Premier League

Πως να φέρει ισοπαλία σε μονό αγώνα? Κάποιος πρέπει να κερδίσει. :eye: :eye:

Οκ κατάλαβα, η Bayern το πήρε το 20 γιατί είναι υπερομάδα, η Liverpool αν το πάρει το φετινό θα το πάρει γιατί είναι η καλύτερη ομάδα, αλλά αν το πάρει η Τότεναμ, ε ντάξει περίεργη χρονιά δεν έγινε και κάτι και η Λέστερ το πήρε κάποτε, σιγά το Μουρίνιο πόσα XGoals έχει, αν δεν έκανε φοβερή χρονιά ο Kane και ο Son οπως και ο De Gea κάποτε θα ήταν για υποβιβασμό.

Και γιατί δεν τα κράτησε τα λεφτά ρε παιδί μου να επενδύσει στις ακαδημίες? Γιατί είναι τόσο δύσκολο να παραδεχθείς πως ξόδεψε πολύ η Liverpool για να φτάσει σε αυτό το επίπεδο? Τα ίδια ξεπλυμένα λεφτά χρησιμοποίησε, απλά είχε ενδιάμεσο την Barcelona. Αν θέλει να μείνει στην κορυφή θα δώσει πάλι ένα σκασμό λεφτά, για να δούμε πως θα τα βρει.

Αυτό θα συμφωνούσα, αν το κόβατε γενικά εκεί. Ε χαίρω πολύ, και εγώ προσωπικά προτιμώ το ποδόσφαιρο του Πεπ και του Κλοπ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχει παίξει μπαλάρα και ο Μουρίνιο με τις ομάδες του. Κανείς δε φτάνει τη Μπάρτσα του 08-12, αλλά δε το ζητάει και κανείς, πάει τελειώσε. Το να τρώει κράξιμο όμως ενώ πετυχαίνει, επειδή δε σ’αρέσει η μπάλα που παίζει ε είναι αντιφατικό. Πολύ περισσότερα έχει πετύχει σίγουρα απ’τον Κλοπ και μπορεί και απ’τον Πεπ.

Σε προκαλώ να μου βρεις κάποιον προπονητή που κάθεται στους καλύτερους πάγκους ( που ζητάνε αποτελέσματα και υπάρχει 0 πίστωση χρόνου, μη μου πεις τον Γκι Ρου ) πάνω από 3 χρόνια. Μόνο ο τσαρλατάνος το έχει καταφέρει να δουλέυει όπου και όπως θέλει για όσο θέλει. Και ο Μουρίνιο στην ίδια κατηγορία θα’ταν, αλλά αν δεις η μακροβιότερη δουλειά του ( ως προπονητής, όχι μεταφραστής ) ήταν 3smth χρόνια, δε λες ότι το κάνει ευκαιριακά στις τελευταίες του δουλειές.

Δεν κατάλαβες :stuck_out_tongue:. Και καλό είναι να μας πεις και τη δική σου γνώμη επ’ αυτών. Γιατί το πήρε πέρσι η Μπάγερν; Ήταν η καλύτερη, το άξιζε; Ποιος θα το έπαιρνε αν η σαιζόν ήταν κανονική; Ποιο είναι το φαβορί στην Πρέμιερ φέτος; Ποιο θα ήταν σε κανονική σαιζόν; Αυξήθηκαν, μειώθηκαν ή έμειναν ίδιες οι πιθανότητες της Τότεναμ να πάρει την Πρέμιερ λόγω μη κανονικότητας της σαιζόν; Της Μπάγερν για το περσινό ΤσΛ;

Είπα κάπου ότι δεν ξόδεψε; Θα ήμουν τρελλός να το πω αυτό. Αυτό που λέω, είναι ότι άλλο ξόδεμα κάνει η Λίβερπουλ κι άλλο η Σίτυ. Άλλο κάνει η Μπάγερν κι άλλο η Παρί. Άλλο η Γιουβέντους κι άλλο η Μπαρτσελόνα. Αν εσύ βλέπεις μόνο ευρώ, πάσο.

Η επιτυχία έχει και στυλ, πώς να το κάνουμε τώρα. Θες να βλέπεις μόνο τους τίτλους, δες τους. Αν έτσι ορίζεις την επιτυχία, πάσο. Εμένα με νοιάζει να είναι και όμορφο στα μάτια μου αυτό που βλέπω και η μπάλα των ομάδων του Μουρίνιο, δεν είναι πια.

EDIT: ακριβώς το γεγονός ότι έχει παρουσιάσει ομάδες που έχουν παίξει μπαλάρα στο παρελθόν, με κάνει να τον κράζω. Γιατί μπορεί να παίξει πιο ελκυστικά. Δε θέλει.

Για τσέκαρε λοιπόν πόσο κάθησε ο Αλέγκρι στη Γιουβέντους. Τσαρλατάνο λες τον Γκουαρντιόλα;

1 Like

Την έχω πει άπειρες φορές τη γνώμη μου περί αυτών. Δηλαδή αν ψάξεις τα προηγούμενα ποστ θα δεις πως λέω για τα φαβορί, για 4αδα, για προβλέψεις, “η τότεναμ θέλει 10/10 και Liverpool-City να έιναι στο 5/10”, χθες μετά την τριάδα ντέρμπυ πιο αισιόδοξος κλπ. Πως μπορείς να λές πως δε λέω την άποψή μου? Μήπως να γράψω για xGoals για να με πάρεις στα σοβαρά και να τα πω στο Ζοσιμάρ?

Εσύ είπες πως λόγω πανδημίας είναι περίεργη χρονιά ( που έχεις δίκιο ) και αν το πάρει η Τότεναμ κλαιν. Την ίδια λογική όμως δεν την εφαρμόζεις για τις υπόλοιπες ομάδες, εξ’ού και η ερώτηση “Τι άποψη έχεις για τη Bayern? Μήπως το πήρε τρένο λόγω κακής χρονιάς των υπολοίπων και όχι επειδή ήταν υπερομαδάρα όπως υποστηρίζατε?”. Με απλά λόγια, παρουσιάζεις διαφορετικά ίδιες καταστάσεις. Όλες οι ομάδες έχουν τα ίδια προβλήματα, το “η δύσκολη χρονιά βοηθάει τα αουτσάιντερ” δεν προκύπτει από πουθενά.

Όταν είχε υλικό να παίξει μπάλα χωρίς να θυσιάσει το αποτέλεσμα το έκανε. Εσύ μπορεί να προτιμάς να παίρνεις πρωτάθλημα μια φορά στα 30 χρόνια αρκεί να γίνεται με ωραία μπάλα, αλλά το επαγγελματικό ποδόσφαιρο σε αυτό το επίπεδο δεν είναι έτσι. Και ο Ποκετίνο μπαλάρα έπαιξε το 15-16 αλλά η Λέστερ το πήρε και λέμε ήταν η καλύτερη ομάδα. Το παρακάτω screenshot λέει σε κανέναν τίποτα? Θυμάται κανείς ότι το παιχνίδι έπρεπε να είναι 4-0?

Δε νομίζω, ποια Τότεναμ εδώ η Λέστερ πήρε πρωτάθλημα!!

Είναι έτοιμος να έρθει και αυτός στην Πρέμιερ λέει, μεγάλος προπονητής, δυσκολεύτηκε στη Γιουβέντους με τόσο ανταγωνισμό, όταν ο Πεπ πάει στη Bayern είναι τσαρλατάνος γιατί δεν πήρε Τσου Λου, ο Allegri όμως υπερέβαλλε εαυτόν στη Juve, πολύ μεγάλη πίεση είχε.

Συγκεκριμένα είπα ότι αν το πάρει η Τότεναμ, δε θα προσθέσει πολλά στα κατορθώματα του Μουρίνιο, αυτό είπα. Δεν είπα κλάιν αναφερόμενος στην Τότεναμ. Προφανώς θα είναι κατόρθωμα, απλά μικρότερο σε σχέση με μια κανονική χρονιά. Το “η δύσκολη χρονιά βοηθάει τα αουτσάϊντερ” στο δικό μου μυαλό προκύπτει ότι σε μια δύσκολη χρονιά όπως η φετινή, οι αστάθμητοι παράγοντες είναι περισσότεροι και πιο ισχυροί. Οι αστάθμητοι παράγοντες είναι εναντίον των φαβορί, αν έχεις αντίθετη άποψη να το συζητήσουμε.

Δες τους 8 του περσινού ΤσΛ και πες μας εσύ ποιος ήταν το φαβορί. Επίσης, αν το έπαιρνε η Αταλάντα τι θα λέγαμε; “Ήταν η καλύτερη, τους διέλυσε όλους” κλπ κλπ; Αυτά τα είχαμε πει από τότε κιόλας, ήταν ευκαιρία για κάποιον “μικρότερο” να πάρει το περσινό ΤσΛ, δεν έγινε, τέλος. Προφανώς στα μονά παιχνίδια ο πιο αδύναμος έχει περισσότερες πιθανότητες πρόκρισης σε σχέση με τα διπλά παιχνίδια, δε χρειάζεται νομίζω και μεγάλη ανάλυση αυτό.

Btw, παίζει και να ακούς Ζοσιμάρ :smile:!

Σιγά που δεν έχει και υλικό. Δεν είναι και κάνα σαπάκι που θα το κάνει ο Μουρίνιο να φαίνεται νυφούλα, έλεος. Μια χαρά παίχτες έχει. Τη χρονιά με τη Λέστερ είχε τη μεγαλύτερή της ευκαιρία μέχρι τώρα, δεν της κάθησε.

Πες μου λοιπόν ποιους συλλόγους και ποια πρωταθλήματα εννοούσες, αφού δε σου άρεσε το παράδειγμα του Αλέγκρι. Και από ποια χρονιά και μετά εννοείς.

Αν με βάλεις να διαλέξω από 1-2 πρωταθλήματα και 1-2 συλλόγους και από το 2016 και μετά, ναι, δε θα σου βρω, εντάξει :smile:.

Καλά εγώ φταίω κάθε φορά που πάω να κάνω κουβέντα για μπάλα μαζί σου ενώ κάθε φορά πετάς αριστερά και δεξιά την κουβέντα :stuck_out_tongue:

Το να έχεις καλούς παίχτες δε σημαίνει ότι έχεις και καλή ομάδα ή ότι θα παίζεις και μπαλάρα. Η Barca πόσα χρόνια έχει να παίξει ωραίο ποδόσφαιρο?

Πάρε τους πρωταθλητές της τελευταίας δεκαετίας σε Αγγλία, Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία και δες πόσους προπονητές αυτές οι ομάδες έχουν αλλάξει αυτά τα 10 χρόνια και πόσο είναι ο μακροβιότερος. Ο Πεπ, ο Τσολο, ο Κλοπ πια και ο Αλέγκρι. Και Τσόλο με Κλοπ δεν μπορούν να μπουν στην ίδια κουβέντα, γιατί χωρίς αυτούς οι ομάδες τους δε θα ήταν αυτές που ήταν.

Υλικό έχει, επομένως. Η Μπάρτσα είναι περίπτωση για τα θηρία, η κακοδιαχείρηση σε όλα τα επίπεδα τα τελευταία χρόνια έχει βαρέσει κόκκινο.

Ε αφού τους λες μόνος σου, τι με προκαλείς εμένα μωρέ :stuck_out_tongue:.

Να σου πω κάτι, μια χαρά μιλάμε. Και κατά βάθος να ξέρεις δε διαφωνούμε και πολύ.

“Όταν είχε υλικό να παίξει μπάλα χωρίς να θυσιάσει το αποτέλεσμα το έκανε.” Αν είχε Toby,Jan και Moussa 15-17 αντί για φετινό Toby, Dier, Hojbjerg τότε σε κάθε ματς θα κόντραρε στα ίσα Liverpool, City. Αν βάζει μέσα τώρα Lo Celso, Ndombele, Kane, Son, Bale κάθε ματς θα λήγει 3-3. Δε τα γράφω καθαρά? Γιατί απομονώνεις αυτά που λέω? :stuck_out_tongue:

Αυτό έλειπε, τόσα χρόνια στα τοπικά πιτσιρικάς, έχω μάθει πως να βλέπω τις μπλόφες των Γκαζετάκηδων :sunglasses: :sunglasses: :sunglasses:

So it begins. Πρόβλεψη για τα επόμενα 5, μέχρι και το ματς με τη City, max 7 βαθμούς η Chelsea

1 Like

Ξενέρα σήμερα, αν παίζανε μπαλίτσα σε όλο το ματς θα κερδίζανε με 3 γκολ. Για να δούμε την Τετάρτη τώρα με Λίβερπουλ, πιστεύω πως θα γκελάρει και αυτή σήμερα.

edit: Δε μ’αφήνει 3 σερί ποστ το πουλημένο. On top of the league ακόμη, τουλάχιστον η Τότεναμ φέρνει χ επειδή Μουρίνιο, σε αναμονή των δηλώσεων του Klopp για τη διαιτησιά και το var :sunglasses:

Πάλι κλαις :sunglasses:;

1 Like

Γιατί να κλαίω, πρώτος είμαι και 11 ματς αήττητος. Τα πέναλντι τα είδες ή περιμένεις να ακούσεις τι θα πει ο Θέμης?

Είδα αυτό που πήρε η Λίβερπουλ, ποιο άλλο να δω; Τελικά ασχολείσαι με διαιτησία ή όχι, για να ξέρουμε :stuck_out_tongue:;

Δεύτερη φορά που ρωτάς αν ασχολούμαι με τη διαιτησία, ξεχνώντας ότι εγώ είχα πει

Όταν σταματάει να είναι αστάθμητος παράγοντας, ίσως και να ασχολούμαι, πράγμα που σημαίνει πως το να μη δώσει πέναλντι στη Φούλαμ και να δώσει πέναλντι στη Λίβερπουλ δίνει ένα πολύτιμο βαθμό ( προσεγγιστικά όπως μετράνε συνήθως τη σχέση διαιτητική απόφαση/βαθμοί ) για το πρωτάθλημα και να έχουμε παιχνίδι στο Άνφιλντ την Τετάρτη. Και δεν είναι η πρώτη φορά που παίρνετε σφυρίγματα φέτος και πέρσι… Αλλά εγώ ρώτησα αν ο Klopp θα κάνει παράπονα όπως κάνει συνήθως ή τώρα που ήταν υπέρ του θα εστιάσει στις απουσίες και το ότι η Φούλαμ έπαιξε με ψυχή.

Δεν είδα τη φάση της Φούλαμ που λες, γιατί είδα μόνο το δεύτερο ημίχρονο του ματς. Το πέναλτυ που έδωσε στη Λίβερπουλ ήταν χέρι, τι να κάνουμε τώρα. Ένα μαρκάρισμα στον Neco Williams αλλού θα δινόταν και κόκκινη, αλλά όπως είπανε και οι εκφωνητές μάλλον ήταν “yellow plus”, δεν έγινε και κάτι που έδωσε κίτρινη. Στην εποχή του VAR θεωρώ λίγο “κάπως” το να ασχολούμαστε με τη διαιτησία, οι αδικίες πια είναι σπάνιες.

Για να σε προλάβω, φέτος δεν παρακολουθώ τις δηλώσεις του Κλοπ, αλλά και να τις παρακολουθούσα, δε θα γινόμουν απολογητής του. Ούτε του Μουρίνιο παρακολουθώ, αν όντως η διαιτησία διαμόρφωσε το αποτέλεσμα όμως φαντάζομαι θα αναφερθεί κάποια στιγμή στο θέμα σε επόμενες δηλώσεις του, να έχω τον νου μου αν είναι :smile:.

Πάμε στο ζουμί. Σήμερα η διαιτησία διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στο Φούλαμ-Λίβερπουλ, ναι ή ου; Πιστεύεις ότι υπάρχουν πια πέναλτυ που δε δίνονται;

Επίσης, εδώ και καιρό μιλάμε οι δυο μας στο τόπικ, θα μας πούνε να βρούμε δικό μας χώρο σύντομα :stuck_out_tongue:

Eσείς δεν είχατε αρχίσει από τον τραυματισμό του Van Dijk σε αυτό το τόπικ? :stuck_out_tongue:

Γυρισμένη πλάτη και είναι χέρι, νόμιζα ότι είχε αλλάξει η ερμηνεία του κανονισμού μετά το πέναλντι της Newcastle με την Tottenham

:stuck_out_tongue: Ναι σε όλα, πριν το 1-0 ο Fabinho έκανε ένα απίστευτα έξυπνο μαρκάρισμα που με το VAR ομως έπρεπε να δοθεί πέναλντι. Στο 1-1 δεν πήγε καν στο VAR, υπήρχε χέρι αλλά ήταν στα όρια του ακούσιου, εγώ δε θα το έδινα. Όπως και δε θα έδινα το χέρι στο Palace-Tottenham στις καθυστερήσεις, που για κάποιο λόγο δεν το έδειξαν/είδαν καν ( στη ροή του παιχνιδιού φάνηκε χέρι ).

Καλά δεν ξαναλέω τίποτα, θα τα πούμε στο τέλος της σεζόν

1 Like

Εύχομαι να μη σου τύχει ανάλογη περίπτωση. Γιατί λυπάμαι τον παίχτη που θα το πάθει ε, όχι εσένα :joy:. Η συγκεκριμένη δεν αφορούσε κάποια “συστηματική αδικία εναντίον της Λίβεπουλ”, το οποίο ακούγεται (και είναι) γραφικό. Εσύ με τα γραφόμενά σου υπονοείς κάποια συστηματικότητα υπέρ της Λίβερπουλ, εναντίον της Τότεναμ, ψάχνεις ένα μοτίβο που δεν υπάρχει. Η περίπτωση του Φαν Ντάϊκ ήταν μια περίπτωση η οποία εξαρτήθηκε σε τεράστιο βαθμό και από το αποτέλεσμά της, το οποίο, πώς να το κάνουμε τώρα, ήταν πολύ σοβαρό και μας γάμησε τη χρονιά. Τι μου θύμησες πάλι τον τσουρουκά τον κωλο-Πίκφορντ :rage:.

Δεν ξέρω σε ποια φάση αναφέρεσαι. Αν δεν υπήρχε εκεί το χέρι του στημένου στο τείχος σήμερα, η μπάλα θα περνούσε προς το τέρμα. Απορώ τι συζητάμε, στημένη φάση ήταν, ας το έβαζε μπροστά στο πρόσωπο για να μη χτυπήσει. Έτσι όπως το έβαλε, ήταν λάθος.

Δεν έχει σημασία αν πήγε, προφανώς του μιλήσανε. Καλά, λογαριασμό με τις φάσεις κρατούσα στην ηλικία σου, πλέον δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω ε, το λέω προκαταβολικά :joy:. Επίσης, δεν υπάρχει “ακούσιο” πια. Θυμήσου το πέναλτυ στον τελικό του ΤσΛ. Καμία πρόθεση, τέρμα τεντωμένο, μαλακία για την Τότεναμ και το ματς, δε γινόταν να μην το δώσει όμως.

Έτσι, μόνο άσπρο και μαύρο, κλασσικός Μουρινικός :stuck_out_tongue:!

Αυτό άλλαξε ως οδηγία στους διαιτητές της πρεμιερ, μετά τη μούφα της Νιουκασλ με την Τοτεναμ.

Για τα άλλα που λες, έχεις δίκιο ας αφήσουμε να κάνουν ο,τι είναι να κάνουν οι διαιτητές, εγώ φταίω που το ανέφερα. Θα τα πούμε την Τετάρτη στο ντέρμπι κορυφής

Σημάδεψε ο Μανε το χέρι και το’στειλε, δεν κρατήθηκα να μην το πω

1 Like

Ε τότε έπρεπε να δοθεί μόνο και μόνο για το καλό του σημάδι!

Σήμερα προσπάθησες καθόλου για το 2-0 ή μπα; Σοβαρά ρωτάω.

Heavy metal football νόμιζα παίζατε.

Ξενέρα, στο 1ο ημίχρονο τους πάτησαν, μέχρι να μπει το γκολ κάνανε 3-4 καλές φάσεις η μπάλα κάτω, pressing, συνδυασμοί, η Palace είχε απίστευτα ανοιχτή άμυνα. Στο 2ο ημίχρονο δε βγήκαν να παίξουν, κάτσανε πίσω, πίεσε ένα 10λεπτο καλό και ισοφάρισε. Αμέσως μετά ξαναβγήκαν να κάνουν το 2-1 και είχαν 1-2 καλές φάσεις ( με μια τρελή απόκρουση στις καθυστερήσεις ). Αν παίζαν όπως έπρεπε σ’αυτό το παιχνίδι, θα κέρδιζαν εύκολα 3-0, αλλά κάθισαν πίσω και την πάτησαν. Στο τέλος ο Μουρίνιο είπε πως δεν έδωσε τέτοια εντολή, αλλά πήγε το ματς έτσι ( βαριέμαι να πω τι είπε ακριβώς, αν θες δες τη γιατί τα εξηγεί ωραία και δε ρίχνει ευθύνη στους παίχτες, έκανε καλή ανάλυση του ματς ) όπως πήγε. Φαντάζομαι σκέφτονταν όλοι το ματς της Τετάρτης και λένε είναι σάπιοι αυτοί πίσω, κάποια στιγμή θα το βάλουμε το 2ο και στην άμυνα δε θα φάμε γκολ. Το γκολ πάλι μπήκε από στημένη φάση όπως και η πλειοψηφία, 9 από τα 11 αν θυμάμαι καλά? Συνολικά ξενέρα, είχε τα εχέγγυα αυτό το ματς να παίξουν μπαλίτσα και να μη διακινδυνεύσουν το ματς, η Palace δεν είναι τόσο καλή ομάδα.

1 Like

Αυτά είναι ευφυολογήματα των οπαδών. Ήρθε ο τίτλος; Ήρθε. Ο σκοπός επετεύχθη!

Κατάλαβα, πεταμένοι βαθμοί. Δε φταίνε οι παίχτες, τους κάλυψε ο Μουρίνιο, δε φταίει ο Μουρίνιο, αυτός δε φταίει ποτέ, μάλλον η κακή τύχη ήταν :stuck_out_tongue:. Ρε θα είναι χιτσκοκικό γκρανγκινιολικό το πρωτάθλημα φέτος, όλοι πετάνε βαθμούς δεξιά-αριστερά.