Premier League

Δες αν θέλεις τη συνέντευξη του Μουρίνο μετά το σημερινό ματς και ίσως καταλάβεις τι εννοώ. Αλλά θα έπρεπε να έχεις δει και το ματς.

Άρα πήγε σε μια μέτρια ομάδα, αποτυχημένη και πήρε τους μόνους τίτλους που έχει πάρει στη μετά Ferguson εποχή πλην του FA, και την τερμάτισε 2η, την υψηλότερη θέση που είχε. Χμμμμ, φαντάσου να μην ήταν αποτυχημένος ο οργανισμός Utd τι θα μπορούσε να είχε κάνει ε?

Θα τη δω, απλώς έχε υπόψη σου ότι αντιπαθώ πολύ και την περσόνα του.

Επέλεξε να πάει εκεί και απέτυχε μαζί τους. Σε ένα πολύ κοντινό παράδειγμα, και ο Κλοπ πήγε σε μια ομάδα με μέτριο ρόστερ που είχε 25 χρόνια να πάρει πρωτάθλημα, αλλά τελικά πέτυχε. Υπάρχουν σίγουρα και άλλα.

Τη 2η θέση του την έδωσε ο Ντε Χέα, με τη μυθική χρονιά που είχε κάνει τότε. Αλλιώς ήταν για τριτοτέταρτος, άνετα.

Προφανως ΚΑΙ αυτο μου θυμιζει αλλα σε αλλο αναφερομουν προφανως. Επι χρονια την ελεγες σε οσους λεγαν οτι το Γιουβεντους - Ολυμπιακος 7-0 ηταν “οτι πηγαινε μεσα εμπαινε” αλλα εχει ο καιρος γυρισματα απο οτι φαινεται. Εννοειται και στο Μπαγερν Μπαρτσελονα αυτο συνεβη. Και δεν “ειμαι” Μπαρτσελονα.

Σωστά, είσαι Μέσι. Καλά, ποιο Γιουβέντους-Ολυμπιακός μωρέ, το αποτέλεσμα μας ένοιαζε μόνο εκεί :stuck_out_tongue:

Το έκανε ξεκάθαρο ο Μουρίνιο όταν ερχόταν ότι στόχος είναι “τίτλοι” όπως το Europa και το League Cup και η 2η θέση στο πρωτάθλημα και δεν το ξέρω;

Δείξε μου ποια ήταν η συμφωνηθέν στοχοθεσία και τότε να κάνουμε σύγκριση. Οι τίτλοι αυτοί και η 2η θέση δεν είναι η νόρμα εδώ και 7+ χρόνια. Τι συγκρίνουμε, το Μουρίνιο στη Utd σε σχέση με τον Ferguson?

Ποια συνέντευξη λες να δω, αυτή στο κανάλι της Τότεναμ αμέσως μετά το ματς ή τη συνέντευξη τύπου;

1 Like

Αυτην ειδα, ΟΚ. Τι επρεπε να προσεξω; Σεβαστηκε τελικα το ποδοσφαιρο και την παραδοση αυτου του γιγαντιαιου κλαμπ, οπως ειπε ο ιδιος, βαζοντας 4 γκολ με παιχτη παραπανω η’ οχι;

Εμενα ως οπαδο πιο πολυ θα με πονουσε η γενικοτερη ανημπορια μου νομιζω, παρα ενα αποτελεσμα.

Ναι προφανώς σεβάστηκε, γιατί προς το τέλος λέει “Respect the opposition, play serious, don’t concede a goal, don’t lose the ball stupidly, and if you have the chance to find more spaces try to score”. Αλλά σου είπα πως έπρεπε να δεις και το ματς, δύο φάσεις έκανε σε όλο το 2ο ημίχρονο + το πέναλτι.

Επιπλέον εσύ το συνεχίζεις με τα πολλά γκολ, είχα αναπτύξει πλήρως το σκεπτικό μου στο 8-2 και το πλαίσιο που το είπα, αλλά απλά το αγνοείς. Μοιράζει πόνο ο park the bus φαίνεται…

1 Like

Πολλοί μοιράζουν πόνο φαίνεται :wink:.

Το 5-2 έγινε 8-2 από τον παίχτη που υποτίμησε η Μπαρτσελόνα ψάχνοντας από 'δω κι από 'κει να τον στείλει δανεικό. Δεν του έδειξε τα @@ της κυριολεκτικά, του τα έδειξε όμως μεταφορικά.

1 Like

Ντάξει ρε, έχει καλή ομάδα η Λίβερπουλ, το χθεσινό δε λέει τίποτα.

Τα 7 με την Τότεναμ? Τα 6 στον Ερυθρό Αστέρα? Τα 7 σύνολο στην Τσέλσι? Δε θα ξανακάνω αυτή τη συζήτηση, είναι γραμμένα όλα στο τόπικ του Τσ. Λου, μπορείς να ανατρέξεις εκεί αν δε θυμάσαι το τι έλεγα. Το επόμενο βήμα είναι να συγκρίνεις το 8-2 με κάνα 9-1 στο 3ο γύρο του FA ξέρω γω.

Στους Γερμανούς αναφερόμουν.

Θυμάμαι, θυμάμαι. Το θέμα είναι ότι τα γκολ τα έφαγε ο Μέσι.

Απλά με χάνεις, δεν μπορώ να ακολουθήσω τον τρόπο σκέψης σου, η λογική όταν μιλάμε για μπάλα πάει περίπατο :stuck_out_tongue:

Είμαι κατά της Λίβερπουλ, της Μπάγερν και της Ρόμα ( όχι και τόσο, δεν είναι μεγάλη ομάδα) γιατί είμαι Μεσσισέξουαλ και Πεπικός, είμαι Τότεναμ αντί για Σίτι ώστε να μην κάνω τόσο μπαμ και να μπορώ να λέω “Δε υποστηρίζω Σίτι αλλά…”, όμως τώρα προσπαθώ να πείσω τους πάντες ότι ο Μουρίνιο παίζει μπαλάρα με τις ομάδες του ξεχνώντας τα καραγκιοζιλίκια που έκανε απέναντι στη μεγαλύτερη ομάδα που είδε ο πλανήτης. ΟΥΦ τα’πα και ηρέμησα, τώρα θα καταλαβαίνεις πιο εύκολα κάτω από ποιο πρίσμα βλέπω τα πράγματα.

2 Likes

Ε χαίρω πολύ ρε :joy:

H United δικαιώνει KAI τον Μουρίνιο, ο οποίος της πήρε ένα τρόπαιο την πρώτη του σεζόν, δεύτερη με τον όποιο τρόπο -ΝτεΧέα- την έβγαλε δεύτερη και όταν έπρεπε να τον στηρίξει η διοίκηση τον έγραψε κανονικά, αγοράζοντας παίκτες που δεν ήθελε -Σάντσεζ- και μην ικανοποιώντας καμία του oυσιαστική μεταγραφική επιθυμία… ακριβώς η ίδια ιστορία με Βαν Χαλ, 4άδα την πρώτη χρονιά, ξανά με αλλοπρόσαλη λίστα μεταγραφών που αρκετές από αυτές -ΝτιΜαρία, Φαλκάο, Σβαινστάηγκερ- δεν τις επιθυμούσε ο προπονητής, 2η σεζόν φέυγει άκλαφτος
Τώρα φταίει για την πλέμπα ο -σίγουρα ανεπαρκής- Όλε και όλοι επιθυμούν το κεφάλι του για να αλλάξουν τα πράγματα…

Η United αυτή τη στιγμή είναι ένα μαγαζί των Glazzers. Θα μπούν 4άδα, η μετοχή θα είναι ψηλά, θα πέσουν τα μπόνους και θα πληρωθούν τα μερίσματα στους μετόχους και εννοείται διατηρείται και το σχεδόν μισό εκατομμύριο χρέος του συλλόγου… Όταν στραβώσει η φάση και διαφαίνονται αποτυχίες σε Premier και απώλεια εισόδου σε champion’s league ή πέφτει το merch και ο κόσμος γκρινιάζει, διώχνουν τον εκάστοτε ‘‘κακό’’ προπονητη και πάλι από την αρχή.

Το βράδυ σαββάτου, έσκασε είδηση για Καβάνι. Από την farmer’s league, 10 εκατομύρια τον χρόνο + agent fees, ένας παίκτης ελεύθερος εδώ και μήνες, 34 χρονών που έχει να παίξει 2 χρόνια κανονική μπάλα λόγω τραυματισμών και διαφόρων εσωτερικών της Παρί και for reasons κρίθηκε από το board -και προφανώς όχι από Όλε και επιτελείο- κατάλληλη μεταγραφή σε μια θέση που ‘‘πονάει η ομάδα’’, αυτό το χρονικό σημείο. 200.000 τη βδομάδα, πιο πάνω από Φερνάντεζ ας πούμε.
Αλλά όλο το καλοκαίρι, η ομάδα κολλάει στην μεταγραφή Σάντσο, ή διαπραγματεύεται 4 μήνες αν ο Σμόλιγκ θα πάει Ρόμα με 18 ή 20 εκατομμύρια + παίρνει για β’ τερματοφύλακα Χέντερσον με 130.000 τη βδομάδα. 130.000 για β’ τερματοφύλακα, ξαναλέω. Δεν μιλάμε καν για Τζόουνς Λίνγκαρντ και σία που με τους μισθούς τους δεν μπορούν να πουληθούν -ΑΝ η διοίκηση εννοείται θέλει να πουλήσει, γτ πχ ο Λίνγκαρντ είναι το νο1 μαζί με Πογκπά μαρκετινγκ προιόν τους στα social, ούτε και για κάτι Ντεμπελέ (ΝΤΕΜΠΕΛΕ ρε μλκ) που ακούγεται…
Η ‘‘ομάδα’’ είναι σάπια πολύ βαθιά εκ των έσω που τα προπονητικά της θέματα ή η απόδοση μερικών πρωτοκλασσάτων της παικτώς είναι ασήμαντα μπροστά σε ότι έχουν στήσει οι Glazzers και ο Γούντγορντ.
Τερματίζει 3η -και μαγκιά της- μετά από μια σεζόν με πολύ κακό πρώτο μισό και ένα τρομερό σερί στο δεύτερο κατά το μεγαλύτερο μέρος του (+ επιτέλους πρώτη φορά ωραία μπάλα μετά από 8 χρόνια για τόσα σερί ματς), βγαίνει ομίλους και έρχεται η ώρα να στηρίξεις προπονητή και τους ίδιους τους πάικτες και να επενδύσεις σε αυτό το θετικό βήμα που κάνανε με μεταγραφές και εκκαθαρίσεις όπου χρειάζεται… και σου δίνει ο Βαν Ντε Σάρ τον Βαν Ντε Μπήκ δώρο και τέλος. Όλο το καλοκαίρι μια απογοητευτική μεταγραφική πολιτική, χωρίς football director αλλά με γνώμονες την τσέπη των ιδιοκτητών και στηριζόμενοι στην ‘‘επιτυχία’’ της 4άδας, χωρίς καμία φιλοδοξία να κλείσεις το gap μεταξύ united και city ή liverpool…

Ούτε τον Βαν Χάλ ήθελα United και σίγουρα όχι Μουρίνιο, μπορεί να πήρε 2 τίτλους αλλά το ποδοσφαιρό του είναι -για τα δικά μου στάνταρντς τουλάχιστον- αντιαισθητικό. Αν στηριχθεί με παίκτες και λεφτά θα φέρει τίτλους με τον ένα ή άλλο τρόπο (και στην Τότεναμ φαίνεται ότι θα υπάρξει στήριξη), αλλά προσωπικά στην United δεν μπορούσα να βλέπω το ποδόσφαιρο του γτ έχω άλλες παραστάσεις και απαιτήσεις -δεν γεννήθηκα ούτε στα 90ς ούτε στα 00ς, ούτε τέλη 80, έχω άλλη εμπειρία και απαιτήσεις σαν θεατής από την United-.
(Και σαν άνθρωπος μου είναι αντιπαθητικός, όλοι αυτοί που καραγκιοζίζουν σε πάγκους και συνεντεύξεις, τύπου Σιμεόνε, Μουρίνιο κτλ δεν μου κάθονται καλά… προσωπικά όλα τα παραπάνω προφανώς και πάλι)

Αλλά ακόμα και έτσι, ο Μουρίνιο έφυγε ως ο φταίχτης και η αιτία του κακού, όταν η ομάδα μάζευε και υποστήριζε instagramers τύπου Ποκμπά και Λίνγκαρντ ή αναναίωνε σε κάτι παλτά τύπου Τζόουνς ή Ρόχο, κάνοντας 0 πραγματικά χρήσιμες μεταγραφές και κινήσεις για να ενισχύσουν μια ομάδα που τερμάτισε 2η με Σμόλιγκ-Τζόουνς στην άμυνα

Ο Όλε έκανε για εμένα προσωπικά πολύ περισσότερα καλά στην ομάδα αυτά τα 8 post-Fergie χρόνια από τους προκατόχους του -μια άλλη κουβέντα αυτή-. Είναι όμως και αυτός άλλο ένα ζωντανό παράδειγμα κακοδιοίκησης, όταν τον έκαναν boss σε ένα εξάμηνο αντί να αφήσουν να τελειώσει η σεζόν, επειδή ο κόσμος γούσταρε την ‘‘ανατροπή του Παρισιού’’…

Πιο άρρωστο σκηνικό ιδιοκτησίας σε μεγάλη ευρωπαική ομάδα αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ, αγγίζει μέσο ιδιοκτησιακό καθεστώς ομάδας της σούπερ λίγδας.

Anyway, το χτεσινό το έκλεισα στο ημίχρονο και πήγα μπασκετάκι (αν και ήταν άδικη η κόκκινη σε Μαρσιάλ και το γάμησε το ματς -όχι ότι με αυτη την άμυνα δεν θα γύριζε με άλλο τρόπο το ματς-, 2 κίτρινες ήταν η φάση εκατέρωθεν), η United με αηδιάζει τόσο πολύ με τον τρόπο που έχει στηθεί εδώ και 12 χρόνια που πραγματικά μου βγάζει περισσότερο αγγαρία τις περισσότερες φορές να την βλέπω. Η μόνη ελπίδα της είναι να πουλήσουν το μαγαζί οι Glazzers. Καμία άλλη προοπτική δεν βλέπω. Αν έρθει ο Ποκετίνο, σε 2 χρόνια έχει φύγει σαν looser κοκ, αυτή είναι η τακτική πλέον, όποιος νομίζει ότι αν αλλάξει προπονητή θα γίνουν ριζικές αλλαγές σε βάθος χρόνου και θα αρχίσει να χτίζεται κάτι θετικό, είναι νυκτωμένος βαθιά…

Από αυτή τη United, προσωπικά τελείως, θα κρατούσα μόνο τους Nτε Χέα, Μπιζάκα, Σώ, Φερνάντεζ και Βαν Ντε Μπήκ -που το παλικάρι πρέπει να τα έχει δέι όλα 2 βδομάδες στο Μάντσεστερ τώρα :stuck_out_tongue: - Μαρσιάλ, Γκρήνγουντ (σε θέση φορ όμως) και με αστερίσκο τον Ράσφορντ γιατί Λινγκαρντίζει άσχημα εντός γηπέδου εδώ και μήνες. Έχει αστερίσκο λόγω του τραυματισμού πέρισυ που του έκοψε την ανοδική του πορεία + ότι είναι ακόμα πολύ μικρός και φορτώθηκε με απαιτήσεις που ίσως δεν έπρεπε από τα 18 του… για πάγκο και μόνο, ΜακΤόμινεη για το πάθος του και Μάτιτσ για την εμπειρία του.
Δεν υπάρχει ούτε ένας παίκτης από αυτούς που έμειναν, που θεωρώ ότι μπορεί να προσφέρει σε αυτή την ομάδα, για τους στόχους που έπρεπε να έχει… ούτε ο Μαγκουάηρ -που τον ήθελα καιρό στην ομάδα αλλά τελικά με έβγαλε λάθος, τα χτεσινά του στα 90ς ήταν ισοδύναμα με μεταγραφή αλλού σε ένα βράδυ εν ριπή οφθαλμού- ούτε ο Ποκμπά που περιμένουμε 3 χρόνια να σταθεροποιηθεί και τον βγάλαμε world class επειδή έκανε κάποιες καλές σεζόν στο τσίρκο της serie A με την Γιουβέντους και τον Πίρλο δίπλα του και 3 καλά ματς σε ένα Μουντιάλ. Τρομερά σωματικά και τεχνικά προσόντα, αλλά ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος…

Rant over, καλά έκανε η Τότεναμ και έπαιξε όπως έπαιξε, χρωστάει σε κανέναν να μην τα δώσει όλα όταν στοχεύει την κορυφή?

Το αστείο της υπόθεσης, είναι ότι ρε πούστη μου έχω ξαναγράψει πόσο μεγάλος οπαδός της Βίλα είμαι (Premier League) και με αυτά και με αυτά ξεχάστηκα και έπαιζα μπάσκετ μέχρι τις 10 σχεδόν, μέχρι να γυρίσω κτλ το έχασα όλο…το κατέβασα όμως σήμερα το πρωί να το δώ το βράδυ ολόκληρο :stuck_out_tongue:

1 Like

O Henderson άνηκε στην Utd και πέρσι έκανε καταπληκτική σεζόν. Προφανώς θα ανανέωνε με καλό συμβόλαιο. Φέτος άντε και του χρόνου έχει τον De Gea ακόμη στην ομάδα.

Στα υπόλοιπα που λες, συμφωνώ σε γενικές γραμμές, αλλά η ομάδα Utd δεν τρέχει ως ποδοσφαιρικό τμήμα μόνο. Στα αμιγώς ποδοσφαιρικά, πρέπει να δώσει τα κλειδιά σε έναν προπονητή και θα επιστρέψει εκεί που πρέπει. Ο Σόλσκιερ δεν είναι σίγουρα τέτοιος, ο Αντσελότι γι’αυτό πήγε στην Έβερτον, πιστεύω πως τέλος της χρονιάς θα τον δούμε στη Utd και θα φτιάξουν τα πάντα.

Το ξέρω ότι μας άνηκε, αλλά δεν τον αναναιώνεις με τέτοιο συμβόλαιο για 1 ή 2 χρόνια -ή μέχρι να φύγει ο Ντεχέα τεσπά- που θα είναι παγκίτης και θα παίζει μόνο κύπελλο… τα λεφτά είναι πάρα πάρα πολλά, ειδικά σήμερα που καίγεσαι θεωρητικά για μεταγραφές και δεν μπορείς έναν Σάντσο να κλείσεις ή έναν Τέλες!

(πλην αυτού, στο καθαρά αγωνιστικό είναι λάθος να έχεις 2 τερματοφύλακες τοπ επιπέδου για μια θέση, πρέπει πάντα να υπάρχει ένα ελάχιστο gap μεταξύ τους, όπως ήταν πχ του Ντεχέα με τον Ρομέρο… δεν δουλεύει έτσι η θέση του 2ου τερματοφύλακα σε καμιά ομάδα, ο αμιγώς έντονος ανταγωνισμός τερματοφυλάκων δεν είναι το ίδιο ποτέ με πχ των ανταγωνισμό 2 επιθετικών ή δύο μπακ, το τέρμα είναι η μόνη θεση που θες 100% stability και συνέπεια + στήριξη στον νο1 σου ακόμα και αν κάνει λάθη)

Kατά τα άλλα, δεν συμφωνώ προφανώς στο να δώσει τα κλειδιά σε κανένα προπονητή, το πρόβλημα ‘‘προπονητής’’ δεν είναι επουδενί το βασικό πρόβλημα της United, ακόμα και ο Αντσελότι ή ο Κλόπ ή ο Πέπ ή ο Ποκετίνο να πάνε, άκλαφτοι σε 1 με 2 χρόνια θα έχουν φύγει ήδη…

Τον ανανέωσε για λίγο ( 2 χρόνια? ) γιατί υπήρχε ενδιαφέρον από μεγάλες ομάδες. Νομίζω ήταν συμφωνία του στυλ, θα γίνεις νο1 κάτσε αλλά αν αλλάξει το πράγμα θα μπορείς να φύγεις γρήγορα.

Διαφωνώ, η Utd είναι ακόμη το μεγαλύτερο μέγεθος στο νησί με 7 χρόνια που δεν είναι καν στο top4 της Λίγκας. Κάποια στιγμή θα αλλάξει η κακοδιαχείριση και πιστεύω θα είναι από του χρόνου, με την προυπόθεση ότι θα πάρει σοβαρό προπονητή. Αν έρθει ο Ποκετίνο θα συμφωνήσω μαζί σου, εδώ δεν κατάφερε να πείσει την Τότεναμ να τον στηρίξει θα τα καταφέρει στη Utd?

ΥΓ: Ούτε εγώ θα την έδινα την κόκκινη, ήταν κόκκινη αλλά κανείς δε θα έλεγε τίποτα αν έδινε κίτρινη και παρατηρήσεις. Όλα εδώ πληρώνονται όμως :stuck_out_tongue:
120805316_10208419171192527_183467036533623846_n

αυτό είναι του 2004 ρε :stuck_out_tongue:

1 Like