Progressive metal κυκλοφορίες/μπάντες

http://www.rocking.gr/reviews/album/Until-Rain—Anthem-To-Creation/5082/

σωστό ελληνικό προγκ μέταλς, δισκάρα, τσεκάρετε.

τι ξερουμε για το νεο thought chamber?

ότι θα αποθεώσουμε και πάλι Michael Harris και Ted Leonard :slight_smile:

εξαιρετικό άλμπουμ το Thought Chamber.

λόγω χαμού από κυκλοφορίες έχει αργήσει να ανέβει το review στο site, αλλά θα είναι πάνω τις επόμενες μέρες.

αυτό που προβλέπω να ψιλο-προβληματιζει τον κόσμο είναι το Ayreon (εξαιρούνται πάντα οι fanboys). Όχι ότι είναι κακό, αλλά είναι δύσκολο/περίεργο να το ακολουθήσεις. Κάτσε να δουμε τι θα πει κι ο Arjen.

ωωωχ…

Οπως ανεφερα και στο θρεντ “τι ακουμε τωρα” μια πολυ καλη μπαντα που τσεκαρα ειναι οι Αυστραλοι
We lost the sea.
Το 2012 βγαλανε μια καταπληκτικη αλμπουμαρα το The Quietest Place On Earth που αξιζει πολυ να τσεκαριστει!
Δυστυχως παρολη τη επιτυχια του 2ου τους αλμπουμ, χαθησαμε φετος τον τραγουδιστης τους καθως και αυτοκτονησε…

We Lost The Sea - Barkhan Charge

We Lost The Sea - A Day and Night of Misfortune I - Day

Και μαρεσει παρα πολυ το εξωφυλλο!

πιο πολύ post παρά prog απο το λίγο που άκουσα. θα τσεκαριστεί όμως

Εχεις δικιο, δικο μου λαθος!
Τα δυο αυτα που λινκαρα εχουν καποια prog στοιχεια , αλλα ο υπολοιπος δισκος ειναι post-ιλα.

Πολύ όμορφο άλμπουμ eviL, thanks για την πρόταση, μου άρεσε η ατμόσφαιρα που βγάζει!

Στο προγραμμα με το μπλε πουλακι, υπαρχει το Theory of Everything toy Arjen. Υποθετω οτι μεχρι το βραδακι θα υπαρχει και στα γνωστα.

[SPOILER][/SPOILER]

Χτες έκανα μια νέα εξαιρετική κουβέντα με τον Lucassen (soon to be published).

Το άλμπουμ είνια δύσκολο ακόμα και για έναν οπαδό της μουσικής του και η μεγάλη του αγωνία είναι μην το παρατήσουν εύκολα στις πρώτες ακροάσεις κάποιοι ακροατές. Είτε το δεις ως τέσσερα τραγούδια των 20-25 λεπτών, είτε ως 42 των 2-2,5 δεν είναι εύκολο.

Επίσης, χωρίς στίχους ανα χείρας χάνεις πολύ μεγάλο μέρος από το άλμπουμ.

Είναι ένα άλμπουμ που καλύτερα θα ήταν να ακουστεί “σωστά”.

Νταξει, εγω ειμαι βαμμενος fanboy, μεχρι τωρα (προς το τελος του 2ου 20λεπτου) εχω ηδη ανατριχιασει μερικες φορες, οποτε δεν πολυφοβαμαι. Αν και ειναι νωρις, μου φαινεται στο ιδιο επιπεδο με το 011001…Δημιουργει βεβαια μια αισθηση deja vu αλλα τεσπα…

Οσο για τους στιχους, εχεις δικιο γενικα, αν και τραγουδανε αρκετα καθαρα ολοι, και νομιζω οτι καταλαβαινω τι παιζει κατα 70%.

πριν 17 λεπτά έκανες post πως τα κατέβαζες. Πως είσαι στο τέλος του 2ου 20λεπτου; :stuck_out_tongue:

απλο…το soulseek κατεβαζει ενα ενα τα τρακς και τα ακουω καθως κατεβαινουν.
Και δεν ποσταρα προφανως, ΑΜΕΣΩΣ με το που αρχισε να κατεβαινει.

no worries, σε πειράζω.

Παντως, ακομη και με αυτο τον ανορθοδοξο τροπο ακουσματος, με εχει ηδη κερδισει. Παλι καλα, γιατι με το θηατερ (που ηταν το εταιρο “highlight” του φθινοπορου) δεν ειχα την ιδια τυχη.

[B][U]Εδώ[/U][/B] η παρουσίαση του άλμπουμ, για όποιον ενδιαφέρεται.

Θα ακολουθήσει όπως είπα και αναλυτική συνέντευξη.

Εμένα μου ακούγονται ενθαρρυντικά αυτά που ακούω/διαβάζω γιατί δεν με εντυπωσίασαν οι τελευταίες κυκλοφορίες του Arjen, τις βρήκα υποτονικές. Αυτό ακούγεται μεγαλεπίβολο σαν το Electric Castle και ανυπομονώ να το ακούσω.

Σε όσους αρέσει το συμφωνικό prog… Savatage με λίγο από Dream Theater, oi Ρώσοι Starsoup κάναν πολύ καλή δουλειά.