Progressive metal κυκλοφορίες/μπάντες

Πολύ λίγες μπάντες ακούγονται τόσο φρέσκα κι αυθεντικά progressive.

Μιας και τον τελευταιο μηνα δεν εχω σταματησει να ακουω το Mercy Falls των Seventh Wonder (για δυο χρονια καθημερινα ακουγα το Isolate των Circus Maximus) και επειδη στο Spotify οταν βαζω ραδιοφωνο με βαση το album αυτο μου βγαζει 5-6 συγκροτηματα (Cloudscape, Pagan’s Mind,Dominici, Silent Call, Mind Key,Platitude,Russel/Allen και James Labrie,οσα thmbs down Και να βαλω…) μπορειτε να μου προτεινετε κατι παρομοιο σε
Seventh Wonder (Waiting in the Wings,Mercy Falls)
Circus Maximus (The first chapter,Isolate)
Spheric Universe Experience (Mental Torments,Anima)
Silent Call (τα δυο πρωτα albums)

Ψαχνω δηλαδη Prog power οχι μεμψιμοιρο η μελαγχολικο, αλλα προς το Uplifting με κυριως τενορους στα φωνητικα.
Πχ κατι τετοιο https://youtu.be/a1wYVtz35Cw?t=5m46s
Την μουσικη αυτη κυριως την χρειαζομαι για το γυμναστηριο οταν εχω κενη ωρα απο τη δουλεια. Ευχαριιστω :smiley:

Τοmmy θα σου προτείνω [B]Vanishing Point[/B] τελευταία είχα ακούσει το [B]The fourth season[/B] του 2007 ήταν αρκετά καλό, [B]Darkwater[/B] ανεπιφύλακτα, δύο δίσκους έχουν και οι δύο εξαιρετικοί,
επίσης πολύ κοντά σε αυτά που ανέφερες είναι οι [B]Dreyelands[/B] με το [B]Rooms of Revelatios[/B] εξαιρετικός εμπνευσμένος δίσκος. Για να σε πάω και σε κάτι πιο συμφωνικό [B]Adagio - Underworld[/B].
Καλές αναζητήσεις.

Thanks dragonaut, προτου μπω στο φορουμ μολις τωρα επαιζα στο μυαλο το keyboard solo του pretending https://youtu.be/VJE7drY_nts :D.

Οποτε απο σημερα ξεκιναμε Vanishing point και voyager. Darkwater θα ακουσω πιο προσεκτικα το δευτερο, μιας και το ορωτο μου αρεσε πολυ.

Καλημέρα παίδες…Είχα ακούσει παλιότερα ένα κλόνο των Queensryche αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα…Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Εποχής Empire στυλ, λίγο πιο αρχιδάτοι, μήπως εννοείς τους Katagory V;

οχι…πρεπει να κυκλοφορησε 2 χρονια πριν περιπου…παιζει να ειχε γινει δισκοκριτικη και στο rocking

Malison Rogue? Παίζουν σαν Queensryche του πρώτου EP.

malison rogue ομώνυμο είναι το 2011

με πρόλαβε ο elfstone :smiley:

Ναι φιλε μου!! ευχαριστω πολυ…!!!

Οι Myrath μαζεύουν λεφτά για παραγωγή χολιγουντιανού βίντεο. Περιμένω δισκάρα από τα παιδιά…


μάλλον εδώ πρέπει να μπει αυτό.
ούτε που θυμάμαι που τους πέτυχα…παίζει να έχει ποσταριστεί στο φορουμ παλιότερα…τέσπα
ρίξτε μια αυτιά σε τουτους εδώ όσοι αρέσκεστε σε intronaut, the ocean, φάση… απο 4λεπτα κομμάτια και 8λεπτα μέχρι 14λεπτα έπη (πάνω απο 60’ διάρκεια συνολικά), με μπόμπα ήχο, σκισμένα φωνητικά να συνδιάζονται με, λίγα, αλλά ωραία καθαρά, post/prog σημεία να χαλαρώνουν την ένταση, γενικά μια ομορφιά.

ακούμε εδώ

Από τον δίσκο των sunburst που βγαίνει τον Φεβρουάριο, Γεωργίου, Gus Drax, τα μυαλά στα κάγκελα κλπ

Καλησπέρα παίδες και απο μένα…δεν ξέρω εαν το έχει αναφέρει κανένας αλλά και οι προσωπικά πολύ αγαπημένοι Circus Maximus βγάζουν νέο δισκάκι. Δισκάρα αναμένεται…

Να και το video https://www.youtube.com/watch?v=z2lztdrfrcw

Γάμησε το τραγουδάκι, και το βίντεο πλάκα είχε. Αν είναι όλος ο δίσκος στο ίδιο επίπεδο θα έχουμε αριστούργημα.

Οντως το κομμάτι είναι γαμάτο. Πιο εμπορικό βέβαια αλλά τα σπάει.

Το καταπληκτικό ντεμπούτο των Earthside τώρα το ανακάλυψα, κυκλοφόρησε πριν λίγους μήνες. Ατμοσφαιρικό, djenty progressive metal με την συμμετοχή ορχήστρας. Οι Earthside δεν έχουν τραγουδιστή και κινούνται μεταξύ του instrumental και των guest vocalists. Στο δίσκο τους τραγουδάνε σε κάποια τραγούδια οι vocalists από Sevendust, Tesseract και Soilwork.

Πάθετε πλάκα από παραγωγή video:

Και ολόκληρος ο δίσκος:

ειδα το βιντεακι!εκπληκτικο!θα τους τσεκαρω εκτενεστερα!