

Αnyway, χιουμοριστικό τυπου τινα ποστ για να μην ριξω rant κατα Glazzers και λοιπων μέρα χαλαρωσης που ειναι σημερα το Σαββατο, αλλη φορα…

5 Likes

Έχει 1-2 μικρές ανακρίβειες αλλά είναι ωραίο post και δε θα τις πω :stuck_out_tongue:

2 Likes

Σιγουρα θα εχει ναι, δεν εκανα ουτε fact check σε διαφορα για ημερομηνιες κτλ αλλα ουτε και εβγαλα τα οπαδικα γυαλια :stuck_out_tongue:

1 Like

Η United σήμερα απέδρασε πραγματικά. Μιλάμε για τον ορισμό της ποδοσφαιρικής αδικίας. Δε θυμάμαι άλλη φορά να έχω δει ματς με 5 δοκάρια για μία ομάδα και 3 για ένα παίκτη.

Ο Αντσελότι κάνει δουλίτσα στην Έβερτον.

1 Like