Progressive metal κυκλοφορίες/μπάντες

@nikatapi ακριβώς αυτή ήταν κι η δική μου σκέψη…

2 Likes

Εξαιρετικό prog rock μίγμα με μέση ανατολή και stoner/post ψυχεδέλιες.

https://hashshashin.bandcamp.com/album/badakhshan

4 Likes

Πολύ δυνατό το νέο Haken. Έχω κολλήσει και όσο το ακούω μεγαλώνει μέσα μου.
Το μπολιασμα djent στοιχείων που είχαν ξεκίνησει από το στο προηγούμενο εδώ βρίσκει καλύτερη ισορροπία.

4 Likes

Τέλεια, δεν το έχω ακούσει ακόμα . Θα είναι το επόμενο που θα ασχοληθώ

Iapetus - The Body Cosmic

πολύ δυνατό δισκάκι

https://iapetus1.bandcamp.com/album/the-body-cosmic

Καλημέρες. Στους Grey vs Gray συμμετέχει ένας καλός φίλος, περίμενα να βγάλουν τον δίσκο για να ποστάρω εδώ, αλλά αν συνεχίσουν με αυτόν τον ρυθμό θα δω δίσκο το 2025. Ίσως τους γνωρίζετε βέβαια, αλλά με μία πρόχειρη αναζήτηση στο φόρουμ δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Τεσπά, έβγαλαν νέο τραγούδι χθες-προχθές και σκέφτηκα να το ρίξω εδώ. Είναι από Spotify: https://open.spotify.com/track/4rB9xInYX5H2J0dyZHriC4?si=6huRxzysS52hzJ2llaTGjg

Φαντάζομαι σύντομα θα είναι και στο YT για να το δείτε εκεί, όπως τα παλιότερα τραγούδια τους: https://www.youtube.com/channel/UCKj_az7Pu_21f_qOXALoQfQ/videos

Δεν θα εκφέρω άποψη, διότι πρώτον δεν ειδικεύομαι στο prog όσο η πλειοψηφία των μελών εδώ. Επίσης, λόγω της γνωριμίας μου μπορεί να είμαι πολύ σκληρός ή πολύ ελαστικός με κάποια τραγούδια. Οπότε αφήνω τα δύο link εδώ και κρίνετε μόνοι σας.

Και καθώς οι πολλοί δεν έχουν spotify, εδώ το βίντεο στο ΥΤ (όπως υπέθεσα):

1 Like

Ένα σχόλιο για το Haken. Ενώ είναι πολύ καλοπαιγμένο και το απολαμβάνω φουλ να το ακούω καιρό τώρα, αντιλαμβάνομαι συχνά πως με χαλάνε τα τόσο θήατερ κοπικατ σημεία. Και σαν να μην έφταναν αυτά, σου κοτσάρουν και 50 δευτερόλεπτα ταμάμ οπεθ κοπικατ, οπότε λες δεν γίνεται, το κάνουν περισσότερο ανήθικα/επιτηδευμένα απ’ όσο θα έπρεπε σε αυτό το επίπεδο. Θέλω να πω, ορισμένες φορές ίσως είναι καλό να κοροϊδεύεις το αυτί του ακροατή χρησιμοποιώντας λιγότερο υπεργνωστά πατρόν. Με αυτόν τον τρόπο που συνέθεσαν, στη συνείδησή μου και στα αυτιά μου θα έχουν ταβάνι και είναι κρίμα.

Χωρίς να ισχυρίζομαι πως όλος ο δίσκος είναι αντιγραφή ε, σαφώς. Είναι και παικταράδες και ταλαντούχοι και όλα. Μιλάω για (αρκετά) μεμονωμένα σημεία.

Μπορείς να αντιπαραβάλλεις την προγκμεταλ νοοτροπία των Caligula’s Horse που τα σάρωσαν πάλι όλα εφέτο και καταλαβαίνεις τη διαφορά. Όχι στην ποιότητα, στη νοοτροπία (που επηρεάζει την ποιότητα).

Διαφωνώ. Εγώ βλέπω ότι τιμάνε πολύ όμορφα την κληρονομιά των Theater, προσθέτοντας κι άλλα στοιχεία σε κάθε άλμπουμ. Και σε καμία περίπτωση δεν κοροϊδεύουν τον ακροατή.

2 Likes

Και εγω διαφωνω και ισα ισα απολαμβανω πως αλλαζουν απο δισκο σε δισκο… Μεχρι στιγμης το virus ειναι το αγαπημενο μου αλμπουμ για φετος…

1 Like

Εγω παλι θα ηθελα ειλικρινα και με καλη διαθεση καποιος να με πεισει πως οι HAKEN δεν ειναι η πιο βαρετη prog metal μπαντα του 21ου αιωνα, αλλα δεν το βλεπω να γινεται, γιατι δεν μπορω να σκεφτω καμια αλλη μπαντα απο αυτες που τελος παντων βρισκονται στο προσκηνιο που να με κανει να βαριεμαι τοσο πολυ.

Νομίζω πως παρουσιάζεις μια ήδη πολύ άτεγκτη άποψη για να προσπαθήσει κάποιος να σε πείσει.

Αν όντως έχεις καλή διάθεση ξεκινα ακούγοντας το The Architect (στο οποίο συμμετέχει ο Einar), μετά θα σου πρότεινα να πιάσεις το Vector και μετά το φετινό άλμπουμ ή το The Mountain με βάση κάποια άλλα πράγματα που έχεις αναφέρει ότι σου αρέσουν κατά καιρούς.

Πάντως και για μένα φέτος το άλμπουμ των Caligula ειναι ψηλότερα.

3 Likes

Σκεφτομαι τι αυτοκτονιες θα κανεις με τιποτα Flower Kings ξερω γω για να τα λες αυτα για τους Haken…

1 Like

αυτό το prosphetic πάντως είναι από τα αγαπημένα φετινά άσματα . Συμφωνώ όμως κι εγώ ( και μου άρεσε περισσότερο ) με την άποψη ότι το Caligula’s Horse είναι πιο ψηλά

Checks “The Architect”
Duration 15:40

Summary

Δεν εχω ατεγκτη αποψη, απλα βαριεμαι απιστευτα την φωνη του… μου φαινεται οτι πιο αχρωμο εχω ακουσει, και μερικες φορες με εκνευριζει κιολας.

Θα βαλω το τραγουδι με τον Einar και μετα το Vector, απο το οποιο νομιζω οταν ειχε βγει μου ειχαν κανει εντυπωση κανα 2 τραγουδακια.

1 Like

Βαλε το Nill by mouth, θα το λατρέψεις :D:D:D

Μια απο τα ιδια…εχω και εγω θεμα με την φωνη του…

Θα διαφωνήσω για το Virus των Haken, το οποίο για μένα είναι η καλύτερη progressive κυκλοφορία για φέτος, μέχρι σήμερα.
Το καταλαβαίνω αυτό με τα φωνητικά μέχρι ένα σημείο, αλλά ειδικά σε αυτό το άλμπουμ μου φαίνονται πολύ ταιριαστά. Μπορεί να μην έχει την ιδιαίτερη χροιά που σου μένει αλλά δεν μιλάμε για άφωνο τύπο. Και τεχνικά την παλεύει έτσι.
Γούστα είναι αυτά.
Είναι σιγουρα φουλ επηρεασμένοι από Dream Theater πλην όμως έχουν χαρακτήρα και έχουν εξελιχθεί από άλμπουμ σε άλμπουμ. Έχουν μπολιάσει και djent και λίγο πιο σύγχρονα στοιχεία. Δεν είναι στεγνό copy - paste.
Πάντως, έστω, ας αντιγράφουν Dream Theater και να γράφουν τραγούδια όπως το Canary Yellow και έπη όπως το Messiah complex και εγώ θα το ευχαριστιέμαι εσαεί.
Δεν υπάρχει σύγκριση με Caligula horse. Είναι αισθητά ανώτερος και πιο πλήρης δίσκος. Εμένα και το προηγούμενο των Caligula horse και αυτό δεν με τραβάνε να τα ακούσω μέχρι τέλους. Έχουν τις στιγμές τους αλλά μέχρι εκεί.
Ίσως δεν τα άκουσα αρκετά. Ίσως δε μου αρέσει αυτό το στυλ.

2 Likes

Είναι καλές μπάντες, αλλα εμένα δεν με έχουν ξετρελάνει κιόλας.

Για το In Contact άκουγα καλά λόγια αλλά δεν με ενθουσίασε και τόσο. Το Bloom είναι πιο καλό από τους Caligula’s Horse.

Ομοίως και οι Haken έχουν κάποια καλά, μου αρέσει περισσότερο το Mountains και το Virus.

Τα τελευταία τους αλμπουμ δεν είναι με τίποτα αντιγραφή DT.
Εχουν εξελιχτεί και έχουν ξεφύγει από αυτή την επιρροή.

1 Like

υπάρχει κινητικοτητα στον λογαριασμό των Soen στο insta τις τελευταίες μέρες. λογικά συντομα θα έχουμε αναοικώσεις για το νεο album και μακάρι κανα τραγούδι. ακόμα δεν εχω ξεπεράσει το κόλλημα με το lotus

3 Likes