Premier League

Εμένα μη με βάζεις μέσα, δε μας είχα ποτέ για πρωτάθλημα. Το μόνο στο οποίο έχω πέσει έξω μέχρι τώρα είναι ότι η Λίβερπουλ θα είναι 2η χαλαρά αλλά η όποια περσινή της τύχη φέτος έχει γυρίσει ανάποδα. Το ότι θα το πάρει η Σίτι σχετικά άνετα φαίνεται από τον Δεκέμβριο, ειδικά στην άμυνα είναι επίπεδα πάνω απ’ τους άλλους.

Ακόμη θεωρείς ότι είναι το τρίτο φαβορί για το πρωτάθλημα η Utd? :smiling_imp: :smiling_imp: :smiling_imp:

Το ότι παίζεις με τις λέξεις το προσπερνάω, grasping at straws το λέμε αυτό στο χωριό μου. Θα γίνει μάχη αλλά της δίνω καλές πιθανότητες για 3η τουλάχιστον. Αν είχε άμυνα και τέρμα χαλαρά κιόλας, αλλά είναι παιδική χαρά. Μπροστά δεν έχει πρόβλημα.

Εντωμεταξύ σε όλο το θρεντ για φέτος είμαι ο μόνος που λέει συγκεκριμένα την άποψη του για θέσεις ή αγώνες :stuck_out_tongue:

Δηλαδή και το 3η Utd, είπες οτι τη δίνουν οι books, εκτός αν αναφερόσουν στον εαυτό σου στο τρίτο πρόσωπο. :sunglasses:

Ε για όποιον καταλαβαίνει πόσο παίζει η τύχη στη μπάλα, οι συγκεκριμένες προβλέψεις στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ανασφαλείς και επιπόλαιες. Αν καθόμουν και κατέγραφα όλες τις μαλακίες που γράφονται σε sites και εφημερίδες σε επίπεδο “ανάλυσης” από άτομα που πληρώνονται γι’ αυτό κιόλας, θα ήμουν εδώ όλη μέρα. Εδώ κοτζάμ Σωτηρακόπουλος έγραφε στα σοβαρά ότι χτυπάμε πρωτάθλημα.

Ξαναλέω, παίζεις με τις λέξεις. Αν δεν το έβρισκα λογικό να την δίνουν 3η, θα στα έγραφα αυτά; Προφανώς όχι.

Πρέπει να είναι η τρίτη φορά που κάνουμε περίπου τέτοια κουβέντα σε αυτό το topic. Εγώ γι’αυτό βλέπω μπαλίτσα, δε με νοιάζει να πέφτω μέσα ούτε να βγάλω λεφτά. Αν λέω ότι η Utd είναι για τις θέσεις 4-6, η Τοτεναμάρα είναι ένας Fabinho και ένας Virgil μακρυά απ’το να πάρει πρωτάθλημα, το λέω γιατί έτσι το είδα και στα παπαράκια μου αν κάνω λάθος. Είναι απλό :stuck_out_tongue:

:joy: :joy: Δεν ήξερα ότι έχουμε για benchmark το Σωτηρακόπουλο. Έχει πετύχει ποτέ τίποτα στην 12X?? :joy: :joy: :joy:

Μα γι’αυτό σε ρώτησα αν τη βλέπεις ακόμη 3η ή την αναβάθμισες σε 2η? :sunglasses:

edit: Άντε, να πω πως πίστευα ότι ο Mourinho μπορούσε να μας πάει στην τρίτη θέση, αλλά η καλή αρχή ( το πρώτο 1/3 ) ήταν ταβάνιασμα, και έκανε την ομάδα να φαίνεται καλύτερη απ’ότι είναι. Μακάρι να τον διώξουν, να έρθει ένας νέος προπονητής και να πάει σφαίρα η ομάδα, αλλά υπάρχει πολύ σκάρτο υλικό ή ξεζουμισμένο για να πεις ότι φταίει ο Mourinho. Lloris(πια), Dier, Toby(δυστυχώς αν και στα 31 έχει πέσει κατακόρυφα και έχει γίνει τριτοκλασάτος), Sanchez (45εκ ε…), Doherty, Sissoko, Davies, Aurier, Lucas, Lamela, Winks είναι παίχτες δυναμικότητας για ομάδα 6αδας με το ζόρι. Επί Πόκε, η ομάδα στηριζόταν σε Lloris, Walker, Rose, Toby, Jan, Moussa, Eriksen, Dele, Son, Kane και όσοι από πάνω ήταν και τότε ήταν συμπληρωματικοί. Καμία σχέση η ομάδα του τότε με του τώρα.

Βαριεμαι να βρω ποστ σου απο πριν 2 μηνες, αλλα ελεγες πολυ μεγαλα πραγματα για Τοτεναμ και Μουρινιο, και ακομα κι αν δεν ειπες αυτολεξει οτι θα παρει το πρωταθλημα, σιγουρα πιστευες ξεκαθαρα οτι η Τοτεναμ ειναι για πρωταθλητισμο και θα ειναι ανταγωνιστικη μεχρι το τελος.

Tu te souviens mal mon ami :rose:

Ναι ρε αν βγάζεις παλιά ποστς στη σέντρα σίγουρα δε σε νοιάζει, φαίνεται :stuck_out_tongue:

Προφανώς για βαρόμετρο τον Σωτηρακόπουλο τον έχει πολύς κόσμος, όπως έξω άλλοι έχουν αντίστοιχα Stephen A. Smith κλπ. Η δουλειά τους στην τελική είναι να λειτουργούν ως κράχτες για clicks, συνδρομές κλπ. και την κάνουν καλά με την όποια επικάλυψη σοβαρότητας. Αυτό που λέω είναι ότι αν μιλάμε σε καφενειακό επίπεδο, ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει οπότε η καζούρα μετά λες και είμαστε στο δημοτικό δεν έχει και πολύ νόημα.

Τα όρια μεταξύ των ομάδων που για μένα παίζουν σοβαρά για τις θέσεις 2-4 είναι αρκετά δυσδιάκριτα. Εμείς όπως έχω πει 100 φορές δεν έχουμε άμυνα, η Λίβερπουλ έχει τον ίδιο καλό έλεγχο στα παιχνίδια της αλλά της έχει γυρίσει η τύχη από πέρυσι (που ήταν για 80 βαθμούς το πολύ και σχεδόν πήγε 100), η Λέστερ έχει κάνει το μεγαλύτερο overperforming μέχρι τώρα μετά από μας (αλλά με πιο ρηχό ρόστερ θα περίμενα να ξεφουσκώσει πιο εύκολα) και της Τσέλσι απλά δεν της έχουν κάνει τη διαφορά δυο-τρεις παίκτες ενώ έπαιζε καλά και πριν αλλάξει προπονητή. Μόνο ο Βέρνερ να έβαζε τα μισά απ’ όσα έχει χάσει, δεν θα είχε αλλάξει πιστεύω.

1 Like

Ε και πως θα κάνουμε καζούρα ρε συ?

Έστω για τη Liverpool να το δεχτώ, γιατί είχε πολλούς τραυματισμούς και δεν ήταν η ομάδα της αυτή. Περίμενες τέτοια κατάρρευση απ’την Τότεναμ μετά τα πρώτα 13-14 ματς και δεν έβλεπες ότι η Utd δεν μπορεί να συνεχίσει με αυτό το ρυθμό? Σε 5 παιχνίδια από τώρα μπορεί η Utd να είναι στην 6η θέση, σίγουρα δεν είναι ομάδα που λες βγαίνει τετράδα με κλειστά μάτια (σε αντίθεση με Σίτι, Λίβερπουλ και εξήγησα γιατί θεωρούσα και την Τότεναμ, όπου για το 1/3 του πρωταθλήματος το επιβεβαίωνε). Προσπαθώ να καταλάβω τη διαφωνία μας βασικά, πέρα από το πως προσεγγίζουμε το θέμα.

Δυστυχώς για τους φίλους Λιβερπούλιανς, έχετε παίξει και τα 2 ματς με την Τότεναμ, άρα πολύ δύσκολα θα κάνετε εύκολη νίκη σύντομα :sunglasses:

Δεν έχουμε τοπικ Europa League, άρα τα γράφω εδώ. Ωραία πράγματα και σήμερα, δεν είναι ότι δεν έχει ξαναποκλειστεί η Τότεναμ, αλλά ρε Ζοσέ, γι’αυτό ήρθες στην ομάδα. Πολύ loser η ομάδα και το ξέρουμε, το σημερινό ήταν ανεπίτρεπτο με το Μουρίνιο προπονητή. Πολύ δύσκολα τα πράγματα…

Δεν μπήκατε τελικά;

Τι να λέμε, πολύ ξενερα, γίναν πριμαντονες και οι της Τότεναμ και πάνε να φάνε το Μουρίνιο. Δε γίνεται να μην τρέχουν, στο κοσμοτε εχει και αγγλική περιγραφή, ακούγονται οι οδηγίες που δίνει. Ακόμη πιστεύω πως μια καλή χρονιά θα έδινε σίγουρα την 3η θέση

Θα δούμε, δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν πρέπει να ξηλωθεί η ομάδα ή ο Μουρίνιο, κάτι πρέπει να αλλάξει σίγουρα όμως.

Ο Μουρίνιο πρέπει να αλλάξει.
Να τελειωνουμε γενικά από δαύτον και το ποδόσφαιρο του.

1 Like

Μετά το διπλό μες στη Λέστερ, τυπικά πρέπει να κλείδωσε και το πρωτάθλημα της Σίτι, αν υποθέσουμε πως θα κάνει γκέλες στην Πρέμιερ (για να εστιάσει σε Τσου Λου, Φα και το Λιγκ Καπ) θα μαζέψει γύρω στους 85 βαθμούς.

Πράγμα που σημαίνει πως θα έχει πάρει τα 3 στα 4 τελευταία πρωταθλήματα με 2.39 βαθμούς/παιχνίδι ενώ τώρα που γράφω έχουν 113 νίκες σε 145 παιχνίδια. Απίστευτα πράγματα, απίστευτος προπονητής πολύ μακρυά οποιοδήποτε άλλον.

Μακάρι να πάρουν το Μέσι να τον απολαύσουμε λίγο ακόμη με μια καλή ομάδα όμως, πρέπει να το κάνουν για το ποδόσφαιρο.

1 Like

Έχει συνδυαστεί και με τα απίστευτα λεφτά, βέβαια, αν θέλουμε να είμαστε 100% ακριβείς. Δεν το λέω για κακό.

Για γέλια η Τσέλσι σήμερα νομίζω πρέπει να ειπωθεί και αυτό

Οχι που δε θα το ανέφερες… :stuck_out_tongue:

Θα μπορούσες να το είχες αναφέρει κι εσύ :stuck_out_tongue: