Primordial | 14.03.15 Thessaloniki @ Eightball | 13.03.15 Athens @An Club

Πολύ περίεργη αυτή η επιμονή του αποπάνω χρήστη ότι εκείνο το live είχε “άπειρο κόσμο”. :-k

Οπως πχ του οτι δεν απολαυσα την συναυλια οπως θα επρεπε επειδη δεν μπορουσα να βρω ενα σημειο διχως να ειμαι σαρδελα, η επειδη λογω του κακου προγραμματισμου τελειωσε τι ωρα το πρωι;
Δεν γουσταρω να το παω σε προσωπικο επιπεδο, αν η συναυλια πιστευουν καποιοι του 2012 πως ηταν αψογη, προφανως μιλαμε για εντελως διαφορετικη αντιληψη στο πως πρεπει να διεξαγοντε οι συναυλιες απο “επαγγελματιες”.
Καλη συνεχεια στη συζητηση και σε ολους θα πανε Primordial κατα τα αλλα.

-Πρω!
-Δε!
-Τρι!
-Δεν παίζω!

Σε σοβαρό τόνο: να είμαι ειλικρινής δεν ήμουν το 12 στους Primordial, ήμουν πέρισυ. Άλλα έχοντας ζήσει συνθήκες κονσέρβας στο παρελθόν καταλαβαίνω θετικά και αρνητικά. Πέρσι ήταν αποκαρδιωτικά ΚΑΚΟ το κοινό λόγω άπλας και συνειρμικά μου έρχεται η φάση με τους ΟΜ. Στο Αν ήμασταν να αποθάνουμε από την πολυκοσμία, μα ήταν σκέτη ιεροτελεστία, στο Gagarin αναπνέαμε (ίσως και λόγω καθημερινής) αλλά μηδέν ατμόσφαιρα, είχαν μαζευτεί κερκίδα και μίλαγαν για το Βάζελο.
Προφανώς και πλέον θέλω να μπορώ να μετακινηθώ χωρίς να λιποθυμήσω, αλλά αν είναι να πάω σε λάιβ που θα σημαίνει ζαμάνφου καταστάσεις, χίλιες φορές να πολτοποιηθώ αλλά να πω ότι πήγα σε ΣΥΝΑΥΛΙΑ. (Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις τύπου Deafheaven που και ανθρώπινα ήμασταν και λιώσαμε, αλλά αυτό θα το δούμε στο επόμενο επεισόδιο)

Πάντως για να φύγουμε καμιά φορά από την κουβέντα περί διοργανωτών, χώρου κτλ. και να μιλήσουμε λίγο και για μουσική, εγώ σκέφτομαι το εξής. Μάλλον θα ακουστεί αλαζονικό από κάποιον που έχει δει όλη κι όλη μία φορά (κανονική) τους Primordial (οπότε τα παρακάτω μέχρι και το ‘12 που υπήρχε αυτό το άχτι απλά θα πήγαιναν περίπατο), αλλά πιστεύω ότι πλέον η μόνη προοπτική για live Primordial που πραγματικά θα με ενθουσίαζε θα ήταν ένα σετ βασισμένο στα A Journey’s End / Spirit the Earth Aflame / Storm Before Calm + συν επιλεγμένα πράγματα απ’ τα μετέπειτα (κι όχι το αντίστροφο που συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια). Παρ’ όλα αυτά, επειδή πιθανότατα θα μπορώ, μάλλον θα πάω. Έτσι για τους Primordial ρε παιδί μου. Κι ας είναι δεδομένα μέτριο το setlist σε σχέση με το υλικό τους.

εγω επειδη δεν ειμαι ξενερωτος και θελω να επαναφερω την κουβεντα για τη διοργανωση θα πω οτι δε τα θυμαμαι και τοοοοσο χαλια τα πραγματα, κατι λαιβ πχ στο κυταρο χωρις κλιματισμο που χουμε ζησει ηταν στανταρ χειροτερα.

Καλα δεν ηταν και Dark Tranquillity/Haunted στο παλιο Woodstock, αλλα δεν ηταν και καλα.

Razoreater δεν εχεις αδικο, εγω ομως που ειμαι στον κοσμο μου οταν παιζουν οι Primordial τελικα την απολαυσα περισσοτερο εκεινη την συναυλια παρα στο An. Προφανως ρεαλιστικα δεν γινεται να κλεισεις το Φαζζ για 500 ατομα, θα μπεις μεσα οποτε να’χαμε να λεγαμε, τοσοι ειμαστε αρα παντα στο An θα τους βλεπουμε, νομιζω ομως οτι εχω γερασει ομως για τετοιους χωρους ρε γαμωτο.

Που την θυμηθηκες αυτη την συναυλια;

οκ, θα χω φαει 1 κιλο παστουρμα πριν το up the hammers.

:? :? :?

Παιδιά, ενδιαφέρεται κανείς για εισιτήριο δεύτερης μέρας UtH;

Χμμμμ

Θου Κύριε

Εγώ ενδιαφέρομαι για ένα κιλό παστουρμά πάντως αν είναι καλός.

Όσο για το λάηβ, μου προξενεί μεγάλη χαρά το γεγονός ότι τη βασική ώθηση για να πάω να τους δω άλλη μια φορά, είναι τα καινούρια κομμάτια, παρότι ο δίσκος είναι φουλ άνισος.

εγω παντως απο περιεργεια μπηκα στο θρεντ της τοτε συναυλιας να δω τι λεγαμε και ειχε ειπωθει πανω απο 600 ατομα :stuck_out_tongue:

Ναι, όπως και στα σόνισφηρ στο τέρα βάημπ είχαν πάει 55000 κόσμος.

ενταξει κλαιν εγω απο περιεργεια το εψαξα, καθως το εχετε κανει θεμα.

Ηταν τραυματικη εμπειρεια, δεν ξεχνιεται :stuck_out_tongue:

Indeed.

Εκτος απροοπτου θα παω, αλλα γιατι ρε γαμωτο ιδια μερα με τους The Haunted???

Τι άλλους δίσκους ακούς τελευταία;
Τελευταία; Ακούω πολύ τον τελευταίο καιρό μια μπάντα από την Ελλάδα. Ονομάζονται Universe217. Μου αρέσουν. Έχουν μέχρι και επιρροές Diamanda Galas. Είναι πολύ καλή μπάντα.

Και είναι ακόμα καλύτεροι επί σκηνής.
Ναι, σκέφτηκα να τους ζητήσω να παίξουν μαζί μας του χρόνου που θα έρθουμε εκεί.

Yes please!

Άλλαξαν οι ημερομηνίες μάγκες, την Παρασκευή θα παίξουν στην Αθήνα και το Σάββατο στην Θεσσαλονίκη. Άρα, όποιος θέλει να πάει Haunted στην Αθήνα το Σάββατο, είναι κομπλέ πλέον