Prison Break Vs Lost (Ο κουνιαδος των μαχων)

Εεεεεεε?Μιλαμε σιγουρα για ντερμπαρα!Οπως και να εχει εσεις καλειστε να διαλεξετε αναμεσα σε αυτα τα 2…
Εγω ψηφιζω Prison Break γιατι αυτη η σειρα ποτε δεν εκανε κοιλια και καθε επεισοδιο σε κραταει στην τσιτα.Το Lost απο την αλλη πλευρα,ειναι απιστευτα ενδιαφερουσα σειρα (που εχει επανελθει πολυ δυναμικα) αλλα εχω την αισθηση οτι οι σκηνοθετες δεν ειναι σιγουροι για το τι θελουν να κανουν ακριβως (μερικα επεισοδια πιστευω οτι ηταν αχρειαστα).Για να δουμε… :smiley:

Χμου. Δε νομίζω ότι επεισόδια του Λοστ είναι αχρείαστα -κάθε άλλο- (δες το φαινομενικά άκυρο επεισόδιο με το φορτηγό στην τρίτη σεζόν). Επίσης, αντικρούω και το άλλο επιχείρημά σου καθώς έχουν ορίσει ακριβώς πόσα ακόμα επεισόδια θα παιχτούν. Αυτό τους δίνει την εμπιστοσύνη μου σχετικά με το αν ξέρουν τι θέλουν.

Τέλος πάντων. Μακράν Λοστ λέω γω. Παρανοική σειρά.

Για τα αχρειαστα επεισοδια το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι αυτα με τον προφητη τον μελαψο (δε θυμαμαι το ονομα του).Τωρα τι να σου πω,δεν ειμαι και μεσα στο μυαλο των σκηνοθετων του Lost αλλα εγω εχω ξεχασει πολλα πραγματα που θεωρουνται σημαντικα μυστηρια λογω του οτι ειναι παρα πολλα.Με αλλα λογια λεω οτι καποια στιγμη το παρακαναν με τα μυστηρια και ξεχασαν την ουσια δλδ τις αποκαλυψεις.Αυτη ειναι η δικη μου αποψη.

Πφ δεν νομιζω οτι πρωτου τελειωσουν και τα 2 θα μπορουμε να απαντησουμε.
Γενικα μεχρι τωρα το Πριζον οι 2 πρωτες σεζον ηταν για μενα Η σειρα, ανατροπες, σασπενς κ.λ.π.
Απο την αλλη το σεναριο του Λοστ απλα δεν ειναι γραμμενο απο ανθρωπινο χερι. Δεν παιζει. Αλλα ειναι λιγο πιο αργο σε πλοκη και γενικα ψιλοβαριεμαι ωρες ωρες.
Τεσπα, Πριζον λογω αδυναμιας. Πφ.:frowning:

Εντάξει, εγώ το βλέπω ως εξής:

Το Prison Break είναι μία εξαιρετική σειρά δράσης. Σε κρατάει στην τσίτα, το σενάριο είναι πολύ έξυπνα δομημένο, οι χαρακτήρες ενδιαφέροντες κτλ.

Το Lost είναι κάτι πολύ περισσότερο απ’αυτό. Το concept είναι έτσι φτιαγμένο ώστε όλοι οι χαρακτήρες να συνδέονται μεταξύ τους με κάποιο τρόπο, η παρουσία εξωπραγματικών φαινομένων σαν αυτή τη μαύρη σκιά στο νησί ή τα οράματα του Desmond καθώς και οι απίστευτες συμπτώσεις (συμπτώσεις;) το καθιστούν τουλάχιστον “παρανοϊκό”. Αν σε αυτά προσθέσετε και την ύπαρξη του κλασικού ερωτήματος περί ύπαρξης του Θεού μέσα στους διαλόγους, τότε μάλλον δεν έχουμε κάνουμε με μία τυπική τηλεοπτική σειρά. Για να μην αναφέρω και την μεγαλοφυέστατη μορφολογία των επεισοδίων, με τα flashbacks και (πλέον όπως όλα δείχνουν) τα flashforwards. Το flashforward στο τελευταίο του 3ου ήταν όλα τα λεφτά.

Άντε είναι και η 4η σεζόν προ των πυλών… να δούμε τι θα δούμε…

Το Prison Break ειναι μια απλα πολυ ωραια σειρα δρασης.Βεβαια απο ενα σημειο και μετα λες δεν παιζει,το sofi-k να προσπαθουσε να αποδρασει παρεα με τον Μητσοτακη,λιγοτερες κακοτυχιες θα ειχαν,σε σημειο δηλαδη που να κατανταει μη ρεαλιστικο και σχεδον σπασοκλαμπανικο.Η 2η σεζον αρκετα καλη,αλλα φαινεται οτι η ημερομηνια ληξης πλησιαζει και οτι η 3η ειναι τραβηγμενη απ τα μαλλια για να κρατηθει το ενδιαφερον.Ωστοσο εχει πολυ ομορφα ανεπτυγμενους χαρακτηρες και καθηλωτικες σκηνες δρασης,αλλα ως εκει.

Το Lost απ την αλλη ειναι ενα παζλ,ενας γριφος.Οι γριφοι μερικες φορες εχουν αυτην την μαγικη ιδιοτητα του να θες να βρεις οπως και δηποτε τη λυση αλλιως δεν ησυχαζεις.Μια σειρα βασισμενη σε σχεδον ανεκδοτολογικου περιεχομενου σεναριο(ηταν 40 ατομα ναυαγοι σε ενα νησι…) αναπτυσσεται ξαφνικα σε ενα λαβυρινθο με πρωτευοντες και δευτερευοντες,ακομα και αφανεις χαρακτηρες που ωστοσο ειναι εξισου σημαντικοι,σκηνες φαινομενικα ασυνδετες μεταξυ τους,που ομως εναι απολυτα ταυτισμενες,ηθικα διλληματα,προσωπικες ιστοριες που μπλεκονται στην πορεια,επιστημονικα πειραματα,μαθηματικα,συνωμοσιες,δραση,βιβλιογραφικες και δισκογραφικες αναφορες διολου τυχαιες και τοσα και τοσα αλλα που μπορουν απ το πουθενα να τροφοδοτησουν μια πολυωρη συζητηση σε μια παρεα.Τα κομματια του παζλ δινονται πολυ προσεκτικα και η εικονα αρχιζει σιγα σιγα να σχηματιζεται,αλλα ακομα τουλαχιστον δεν ειναι καθαρη.Τετοια σεναρια δε γραφονται καθε μερα.Το κυνηγι “θησαυρου” σχεδον παντα συναρπαζει,μεχρι το τελος.Οποτε η ψηφος παει στην απιστευτη αυτη σειρα.

Οι πολλες και καλες σειρες παντως που υπαρχουν στην αλλη οχθη του Ατλαντικου αντανακλουν το ποσο κακοπληρωνει πλεον το Χολυγουντ,το οποιο αναλωνεται σε αγιογραφιες,ριμεικ και πατριωτισμους του αισχιστου ειδους και δικαιολογουν την αγανακτηση των σεναριογραφων.οποτε ολα τα δημιουργικα μυαλα βρισκουν καταφυγιο στα μεγαλα δικτυα που μαλλον πληρωνουν καλυτερα.

Το Lost δεν το έχω παρακολουθήσει καν. Όσο για το Prison Break οι δύο πρώτοι κύκλοι ήταν απίστευτοι από όλες τις απόψεις αλλά ο τρίτος μέχρι στιγμής δεν λέει. Διαβάζω πάντως απωθεωτικά πράγματα για το lost από εσάς εδώ μέσα και δεν ξέρω:-k . Είστε σίγουροι πως δεν υπερβάλεται λίγο; Ούτε για το Twin Peaks να μιλούσατε. Επαναλαμβάνω δεν το έχω παρακολουθήσει καθόλου αλλά ας μου πει κάποιος που έχει δει το Twin Peaks (η πιο μυστήρια σειρά που έχει παιχτεί ποτέ) είναι ισάξιο, καλύτερο ή κατώτερο;

Δεν εχω δει καμια απο τις δυο σειρες! χιχιχιχιχι

To Twin Peaks δεν πρόκειται να το φτάσει ποτε και κανεις! Είναι η απόλυτη σειρά!

Ξέρω γιατι σε έκανα αδερφό εσένα! ;ρ

Κακο αυτο το πραγμα να συγκρινουμε τα παντα με κατι αλλο…τουλαχιστον εγω ετσι το βλεπω.
Μπα δεν τιθεται θεμα υπερβολης οσο ενθουσιασμου.Εχοντας δει λοιπον και το Twin Peaks θα σου απαντουσα οτι δεν υπαρχει καν λογος να συγκριθουν μεταξυ τους.Ειναι και τα 2 αριστουργηματικα σχεδιασμενα,τελειως διαφορετικες υποθεσεις ομως.Στο ενα επισης ειναι ο σκηνοθετης που κανει τη διαφορα,με τα trademark πλανα-πινακες και τις ονειρικες σεκανς,ενω στο λοστ εχουμε αντιστοιχα τα φλας μπακ κτλ και το βαρος πεφτει κυριως στο σεναριο.
Το Λοστ σαφως και επηρεαστηκε στην ατμοσφαιρα απ το Twin Peaks(η σκηνη πχ που πρωτοεμφανιζεται ο πατερας του Τζακ στο νησι ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ Lynch) αλλα το πηγαν εντελως αλλου οι σεναριογραφοι του και αυτο σημαινει δημιουργικη επιρροη και οχι κοπια.

prison break κ τα μυαλα στα καγκελα!!!

prison break, ούτε για κατουρημα δεν προλαβαινεις να πας. Τους αλλους τους βαριεμαι

Με διαφορα παρανυχιδας Prison break

prison μου αρεσε πολι ο πρωτος κυκλος ο δευτερος οχι και τοσο .

οσο για το Lost ειναι η μεγαλυτερη πατατα που εχω δει :wink:

αλλα και τα δυο τα γαμαει το 248)

Παιδια ο απο πανω ειπε πατατα το λοστ.
Ντου.

Ον τοπικ
Ο πρωτος κυκλος του πριζον ηταν εξαιρετικος,ο δευτερος παρα πολυ καλος,ο 3ος πολυ καλος.

Το Λοστ ειναι σταθερα εξαιρετικο για μενα.Απιστευτη σειρα.
Αν και σε αρκετα σημεια σε εκνευριζει αφανταστα με τα ερωτηματικα που αφηνει.

αφου ειναι πατατα και για ντοματες ρε … εγω φταιω :stuck_out_tongue:

σοβαρα τωρα ποτε δεν μου αρεσε το lost . ειναι ανιαρο και δεν εχει συνοχη ετσι οπως το ειδα απο την μερια μου . προσωπικη γνωμη παντα

prison break στο χαλαρο!!
συγκρινετε χαρακτηρες της μιας σειρας με της αλλης!
συγκρινετε σεναρια!
μην παρασυρεστε απο το “μυστηριο” του lost που οντως ειναι ικανο να γοητευσει!

ειχα διαβασει τα χιλια μυρια για το lost και ειχα σκυλοπορωθει!
ε λοιπον μιας και εμενα μια ολοκληρη βδομαδα στο φυλακιο, ειπα να το παρουμε να το δουμε!!!
απογοητευση πληρης!!!αυτο που πηρα ειναι οτι πραγματικα δεν εχουνε ιδεα για το τι γραφουνε,ή αυτο που χουνε στο μυαλο τους δεν ξερουν πως να το περασουν στην σειρα!!
ολος ο πρωτος κυκλος που ειδα (δεν ειδα παρακατω γιατι ειχα σκυλοβαρεθει και νευριασει απιστευτα!) επικεντρονωνταν γυρω απο 3-4 βασικους χαρακτηρες και οι δευτερευοντες ητανε τραγικοι.
χαρακτηριστικος ο χοντρος νεαρος.παρατηρουσα τις σκηνες του,και επαιρνα την εντυπωση οτι οι σεναριογραφοι λεγανε : χμμμ,πρεπει να τον βαλουμε να κανει κατι. και θυμαμαι συγκεκριμενα μια σκηνη οπου σκαει απο το πουθενα και λεει στον μαυρο οτι χαθηκε ο γιος του. και λεω πως σκατα το καταλαβε αυτος και δεν το πηρε χαμπαρι ο πατερας του? γενικα ειχε τετοιες ακυροτητες συνεχεια. ή εκει που βασανιζε ο ινδος τον ξανθο,ο οποιος τελικα δεν εκρυβε τιποτα και βασανιστηκε τσαμπα. ή το μεγαλο κουλο που ο ινδος βρισκει την γαλλιδα και μετα οταν γυριζει περνανε κανα 2 επισοδεια και δεν αναφερεται το συγκεκριμενο σκηνικο απο κανενα.
απλα αφιερωνεται μισο επισοδειο στην καυλα που χανε μερικοι να φτιαξουνε γηπεδο του γκολφ!!!ημαρτον!!ελεος!!!

Ναι,εχεις δει μονο τον πρωτο κυκλο μαλλον.
Ο χοντρουλης οπως και ολοι οι χαρακτηρες που παρουσιαζονται παιζουν ρολο στη σειρα.Απλα ο ρολος τους ισως φανει σε αλλο κυκλο,στο ασχετο.Δεν νομιζω οι σεναριογραφοι να κανουν οτι τους κατεβει.Πρεπει να φτασουμε μεχρι το τελος για να το κρινουμε αυτο,και το τελος αργει ακομα.

Δεν ειναι καν Ινδος αλλα τεσπα.

Στην τελικη τα αποτελεσματα του πολλ λενε πολλα…

Ε ναι.Ο λαος μιλησε.

οτι το lost το χουνε δει περισσοτερα μιας και ειναι πιο παλια σειρα απο το prison break??

@ Therion η ουσια ειναι οτι το prison break απο το πρωτο επισοδειο πορωθηκα και εβλεπα τα επομενα γιατι ηθελα και αλλο.
το lost συνεχισα να βλεπω τα επισοδεια μπας και γινει τιποτα και δυστυχως τιποτα.και το ιδιο ακριβως ενιωθε και το παλικαρι που το βλεπαμε μαζι!
και δεν μπορω να βλεπω μια σειρα μοναχα για να “παρω” κατι απο αυτη οταν φτασει στο τελος της!
με τοσα θεματα που χει ανοιξει οτι τελος και να βαλει ποσο ικανοποιητικο μπορει να ναι?
ειτε πει οτι ηταν πειραμα,ειτε ονειρο,ειτε εξωγηινοι τι θα μπορεσει να ικανοποιησει ολη αυτη την περιεργεια που χει δημιουργησει??