Progressive metal κυκλοφορίες/μπάντες

Είχαμε γράψει για αυτούς στην prog ανασκόπηησητου 2015, ενώ υπάρχει και review.

Σε φετινά, κυκλοφορεί σύντομα μια εντυπωσιακή τριάδα στον progressive metal χώρο, με τα νέα άλμπουμ από Poem, Headspace και Redemption.

To Earthside είναι ωραιότατο.
Για τα υπόλοιπά που λέει ο απο πανως, ολεεεεε :stuck_out_tongue:

Μακαρι αδερφε μου, μακαρι, γιατι προσωπικα το 9 οσες φορες κι αν προσπαθησα, δεν μου εβγαλε σε καμια περιπτωση την πορωση/ενταση και φωνητικες ικανοτητες των δυο πρωτων τους.

Να προσθεσω κι εγω την αναμονη για το δευτερο album των Lost in Thought που προσφατα ανακαλυψα στο spotify και εχω κολλησει. Ναι Theaterιζουν αρκετα αλλα στην μεχρι Falling into Infinity εποχη, οποτε αυτο ειναι αξιεπαινο.

Οσον αφορα τους Ιταλους Symphony X, DGM, αναμενουμε και απο αυτους νεο album.
Με τον Marko Basile, τον τελευταιο τραγουδιστη τους εχω ψιλοκολλημα, ενα σκαλι πιο κατω απο Errιksen απο CM.

MIND KEY - Secret Dream

Πολύ καλός ο δίσκος, εντυπωσιάστηκα. Φωνάρα ο τραγουδιάρης.

Δεύτερο κομμάτι από τον δίσκο των Wolverine και αρχίζω λίγο να φοβάμαι ότι θα απογοητευτώ πολύ το καλοκαίρι :frowning:

Ελα λιγο hyperιστικο δροσερο DGM τωρα για το καλοκαιρι :D:D:D:D

Εχω βρει την υγεια μου παντως με DGM τωρα που οι Circus Maximus ειπαν να το γυρισουν στο σκετο ροκ

Ναι ρε φιλε, αντε παμε λιγο καλο ανεβαστικο στα χναρια των Symphonyx,

Και Seventh Wonder πρωτο δειγμα βγηκε, οκ γκλαμροκια

Τα είχε γράψει ο crimson idol για τους kingcrow αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι τότε, οπότε το γράφω τώρα, ιδανικό πάντρεμα leprous με subsignal, λάτρεψα.

Need’s fourth album Hegaiamas: a song for freedom will be available
on 17.1.17

3 Likes


Τσεκάρετε αυτό:

Το όνομα της μπάντας λέει το εμπνεύστηκε από Ocarina of Time.

Ευχάριστο αλμπουμίδιο γενικά, από prog rock μέχρι κάτι μπρουταλίτσες στα φωνητικά εδώ κι εκεί. Λάτρεψα.


Βγαίνει σύντομα το νέο άλμπουμ των Persefone. Πρώτο δείγμα εδώ.

1 Like

απίστευτο κομμάτι και βιντεο, ανυπομονώ για αυτό το άλμπουμ

subir fotos

ροκ πιο πολύ, δισκάρα όπως και να έχει

1 Like

Φοβερο δυναμικο,ενιοτε μουντο, με φοβερα φωνητικα Βραζιλιανικο prog/power.

https://www.youtube.com/watch?v=JgVyCk7ayz8

2 Likes

Dvne - Asheran

κάτι σε prog/post metal παίζουν τα παλικάρια(μπορεί και να μην κολλάει εδώ)
Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!!

1 Like


Τους πηρα χαμπαρι προσφατα και επαθα πλακα!
Στιβαρο Αμερικανικο λυρικο progressive metal.
Αλμπουμαρα αλλα απο το λιγο που ακουσα και τα προηγουμενα τους
ειναι εξαιρετικα.

1 Like

Έχει ψιλοπεθάνει το θρέντ…

Για να το ζωντανέψουμε, τους μεν τους έχω αναφέρει και σε άλλο ποστ (δεν θυμάμαι που), τους δε δεν θυμάμαι που τους έχω βρεί.

Shattered Skies:
Συγχρονο prog metal, πράγμα που σημαίνει: 8πορδες κιθάρες, με djent νοοτροπία σε πολλά σημεία, groove-ατοι αρκετά, με τραγουδιάρη με πολύ καλή φωνή. Έχουν βγάλει 2 δίσκους, τον πρώτο δεν τον έχω ακουσει καλά, ο δεύτερος τους, περσινός δίσκος είναι όμως εξαιρετικός.

Voyager:
Από την prog-μάνα Αστραλία, έχουν βγάλει 6 δίσκους (o τελευταίος μου φαίνεται είχε και κριτική εδώ), από τους οποίους μόνο έναν έχω ακούσει καλά, τον πεμπτο που ονομάζεται V. Έχουν δικό τους χαρακτήρα, είναι φυσικά της νεο-prog metal σχολή, με πολλά στακάτα djent σημεία, αλλά το κύριο χαρακτηριστικό του V τουλάχιστον, είναι οι περίεργες για τέτοιο ύφος φωνητικές μελωδίες που προσεγγίζουν ποπ λογικές από ένα πολύ καλό λαρύγγι.

Shattered Skies είχα παρουσιάσει το εξαιρετικό ντεμπούτο άλμπουμ τους, αλλά το περσινό δεν με κέρδισε. Η αλήθεια είναι πω δεν του έδωσα πολλές ευκαιρίες και χάθηκε στη πορεία.

Voyager χαίρουν γενικά μεγάλης εκτίμησης και έχω μεγάλη αδυναμία σε ό,τι προέρχεται από Αυστραλία (στον ευρύτερο prog-alt χώρο), αλλά ποτέ δεν με έπιασαν.

Πιστεύω πρέπει να του δώσεις μια ευκαιρία, είναι πολύ ωραίο δισκάκι. Είναι από τους λίγους δίσκους που έχω ακούσει που συνδυάζουν το παλιο προγκ με το νεο, αρκετά πετυχημένα. Ειδικά ο κιθαρίστας τους είναι μια πολύ καλή διαστραύρωση 90s κιθαρίστα με 10s.

Όσων αφορά τους Voyager, μονο το V με έχει πιάσει μέχρι στιγμής, τα I Am The ReVolution και Ghost Mile που τα έχω ακούσει λίγο διαγώνια, δεν με έχουν κερδίσει.

Χαρακτηριστικό πάντως και των 2 γκρουπ, εκτός από την πετυχημένη ενσωμάτωση των djent στοιχείων, είναι οι πολύ καλές και ενδιαφέρουσες φωνές.

Και φυσικά να σχολιάσουμε πως και το νέο κομμάτι Soen γαμάει, το οποίο δεν το περίμενα.
Για Periphery επισης να πούμε πως πάνε άνετα για εξαιρετικό δίσκο από τα δείγματα που έχουν δώσει ως τώρα.