Progressive metal κυκλοφορίες/μπάντες

Νέος δίσκος από τους Thank you scientist.

Δεν ξέρω εάν ταιριάζουν εδώ (κάπου τους αναφέρουν σαν progressive metal-rock και κάπου σαν groove metal :open_mouth:)

Ο λόγος για τους Klone και την κομματάρα τους…

από τον δίσκο που θα κυκλοφορήσει από την Kscope στις 20 Σεπ.

Τι ξέρουμε για αυτούς? έχουν ήδη 5 δίσκους μέχρι τώρα βλέπω.

Ακούστε την κομματάρα παραπάνω…παίζει στο ριπίτ συνέχεια.
Τι φωνάρα ο τύπος ρε!


Υοεροχο,ατμοσφαιρικο prog rock.
Παραγωγος ειναι ο john mitchell(frost,kino,lonely robot) στοιχειο που βοηθα να περιγραψει καποιος το ειδος του prog που υπηρετουν:Χαλαρο στον ρυθμο,υπνωτιστικο,ταιριαζει απολυτα στην στιχουργικη θεματικη(εξωγηινοι,θεωριες συνωμοσιας κλπ).Τα κομματια σχεδον διαχεονται το ενα στο αλλο δινοντας μια αβιαστη αισθηση συνεχειας.

http://www.circusmaximussite.com/isolated-chapters-nine-live-japan-tour/

1 Like

Ξέρω ότι υπάρχει κατηγορία “Σχολιασμός κειμένων”, αλλά είπα να μην ανοίξω νέο topic. Οπότε το βάζω εδώ, παρόλο που δεν είναι 100% progressive, αλλά πού αλλού να βάλεις τους Queensryche;

Πολύ ωραίο κείμενο, έκατσα και άκουσα τα πάντα - εκτός από τα αυτονόητα που τα ξέρω ήδη, βλέπε Heir Apparent, Lethal και Jacobs Dream.

Μπράβο στον @Spyros_Koukas! Προσωπικά, χαίρομαι να βρίσκω πράγματα που “έχασα” όταν κυκλοφόρησαν και αυτό που με εντυπωσίασε ιδιαίτερα είναι το Siam - Prayer.

9 Likes

Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν άλλες τόσες μπάντες σε παρόμοιο ύφος, άλλες πιο “γνωστές” (πχ Apollo Ra, Hittman) και άλλες με μονάχα 1 ή 2 demo, αλλά επιφυλασσομαι για μελλοντική συνέχεια του άρθρου. Οι Siam πάντως ήταν ωραίο σχήμα και αξίζει τσεκάρισμα εξίσου και το πρώτο τους άλμπουμ (“The Language of Menace”)

3 Likes

Ωραίο θέμα. Να προσθέσω οτι και τα μισά να έβγαιναν και να έμπαινε το Throes Of Sanity - The Upheaval και πάλι θα ήσουν υπερκαλυμμένος :slight_smile: Προφανώς το λέω για να δώσω έμφαση. Εύγε όπως και να εχει.

4 Likes

Malison rogue ακουσε αν δεν το εχεις κανει ηδη.

6 Likes

Και Conditioned Response!Εξαιρετικα και τα δυο αλμπουμ αυτης της ξεχασμενης,καργα επηρεασμενης απο την empire περιοδο, μπαντας:
https://youtu.be/OZjFVQaLMwM

1 Like

Κ αυτο το επος

5 Likes

τεράστιο τραγούδι

1 Like

Άκουσε κανείς το νέο Horizon’s end ??

Ειναι υπερδισκαρα… Ισως και δισκος της χρονιας για μενα…

2 Likes

χαίρομαι!! Τέλεια!! Θα ακουστεί το βράδυ λοιπόν! Σε ευχαριστώ, ήθελα απλά μια γνώμη ακόμα :stuck_out_tongue:

1 Like

update! τρομερό αλμπουμ πράγματι!!! θα ακουστεί πολύ!!

2 Likes

Φοβερό και τρομερό. Οι λάτρεις του είδους μην το σκέφτεστε καθόλου…

2 Likes

Ωραίοι, αλλά κρίμα που δε συνέχισαν και χάθηκαν λίγο στα άδυτα άλλου ήχου. Πάντως, τεράστια - για μένα - περίπτωση που πάτησαν άξια πάνω στον ήχο των 'Ryche κι έβγαλαν έναν υπέροχο δίσκο είναι οι δικοί μας Breaking Silence με το “Impact”. Εξαιρετικός δίσκος κι εξαιρετική παραγωγή.

3 Likes

Υπεροχοι οι breaking silence.Μνημειωδες και συναισθηματικα φορτισμενο επος το impact

2 Likes

Το νεο Horizons μου αρεσει ολο και περισσοτερο αν και καποια powerαδικα περασματα καθως και μια εντονη επιγευση lione στα φωνητικα ,οσο και αν μου αρεσουν οι rhapsody και vision divine, αρχικα με ξενισαν.Στο ειδος το concrete ειναι κορυφη που το skeletons δεν ακουμπα,αλλα δεν νομιζω πως εν τελει ο στοχος της μπαντας ηταν αυτος.
Εχει ψωμι ο δισκος και ξεδιπλωνεται με τα ακουσματα.

3 Likes