Premier League

Ό,τι να’ναι. Γιατί έδωσε το πέναλτι στο τέλος όταν ακριβώς ίδια φάση προηγουμένως την άφησε + το χέρι στον Ντομπελέ που δεν πήγε καν στο VAR? Όπως και χθες που άφησε να γίνει το 3-3 στην Τσέλσι. Κατά τ’άλλα ωραία μπαλίτσα έπαιξε η Τότεναμ σήμερα, δε θα είναι πάντα τόσο αναποτελεσματική αλλά συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο.

Δεν είδα στατιστικά από το Λίβερπουλ - Άρσεναλ, αλλά θα εκπλαγώ αν στο β’ μέρος η Λίβερπουλ είχε κάτω από 67% κατοχή.
Η Άρσεναλ είναι ομάδα που προσπαθεί να παίξει μπάλα, αλλά η πίεση της Λίβερπουλ, που ξεκινούσε από τη μικρή περιοχή, την έπνιγε κυριολεκτικά.

Στο πρωτο ημιχρονο περισσοτερο νομιζω. Στο δευτερο ηταν πιο καλη η Αρσεναλ απο οτι ηταν στο πρωτο, αλλα ευτυχως ειχαμε Αλισον κι αυτοι Λακαζετ.

EDIT: 66% τελικα :stuck_out_tongue:

Δε λες τίποτα αδερφέ

Κατοχή/ξεκατοχή δεν έχει σημασία, συνολικά ήταν καλύτερη

FT: #PremierLeague #EPL#LFC 3 (2.64 xG)#AFC 1 (1.36 xG)

A resilient second half display by Arsenal but the champions prevail. Diogo Jota seals the 3 points with a goal (10%).#LIVARS shot map ➡️ https://t.co/oOyyh7Ozxm pic.twitter.com/MzfqQJ266d

— Infogol (@InfogolApp) September 28, 2020

Έγραψα για το δεύτερο γιατί η Λίβερπουλ είχε σκορ υπέρ της. Παρόλα αυτά κράτησε μπάλα και πίεζε ψηλά. Δεν έδωσε μέτρα στην Αρσεναλ. Είχα δει τον Παναθηναϊκό νωρίτερα πως πήγε να κρατήσει το υπέρ του 0-1 :joy:

Είχε μια φάση γύρω στο 80 που είναι οι 3 μπροστά και πιέζουν στο ύψος της περιοχής. Έχει ανεβει και ο Βαιναλντουμ να κυνηγήσει μια μπαλιά προς τα πίσω. Και βλέπεις όπως πάει να βγάλει τη μπάλα από την άμυνα η Αρσεναλ, ο David Luiz να είναι δίπλα ακριβώς στο Βαιναλντουμ ο οποίος τον αφήνει για να γυρίσει στη θέση του (και έρχεται ο Σαλαχ να τον πιέσει) και να μη δημιουργηθούν ρήγματα. Μιλάμε για φάση που ήταν 4 με 4 και το “λογικό” θα ήταν να πέσει ο Βαιναλντουμ πάνω στο Λουιζ και να βρεθούν μόνοι με το τέρμα.

Μου έκανε τρομερή εντύπωση η τακτική τους προσήλωση, ακόμα και τώρα, γνωρίζοντας πλέον την προσέγγιση του Κλοπ.

2 Likes

Οχι άλλο xGoals plz dld.

Πολυ ωραιο ματς το χθεσινό, η Λιβερπουλ με τις μεταγραφες Τιαγκο και Ζοτα και το πως παιζει ο Κειτα ανεβαίνει και άλλο επίπεδο. Το μονο πρόβλημα που είδα ήταν πως παίζαν πολύ το offside ( που δε θυμόμουν να το κάνουν τόσο πολύ ), και βγήκαν πολλές μπαλιές στην πλάτη τους. Με τα πρώτα τρία ματς δείχνει καθαρό φαβορί, περιμένουμε να δούμε αν η Σίτι μπορεί να ακολουθήσει, το 2-5 δε λέει και πολλά. Πρόβλεψη τετράδας Λίβερπουλ, Σίτι, Άρσεναλ, Τότεναμ

edit: Mπήκα gazzetta σε αυτό το άρθρο https://www.gazzetta.gr/planetfootball/analyseis/article/1517945/i-liverpoyl-tromazei-oi-big-six-provlimatizoynhttps://www.gazzetta.gr/planetfootball/analyseis/article/1517945/i-liverpoyl-tromazei-oi-big-six-provlimatizoyn

Ο Κέιν μπορεί να έδωσε και τα τέσσερα γκολ του Σον με τη Σαουθάμπτον όμως η Τότεναμ θέλει ένα σαφώς βελτιωμένο κέντρο και να μην τα περιμένει όλα από τον επιθετικό της. Οι οπαδοί της βλέπουν πως η ομάδα δεν παίζει με ταχύτητα. Με τη Νιουκάστλ μάλιστα η Τότεναμ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.

Ρε τους μλκες, καλά λέει ο Μουρίνιο ότι δε τους σέβονται :stuck_out_tongue:

πολυ καλο στατιστικο το xg απλά στο παραπάνω γράφημα μετράει και τη φάση που ο Λακαζέτ ήταν οφσάιντ αλλά δεν σφυρίχτηκε. Γενικα η διαφορα των δυο ομαδων ειναι τεραστια αλλά η Αρσεναλ κατάφερε να μεινει στο ματς για 80 λεπτα και εβλεπες ότι θα μπορουσε να κλέψει καποιο απότελεσμα. Συνεχιζουμε

1 Like

Όταν είχε πρωτοβγει το έψαξα όσο πιο πολύ γινόταν και νομίζω πως είναι μια κλασσική περίπτωση λάθος ερμηνείας στατιστικής, αφού δε βγάζει ένα συγκρίσιμο αποτέλεσμα. Δηλαδή σου λέει οτι με βάση τα xG έπρεπε το ματς να λήξει τόσο. Οκ δικέ μου, άρα με μια δικιά σου ερμηνεία και ενα δικό σου μοντέλο για τις πιθανότητες σκοραρισματος απλά κάνεις μία ανάλυση. Δε σημαίνει οτι ισχύουν κιόλας αυτά που λες ή υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε σύγκριση μοντέλου και πραγματικότητας.

Όσα άρθρα έχω δει λένε είναι του στυλ, “η Σιτι έβαλε 97 γκολ, αλλα τα xGoals ήταν 113.5 άρα οι επιθετικοί της δε σκόραραν όσο μπορούσαν!!!”, λες και τα xGoals είναι το benchmark και η πραγματικότητα ακολουθεί.

Δεν ξέρω πόση λεπτομέρεια έχει το σύστημα τους και κατά πόσο είναι open ( που δεν είναι, θυμάμαι είχε γενικούρες thousands metrics to produce the expected goals και έπρεπε να πληρώσεις όχι για τα μοντέλα από πίσω αλλά για τα analytics ), αλλά θα προσπαθήσω να το ξαναδώ μήπως δεν το είχα καταλάβει σωστά και μετά το πήρα με κακό μάτι.

2 Likes

Μήπως το πήρες με κακό μάτι λόγω Θέμη :stuck_out_tongue:; Γενικώς καλό στατιστικό είναι, αν υποθέσουμε ότι τα αποτελέσματά του βγαίνουν με ομοιογενή τρόπο για όλες τις ομάδες, παίχτες κλπ. Είναι μεγέθη που μπορείς να συγκρίνεις τα xGoals υπέρ και τα xGoals κατά, δείχνουν πόσες ευκαιρίες δημιούργησε μια ομάδα, πόσο αποτελεσματικοί είναι οι επιθετικοί, οι τερματοφύλακες κλπ. Δεν είναι και η απόλυτη αλήθεια, αλλά όσες φορές έχω διαβάσει άρθρα που τα περιλαμβάνουν (αναλύσεις Θέμη για PL ας πούμε :stuck_out_tongue:), μου ταιριάζει η εικόνα που βγαίνει από αυτά τα στατιστικά με την εικόνα που έχω κι εγώ.

2 Likes

Καλά αυτός ήταν πάντα αντιπαθής, τα xGoals και ο τρόπος που γράφει λες και ανακάλυψε τη φωτιά, ήταν απλά μια αφορμή επιπλέον :stuck_out_tongue:

Ναι δε διαφωνώ γενικά με το concept, αλλά δεν είναι στατιστικό, είναι metric και το πουλάνε σαν στατιστικό. Επιμένω πως μέχρι να δω το τι κάνουν ακριβώς από πίσω και πως τα βγάζουν τα νούμερα, για μένα δεν έχει αξία, αλλά ντάξει εγώ δε γράφω στο Media 24 Group για να έχει βαρύτητα η άποψή μου

2 Likes

Μας εχουν καταστρεψει τα metrics παντως και οι απαιτησεις και οι προσδοκιες με βαση καποια μοντελα και προβλεψεις που ειναι καλα για να βγαζουν λεφτα οι bookmakers, αλλα μεχρι εκει.

Οταν ειδικα σε ενα αθλημα οπως το ποδοσφαιρο γινοντα πραγματα οπως το 7-1 της Γερμανιας επι της Βραζιλιας, το 8-2 Μπαγερν - Μπαρτσελονα και το 4-1 Χοφενχηαμ - Μπαγερν, θα ηθελα να δω εκει τι λενε τα xGoals. Αν ενα μοντελο λειτουργει σε ενα σημαντικο αλλα οχι και πολυ υψηλο κλασμα των αγωνων, τοτε τι να το κανεις?

1 Like

Χαλαρά ε? Ένα καλό backup του Χαρίλαου και η ομάδα θα πάει σφαίρα

Δε σου λέει αυτό ακριβώς επειδή τα πραγματικά γκολ είναι διακριτά ενώ τα xG είναι συνεχή αλλά επειδή βαριέμαι να τα (ξανα)γράφω, αν ενδιαφέρεσαι όντως, θα σου ‘λεγα να πάρεις αυτό το βιβλίο. Έχω βαρεθεί να κάνω τις ίδιες συζητήσεις και για NHL και για NBA ενώ η πραγματικότητα τις έχει ξεπεράσει ήδη και δύσκολα θα βρεις ομάδα που δεν επενδύει σεβαστά ποσά για analytics. Ένας απ’ τους λόγους που η Λίβερπουλ κάνει τόσο καλές και στοχευμένες μεταγραφές τώρα τελευταία είναι σίγουρα ότι έχει βάλει και αυτά τα πράγματα δίπλα στο πατροπαράδοτο scouting.

Όταν κοιτάς τι καιρό θα έχει αύριο ή σε δυο-τρεις μέρες, βλέπεις επίσης μία κατανομή που παράγουν μετεωρολογικά μοντέλα. Όταν σου λένε ότι υπάρχει 80% πιθανότητα να βρέξει αύριο και τελικά δεν βρέχει δε σημαίνει απαραίτητα ότι το μοντέλο είναι για πέταμα. Αλλά αυτό ακριβώς είναι το επιχείρημα που χρησιμοποιείται κατ’ επανάληψη για τα μοντέλα xG.

Ποιον Θέμη λέτε; Αυτόν που θεωρεί τον Scholes υπερτιμημένο; :joy:

Τι πάει να πει “τι να το κάνεις”; Και η Εθνική πήρε το Euro ενώ όλοι βλέπαμε ότι το ματς με την Τσεχία μπορούσε να είχε έρθει 3-0 άνετα ας πούμε. Στο ποδόσφαιρο παίζει και η τύχη, τι να κάνουμε. Αν θες να δεις 100% δίκαιο παιχνίδι, δες σκάκι :stuck_out_tongue:

Πά’νε ψάξε και τα 2 παιχνίδια της Μπάγερν στο infogol άμα θες, αυτό με την Μπαρτσελόνα το είχε τσόντα του στυλ 5.40 - 1.08 και στο Χόφενχαϊμ - Μπάγερν είχε την Χόφεινχαϊμ καλύτερη αλλά όχι και με καμμιά τρομακτική διαφορά (2.23 - 1.54). Εκτός απ’ την τιμή για τα xG όμως, στην τελική κατανομή για τα πιθανά αποτελέσματα παίζει ρόλο πόσες ευκαιρίες χρειάστηκαν οι ομάδες. Είναι καλύτερο να έχεις λίγες αλλά πολύ καλές τελικές παρά πολλές με μικρή πιθανότητα ευστοχίας.

Το θέμα είναι ότι όταν το πάμε στο ποια ομάδα ήταν καλύτερη, ποιοι παίκτες είναι καλύτεροι κλπ., δε μπορούμε να μιλάμε με λόγια του αέρα. Αλλιώς καταλήγουμε να ακούμε παπάτζες του τύπου “ο Μέσι δεν είναι στο τοπ 5 όλων των εποχών γιατί δεν έχει πάρει τίτλο με την εθνική” (το 'χω ακούσει στο ράδιο), λες και παίζει μόνος του. Είναι χρήσιμο και το eye test αλλά από μόνο του δεν αρκεί.

1 Like

Θα το αγοράσω με την πρώτη ευκαιρία, έχω πολύ δουλειά τώρα και 3 βιβλία που με περιμένουν ήδη, thakns. Εξήγησε μου τι εννοείς ότι είναι συνεχή αν μπορείς μόνο ( συνεχή μεταβλητή, κατανομή πιθανότητας? )Δεν κατάλαβα τι θες να πεις εδώ.

Καλά δεν το αμφισβήτησε κάνεις αυτό.

Αδυνατώ να πιστέψω πως έχουν βγάλει μοντέλο που μπορεί να προσδιορίσει με σχετική ακρίβεια την πιθανότητα να μπει γκολ σε κάποιο σουτ. Έχω πρόχειρα στο μυαλό μου πολλές παραμέτρους που δεν είναι event based μέσα απ’το παιχνίδι. Οκ επιφυλάσσομαι να διαβάσω το βιβλίο και ίσως να είναι απαντημενα αυτά τα ερωτήματα που έχω ή μέσα από ml να είναι αμελητέα λόγω του μεγέθους του σετ.

Πάντως να το κολλήσω με πριν, όταν έρχεται 2-1 και σου λέει 2.37- 0.45 πως κανείς σύγκριση σε αυτές τις δύο μεταβλητές?

1 Like

Αυτό που εννοώ είναι ότι χάνεις τη διακύμανση όταν απλά προσθέτεις πιθανότητες από ευκαιρίες και η τιμή που βλέπεις για xG είναι απλά η πρόσθεση. Αλλά η πιθανότητα να πέσεις σε 0, 1, 2, 3 κτλ. γκολ ποικίλλει ανάλογα με το πώς κατανέμονται οι ευκαιρίες. Γι’ αυτό είπα ότι είναι προτιμότερο να έχεις λίγες και πολύ καλές ευκαιρίες απ’ το να σουτάρεις απ’ όπου να 'ναι. Στο μπάσκετ ακούς συνέχεια για shot selection αλλά στη μπάλα δεν πολυπαίζει ακόμα αυτός ο όρος. Αυτό το ποστ εξηγεί αρκετά περιεκτικά τα περί κατανομών.

Συνήθως οι παράμετροι είναι πράγματα όπως η απόσταση, η γωνία, η ταχύτητα της μπάλας, με ποιο πόδι σουτάρει ο παίκτης ή αν είναι κεφαλιά, αν υπάρχουν παίκτες στη μέση, πού είναι ο τερματζής ίσως σε σχέση με την εστία, διάφορα τέτοια. Το να πετύχεις σχετική ακρίβεια δεν είναι τόσο δύσκολο. Από την άλλη, από ένα σημείο και μετά, μια πατέντα που βελτιώνει ένα μοντέλο κατά 2% ας πούμε μπορεί να είναι κάτι για το οποίο κάποιοι θα πλήρωναν πολλάαααα λεφτά.

Θα σου πω τι παει να πει.

Ειμαι σε μια λιγκα Fantasy Football, στην οποια εχω κανει ενα selection απο παικτες προφανως, και καθε βδομαδα υπαρχει το projected, το οποιο σε βοηθαει να διαλεξεις την βασικη σου 9αδα, που θα μετρησει για τους ποντους σου. Η λιγκα ειναι head to head, και ως τωρα και τις 3 εβδομαδες το total projected με εβγαζε χαμενο, ενω αν δουμε την βαθμολογια το σκορ μου ειναι 3-0. Αντιθετως, ο φιλος μου (και αντιπαλος την ερχομενη εβδομαδα) βασει projected επρεπε να εχει 3 νικες αλλα για καποιον λογο ειναι στον πατο με 0-3, εκ των οποιων τα δυο ευκολες ηττες.

Καλη η στατιστικη και τα μοντελα, και σιγουρα σε βαθος χρονου για τους bookmakers (οπως ηδη εγραψα) ή για εναν καμμενο με στοιχημα που τα ψαχνει εξονυχιστικα μπορει να ειναι χρησιμα και ακομα και προσοδοφορα.

Πες μου λιγο γιατι δεν ειμαι 100% familiar με τις τιμες που αναφερεις, αυτα τα νουμερα για τους αγωνες αυτους ειναι απο πριν γινουν οι αγωνες ή μετα την στατιστικη αναλυση? Δεν μπορω να το βρω τωρα αν και το εψαξα. Θα μου κανει μεγαλη εντυπωση αν καποιος ειχε προβλεψει οτι το Μπαγερν - Μπαρτσελονα θα ειχε ως αναμενομενο αποτελεσμα το 5-1 ας πουμε, ομολογω.

Και οχι, ισα ισα που δεν θελω να βλεπω “δικαιο” παιχνιδι οταν βλεπω μπαλα. Θελω να βλεπω οσο περισσοτερες εκπληξεις γινεται.

Μετά τους αγώνες βέβαια :stuck_out_tongue: αν και όπως εξήγησα, το ότι ήταν τα xG έτσι δε σημαίνει ακριβώς ότι το αναμενόμενο αποτέλεσμα ήταν 5-1.

Όσο για τον φίλο σου, τα τρία παιχνίδια δεν είναι τίποτα. Εδώ πήραμε ολόκληρο Euro σε 6 :stuck_out_tongue:. Αν έχεις δει March Madness, καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Ναι ρε συ στατιστικα δεν ειναι τιποτα, εννοειται. Ομως πρακτικα, εγω αυτην την στιγμη πιθανοτατα να μπω πλεηοφφς στην λιγκα μας, ενω αυτος οχι :stuck_out_tongue:

Και ναι οκ πες το ετσι για τους αγωνες, ε ενταξει μετα τον αγωνα λογικο να βγηκαν ετσι τα νουμερα.

Δεν την βλέπω και πολύ καλά την Τσέλσι…

Λιντς - Σίτι λες και έβλεπες μπάλα στην αλάνα, οκ της έλειπε σέντερ φορ της Σίτι, αλλά δεν ήταν ποδόσφαιρο αυτό. Μου φαίνεται πως έχει συνηθίσει να παίζει με κλειστές άμυνες και τώρα που είχε άπειρους χώρους δεν ήξερε τι να κάνει

Αυτό το τραγί ο Μαγκουάιρ, είναι τουλάχιστον απολαυστικός σχεδόν σε κάθε ματς.

1 Like