Progressive metal κυκλοφορίες/μπάντες

Εχει πολλα καλα 90ς κ οχι μονο. Shadow Gallery, Fates Warning, Pink Floyd, Soul Cages, Queensryche ακομα κ Elegy σκεφτηκα

3 Likes

Αν το χει “αγοράσει” κανείς, ας ρίξει ένα pm

Μια που σήμερα ανέβηκε η prog ανασκόπηση μας (ελπίζουμε να σας αρέσει!) και ταυτόχρονα και η κριτικη για το νέο Sonar, νιώθω πως πρέπει να αφήσω αυτό εδώ:

Νομίζω πως οι Sonar κάνουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Σίγουρο προτεινόμενο για όσους γουστάρουν πολύ τις instrumental αναζητησεις των King Crimson της Thraak εποχής και των Tool βεβαίως, με μια ιδιαίτερα μοντέρνα αισθητική.

3 Likes

Για όποιον ενδιαφέρεται για prog που djent-ίζει αλλά βουτάει και σε asian fusion, ίσως σας έχω κάτι:

Το άλμπουμ βγαίνει τέλη Γενάρη αλλά το πρώτο δείγμα μου φαινεται εξαιρετικό.

1 Like

Μια που ανέβηκε και η κριτική μας, ορίστε το πρώτο δείγμα από το επερχόμενο άλμπουμ των Godsticks:

Πιο κοντά στο rock παρά στο metal, παρουσιάζουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και ο δίσκος συνολικά είναι πολύ αξιόλογος.

Συνεχίζω επίσης να σπαμάρω με Mobius:

Πιστεύω ότι πρόκειται για prog metal λαβράκι, αν και θέλει τα ακούσματα του.

3 Likes

Πάρα πολύ ωραίο prog metal/rock από Ουγγαρία.

Falling With The Rain - Chasing Daylight (instrumental progressive metal)

Δεν τους ήξερα και μου έχει πέσει το σαγόνι…
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ prog metal απο τον Καναδά.
Μοντέρνο. Cynic, σχολή Αυστραλίας, jazz επιρροές, core επιρροές…
Αδέρφια τσεκάρετε!

4 Likes

δυο φορές τους εχω αναφερει στις νεες κυκλοφοριες >:(
οντως πολυ ωραοι. Μονο αρνητικο το οτι ειναι 4 κομματια

4 Likes

Ζητώ ταπεινά συγνώμη @JTN!

συγχωρεμενος
μη ξεχασεις να ακουσεις και Ginkgo Dawn Shock

1 Like

@JTN τους άκουσα, καλοί προφανώς αλλά τρομερά ίδιοι με τους Tool ρε φίλε.
Έχουν πολύ ωραία μέρη αλλά κάποια είναι είναι τόσο κοινά που δυσκολεύομαι.

1 Like

Πολυ μ αρεσε αυτο. Ελληνικο prog metal. Ωραια φωνη

5 Likes

Παλιάς κοπής σύνθεση κι εκτέλεση, βγαλμένο από τα '90s. Υπέροχη η κιθάρα πριν το τέλος. Ο τραγουδιστής με θύμισε αρκετά τον Lizzy Borden, ειδικά στο “i”, όπου αυτό υπάρχει σε λέξεις, και θα συμφωνήσω μαζί σου όταν έχει ωραία φωνή.

1 Like

Οτι μου θυμιζει θετικα τα 90ς μ αρεσει πολυ. Καλως η κακως ειναι η δεκαετια που με στιγματησε πιο πολυ μουσικα. Το πιο τρανο προσφατο παραδειγμα ειναι οι Lord Of Light που ακομα το ακουω ανελλιπως

3 Likes

Αυτο μου φαινεται πολυ δυνατο να πω την αληθεια

5 Likes

Το άκουσα κι εγώ προχτές . Είναι ωραίο

1 Like
2 Likes

Μιλάμε πολύ και δικαίως, για το θαυμασιο νέο άμπουμ των εξαιρετικότατων Caligula’s Horse.

Πόσοι όμως ξέρουμε τους επίσης Αυστραλούς Ebonivory, μπάντα που θα σαπορτάρει τους CH στην αμερικανικη περιοδεία (όταν αυτη συμβεί;)

Λοιπόν, ακούστε και πείτε μου αν χάσκει κι εσάς το σαγόνι σας:

Το καινούριο τους άλμπουμ (νομίζω το δεύτερο) κυκλοφόρησε πριν μια βδομάδα…

2 Likes

Ωπ.

2 Likes