Premier League

Στο 1/3 του πρωταθλήματος η πιο σταθερή ομάδα είναι η Τότεναμ. Πέρα απ’την ήττα με την Έβερτον, οι 3 ισοπαλίες ήταν χαμένοι βαθμοί και όχι κερδισμένοι, ενώ η 4η με την Τσέλσι απλά κάνεις δεν ήθελε να χάσει. Θα έλεγα και η καλύτερη ομάδα, γιατί δεν έχει υπάρξει ματς που αξιζε να χάσει, αλλά όταν με αυτες τις συνθήκες δεν έχεις μια κάποια διαφορά και είσαι ισόβαθμος έστω και στην κορυφή, σημαίνει ότι έχεις ταβάνι.

Ο Μουρίνιο στη συνέντευξή είπε κάτι πολύ ωραίο, πως οι διαφορές μεταξύ των ομάδων είναι πολύ διαφορετικές απο’τι 15-20 χρόνια πριν, όπου οι καλές ομάδες είχαν παιχταράδες και οι κακές όχι και τόσο. Τώρα όλες οι ομάδες έχουν καλούς παίχτες, βασικά αντιγράφω όπως το είπε

And 20 or 15 years ago you had a big distance between the quality of players of the big clubs and smaller clubs.
In this moment, there is a difference between the dimension of the clubs, but not the quality of the players. The quality of players is very similar. They have very good players, very experienced players. And they created problems.

1 Like

Πολύ καλή πρέπει να είναι και η Λέστερ φέτος ε. Ο Βάρντι είναι αγέραστος, ο Μάντισον παικτούρα και έχει και πολύ καλό προπονητή, ο Ρότζερς είναι σοβαρός.

Ο Ρότζερς είναι παρόμοιο παράδειγμα με τον Ποκετίνο, δεν πήρε κούπα όταν μπορούσε, έκανε ένα βήμα πίσω, πήγε στη Σέλτικ και ξαναγύρισε σε μια μετριοκαλή ομάδα.

Με το υλικό που είχε στη Λίβερπουλ, θαύμα ήταν που έφτασε να διεκδικήσει πρωτάθλημα. Θα τον δούμε όταν (και αν) κάνει κάποια στιγμή βήμα σε μεγαλύτερη ομάδα από τη Λέστερ υπό καλύτερες συνθήκες σε σχέση με αυτές που βρήκε στο Λίβερπουλ.

1 Like

Εν τω μεταξυ, το χειροτερο για τη Λιβερπουλ φετος ειναι οι τραυματισμοι. Ετσι προχειρα που σκεφτομαι, ειναι εκτος οι Φαν Νταϊκ, Γκομεζ, Τιαγκο Αλκανταρα, Μιλνερ, με τη Μιντιλαντ χτυπησε ο πιο φορμαρισμενος μας παιχτης (Ζοτα) και θα μεινει εναμιση μηνα τουλαχιστον εξω, αλλο τοσο ο Τσιμικας, η ομαδα ειναι νοσοκομειο. Συνδυασμος ατυχιας και βαρεος προγραμματος. Και η Πρεμιερ Λιγκ ακομα σκεφτεται να επιτρεψει 5 αλλαγες, που εχουν κανει σχεδον παντου.

Και εκεινος ο Τσαμπερλειν που χαθηκε???απιστευτο αυτο το φετινο με τους τραυματισμους.χθες επαιζε με 2 αμυντικα χαφ στοπερ

Ήταν πάγκο χτες. Έρχεται από τραυματισμό κι αυτός, όπως και ο Αλεξάντερ-Άρνολντ (γι’ αυτό τον έβγαλε αλλαγή).

Rip, επικη χρονια με treble Liverpool το 2001 και γενικα σπουδαια μορφη των αγγλικων κ γαλλικων παγκων… αυτον θυμαμαι αυτοματως οταν ακουω liverpool στον παγκο κ μετα Μπενιτεζ, οπως σκεφτομαι αυτοματως Φεργκι κ Βενγκερ σε γιουναητεντ κ αρσεναλ… πολυ κριμα, σπουδαιες αναμνησεις ασχετως οπαδικων κ μεγαλη προσφορα στο ποδοσφαιρο γενικοτερα -φανταστικος με νεα ταλεντα και μικροτερης ηλικιας παικτες-

4 Likes

Κρίμα ρε γαμώτο. Ωραίος ο Ουγιέ, άφησε έργο στη Λίβερπουλ. Πρώτη φορά πήγε στο Anfield ως οπαδός το 1969, δούλευε ως δάσκαλος στο Λίβερπουλ. Να και ένα άρθρο από Φιλέρη, για να το διαβάσει κι ο @nnnkkk, ορίστε, δε βάζω Θέμη ξερόλα :smile:.

5 Likes

Περίμενε που θα βγάλει τα στατιστικά για την Τσέλσι σε 3 αγωνιστικές. Δεν το είδα το ματς, ήταν χάλια?

Τι έχουμε εδώ @pantelis79 ?

1 Like

Τις γνωστές μουρινιές, τι να έχουμε ρε; Αυτά στα οποία ο Μουρίνιο είναι ο καλύτερος. Περίεργο που δεν άρχισε να λέει ότι έχει περισσότερους τίτλους από τον Κλοπ, για το ματς που κέρδισε όταν γλίστρησε ο Τζέραρντ κλπ κλπ. Ας λέει, πλάκα έχει.

Να σου πω κάτι; Εκτός του ότι αυτή την περίοδο δεν έχω καθόλου χρόνο και όρεξη να βλέπω ποδόσφαιρο πέραν ελάχιστων ματς, πραγματικά δε μου πάει και καρδιά να μην έχει κόσμο, μου φαίνεται τέρμα ξενέρωτο.

Έχει μπει στο μυαλό σας και κάνει πλάκα…

Το αυριανό θα το δεις? Η Τσέλσι δεν έχει κερδίσει Τότεναμ, Γιουνάιτεντ, Λίβερπουλ, Έβερτον και Γουλβς, δηλαδή καμία σοβαρή ομάδα ή ντέρμπι φέτος και έρχονται ακόμη δυσκολότερα, ο Αμπράμοβιτς ξέχασε πως μόνο ο Μουρίνιο μπόρεσε να παίξει FM :sunglasses:
Έχω παρατηρήσει πως απ’όταν σταμάτησα να παίζω στοίχημα κάνω πολύ καλύτερες προβλέψεις :stuck_out_tongue:

1 Like

Ναι ρε, όσο και ο Αλέφαντος ή ο Γεωργίου :stuck_out_tongue:

Αρκετά πιθανό, έχω 7 με 8:30 ένα τέλκο που ενδέχεται να πάει και μετά τις 8:30 που λέει το πρόγραμμα, εξαρτάται από το πώς θα είμαι.

Νόμιζα ότι τον έδιωξαν οι παίχτες που καθόντουσαν να χάνουν και κόντευαν να πέσουν κατηγορία :stuck_out_tongue:.

Σίγουρα πάντως ευχαριστιέσαι περισσότερο να βλέπεις μπαλίτσα. Μεγάλη χολέρα το στοίχημα.

#MourinhoOut

Νομίζω πως και οι 2 ομάδες έκαναν την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν. Φουλ τακτική το παιχνίδι. Απίστευτος ο 19χρονος Williams - δεν ξέρω ποιος παρατήρησε πως στο δεύτερο ημίχρονο ο Μουρίνιο έστειλε τον Κέιν κυρίως στην πλευρά του Φαμπίνιο γιατί ο μικρός τον κατάπιε.

Το τέμπο της Τότεναμ σχεδόν σε κοιμίζει - και το λέω με θετική χροιά γιατί βγάζει τόσο καλές αντεπιθέσεις και έχει τόσο καλούς παίκτες σε transition παιχνίδι που μπορεί να σε κερδίσει με 24% κατοχή, όπως είχε σήμερα. Νομίζω γύρω στο 80 έδειξε πάσες στο final third και ήταν 200-12; Κι όμως με 12( ; ) πάσες στο τελευταίο τρίτο έβγαλε 3-4 μεγάλες φάσεις.

2 Likes

Ε όχι ρε, έφτασε κοντά στην κλοπή σήμερα αλλά ευτυχώς ο Θεός ξύπνησε στο τέλος :stuck_out_tongue:.

Πολύ ωραίο παιχνίδι. Πολύ καλύτερη η Λίβερπουλ στο πρώτο ημίχρονο, ο Williams ρε @Alejandro.m καλός ήταν, αλλά ήταν και αυτός που κάλυψε για 1 εκατοστό τον Son και που έδωσε τη μία από τις δύο ευκαιρίες του Bergwijn με τζούφια κεφαλιά. Απορώ πώς ο Klopp έβγαλε το ματς χωρίς ούτε μία αλλαγή (!!!).

Πραγματικά ευτυχώς που γύρισε ο κόσμος, έστω και αυτός ο λίγος, στα γήπεδα. Άλλο άθλημα.

1 Like

Ναι ΟΚ, τον καλύπτει για εκατοστά (και ευτυχώς που δε δόθηκε οφσάιντ) όπως για εκατοστά τον καλύπτουν και οι υπόλοιποι στην ευθεία. Δεν είναι λάθος του αμυντικού.

Έβλεπα τώρα τον Κλοπ που αποθέωσε τους 2 μικρούς. Εντωμεταξύ οι 2 συνεντεύξεις έχουν όσο ενδιαφέρον είχε και το ματς :smile:

Αξίζε να κερδίσει η Τότεναμ και άξιζε και να χάσει. Έτσι είναι όταν παίζεις με αυτόν τον τρόπο απέναντι σε ομάδες που μπορούν να κερδίσουν με κάθε τρόπο. Η Liverpool έπαιξε ένα κλικ παραπάνω απ’τη City, απλώς τελείωνε τις φάσεις χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά. Έκανε πολλά σουτ, αλλά μόνο κανά δυο που λες “το’φαγε”. Αντίθετα η Τότεναμ, όλες οι φάσεις που έκανε ήταν καθαρές και για γκολ. Αν το δει κάποιος ουδέτερος το ματς, ναι ήταν μονότερμα εκτός από 15-20’, αν ξέρεις πως παίζουν τα παιχνίδια ήταν απόλυτα ισορροπημένο πραγματικά το παιχνίδι.

Όλη τη ζημιά την κάνει ο Hojbjerg, είναι ένας παίχτης του 7 και αν γίνεται τόσο κομβικός για την ομάδα σου η ομάδα είναι του 7. Κρίμα, γιατί αναγκαστικά παίζει και ο Sissoko δίπλα του, γιατί δεν μπορεί να να παίξει 6 μόνος του και να κρατήσει το κέντρο. Σήμερα παίζαμε με τη Λίβερπουλ, άρα πρέπει να πούμε αυτά που λείπουν για να φτάσουμε στο επίπεδο της.

Ο Μουρίνιο έχει τη υποστήριξη μου, γιατί χωρίς να το έχει πει, υπόσχεται τίτλους. Αν τη φετινή χρονιά και του χρόνου δε διεκδικήσει πραγματικά κάποιο σοβαρό τρόπαιο, δε μ’αρέσει να βλέπω αυτή τη μπάλα από μια ομάδα που στοχεύει τετράδα και καλούτσικες πορείες. Πίστευα σήμερα θα βγαίναν να τους παίξουν λίγο πιο επιθετικά με τόσες απουσίες που έχουν και γιατί σε κάθε ματς όταν πάνε να επιτεθούν κάνουν πραγματάκια, αλλά απ’ότι φαίνεται θα προσπαθήσει να το πάει κλέβοντας. Για να δούμε.

edit: Νιώθουμε άσχημα που χάσαμε με 2-1 στο 90’ μες στο Άνφιλντ, αυτό είναι καλό σημάδι

1 Like

Δε νομίζω να μπορεί κανείς να αμφισβητήσει πόσο καλά αμύνονται οι ομάδες του Μουρίνιο. Και είναι και δύσκολο για τον αντίπαλο που φορτώνει με παίκτες το τελευταίο τρίτο και πρέπει να έχει πολύ σοβαρή άμυνα και επιστροφές για να μην εκτεθεί. Σήμερα είδα σε μία φάση το Σαλαχ να γυρνάει σε θέση δεξιού μπακ σε αντεπίθεση.

Θέλει μερικές προσθήκες η Τότεναμ, παρόλα αυτά νομίζω πως θα το διεκδικήσει μέχρι τέλους φέτος κι ας λέει ο Μουρίνιο τα δικά του. Και στο κέντρο αλλά και ένα παίκτη μπροστά να πλαισιώσει Σον και Κέιν γιατί ο Ντέλε φαίνεται να το χάνει το στοίχημα.

2 Likes

Ναι ρε, ισορροπημένο μια χαρά ήταν το παιχνίδι.

Σε λίγο θα μας αρχίσεις και τα xGoals, κανόνισε :joy:. Εννοείται ότι είναι έτσι όπως τα λες, η Τότεναμ είχε λίγες και καλύτερες ευκαιρίες, η πιο καλή της Λίβερπουλ ήταν του Μανέ στο δεύτερο ημίχρονο.

Μία απουσία ρε, Φαν Ντάϊκ.

Συμφωνώ, νομίζω ότι αυτές οι δύο θα το διεκδικήσουν τελικά, η Σίτυ δεν είμαι σίγουρος ότι θα προλάβει. Έχει ταιριάξει καλά ο Μουρίνιο στην Τότεναμ, είπαμε ότι είναι και περίεργη χρονιά η φετινή, πιστεύω πως στην πραγματικότητα έχει πιο πολλές πιθανότητες απ’ ό,τι του δίνουν οι περισσότεροι.

1 Like