Pretty Maids

Το 1981 στην Δανια δυο τυποι(Ronnie Atkins,Ken Hammer) επηρεασμενοι απο Deep Purlp και Sabbath ταυτοχρονα,φτιαχνουν την δικια τους Μπαντα…

ουσιαστικα με ΕΡ που ειχε εξι κομματια μπηκαν στην δισκογραφια το 1983…γιαυτο και φετος κλεινουν 25 χρονια!
(Το γιουζερ ναιιμ μου Ατκινς-ειναι φορος τιμης στον Ronnie Atkins)

Οσοι ξερουν την μπαντα(ειχε ερθει και περυσι το καλοκαιρι στο Γκαγκαριν μαζι με Ταλισμαν)…
την ξερουν λογο μιας φανταστικης κοβερ μπαλαντας το please dont leave me
η καποιον παουερ κομματιων οπως το back to back

…η μπαντα ομως εχει πολυ υλικο,απο ακουστικες εκτελεσεις κομματιων(χωρις να υπαρχουν ολα σε μορφη πιο σκληρων κομματιων,χριστουγενιατικες καφριλες ,ποζερ,χαρντ ροκ,μελωδικο χεβυ εως και παουερ μεταλ)…
σε μια δισκογραφια κοντα 15 αλμπουμ ξεδιπλωνουν μια απιστευτη ποικιλια…
που θα μπορουσε να τους κανει πολυ πιο γνωστους και πετυχημενους…
…η οποια επιτυχιας τους εγινε(ως συνηθως στην Ιαπωνια)ωστοσο ηταν γνωστοι μεχρι και τα 90ς…
τα τελαιυταια χρονια ,δεν ειχαν ουτε καν λαιβ περιοδια-απλα κανα μεροκαματο(εβγαλαν ενα δισκο για τα ματια της εταιριας…οχι οτι δεν ηταν καλος…)
τεσπα…οταν εχεις τοσο δρομο,υπαρχουν και νεκρες στιγμες(αν και δεν βλεπω ιδιαιτερη διαθεση να ροκαρουν καλα οπως παλια…
ωστοσο αυτο ειναι προσωπικο τους θεμα…
…αυτο που αφορα εμας ειναι η απιστευτες κομματαρες που απλωνονται σε τοσους δισκους…
δεν πρεπει να περαστουν αβαβα…
και γιαυτο θα ειμαι τουλαχιστον εγω να υπενθυμιζω και να προτεινω…
επειδη το γκρουπ ειναι το κολλημα μου(αυτος με την μπλουζα πανο που ανεμιζει στο 1.43…
http://www.youtube.com/watch?v=NigsBXKwd9Y&feature=related )

θα ξεκινησουμε με την καφροκομματαρα back to back
…πουεχουν κανει κοβερ και οι Χαμερφολ


εχει ενσωματομενο και το ιντρο

επικος χαρακτηρας φοβερη γνρεντζα φωνη του Ατκινς…και σολο που σπαει κοκαλα απο τον Κεν…

προσωπικα πιστευω οτι
το κομματι των Helloween - Ride The Sky

ξεκιναει με τον ιδιο τροπο(δεν μιλαω για τις εισαγωγες των κομματιων,αλλα το κομματι)…και αυτο φαινεται καθαρα οταν ακουγεται(εχει μαλιστα και αυτο φωνη σαν να ξεκινας επιθεση:D )…και βγηκε ενα χρονο μετα 1985!

αλλα ολοι λενε οτι το παουερ(δεν βαζω μανογορ-ας πουμε οτι ειναι επικ)…ξεκινησε , ειναι… των Helloween:-k
τεσπα αυτο ειναι αλλο θεμα!

πριν κλεισω το ποστ θα ποσταρω ενα κομματι ποζερ-χαρντ ροκ που το 1999 ειχε βγει σαν ενα απο τα καλυτερα της ευρωπης(δεν θυμαμε ακριβως που πηρε αυτο τον τιτλο)…
που ειναι απο τα πιο ομορφα και σου φτιαχνουν την διαθεση…

Aπό τα παλιά τους μου αρέσει πολύ το red, hot and heavy.

Ο δίσκος όμως που πραγματικά μου κόλλησε τα μυαλά στον τοίχο όταν βγήκε είναι το Spooked, το οποίο απλώς σπέρνει…Τους είχα μάθει εκείνη την εποχή εξαιτίας ενός cd που είχε βάλει το metal hammer και είχε μέσα το ομώνυμο κομμάτι από αυτόν τον δίσκο.

Και το Carpe Diem είναι συμπαθητικό, μετά το Anything Worth Doing… δεν μου είπε τίποτα. Αλλά το Planet Panic τους βρήκε σε καλή φορμα. Κάπου εκεί έχασα την επαφή όμως, κ δεν ξέρω αν έχουν βγάλει τίποτα άλλο.

Bγάζουν δίσκους αυτοι ???Εγώ νόμιζα οτι ειχαν κάνει μόνο την διασκευή των thin lizzy “please don’t leave me” που btw είναι έπος…

Γενικά βγάζουν αξιοπρεπείς δίσκους αλλά το τελευταίο αριστούργημα τους και μάλλον το κορυφαίο τους ήταν

το Jump The Gun 8)

ο τελαιυταιος δισκος wake up to the real world βγηκε το 2006…
ειχε παλι δυο χαρντ ροκ κομματακια δυο παουεριες και τα υπολοιπα με χεβυ με δυο μπαλαντες…
η καρδια του γκρουπ που ειναι ουσιαστικα οι δυο που το ξεκινησαν…εχουν μια καριερα ζηλευετη(αλλα οχι ισαξια με την αξια τους) προφανος και εχουν βγαλει και φραγκα…
τα τελειυται χρονια απλα εχουν αραξη και δεν σκοτωνονται…
ο μονος τροπος ειναι να τους σκοτισουν οι οπαδοι…και να παρουν παλι τους δρομους…
ενταξει φταει και το ιντερντε…που κατεβαζουμε ανελεητα και δεν αγοραζουμε…
οκ(αλλο θεμα αυτο)…

panagiotis αφου εχεις ακουσει τα Spooked και Anything Worth Doing

εισαι οκ 8)

εχεις δικιο για τα επομενα…αν και Carpe Diem εχει καποια καλα κομματακια…που θα ποσταριστουν στην πρωτη ευκαιρια(αφου περαστουν στο γιουτουμπ πρωτα)…

Lunatic υπαρχει πλειαδα κομματιων…
απο αυτα που υπαρχουν ανεβασμενα στο γιουτιουμπ…
τσεκαρε αυτα

savage heart μεταλ μπαλαντα απο την δισκαρα του 1990 που βοηθησε και ο Κλοβερ των Deep Purlp μιας και επαιξαν πολλες φορες σαπορτ οι μειντς σε αυτους…
ακολουθει βιντεοκλιπ…δεν εχει πολυ καλο ηχο αλλα ειναι κομματαρα και
το συναισθημα ειναι απιστευτο

απο τον ιδιο δισκο
χαρντ ροκια ποζερια με απιστευτη εισαγωγη…
που εχει αντιγραφη σε πανω απο 7 περιπτωσεις(γιουροπ,Γκοθχαρντ,ζενο,Σαιλοκ ακομα και μειντεν )-οταν βρω χρονο θα κανω αναλυση…

απο τον ιδιο δισκο το βιντεο κλιπ…πιο χεβυ…

ακου φωναρα…

ας βαλουμε και το Future World απο το ομονυμο δισκο το 1987

δεν εχω χρονο τωρα…αλλη στιγμη θα ποσταρω και αλλα κομματια και σχολια σε αυτα

ΘΕΟΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! DONT NEED NOONE TO TEEEELL ME WHAT TO DOOOOOOOO

Nέο άλμπουμ από τους Pretty Maids

Νέο άλμπουμ ετοιμάζουν να κυκλοφορήσουν μέσα στον Μάιο οι Δανοί hard rockers PRETTY MAIDS.
Το άλμπουμ θα ονομάζεται ?Pandemonium? και θα περιλαμβάνει έντεκα τραγούδια και την παραγωγή έχει αναλάβει ο Jacob Hansen (VOLBEAT, RAUNCHY).
Η μπάντα αυτή την στιγμή αποτελείται από τους Ronnie Atkins(φωνητικά), Ken Hammer(κιθάρα), Kenn Jackson(μπάσο), Allan Tschicaja(ντραμς), Morten Sandager(κήμπορντς).

Για να δουμε τι θα βγαλουν…:stuck_out_tongue:

Μόλις αγόρασα το Pandemonium…ίδωμεν…:slight_smile:

Ξέρει ο Παπαρδέλας

Μην ξεχνάμε και την αναφορά του συγκεκριμένου ύμνου στο ΑΜΑΝ:
http://www.youtube.com/watch?v=AN5n3xoUPz8
στο 01:52

οφτόπικ: “Το σκληρό πουλί της νιότης. Φοβερό κασετάκι…”

χαχαχαχαχα απο κει τους εμαθα!! τι ειπες ρε για τη χεβι μεταλ ρε!?η χεβι μεταλ ειναι θρησκεια ρε! ηρθα γω να σου πω τιποτα για τον χριστοδουλο!?

Aξιοπρεπεστατη μπαντα που δεν εκανε ποτε μεγαλο σουξε στην χωρα μας…ενταξει τα πρωτα τους με αποκορυφωμα το red hot and heavy,future world και jump the gun ειναι αξεπεραστα και στεκονται ανετα αναμεσα στις καλυτερες κυκλοφοριες του ειδους…δεν ξερω τι κανουν δισκογραφικα τα τελευταια χρονια αλλα στο live του 07 mας αποζημιωσαν και με το παραπανω…

Υ.Γ future world Pretty maids vs future world Helloween σημειωσατε 1…

:D:D τους ανακάλυψα σε ένα video των AMAN που έπαιζε το παρακάτω υπερτατο κομμάτι:
http://www.youtube.com/watch?v=DgeEzszvJss

Heavy Metsal με τα όλα του! Προχθές έβαλα το Wake Up to the Real World και έπαθα την πλάκα μου.Πολύ καλός δίσκος. Βασικά δεν ξέρω τι να περιμένω όταν ακούσω τα παλιότερα. ανυπομονώ. πολύ ωραία και η διασκευή στο perfect stranger. Σε σημείο λες και έκαναν copy maiden και γενικά αν εξαιρέσουμε αυτό, πωρώθηκα αρκετά με το δισκίο. Θα ακούσουμε και τα υπόλοιπα εννοείτε.

Μιας και κυκλοφορησαν αλμπουμ προσφατα,ενθυμουμαστε δισκογραφια…
Στο Wake Up to the Real World,υπαρχει αγαπησιαρικο,μελωδικο,ευθυμο heavy metal.Δοκιμασμενο και πιο ταιριαστο στο αυτοκινητο απο τι στο σπιτι,οτι πρεπει για την καλοκαιρινη περιοδο που θα διανυσουμε.Με το πρωτο-ομωνυμο τραγουδι,οι διαθεσεις της μπαντας προς τον ακροατη γινονται αντιληπτες δλδ η μουσικη περιγραφη που εδωσα παραπανω. All in the Name of Love με το Maidenικο ριφ και την ερωτιαρικη συνισταμενη,το βαρετο I Am the End,η ‘‘μπαλαντα’’ As Guilty as You.Μετα ερχεται το Why Die for a Lie? που αγγιζει τα Power metal ορια και ειναι και απο τα καλυτερα του δισκου.Ξανα AORαδικο μελωδικο μεταλ στο Such a Rush,αλλη μια ‘‘μπαλαντα’’ στο Where True Beauty Lies (καλυτερη απο την αλλη),αρκετα ΤΡΑΧΥ heavy στο Brave Young New Breed,το πανεμορφο Terminal Violence (που κατι μου θυμιζει αλλα εχω κολλησει),μια βαρετη διασκευη στο Perfect Strangers και το μαγευτικο Another Shot of Your Love .Οπως παντα,η καρδια της μπαντας ειναι η φωνη του Atkins που ειναι σε ακμαζουσα κατασταση και οι κιθαριστικες ανησυχιες του Hammer που ‘‘μιλαει’’ μονο με τις ηλεκτικες χορδες τους.Για αλλη μια φορα,τα καταφερανε.

ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΝΑ ΠΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ?